کلتفوت؛ گیاهی با فواید شگفت انگیز برای سلامتیکلتفوت, کلتفوت برای آرتریت

کلتفوت گیاهی چند ساله و زیبا با خواص دارویی متعدد است

 

همه چیز درباره گیاه کلتفوت؛ از خواص دارویی تا عوارض جانبی 

در این مقاله از بیتوته به سراغ کلتفوت می‌رویم، گیاهی چند ساله و زیبا با خواص دارویی متعدد. این گیاه با گل‌های زرد درخشان و برگ‌های پهن، در مناطق مرطوب و سایه‌دار می‌روید و قرن‌هاست که در طب سنتی کاربرد داشته است. با ما همراه باشید تا با کلتفوت بیشتر آشنا شوید.

کلتفوت (Tussilago farfara) گیاهی چند ساله است که می‌تواند تا ۳۰ سانتیمتر رشد کند. این گیاه دارای گل‌های به رنگ طلایی است که شبیه گل قاصدک هستند. کلتفوت بومی اروپا و برخی از مناطق آسیا است. این گیاه همچنین در سراسر مناطق مرطوب آمریکای شمالی رشد می‌کند و در کنار جاده‌ها، چمنزارها و پرچین‌ها به وفور دیده می‌شود.

 

از کلتفوت به عنوان یک مکمل گیاهی در طب سنتی چین (TCM) و گیاه درمانی غربی، به ویژه برای درمان گلودرد، سرفه‌های مزمن (طولانی مدت) و سایر بیماری‌های تنفسی استفاده می‌شود. 

این مقاله به بررسی مزایای بالقوه و عوارض جانبی کلتفوت و همچنین توصیه های دوز آن می پردازد.

 

کلتفوت, کلتفوت برای آرتریت

در طب سنتی چین از کلتفوت به عنوان آنتی اکسیدان استفاده می‌شود

 

مزایا و کاربرد کلتفوت

توجه داشته باشید که مصرف مکمل‌های غذایی باید حتما با تجویز پزشک یا متخصص تغذیه انجام شود. هیچ مکملی برای درمان، پیشگیری یا رفع کامل بیماری طراحی نشده است.

کلتفوت را اغلب با قاصدک اشتباه می‌گیرند. قسمت‌های اصلی مورد استفاده دارویی این گیاه، گل و برگ آن هستند و معمولا از ریشه آن استفاده نمی‌شود.

 

در طب سنتی چین از کلتفوت به عنوان آنتی اکسیدان (تقویت کننده سیستم ایمنی)، ضد سرفه (تسکین دهنده سرفه)، ضد میکروب (از بین برنده باکتری) و ضد التهاب (کاهش دهنده التهاب) استفاده می‌شود. با این حال، اکثر مطالعات انجام شده روی کلتفوت بر روی حیوانات بوده و کارآزمایی بالینی کافی روی انسان صورت نگرفته است. بنابراین، شواهد علمی کافی برای تایید اثرات ذکر شده کلتفوت در انسان وجود ندارد.

 

علاوه بر این، به دلیل وجود آلکالوئیدهای پیرولیزیدین (PA) که برای کبد مضر هستند، مصرف خوراکی کلتفوت با دیده تردید نگریسته می‌شود. این مواد می‌توانند به کبد و ریه آسیب جدی وارد کنند. در حالی که استفاده از کلتفوت برای درمان بسیاری از بیماری‌ها رواج داشته، اما برای اثبات اکثر این ادعاها، کمبود شواهد علمی وجود دارد.

 

عوارض جانبی کلتفوت چیست؟

بسیاری از نگرانی های مربوط به عوارض جانبی مربوط به استفاده خوراکی از کلتفوت به دلیل محتوای PA آن است. اولین عارضه جانبی گزارش شده از این استفاده از کلتفوت سمیت کبدی است. سایر عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

• سرطان زایی: ماده ای که باعث ایجاد سرطان می شود

• جهش زایی: ظرفیت یک عامل شیمیایی یا فیزیکی برای ایجاد جهش (تغییرات ژنتیکی) که با سرطان زایی PAs3 مرتبط است.

• حساسیت به آفتاب: شما را بیشتر مستعد آفتاب سوختگی و آسیب های پوستی خورشید می کند

• واکنش های آلرژیک: کهیر، بثورات پوستی، تورم، خس خس سینه، تنگی نفس، یا علائم و نشانه های جدی تری مانند تهوع و استفراغ، مشکلات تنفسی شدید، نبض ضعیف، تشنج، یا از دست دادن هوشیاری

همیشه ابتدا در مورد مصرف مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

 

کلتفوت, کلتفوت برای آرتریت

کلتفوت به طور کلی برای کسی بی خطر در نظر گرفته نمی شود

 

موارد احتیاط

کلتفوت به طور کلی برای کسی بی خطر در نظر گرفته نمی شود. با این حال، به خصوص در جمعیت های زیر باید از مصرف این گیاه اجتناب شود:

• نوزادان یا کودکان

• افراد باردار

• افراد شیرده

• کسانی که مشکلات کبدی دارند

• افراد مبتلا به آلرژی به ابروسیا، گل داوودی، گل همیشه بهار، بابونه، یا گیاهان وابسته در خانواده Asteraceae (Compositae)

• افراد مبتلا به فشار خون بالا به عنوان کلتفوت ممکن است در درمان اختلال ایجاد کنند

• افراد مبتلا به بیماری قلبی

• افراد مبتلا به اختلالات خونریزی

 

چه مقدار کلتفوت مصرف کنم؟

همیشه قبل از مصرف مکمل با یک پزشک صحبت کنید تا مطمئن شوید که مکمل و دوز برای نیازهای فردی شما مناسب است. داده های تحقیقات بالینی کافی برای حمایت از دوز توصیه شده ایمن از کلتفوت وجود ندارد. دوز مناسب هر مکمل، از جمله کلتفوت، باید بر اساس عوامل متعددی مانند وزن، سن، سلامت عمومی و عوامل دیگر باشد.

اگرچه محصولات گیاهی ممکن است طبیعی باشند، اما این بدان معنا نیست که آنها لزوماً ایمن هستند، به ویژه زمانی که در دوزهای زیاد مصرف شوند.

 

کلتفوت, کلتفوت برای آرتریت

مصرف بیش از حد کلتفوت ممکن است به آسیب کبدی منجر شود

 

چه اتفاقی می افتد اگر بیش از حد کلتفوت مصرف کنم؟

مصرف بیش از حد کلتفوت ممکن است به آسیب کبدی منجر شود و خطر ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش دهد. یک مطالعه اثرات سمی گیاهان حاوی PA را بررسی کرد. این مطالعه گزارش داد که اثرات سمی برخی گیاهان(از جمله کلتفوت) می‌تواند باعث بیماری حاد کبدی شود که منجر به بیماری انسداد وریدی (که با بزرگ شدن کبد مشخص می‌شود) یا در برخی موارد سیروز کبدی ایجاد می‌کند. سیروز یک بیماری جدی است که در آن سیروز کبد به دلیل آسیب طولانی مدت دیگر به درستی کار نمی کند.

 

این مطالعه همچنین توضیح می‌دهد که برخی از PAها، از جمله آنهایی که در کلتفوت هستند، اثرات ژنوتوکسیک (باعث آسیب ژنتیکی)، جهش‌زا (باعث جهش‌های ژنی)، تراتوژن (تأثیر بر رشد طبیعی جنین در رحم) و سرطان‌زا (سرطان‌زا) شده‌اند.

 

همچنین گزارش شده است که PA در Coltsfoot باعث بیماری انسداد وریدی (بیماری مربوط به بزرگ شدن کبد) شده است که در یک نوزاد تازه متولد شده پس از نوشیدن چای حاوی Coltsfoot توسط مادر نوزاد در دوران بارداری گزارش شده است. هپاتوتوکسین ها (مواد سمی برای کبد) موجود در کلتفوت است.

 

فعل و انفعالات

• هیچ مورد مستندی مبنی بر تداخل کلتفوت با سایر داروها یا مکمل ها وجود ندارد.

• زمانی که کلتفوت با داروهای ضد انعقاد مانند جانتوون (وارفارین) یا آسپرین مصرف شود، ممکن است زمان انعقاد خون را افزایش داده و باعث افزایش خطر کبودی و خونریزی شود.

• هرکسی که این یا هر دارو، مکمل یا داروهای بدون نسخه (OTC) را مصرف می کند، باید قبل از مصرف محصولات گیاهی با پزشک خود مشورت کند.

• ضروری است که فهرست مواد تشکیل دهنده و پانل حقایق تغذیه یک مکمل را به دقت بخوانید تا بدانید کدام مواد و چه مقدار از هر یک از مواد تشکیل شده است. لطفاً این برچسب مکمل را با پزشک خود مرور کنید تا در مورد هرگونه تداخل احتمالی با غذاها، سایر مکمل ها و داروها صحبت کنید.

 

کلتفوت, کلتفوت برای آرتریت

رایج ترین شکل مصرف کلتفوت تهیه دمنوش از برگ یا گل آن است

 

نحوه نگهداری Coltsfoot

اگر کلتفوت در خانه خود دارید، آن را طبق دستورالعمل روی بسته بندی نگهداری کنید و مطمئن شوید که دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی است.

 

نحوه مصرف کلتفوت 

دم کرده برگ یا گل: رایج ترین شکل مصرف کلتفوت، تهیه دمنوش از برگ یا گل آن است.

• کمپرس موضعی: گاهی از گل به صورت کمپرس موضعی برای درمان مشکلات پوستی مانند التهاب استفاده می شود.

 

توجه: برخی افراد برای مشکلات تنفسی، کلتفوت را به صورت سیگار مصرف می کنند. اما هیچ مدرک علمی برای تأیید ایمنی یا اثربخشی مصرف کلتفوت به شکل سیگار وجود ندارد. همچنین، مصرف کلتفوت به صورت دمنوش یا برای درمان مشکلات پوستی از نظر علمی تأیید نشده است.

 

کلتفوت, کلتفوت برای آرتریت

برخی افراد برای مشکلات تنفسی کلتفوت را به صورت سیگار مصرف می کنند

 

سوالات متداول درباره کلتفوت

1. آیا استفاده از کلتفوت در چای برای سرفه کودکان بی خطر است؟

خیر. Coltsfoot هرگز برای استفاده در نوزادان یا کودکان بی خطر در نظر گرفته نمی شود. شواهد تحقیقات بالینی کافی وجود ندارد که ایمنی یا اثربخشی این گیاه را نشان دهد. به دلیل عوارض شناخته شده آن مانند مسمومیت کبدی، آن را به کودکان ندهید.

 

2. آیا می توان از کلتفوت برای پوست استفاده کرد؟

احتمالا. گل های این گیاه را برای درمان برخی از بیماری های پوستی به صورت ضماد درآورده اند. با این حال، شواهد علمی کافی از مطالعات تحقیقاتی بالینی برای حمایت از هرگونه ادعای ایمنی یا اثربخشی در استفاده موضعی از کلتفوت وجود ندارد. همیشه قبل از استفاده از داروهای گیاهی با پزشک خود صحبت کنید.

 

خط پایان

کلتفوت گیاهی است که مدت‌ها در طب گیاهی برای درمان بیماری‌های تنفسی، نقرس، آنفولانزا، سرماخوردگی و تب استفاده می‌شود. مطالعات علمی آن را با چندین فواید سلامتی از جمله کاهش التهاب، آسیب مغزی و سرفه مرتبط می‌دانند. با این حال، حاوی چندین سم است و ممکن است باعث آسیب جدی از جمله آسیب کبد و سرطان شود.

بنابراین، برای به حداقل رساندن خطرات سلامتی، بهتر است به انواعی که فاقد PA هستند پایبند بمانید یا کلافوت را محدود کنید یا از آن اجتناب کنید.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------