علت دو بار پریود شدن در ماهعلت پریود شدن دوبار در ماه,علت دو بار پریود شدن در ماه

اگر دچار کم کاری تیروئید هستید، به این معنی است که غده تیروئید کم تحرک دارید

طبیعی است که زنان بالغ یک چرخه قاعدگی داشته باشند که از 24 تا 38 روز متغیر است و برای دختران نوجوان چرخه ای دارد که 38 روز یا بیشتر طول می کشد. اما در هر زن متفاوت است و چرخه هر فرد می تواند از ماه به ماه دیگر متفاوت باشد.

در طی چند ماه ، چرخه قاعدگی شما ممکن است بیشتر یا کمتر از ماه قبل ادامه داشته باشد ، یا ممکن است زودتر یا دیرتر از قبل شروع شود. بعضی اوقات ، حتی ممکن است در یک ماه دو دوره داشته باشید. اگر چرخه های شما در انتهای کوتاه تر از طیف قرار دارند ، می توانید دوره خود را در ابتدا و پایان ماه بدون دلیل نگرانی انجام دهید.

اما اگر خارج از چرخه قاعدگی خود خونریزی را تجربه می کنید و گمان می کنید دوره دوم را تجربه کرده اید ، اولین کاری که باید انجام دهید این است که تشخیص دهید آیا لکه بینی یا خونریزی قاعدگی است:

 

اگر دچار خونریزی قاعدگی هستید ، به عنوان دوره پریود نیز شناخته می شود ، انتظار دارید که هر چند ساعت یک پد یا تامپون خیس شود. خون ممکن است قرمز تیره ، قرمز ، قهوه ای یا صورتی باشد.

در صورت مشاهده لکه بینی ، به اندازه کافی خونریزی نمی کنید تا یک پد یا تامپون پر شود. خون ناشی از لکه بینی معمولاً قرمز تیره یا قهوه ای است. بعد از اینکه مشخص کردید که لکه بینی دارید یا خونریزی قاعدگی دارید ، می توانید در مورد آنچه ممکن است باعث افزایش خونریزی شما شود ، تحقیق کنید.

 

علت پریود شدن دوبار در ماه,علت دو بار پریود شدن در ماه

علت پریود شدن دوبار در ماه

 

علل دو بار پریود شدن در ماه :

افزایش خونریزی شما ممکن است ناشی از چرخه قاعدگی کوتاهتر یا مشکل سلامتی باشد که باعث خونریزی واژن شود.

 

علل چرخه کوتاه تر :

اگر چرخه شما به طور ناگهانی کوتاه تر شود ، می تواند ناشی از هر یک از موارد زیر باشد:

تخمک گذاری (عدم تخمک گذاری)

پرکاری تیروئید

کم کاری تیروئید

شروع یائسگی

بلوغ

فیبروم یا کیست رحم

فشار

از دست دادن و یا به دست آوردن وزن شدید 

پیشگیری از بارداری

بیماری

 

شرایطی که باعث خونریزی اضافی می شود :

اگر معمولاً یک چرخه منظم دارید ، تغییر در چرخه شما (مانند دو دوره ناگهان در یک ماه ) می تواند وضعیت پزشکی را نشان دهد. برخی از شرایط سلامتی باعث خونریزی می شود که می تواند برای یک دوره اشتباه شود:

 

- بارداری می تواند باعث لکه بینی شود. لکه بینی در دوران بارداری می تواند طبیعی باشد ، اما باید در مورد هرگونه خونریزی در دوران بارداری به پزشک خود بگویید.

 

- عفونت های مقاربتی می توانند باعث ترشح و خونریزی شوند.

 

- سقط جنین می تواند باعث خونریزی شدید شود. اگر گمان می کنید باردار هستید و شروع به خونریزی مشابه با یک دوره دارید ، با پزشک خود تماس بگیرید.

 

عوامل خطر :

اگر سابقه خانوادگی فیبروم ، کیست یا یائسگی زودرس دارید ، در معرض خطر ابتلا به دو پریود در یک ماه قرار دارید.

اگر درد در ناحیه تحتانی شکم خود را که بعد از چند روز از بین نمی رود ، تجربه کنید.

دوره های سنگین 

بین لکه بینی یا خونریزی بین دوره ها ، که اغلب به مدت دو دوره در یک ماه اشتباه می شود. 

تجربه درد در هنگام مقاربت جنسی

گرفتگی قاعدگی بیش از حد طبیعی دارد

در طول دوره خود متوجه لخته های تیره شوید.

 

  بیشتر بخوانید: راههای كاهش درد پريود 

 

عوارض دو بار پریود شدن در ماه :

یکی از تأثیرات سلامتی خونریزی مکرر کم خونی است که به دلیل کمبود آهن در خون شما رخ می دهد. پزشک شما می تواند میزان آهن شما را بررسی کند در حالی که آزمایش های دیگری انجام می دهد تا علت خونریزی غیر طبیعی شما مشخص شود.

علائم کم خونی می تواند شامل موارد زیر باشد:

خستگی

سردرد

ضعف

سرگیجه

تنگی نفس

ضربان قلب نامنظم

 

علت پریود شدن دوبار در ماه,علت دو بار پریود شدن در ماه

راه درمان دوبار پریود شدن در ماه

 

راههای درمان دو بار پریود شدن در ماه :

درمان دو بار پریود شدن در ماه به علت اصلی خونریزی شما بستگی دارد. اگر طبیعتاً چرخه کوتاه تری دارید یا اخیراً قاعدگی را شروع کرده اید ، دیگر نیازی به درمان نخواهید داشت. در صورت نگرانی از کم خونی ، پزشک ممکن است مکمل های آهن را توصیه کند .

 

یک روش درمانی احتمالی برای دوره هایی که بیش از حد مکرر اتفاق می افتد ، کنترل هورمونی هنگام تولد است. این نوع کنترل تولد می تواند به تنظیم دوره های شما کمک کند و به رفع مشکلات کم خونی ناشی از خونریزی شدید کمک می کند.

 

در اینجا درمانی برای سایر دلایل احتمالی خونریزی مکرر ارائه شده است.

 

کم کاری تیروئید :

اگر دچار کم کاری تیروئید هستید ، به این معنی است که غده تیروئید کم تحرک دارید. بدن شما نمی تواند به اندازه کافی از هورمون تیروئید استفاده کند. پزشک معالج شما هورمون تیروئید تجویز می کند که می توانید از طریق خوراکی استفاده کنید.

 

پرکاری تیروئید :

اگر مبتلا به پرکاری تیروئید هستید ، به این معنی است که غده تیروئید بیش فعال دارید. بدن شما بیش از حد هورمون تیروئید ایجاد می کند. چندین درمان برای این بیماری موجود است. پزشک شما پیشنهادی را ارائه می دهد که فکر می کند برای شما بهترین است.

 

یائسگی :

اگر یائسگی شروع شده ، پزشک ممکن است هورمون درمانی و جایگزینی استروژن را تجویز کند. این روشهای درمانی می توانند به تنظیم دوره های شما کمک کنند تا زمانی که به آرامی با پیشرفت یائسگی از بین بروند.

 

فیبروم و کیست :

در صورت داشتن فیبروم یا کیست رحم ، پزشک ممکن است چند گزینه درمانی متفاوت را توصیه کند.

 

فشار :

تغییرات سبک زندگی می تواند تا حد زیادی بر استرس شما تأثیر بگذارد ، که به نوبه خود می تواند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارد. برای کمک به کاهش استرس ، سعی کنید مرتباً ورزش کنید ، مراقبه کنید یا در گفتگو درمانی شرکت کنید.

 

کاهش شدید وزن یا افزایش وزن :

در مورد دلایل احتمالی که چنین تغییر چشمگیر در وزن داشته اید با پزشک خود صحبت کنید. آنها با شما همکاری خواهند کرد تا بتوانید وزن خود را مدیریت کنید.

 

واکنش به کنترل تولد :

کنترل هورمونی هنگام پیشگیری از بارداری، هورمون ها را به بدن شما وارد می کند. این می تواند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارد. شاید لازم باشد چند نوع مختلف پیشگیری از بارداری را امتحان کنید تا بتوانید مواردی را پیدا کنید که برای شما مفید باشد. همچنین چند ماه طول می کشد تا بدن شما با یک روش جدید پیشگیری از بارداری سازگار شود .

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------