چند دلیل سیاه شدن دندان هادلیل سیاه شدن دندان,رفع سیاهی دندان بزرگسالان

علت سیاه شدن دندان

 

چرا دندانها سیاه می شوند؟

دندان های سیاه می تواند برای بسیاری از افراد نگران کننده باشد. یک دندان سیاه بر لبخند شما و اعتماد به نفس شما تأثیر می گذارد. اگر دندان سیاه دارید ، ادامه مطلب را بخوانید تا درباره علائم و علل و درمان های موجود بیشتر بدانید.

دندان های سیاه می توانند نشانه ای از بیماری زمینه ای دندان باشند که نباید نادیده گرفته شوند. رنگ دندان ها به طور معمول از سفید تا زرد مایل به سفید و خاکستری مایل به سفید است. دندان ها به دلیل مقدار کلسیم موجود در مینای دندان ، رنگ سفید می گیرند. مینا ، پوشش سخت و بیرونی دندان ها است.

 

کلسیم ماده ای به طور طبیعی سفید است. دندان ها بیشتر رنگ خود را از طریق کلسیم دریافت می کنند. با این حال ، شما می توانید ترکیبی از مواد دیگر در دندان ها داشته باشید ، که می تواند سایه های خاکستری و زرد را اضافه کند. با گذشت زمان مینای دندان شما نازک می شود و باعث می شود لایه زیرین معروف به عاج از بین برود. این می تواند دندان ها را تیره نشان دهد.

 

دلیل سیاه شدن دندان,رفع سیاهی دندان بزرگسالان

سیاه شدن دندان ها

 

علت سیاه شدن دندان

دندانهایی که سیاه می شوند معمولاً به یکی از دو نوع علت اصلی وجود دارد: خارجی یا ذاتی.

 

• خارجی: آسیب خارجی از خارج دندان ها ایجاد می شود. این شامل لک شدن ، تارتار یا آسیب دیگری است که مینای خارجی دندان را تحت تأثیر قرار می دهد.

 

 داخلی: آسیب داخلی از داخل شروع می شود و به سمت خارج پیشرفت می کند. این حالت زمانی اتفاق می افتد که یک شرایط درون دندان باعث پوسیدگی و آسیب شود.

 

به طور معمول ، یک شبه دندان سیاه نمی شود. در عوض ، این به مرور زمان اتفاق خواهد افتاد. در حالت ایده آل ، قبل از اینکه آسیب خیلی زیاد شود ، فرد می تواند به دندانپزشک مراجعه کند.

 

برخی از دلایل اصلی خارجی و ذاتی دندانهای سیاه عبارتند از:

 پوسیدگی : پوسیدگی ها توسط باکتری هایی ایجاد می شوند که مینای دندان را از بین می برند و سوراخ های کوچکی را پشت سر می گذارند. این سوراخ ها می توانند ظاهری تیره به خود بگیرند.

 

• ترمیم دندان : پرکردگی ها و تاج هایی که شامل آمالگام ، به ویژه سولفید نقره هستند ، می توانند باعث سیاه رنگ شدن دندان شوند.

 

 لک شدن دندانها : خوردن و نوشیدن محصولات غذایی با رنگ تیره مانند چای و کولا می تواند باعث لک شدن دندان شود. مصرف داروهای خاص به عنوان مثال مکمل های مایع آهن می توانند منجر به لک شدن دندان شوند.

 

 تارتار : تارتار رسوب سختی از پلاک است که می تواند روی دندان ها جمع شود و معمولاً در زیر خط لثه ظاهر می شود. بعضی از رسوبات سیاه است.

 

 تنباکو : سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو می تواند دندان ها را به میزان قابل توجهی لکه دار کند.

 

بیشتر دلایل زمینه ای ایجاد دندان های سیاه نیاز به مراقبت از دندانپزشک برای برداشتن یا درمان آن دارد. 

در بعضی از نقاط دنیا دندانهای سیاه زیبا قلمداد می شوند. سالها پیش ، زنان از کشورهایی مانند ژاپن ، لائوس و ویتنام دندانهای خود را سیاه رنگ می کردند. این روش دیگر رایج نیست ، اما برخی از زنان مسن از آن کشورها ممکن است دندان های سیاه داشته باشند.

 

علائم سیاهی دندان چیست؟

دندانهای سیاه ممکن است به صورت لکه هایی روی دندان شروع شوند که به رنگ قهوه ای یا خاکستری دیده می شوند. این لکه ها ممکن است به سیاه تبدیل شوند. در مواقع دیگر ، شخص دارای نواحی سیاه ، دقیق مانند در بالای دندانها ، زیر خط لثه خواهد بود. این ظاهر در کودکانی که دندان های سیاه دارند شایع است.

 

محلهای متداول ایجاد رسوبات سیاه روی دندانها در قسمت داخلی دندانهای جلویی پایین یا دندانهای مولر است. دندانهای سیاه ممکن است در مناطقی که مینای دندان از بین رفته است ، سوراخ ایجاد کنند.

 

دلیل سیاه شدن دندان,رفع سیاهی دندان بزرگسالان

راههای درمان سیاهی دندانها

 

رفع سیاهی دندان

فرد معمولاً حتی با بهترین مراقبت در خانه نمی تواند دندان های سیاه را اصلاح کند. در عوض، دندانهای سیاه نیاز به توجه یک متخصص دندانپزشکی دارند. یک دندانپزشک دندان های شما را معاینه می کند ، دلایل اساسی دندان های سیاه شما را مشخص می کند و روش های درمانی را توصیه می کند. 

 

اگر رسوبات سیاه دلیل اصلی باشد ، ممکن است یک دندانپزشک سعی کند با استفاده از ابزارهای خاص رسوبات را خارج کند. این شامل دستگاه دستی است که مخصوص تراشیدن پلاک و تارتار از دندان ها طراحی شده است. گاهی اوقات ، ممکن است دندانپزشک نیاز به استفاده از ابزارهای خاص ارتعاشی داشته باشد که می تواند تارتار را از بین ببرد. اینها به عنوان ابزارهای فراصوت شناخته می شوند.

 

 وقتی پوسیدگی قابل حذف نیست

متأسفانه ، بعضی مواقع وجود دارد که دندانپزشک نمی تواند دندانهای سیاه را فقط با ابزار از بین ببرد. این مسئله وقتی درست است که علت اصلی پوسیدگی دندان باشد. گاهی اوقات دندانپزشک می تواند پوسیدگی را برداشته و محل سوراخ پوسیدگی را پر کند. اگر پوسیدگی دندان به عاج یا مواد داخلی زیر مینای دندان رسیده باشد ، ممکن است به تاج نیاز داشته باشید. تاج پوششی سفارشی و به شکل دندان است که دندانپزشک می تواند آن را روی دندان پوسیده ای که از مواد پوسیده تمیز شده قرار دهد.

 

بعضی اوقات ، ممکن است دندانی چنان آسیب ببیند یا خراب شود که نجات پیدا نکند. در این موارد ، دندانپزشک ممکن است برداشتن دندان را توصیه کند. دندان های سیاه که به شدت لک شده اند ممکن است با جرمیگیری حرفه ای و سفید شدن دندان درمان شوند.

 

پیشگیری از دندان های سیاه 

اگر دندانپزشک شما بتواند برای نجات دندان به اندازه کافی مداخله کند ، مهم است که عادت های بهداشتی بهداشتی دندان را رعایت کنید تا از تشکیل مجدد لکه ها ، رسوبات یا پوسیدگی جلوگیری کند. نمونه هایی از این عادت ها عبارتند از:

استفاده از خمیردندانهای حاوی فلوراید و مسواک زدن دندانها حداقل دو بار در روز

 نخ دندان یا استفاده از برس بین دندان حداقل یک بار در روز

 مراجعه منظم به دندانپزشک طبق توصیه دندانپزشک (این ممکن است هر چهار تا شش ماه یکبار باشد ، برخی از افراد با پوسیدگی شدید ممکن است نیاز به ملاقات بیشتر داشته باشند)

 داشتن یک رژیم غذایی سالم از میوه ها ، سبزیجات و غلات سبوس دار (از نوشیدنی های و غذاهای شیرین باید خودداری کرد زیرا قند باعث جذب باکتری های پوسیدگی می شود)

 

 اجتناب از خشکی مزمن دهان که می تواند به دلیل مصرف برخی از داروها یا داشتن یک بیماری زمینه ای که باعث خشکی دهان می شود (بزاق و رطوبت باعث از بین رفتن باکتری های مضر می شود ، بنابراین یک فرد با دهان خشک احتمال پوسیدگی دارد)

 

با انجام مراقبت های دندانپزشکی، در حالت ایده آل فرد می تواند از سیاه شدن دندان ها جلوگیری کند.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------