چه عواملی باعث ایجاد درد انگشت شست پا می شود؟علت درد انگشت شست پا, درد شست پا

درد در انگشت شست پا

درد انگشت شست پا می تواند همراه با درد هنگام راه رفتن ، تورم در انگشت پا یا تغییر رنگ انگشت شست پا باشد. علل عمده درد در انگشتان پا ، شکستگی انگشتان پا یا پیچ خوردگی ، آسیب عصبی یا نقرس است.  

در حالی که در مقایسه با بقیه بدن کوچک است ، انگشت شست پا اغلب دچار کوبیدگی ، پیچ خوردگی ، ضرب دیدگی یا آسیب دیدگی می شود. شما انگشتان پا را به خوبی می شناسید: به طور معمول بزرگترین انگشت پا در سمت پایین پایتان است. انگشتان پا در بیشتر روز ، زمین را لمس می کند ، که باعث می شود آنها برای حرکت و تعادل بسیار مهم باشند. بنابراین ، وقتی انگشت شست شما صدمه می بیند، متوجه می شوید. کل پا از استخوان ها ، رباط ها ، تاندون ها و عضلات با بیش از نیمی از استخوان های واقع در انگشتان پا تشکیل شده است. هر مشکلی در بین این مؤلفه ها می تواند منجر به درد شود که ممکن است به درمان در خانه پاسخ ندهد.

 

ویژگی های مشترک درد انگشت شست پا : 

اگر درد انگشت شست پا را تجربه می کنید ، احتمالاً با:

- ناراحتی هنگام راه رفتن

- حساسیت

- تورم

- کبودی یا تغییر رنگ

- برآمدگی یا بدشکلی های دیگر 

 

علت درد انگشت شست پا, درد شست پا

ایجاد درد انگشت شست پا

 

چه عواملی باعث درد در مفاصل انگشت شست پا می شود؟

تلاش برای شناسایی علت درد انگشت شست پا می تواند به شما در تصمیم گیری در مورد مراجعه به پزشک کمک کند. جزئیات زیر ممکن است به شما در درک بهتر علائم کمک کند.

 

دلایل محیطی :

علل محیطی ممکن است موارد زیر را شامل شود.

تروما: کبودی ، پیچ خوردگی ، دررفتگی یا شکستگی هنگامی رخ می دهد که انگشت پا به یک جسم برخورد می کند.

 

آسیب عصبی: سرچشمه درد نیز ممکن است ناشی از فعالیتهای ورزشی باشد یا نتیجه کفشهای نامناسب باشد. این اقدامات می توانند با اعمال تکراری اعصاب را فشرده کنند و باعث درد در انگشت شست شود.

 

آسیب سطح: اصطکاک مکرر و فشار به انگشتان پا می تواند باعث آسیب به سطح انگشتان پا شود. غله و کالوس مثال زدنی است.

 

علت درد انگشت شست پا, درد شست پا

علت درد در شست پا

 

علل التهابی

بیماری هایی که باعث حمله بدن به خود می شوند منجر به انواع علائم دردناک به ویژه در مفاصل می شوند. آرتروز و نقرس نمونه هایی از چنین بیماری های خود ایمنی هستند. در ادامه برخی از بیماریهایی را که باعث درد شست پا می شود را قرار داده ایم: 

 

نقرس

نقرس نوعی آرتروز است که باعث درد ناگهانی ، سفتی و تورم در مفصل می شود. شست پا اغلب تحت تأثیر قرار می گیرد.

 

روماتیسم مفصلی

آرتریت یک اصطلاح عمومی برای شرایط متعدد است که باعث التهاب دردناک و سفتی در بدن می شود. آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری خودایمنی است به این معنی که سیستم ایمنی بدن که با حمله به پاتوژن های خارجی به طور طبیعی از بدن محافظت می کند به اشتباه شروع به حمله به بافت بدن می کند.

 

عفونت ناخن (پریونشی)

پریونشی یک عفونت در پوست انگشتان است ، محلی که پوست برای رسیدن به ناخن به هم متصل می شود. شروع حاد یا ناگهانی پریونشی در اثر باکتریهای استافیلوکوک ایجاد می شود. اگر ناخن ترک خورده ، شکسته و یا آسیب ببیند باکتریهای استافیلوکوک وارد ناخن می شود. پریونشی مزمن یا مداوم در اثر قارچ ایجاد می شود.

افراد مبتلا به دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف ، مستعد ابتلا به عفونت ناخن هستند. 

علائم این بیماری شامل پوست متورم ، قرمز ،تورم در اطراف ناخن ، گاهی اوقات با جمع شدن چرک در زیر پوست است.

تشخیص از طریق معاینه فیزیکی و گاهی اوقات کشت پوست برای شناسایی ارگانیسم درگیر انجام می شود.

درمان پارونیشیای حاد شامل این است که پزشک ناخن زخمی را تمیز کرده و هرگونه عفونت را تخلیه کند و گاهی اوقات یک دوره آنتی بیوتیک ارائه می دهد. 

 

پدیده رینود :

پدیده رینود که به آن سندرم ثانویه Raynaud نیز گفته می شود ، شرایطی است که باعث می شود شریان های کوچک پوست به طور غیر طبیعی در معرض قرار گرفتن آب یا هوای سرد منقبض شوند. این باعث می شود جریان خون به دست ها ، پا ، انگشتان پا ، بینی و گوش محدود شود.

 

سندرم رینود ثانویه نادر است و در اثر بیماری پزشکی اساسی دیگری ایجاد می شود ، اغلب یک اختلال در بافت همبند مانند آرتریت روماتوئید ، اسکلرودرما یا لوپوس است.

زنان بیشتر از مردان آسیب می بینند ، به ویژه اگر در آب و هوای سرد زندگی کنند. سابقه خانوادگی و استعمال سیگار نیز از عوامل خطر است.

 

بونیون

بونیون تغییر شکل مفصل در پایه انگشت شست است. برخی از سبک های کفش می تواند باعث ایجاد خراب شدن برآمدگی ها شود. علایم بونیون شامل برآمدگی در لبه بیرونی شست پا ، درد انگشت شست پا ، درد پا که هنگام پوشیدن کفش های بسته بدتر می شود و زخم پا است.

 

کبودی پنجه

کوفتگی انگشت پا (کبودی) آسیب عروق خونی (رگها و مویرگها) است که خون را از بافتهای شما به قلب باز می گرداند. خون در آنجا جمع می شود و به رنگ آبی یا بنفش در می آید. این به طور معمول در اثر ضربات ، ضربه یا سقوط ایجاد می شود.

 

شکستگی پنجه

شکستگی انگشت پا بسیار رایج است و در اثر افتادن روی انگشتان پا (آسیب دیدگی) یا وضعیت اشتباه انگشتان پا ایجاد می شود.  

 

علت درد انگشت شست پا, درد شست پا

علل درد انگشت شست پا

 

راههای درمان درد در انگشت شست پا :

داروهای خانگی مانند استراحت  اغلب علائم درد انگشتان پا را تسکین می دهند. با این حال ، بسته به علت اصلی، درد انگشت پا می تواند شدیدتر باشد و در صورت عدم درمان ممکن است منجر به مشکلات طولانی مدت شود.

 

درمان های زیر را در خانه انجام دهید تا علائم درد انگشتان پا را برطرف کنید.

استراحت ، یخ و ارتفاع: سعی کنید پاهایتان را بالا نگه دارید و برای کاهش تورم ، به مدت تقریبی 15-20 دقیقه در هر روز کمپرس یخ بگذارید.

 

خیساندن: برای درمان پینه و کالوس انگشت شست خود را به مدت 5-3 دقیقه چندین بار در آب گرم خیس کنید. انجام این کار باعث می شود که بافت با یک سنگ پا نرم شود و از بین برود.

 

داروهای ضد درد: داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن  یا تزریق کورتیکواستروئید نیز می توانند به کاهش درد کمک کنند.

 

کفش مناسب: کفش های تنگ یا نامناسب می تواند به انگشتان پا آسیب برساند. کفش باید به اندازه کافی گسترده باشد که همه انگشتان پا راحت در آن قرار بگیرند.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید :

در صورت تجربه هر یک از علائم زیر به پزشک مراجعه کنید.

- درد شدید

- درد مداوم که بیش از یک هفته فروکش نمی کند: یا شما به دیابت نیز مبتلا هستید

- علائم عفونت

- تورم که برای چند روز فروکش نمی کند

- دردی که مانع راه رفتن می شود

  

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------