علل ، علایم و درمان کیفوز کیفوز چیست, کیفوز

كيفوز خفيف ممكن است علائم و نشانه های قابل توجهي نداشته باشد

 

کیفوز چیست؟

کیفوز یا گوژپشتی افزایش قوس در پشت است. این بیماری در هر سنی ممکن است رخ دهد اما بیشتر در زنان مسن شایع است.

كيفوز مربوط به سن اغلب به علت ضعف در استخوان های ستون فقرات است كه باعث فشرده شدن يا ترك آنها مي شود. انواع دیگر این کیفوز به دلیل ناهنجاریهایی در ستون فقرات یا جدا شدن در استخوان ستون فقرات به مرور زمان ممکن است در نوزادان یا نوجوانان ظاهر شود.

کیفوز خفیف باعث مشکلات کمی می شود اما كيفوز شديد مي تواند باعث درد شود و بدشکل شدن ستون فقرات شود. درمان کیفوز به سن شما و علت و مقدار انحنای آن بستگی دارد.

 

 کیفوز چیست, کیفوز

کیفوز یا گوژپشتی افزایش قوس در پشت است

 

علائم كيفوز : 

كيفوز خفيف ممكن است علائم و نشانه های قابل توجهي نداشته باشد. اما برخی از افراد علاوه بر ستون فقرات خمیده غیرطبیعی ، کمردرد و سفتی را تجربه می کنند.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر متوجه افزایش انحنا در قسمت بالای کمر یا ستون فقرات کودک خود شده اید ، با پزشک خود ملاقات کنید.

 

 کیفوز چیست, کیفوز

پسران بیشتر از دختران تحت تأثیر بیماری کیفوز قرار می گیرند

 

علل بروز كيفوز : 

استخوان های فردی (مهره ها) که ستون فقرات سالم را تشکیل می دهند مانند استوانه هایی هستند که در یک ستون جمع شده اند. کیفوز به دلیل انحناء استخوان های ستون فقرات (مهره ها) ایجاد می شود و معمولا به دلیل ضعیف شدن فرم گوه ای شکل مهره ها ایجاد می شود.  

 

مهره های غیر طبیعی می تواند ناشی از:

آسیب دیدگی: شکستگی یا آسیب دیدگی مهره ها می تواند باعث انحنای ستون فقرات شود. 

پوکی استخوان: پوکی استخوان می تواند باعث انحنای ستون فقرات شود. پوکی استخوان بیشتر در زنان مسن و افرادی که مدت طولانی از داروهای کورتون استفاده کرده اند شایع است.

 

دژنراسیون دیسک: دیسک های دایره ای نرم به عنوان کوسن بین مهره های نخاعی عمل می کنند. با افزایش سن ، این دیسک ها خشک می شوند و کوچک می شوند ، که اغلب باعث بدتر شدن کیفوز می شوند.

 

بیماری شویرما: این بیماری که به آن کیفوز شویرمان نیز گفته می شود ، به طور معمول در طول رشد رخ می دهد که قبل از بلوغ رخ می دهد. پسران بیشتر از دختران تحت تأثیر قرار می گیرند.

 

نقائص هنگام تولد: استخوان های ستون فقرات که قبل از تولد به درستی توسعه نمی یابند می توانند باعث ایجاد کیفوز شوند. سندرم كیفوز در كودكان نیز می تواند با سندرمهای خاصی مانند سندرم اِلرز - دانلوس و سندرم مارفان همراه باشد.

 

سرطان و درمان سرطان: سرطان ستون فقرات و درمان آن می تواند مهره ها را تضعیف کرده و آنها را مستعد شکستگی های فشرده سازی کند.

 

 کیفوز چیست, کیفوز

 كیفوز شدید می تواند دستگاه گوارش را فشرده كند 

 

عوارض کیفوز :

علاوه بر ایجاد درد کمر ، کیفوز ممکن است باعث مشکلات زیر شود:

مشکلات تنفسی: كیفوز شدید می تواند بر ریه ها فشار وارد كند.

عملکردهای بدنی محدود: کیفوز با ضعف عضلات کمر و باعث مشکل در انجام کارهایی مانند پیاده روی و بلند شدن از صندلی شود. انحنای ستون فقرات همچنین می تواند نگاه کردن به سمت بالا یا رانندگی را دشوار کرده و هنگام دراز کشیدن باعث درد شود.

مشکلات گوارشی: كیفوز شدید می تواند دستگاه گوارش را فشرده كند و باعث بروز مشكلاتی مانند ریفلاك اسید و مشكل در بلع می شود.

مشکل شکل بدن: مبتلایان به کیفوز ، به ویژه نوجوانان ، ممکن است از تصحیح بدن از داشتن پشتی گرد یا از پوشیدن یک بریس برای اصلاح شرایط ، تصویر بدی ایجاد کنند. برای افراد مسن ، تصویر بد بدن می تواند به انزوا اجتماعی منجر شود.

 

 کیفوز چیست, کیفوز

 استخوان با چگالی کم می تواند کیفوز را بدتر کند

 

راههای تشخیص کیفوز: 

پزشک شما به طور کلی معاینه جسمی کاملی را انجام می دهد ، از جمله بررسی قد شما. ممکن است از شما خواسته شود که از کمر خم شوید در حالی که پزشکتان ستون فقرات شما را از یک طرف مشاهده می کند. پزشک شما همچنین ممکن است معاینه عصبی را برای بررسی رفلکس و قدرت عضلات شما انجام دهد.

 

پزشک پس از ارزیابی علائم و نشانه های شما ممکن است آزمایشات زیر را توصیه کند:

اشعه ایکس یا سی تی اسکن: پرتوهای ایکس می تواند درجه خمیدگی را تعیین کرده و ناهنجاری های مهره ها را تشخیص دهد. در صورتي كه پزشك شما تصاوير دقيق تري بخواهد ، ممكن است سی تیاسكن  توصيه شود.

 

MRI :  این تصاویر می توانند عفونت یا توموری در ستون فقرات شما را تشخیص دهند.

 

تست های عصبی: اگر دچار بی حسی یا ضعف عضلانی هستید ، پزشک ممکن است آزمایشاتی را برای تعیین میزان تکانش های عصبی بین نخاع و اندام هایتان به شما توصیه کند.

 

تست تراکم استخوان: استخوان با چگالی کم می تواند کیفوز را بدتر کند.

 

 کیفوز چیست, کیفوز

تمرینات کششی به بهبود انعطاف پذیری ستون فقرات و تسکین کمردرد کمک کند

 

درمان کیفوز:

درمان کیفوز به علت و شدت شرایط شما بستگی دارد.

پزشک ممکن است داروهایی را پیشنهاد کند ، از جمله:

مسکن ها: اگر داروهای بدون نسخه - مانند استامینوفن (تیلنول ، دیگران) ، ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB ، دیگران) یا ناپروکسن سدیم (Aleve) - کافی نیستند ، داروهای ضد درد قوی تر با نسخه وجود دارند.

 

داروهای پوکی استخوان: داروهای تقویت کننده استخوان ممکن است به جلوگیری از شکستگی های اضافی نخاعی که باعث بدتر شدن کیفوز شما می شود ، کمک کنند.

 

درمان می تواند به مدیریت انواع خاصی از کیفوز کمک کند. پزشک ممکن است توصیه کند:

تمرینات : تمرینات کششی ممکن است به بهبود انعطاف پذیری ستون فقرات و تسکین کمردرد کمک کند.

 

مهاربندی: کودکانی که به بیماری کیفوز مبتلا هستند ، ممکن است با پوشیدن یک بریس بدن در حالی که استخوانهای آنها هنوز در حال رشد هستند ، بتوانند پیشرفت کیفوز را متوقف کنند.

 

جراحی : جراحی ممکن است برای كیفوز شدیدی كه باعث ریشه نخاع یا ریشه های عصبی می شود ، توصیه شود. فیوژن ستون فقرات رایج ترین روش برای کاهش درجه انحنا است. جراح تکه های استخوانی را بین مهره ها قرار می دهد و سپس مهره ها را به همراه میله های فلزی و پیچ ها می چسباند تا ستون فقرات در یک موقعیت اصلاح شده با هم بهبود یابند.

 

برای کمک به حفظ تراکم استخوان ، پزشک ممکن است توصیه کند:

خوردن یک رژیم غذایی سرشار از کلسیم و ویتامین D

جلوگیری از دخانیات

محدود کردن مصرف الکل

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------