لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن: علائم، تشخیص و درماننشانه های بیماری لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن, دلایل بروز لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن

بیماری لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن

 

همه چیز درباره لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن 

لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن یک بیماری نئوپلاستیک است که در آن ائوزینوفیل ها بیش از حد تکثیر می شوند و چندین اندام را تحت تاثیر قرار می دهند. حتی می تواند منجر به مرگ شود. در این مطلب از بیتوته شما را با این بیماری آشنا می کنیم.

لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن (CEL) یک نئوپلاسم نادر میلوپرولیفراتیو (MPN) است. MPN ها اختلالات مزمنی هستند که در آن سلول های بنیادی میلوئیدی در مغز استخوان تعداد زیادی گلبول قرمز غیرطبیعی، گلبول های سفید یا پلاکت ها را تولید می کنند که به درستی عمل نمی کنند.

 

در مورد CEL، ائوزینوفیل های زیادی ساخته می شوند. از آنجایی که افزایش تعداد ائوزینوفیل ها غیر قابل توضیح است، در واقع به عنوان لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن شناخته می شود به طور دیگری مشخص نشده است. 

 

این بیماری با وجود مداوم تعداد زیادی ائوزینوفیل در خون مشخص می شود که به آن "هیپرئوزینوفیلی" می گویند. تشخیص زودهنگام آن برای شروع سریع درمان و داشتن شانس موفقیت بیشتر ضروری است. به همین دلیل است که ما به شما خواهیم گفت که چگونه این بیماری تشخیص داده می شود و علائم آن چیست.

 

تشخیص لوسمی ائوزینوفیلیک, محدوده سرطان ائوزینوفیل ها, لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن

ائوزینوفیل

 

ائوزینوفیل ها چیست؟

ما باید با درک اینکه ائوزینوفیل ها چیست شروع کنیم. آنها نوعی لکوسیت یا گلبول سفید هستند. آنها به این دلیل نامگذاری شده اند که حاوی گرانول هایی هستند که به شدت با رنگدانه اسیدی به نام ائوزین رنگ می شوند. در زیر میکروسکوپ، زمانی که رنگ آمیزی استفاده می شود، این سلول ها به رنگ صورتی-نارنجی به نظر می رسند.

 

آنها نقش مهمی در بدن انسان ایفا می کنند زیرا بخشی فعال از سیستم ایمنی هستند.

شناخته شده ترین عملکرد آنها توانایی از بین بردن انگل ها با مواد موجود در دانه های آنها است. اما آنها همچنین در دفاع در برابر ویروس ها، قارچ ها و باکتری ها نقش دارند.

 

ائوزینوفیل ها همچنین در پاسخ به تومورها و متابولیسم نقش دارند. آنها همچنین به ترمیم و بازسازی بافت ها کمک می کنند و بنابراین در بازسازی پوست، ماهیچه ها و کبد نقش دارند.

با این حال، آنها همچنین می توانند تأثیر منفی داشته باشند. پیامد بیش فعالی یا عمل بیش از حد آنها آسیب به اندام های خاص و برخی علائم ناخوشایند است.

به عنوان مثال، در آسم آلرژیک چنین است. این سلول ها از جمله سلول های اصلی مسئول التهاب طولانی مدت هستند.

 

چرا ائوزینوفیل ها افزایش می یابد؟

قبل از تشخیص لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن، باید تمام علل دیگر هیپرائوزینوفیلی را رد کرد.

از عملکرد ائوزینوفیل ها می توان نتیجه گرفت که چه چیزی می تواند باعث افزایش آنها شود. آنها در واکنش به عفونت های انگلی و بیماری های آلرژیک و خودایمنی و همچنین در پاسخ به مصرف برخی داروها گسترش می یابند.

 

بنابراین، اگر پزشک در آزمایش خون تعداد زیادی ائوزینوفیل تشخیص دهد، از ما می‌پرسد که قبلاً به چه بیماری‌هایی مبتلا بوده‌ایم، چه داروهایی مصرف کرده‌ایم یا در موقعیت‌هایی قرار گرفته‌ایم که ممکن است به انگل مبتلا شده باشیم.

 

ائوزینوفیلی همچنین می تواند یکی از نشانه های تومورهای بدخیم در بافت های مختلف بدن باشد مانند:

- کولون

- ریه

- معده

- خون

- تخمدان ها

 

دلایل بروز لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن, درمان لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن, ائوزینوفیل ها چیست

تشخیص بیماری لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن

 

لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن چگونه تشخیص داده می شود؟

سازمان بهداشت جهانی (WHO) مقرر می‌دارد که پس از رد کردن وجود ائوزینوفیلی واکنشی یا ثانویه، آزمایش‌های تشخیصی تخصصی، مانند بیوپسی مغز استخوان ، باید انجام شود.

مطالعات مولکولی و ژنتیکی تغییراتی را که تکثیر سلولی نامنظم را توضیح می دهد، شناسایی می کند. به این ترتیب مشخص می شود که آیا نقص ذاتی وجود دارد یا هیپرائوزینوفیلی اولیه.

 

WHO هشدار می دهد که معیارهایی مانند طول مدت علائم، تعداد ائوزینوفیل ها یا درگیری اندام معمولاً با تأخیر هستند. یعنی وجود یا عدم وجود آنها باعث رد بیماری نمی شود.

بدتر از آن، می توان آنها را بسیار دیر در تکامل لوسمی در نظر گرفت. به یاد داشته باشید که تشخیص زودهنگام برای جلوگیری از عوارض حیاتی است.

 

علائم لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن چیست؟

لازم به ذکر است که لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن در مردان و در دهه ششم زندگی شایع تر است. در این گروه ها ابتدا مشکوک است. در مورد علائم، کلینیک مایو به تازگی ویژگی های گروهی از بیماران مبتلا به لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن را منتشر کرده است. بیش از نیمی از آنها خستگی داشتند.

 

شکایات گوارشی مانند اسهال، درد شکم، تهوع و استفراغ در رتبه دوم قرار داشتند. تعداد کمی علایمی چون کاهش وزن، سرفه و تعریق شبانه داشتند. 

 

افراد مبتلا به لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن اغلب کم خونی و تعداد پلاکت پایین دارند. بنابراین ممکن است علائم ثانویه به این اختلالات داشته باشند. به عنوان مثال، آنها اغلب از عفونت های باکتریایی و ویروسی مکرر رنج می برند که بهبودی از آنها دشوار است.

علاوه بر این، اندام هایی مانند قلب و ریه ها می توانند تحت تأثیر قرار گیرند که منجر به یک اورژانس پزشکی تهدید کننده زندگی می شود. به طور مشابه، طحال و غدد لنفاوی ممکن است بزرگ شوند.

ضایعات پوستی شایع هستند، از جمله درماتیت و کهیر.

 

علایم لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن, علل لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن

خستگی یکی از نشانه های بیماری لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن

 

درمان لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن

لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن یک بیماری جدی است. ائوزینوفیل ها در صورت عدم درمان می توانند به اندام های مختلف بدن حمله کرده و به آنها آسیب برسانند. قلب و ریه ها معمولاً بیشترین آسیب را می بینند، اگرچه هر بافتی می تواند طی هفته ها و ماه ها تحت تأثیر قرار گیرد. به طور مشابه، این بیماری می تواند به لوسمی حاد تبدیل شود.

 

در چنین مواردی، وضعیت تهاجمی می شود و تولید داخلی لکوسیت ها، گلبول های قرمز خون و پلاکت ها به شدت کاهش می یابد.

 

هدف از درمان همیشه کاهش تعداد ائوزینوفیل های در گردش است. این کار برای جلوگیری از تهاجم بافت و آسیب اندام انجام می شود. 

 

اولین خط شروع، به دنبال دستورالعمل های بالینی ، کورتیکواستروئیدها است. این عوامل ضدالتهابی با هیدروکسی کاربامید، اینترفرون آلفا یا ایماتینیب ترکیب می شوند.

برخی از بیماران پیوند مغز استخوان دریافت خواهند کرد. این یک درمان توصیه شده برای همه موارد نیست. از آنجایی که برخی بیماران مسن هستند، نمی توان نتایج مطلوبی را هنگام استفاده از سلول های بنیادی خونساز انتظار داشت. با این حال، جایگزین ها همچنان در حال بررسی هستند.

 

با این حال، از آنجایی که بسیاری از افراد با شیمی درمانی و ایمونوتراپی بهبود نمی یابند، احتمالات با ژنتیک بررسی می شود. نتایج امیدوارکننده است، اما این رویکردها برای همه بیماران تشخیص داده شده در دسترس نیست.

 

در هر صورت، نکته ضروری این است که به سیگنال های بدن توجه داشته باشید. در صورت مشاهده هر یک از علائم ذکر شده در بالا، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------