چشمه چشم شما خشك نشود 

درمان خشکی چشم, نرمش چشم, فقدان اشك

اگر شما هم از كاهش یا فقدان اشك و رطوبت چشم رنج می‌برید، راه‌حل‌های پیشنهادی را بخوانید.

پلك‌زدن: وقتی به نمایشگر كامپیوتر، تبلت، گوشی همراه، تلویزیون یا حتی كتاب خیره می‌شوید و مدت طولانی در این وضع می‌مانید، كمتر پلك می‌زنید. به همین دلیل چشمانتان خشك می‌شود. پلك‌زدن سبب فشار به غده‌های اشك شده و چشم شما را تر می‌كند. برای حل مشكل، هنگام كار با وسایل فوق، حواستان باشد درست و حسابی پلك بزنید، یعنی پلك بالا و پایین را به هم برسانید و هر 10 دقیقه یكبار، دو ثانیه پلك‌های خود را با فشار ببندید.

عینك آفتابی در برابر باد: باد سبب خشك‌شدن سریع‌تر اشك و نیز كاهش تولید آن خواهد شد. به همین دلیل، چشم‌ها در معرض باد احساس خشكی می‌كنند. برای حل این مشكل در برابر وزش باد نیز از عینك آفتابی استفاده كنید تا دور از اثرات نامطلوب باد مستقیم، به میزان لازم اشك تولید و سطح چشم شما تر شود.

دستگاه بخور: خشكی هوای منزل یا محل كار در خشك‌شدن چشم‌ها موثر است. به همین دلیل از هر طریق كه می‌توانید رطوبت هوایی را كه در فضایی بسته به مدت طولانی در تماس با چشمانتان است، بالا ببرید. برای این‌كار می‌توانید از دستگاه بخور یا حتی یك كتری آب روی بخاری استفاده كنید.

جابه جایی لنز و عینك: در صورت استفاده از لنز حتما با عارضه خشكی چشم مواجه شده‌اید. استفاده بیش از حد از لنز مانع نفس‌كشیدن چشمان‌تان خواهد شد. به همین دلیل هرازگاهی به چشمان خود استراحت دهید و هر چند روز یكبار به جای لنز دوباره از عینك استفاده كنید. اگر لنز برایتان خیلی حیثیتی است و به هیچ‌وجه نمی‌توانید خود را راضی به استفاده از عینك كنید، كمی كوتاه بیایید و به چشمان خود رحم كنید و شب‌هنگام در خانه لنز را كنار بگذارید.

كمپرس گرم: گرما سبب می‌شود چربی سخت‌شده در غدد اشك روان و آزاد شود و به ترشدن چشم‌ها كمك می‌كند. به همین دلیل، اگر برایتان ممكن است كمپرس گرم چشم را خریداری كنید یا خودتان آن را بسازید. بسیار ساده است؛ یك كیسه پارچه‌ای كوچك و بهداشتی بردارید و مقداری برنج خام در آن بریزید. آن را به مدت 20 تا 30 ثانیه درون مایكروفر قرار دهید. سپس خارج كنید و مراقب باشید آنقدر داغ نباشد كه پلك‌هایتان را بسوزاند. حال به مدت 5 تا 20 دقیقه روی پلك خود قرار دهید. این كار را دو بار در روز انجام دهید.

نرمش چشم: براساس پژوهش‌هایی كه در كشور هندوستان انجام شده، افرادی كه به چشمان خود استراحت داده و روزانه به مدت 10 دقیقه چشمان خود را نرمش می‌دهند، 30 درصد كمتر از سایرین به مشكلات چشم از جمله خشكی مبتلا می‌شوند. این نرمش‌ها بسیار ساده‌ و صرفا شامل حركت بالا و پایین چشم‌ها، حركت چپ و راست آنها و چرخاندن آنها درون كاسه چشم است.

اشك مصنوعی: استفاده از اشك مصنوعی بخصوص برای افرادی كه روش‌های فوق جوابگوی آنها نیست، بسیار موثر است. این دارو با ایجاد لایه‌ای روی سطح چشم آن را تر و لغزنده نگاه ‌می‌دارد و مانع خشكی چشمان‌تان می‌شود. اما باید توجه داشته باشید استفاده بیش از چهار بار اشك مصنوعی در روز مستلزم تجویز پزشك است. اگر بیش از این به اشك مصنوعی احساس نیاز می‌كنید حتما موضوع را با پزشك خود در میان بگذارید. ممكن است لازم باشد پزشك از روش‌های درمانی برای حل مشكل شما استفاده كند.
منبع:jamejamonline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------