حقایقی از بختک/ عجوزه‌ای وحشتناک که شب‌ها به سراغتان می‌آیدبختک یا فلج خواب, درمان بختک

بختک به سراغ افرادي كه اختلالات خواب دارند می رود


شايد براي شما نيز پیش آمده باشد که هنگام شب هراسان و غرق در عرق از خواب می پرید در خواب و بیداری سایه هیولای وحشتناکی را دیده اید، از ترس فریاد می کشیدید اما صدایی از دهانتان خارج نمی شد و گویی بدنتان را غل و زنجیر کرده بودند این زمان است که شما گرفتار یک اختلال مشهور به نام بختک شده اید.

 

نام بختك به این دلیل روی این كابوس گذاشته شد كه از گذشته همواره افراد بر این باور بودند كه عجوزه‌ای زشت صورت، شب‌ها بدن جسمانی خود را ترك كرده و روی سینه قربانی خود می‌نشیند.

 

فرد قربانی در چنین حالتی با احساس وحشت و در حالی كه به سختی نفس می‌كشد از خواب بیدار می‌شود، گویی جسمي بزرگ روی سینه‌اش سنگینی می‌كند و قادر به حركت نیست، این باور در بسیاری از فرهنگ‌های دنیا رایج است، در كشور ما هم به این حالت سنگینی و ترس بختك گفته می‌شود.

 

بدون شک کسی نیست که در طول عمر خود کابوس یا خواب وحشتناک نديده باشد، خواب هاي  ترس آوری مثل به دام افتادن در جایی که راه فراری وجود ندارد، کابوس هایی مثل غرق شدن یا پرت شدن از بلندی که نمي توان فرياد زد. در اين وضعيت وقتی بیدار می شوید غرق در عرق هستید و ترس و وحشت همه وجود شما را فرا گرفته است.

 

بختک چه شکلی است؟
در برخی افراد کابوس فقط در ترس و وحشت خلاصه نمی شود بلکه بسیاری از افراد در خواب نمی توانند حرکت کنند یا به عبارتی در خواب فلج می شوند که اين موضوع ترس شما را بيشتر مي كند.

 

بدتر از همه آن است که گاهی توهم های ترسناک نیز چاشنی این علائم می شود و در این زمان احساس می كنيد جسمي مانند سایه یا یک هیولا در تاریکی در حال حرکت است یا به سمت شما می آید ولی ترس و وحشت شما زماني شدت مي يابد كه شما نمی توانید حرکت کنید یا فریاد بزنید اما خوشبختانه همه این ها از علائم خواب است و هیچ آسیبی به شما نمی رسد.

 

بختک یا فلجی در خواب از کجا می آید؟
مرحله اي از خواب رم (REM) نام دارد در اين مرحله كه به آن حرکت سریع چشم مي گويند، بدن به حالت فلج شناخته شده ای به نام اتونیا رم می رود، این مرحله بخشی از روند طبیعی خواب است که عضله های بزرگ فلج می شوند.

یکی از مهم ترین دلایل این فلج شدن آن است که بدن در طول خواب از آسیب هایی که ممکن است در اثر حرکت به وجود آید در امان است.

گفتنی است، رم (REM) یک مرحله از خواب است که رویا در آن رخ می دهد و به همین دلیل در صورتی که بدن به حالت بی حسی یا فلجی نرود ممکن است درخواب به رویاهای خود واکنش جسمی یا حرکتی نشان دهد.

 

بختک سراغ چه کسانی می آید؟
در افرادي كه اختلالات خواب دارند ممكن است اختلال فاز رم (REM) اتفاق بيافتد و بي حسي و بي حركتي در اين فاز به درستي عمل نكند و اين افراد واكنش هاي شديد فیزیکی مانند رفتارهاي خشونتي و عصبي در خواب از خود بروز دهند.

 

برخي عوامل مانند كمبود خواب، عوامل ژنتيكي، استرس يا اضطراب زياد موجب اختلال در خواب مي شوند و برخي عوامل نيز موجب برهم خوردن ساعت خواب بدن مي شوند كه از جمله آن مي توان اختلال هاي ذهني، اختلال دو قطبي، به پشت خوابيدن، حمله هايي كه در خواب اتفاق ميفتد، گرفتگي عضلات بدن مانند گرفتگي عضله پا، استفاده از برخي داروها مانند داروهايي كه براي بيش فعالي تجويز مي شود و مصرف مواد مخدر اشاره كرد.

 

بختک,عوارض بختک

با یک حرکت یا تکان شدید در بدن حالت فلجی از بین خواهد رفت

 

از شر بختک چگونه خلاص شویم؟
وقتي شما در خواب و بيداري نمي توانيد حركت كنيد و ترس و وحشت وجود شما را گرفته است، مي توانيد با برخي روش ها با آن مقابله كنيد.

 

1. سعي كنيد آرامش خود را حفظ كنيد
زماني كه شما احساس مي كنيد در خواب فلج شده ايد سعي نكنيد با تلاش بيشتر براي حركت يا مبارزه با آن از اين حالت خلاص شويد زيرا ممكن است حتي با دست و پا زدن و تلاش بيشتر اين بي حسي و بقيه علائم تشديد شود و شما بيشتر وحشت كنيد در اين زمان فقط كافي است نفس عميق بكشيد و به خودتان يادآوري كنيد حالتان خوب است.

 

2.نجات از فلجي و بي حسي
 زماني كه خواب بد ديده ايد اما در خواب و بيداري هستيد و احساس فلجي مي كنيد مي توانيد انگشتان خود را تكان دهيد یا سعی کنید مشت خود را گره کرده و باز کنید تا از خواب به طور كامل بيدار شوید و از بي حركتي، حس خفگی و فشار در قفسه سینه خلاص شوید.

 

3.سعي كنيد بيدار شويد
با یک حرکت یا تکان شدید در بدن حالت فلجی از بین خواهد رفت ،همچنین وقتی از خواب برخاستید  آب سرد بر روی صورت خود بپاشید تا این حالت از شما دور شود.

 

سعی کنید در رختخواب نمانید زیرا شانس آنکه دوباره فلجی در خواب به سراغتان بیاید زیاد است، پس از آن که کمی آرام شدید به رختخواب خود بازگردید زیرا استرس یک عامل بزرگ و مهم در فلجی خواب است و برای آن که  این وحشت ها در خواب اتفاق نیفتد افکار استرس زا را قبل از خواب از خود دور کنید.
منبع:yjc.irبیشتر بخوانید تا سالم بمانید

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------