این تب یونجه است یا سرماخوردگی؟تب یونجه در کودکان,علائم تب یونجه

تب یونجه می تواند بر عملکرد شما در محل کار یا مدرسه تأثیر بگذارد

تب یونجه در اثر پاسخ حساسیتی بدن به مواد حساسیت زای (آلرژی زا) داخل و خارج منزل مثل گرده گیاهان، مایت های گرد و خاک و پوسته بدن حیوانات خانگی ایجاد می شود.

تب یونجه چیست؟

تب یونجه که به آن رینیت آلرژیک نیز گفته می شود ، باعث علائم و نشانه هایی مانند سرماخوردگی، آبریزش بینی، خارش چشم، احتقان ، عطسه و فشار سینوس می شود. اما برخلاف سرماخوردگی ، تب یونجه ناشی از ویروس نیست. تب یونجه در اثر واکنش آلرژیک به آلرژن های خارجی یا داخل بدن ، مانند گرده ، کنه های گرد و غبار یا لکه های ریز پوست و بزاق ریخته شده توسط گربه ها ، سگ ها و حیوانات دیگر ، خز یا پر حیوانات ایجاد می شود.

 

تب یونجه می تواند بر عملکرد شما در محل کار یا مدرسه تأثیر بگذارد و به طور کلی در زندگی شما اختلال ایجاد کند. اما لازم نیست با علائم آزار دهنده روبرو شوید. می توانید یاد بگیرید که از محرک ها جلوگیری کنید و درمان صحیحی را پیدا کنید.

 

علائم تب یونجه :

علائم و نشانه های تب یونجه می تواند شامل موارد زیر باشد:

آبریزش بینی و گرفتگی بینی

 چشمان آبکی ، خارش دار و قرمز (ملتحمه آلرژیک)

 عطسه

 سرفه

 خارش بینی ، دهان یا گلو

 پوست متورم و آبی زیر چشم  

 آبریزش از عقب بینی

 خستگی

 

تب یونجه در کودکان,علائم تب یونجه

کنه های گرد و غبار ، سوسک و شوره سر از حیوانات اهلی می توانند در طول سال آزار دهنده باشند

 

عوامل فصلی تب یونجه :

علائم و نشانه های تب یونجه شما ممکن است در زمان خاصی از سال شروع یا بدتر شود. محرکها شامل موارد زیر هستند:

 گرده درخت ، که در اوایل بهار رایج است.

 گرده چمن ، که در اواخر بهار و تابستان رایج است.

 کنه های گرد و غبار، سوسک و شوره سر از حیوانات اهلی می توانند در طول سال آزار دهنده باشند. علائم ناشی از خشکی ممکن است در زمستان بدتر شود، هنگام بسته شدن در و پنجره خانه ها.

 هاگهای حاصل از قارچ ها و کپکهای داخلی و خارجی هم فصلی و هم چند ساله در نظر گرفته شده است.

 

تب یونجه یا سرماخوردگی؟

علائم و نشانه ها می توانند مشابه باشند، بنابراین دشوار است که بگوییم کدام یک مشکل را دارید.

 

نام بیماری علایم و نشانه ها شروع مدت زمان
تب یونجه بینی آبریزش با ترشحات نازک و آبکی،بدون تب بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض آلرژن ها تا زمانی که در معرض آلرژن قرار دارید
سرما خوردگی

بینی آبریزش با ترشحات زرد آبکی یا ضخیم،

درد بدن؛ تب درجه پایین

یک تا سه روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس سرماخوردگی سه تا هفت روز

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر:

 شما نمی توانید از علائم تب یونجه خود رهایی پیدا کنید.

 داروهای آلرژی تسکین نمی بخشد یا عوارض جانبی آزار دهنده ایجاد می کند.

 شما یک بیماری دیگر دارید که می تواند علائم تب یونجه، مانند پولیپ بینی، آسم یا عفونت های مکرر سینوسی را بدتر کند.

 بسیاری از افراد (به ویژه کودکان) به علائم تب یونجه عادت می کنند  ، بنابراین ممکن است به دنبال درمان نباشند تا علائم شدید شود. اما دریافت یک درمان مناسب ممکن است باعث تسکین شود.

 

علائم تب یونجه می تواند شما را از خواب بیدار کند 

 

علل تب یونجه :

هنگامی که مبتلا به تب یونجه هستید ، سیستم ایمنی بدن شما ماده بی خطر را مضر معرفی می کند. سیستم ایمنی بدن شما سپس آنتی بادی را برای این ماده بی ضرر تولید می کند. دفعه بعد که با این ماده تماس پیدا می کنید ، این آنتی بادی ها به سیستم ایمنی بدن شما سیگنال می دهند تا مواد شیمیایی مانند هیستامین را وارد جریان خون شما کند ، که باعث واکنشی می شود که منجر به علائم تب یونجه می شود.

 

عوارض تب یونجه :

مشکلاتی که ممکن است با تب یونجه همراه باشد عبارتند از:

کاهش کیفیت زندگی: تب یونجه می تواند در لذت بردن از فعالیت های شما تداخل داشته باشد. برای بسیاری از افراد ، علائم تب یونجه منجر به غیبت در محل کار یا مدرسه می شود.

 

خواب نامرغوب: علائم تب یونجه می تواند شما را از خواب بیدار کند و یا خوابیدن را سخت کند، که می تواند منجر به خستگی و احساس ضعف شود.

 

بدتر شدن آسم: تب یونجه می تواند علائم و نشانه های آسم مانند سرفه و خس خس سینه را بدتر کند.

 

سینوزیت : تراکم طولانی مدت سینوس به دلیل تب یونجه ممکن است حساسیت شما به سینوزیت را افزایش دهد.

 

عفونت گوش : در کودکان ، تب یونجه اغلب عاملی برای عفونت گوش میانی است.

 

تب یونجه در کودکان,علائم تب یونجه

بهتر است تا حد ممکن در معرض موادی که باعث ایجاد تب یونجه شما می شوند نباشید

 

راههای پیشگیری از تب یونجه:

هیچ راهی برای جلوگیری از تب یونجه وجود ندارد. اگر تب یونجه دارید ، بهترین کار این است که در معرض آلرژن هایی که باعث ایجاد علائم شما می شوند ، کمتر در معرض خطر قرار بگیرید. قبل از قرار گرفتن در معرض آلرژن ها ، طبق دستور پزشک ، داروهای آلرژی مصرف کنید.

 

راههای درمان تب یونجه :

بهتر است تا حد ممکن در معرض موادی که باعث ایجاد تب یونجه شما می شوند نباشید. اگر تب یونجه شما خیلی شدید نیست، ممکن است داروهای بدون نسخه برای تسکین علائم کافی باشند. برای علائم وخیم تر ، ممکن است به داروهای تجویزی نیاز داشته باشید.

 

بسیاری از افراد بهترین درمان را از ترکیبی از داروهای آلرژی دریافت می کنند. ممکن است لازم باشد چند مورد را امتحان کنید قبل از اینکه بهترین کارها را پیدا کنید اگر کودک شما تب یونجه دارد، در مورد درمان با پزشک خود صحبت کنید. همه داروها برای استفاده در کودکان تأیید نشده است. برچسب ها را با دقت بخوانید.

 

داروهای تب یونجه عبارتند از:

کورتیکواستروئیدهای بینی: این اسپری های بینی تجویز شده در پیشگیری و درمان التهاب بینی ، خارش بینی و آبریزش بینی ناشی از تب یونجه کمک می کند. برای بسیاری از افراد ، آنها موثرترین داروهای تب یونجه هستند و اغلب آنها اولین نوع دارویی هستند که تجویز می شوند.

 

به عنوان مثال می توان به مونتازون (Nasonex) و بودزونید (رینوکورت) اشاره کرد که هر دو از طریق نسخه در دسترس هستند و فلوتیکازون (آلرژی فلوناز) ، بودزونید (آلرژی رینوکورت) و تریامسینولون، تجویز اسپری بینی آزلاستین و فلوتیکازون (Dymista) ترکیبی از آنتی هیستامین با استروئید است.

 

کورتیکواستروئیدهای بینی : یک درمان طولانی مدت بی خطر برای اکثر افراد است. عوارض جانبی می تواند شامل بو یا طعم نامطبوع و سوزش بینی باشد. عوارض جانبی استروئید نادر است.

 

آنتی هیستامین ها : معمولاً به صورت قرص داده می شوند. با این وجود ، اسپری بینی و آنتی هیستامین بینی نیز وجود دارد. آنتی هیستامین ها می توانند به خارش ، عطسه و آبریزش بینی کمک کنند اما تأثیر کمتری در احتقان دارند. آنها با مسدود کردن یک ماده شیمیایی ایجاد کننده علائم که در اثر واکنش آلرژیک (هیستامین) منتشر شده توسط سیستم ایمنی بدن شما کار می کنند.

 

قرص های بدون نسخه : شامل لوراتادین (کلاریتین ، آلاورت) ، ستیریزین (آلرژی زیرتک) و فکسوفنادین (آلرژی آلگرا) هستند. تجویز آنتی هیستامین بینی اسپری آزلاستین (Astelin ، Astepro) و olopatadine (پتاناز) می تواند علائم بینی را تسکین دهد. خط چشم های آنتی هیستامین مانند كوتوتیفن فومارات (Alaway) به تسكین خارش چشم و سوزش چشم ناشی از تب یونجه كمك می كنند.

 

سرکوب کننده ها : این داروها در مایعات بدون نسخه و نسخه ، قرص و اسپری بینی موجود است. مواد ضد احتقان خوراکی بدون نسخه شامل pseudoephedrine (سودافد ، افرینول ، دیگران) است. اسپری های بینی شامل فنیل افرین هیدروکلراید (Neo-Synephrine) و oxymetazoline (افرین) است.

 

داروهای ضد احتقان خوراکی : می توانند تعدادی از عوارض جانبی از جمله افزایش فشار خون ، بی خوابی ، تحریک پذیری و سردرد ایجاد کنند. بیش از دو یا سه روز به طور هم زمان از اسپری بینی استفاده نکنید زیرا در واقع می تواند علائم را هنگام استفاده مداوم بدتر کند.

 

کرومولین سدیم: این به عنوان یک اسپری بینی بدون نسخه است که باید چندین بار در روز استفاده شود. همچنین به صورت قطره چشم با یک نسخه در دسترس است. با جلوگیری از ترشح هیستامین به تسکین علائم تب یونجه کمک می کند. كرومولین سدیم اثرات جانبی جدی در هنگام شروع استفاده از آن قبل از شروع علائم ندارد.

 

اصلاح کننده لکوترین: Montelukast (Singulair) یک قرص نسخه ای است که برای جلوگیری از عملکرد لکوترین ها( مواد شیمیایی سیستم ایمنی بدن که باعث ایجاد علائم آلرژی مانند تولید بیش از حد مخاط می شوند ) گرفته شده است. به ویژه در درمان آسم ناشی از حساسیت مؤثر است.

 

تب یونجه در کودکان,علائم تب یونجه

زنجبیل یکی دیگر از درمانهای موثر در منزل برای تب یونجه است

  

درمان های خانگی تب یونجه :

سیر: با مصرف سیر، تقویت سیستم ایمنی بدن خود را می توانید افزایش دهید، سیر همچنین به عنوان یک ضد انعقاد عمل می کند. به جای سیر خشک یا پودر شده بهتر است که سیر تازه را انتخاب کنید.

 

عسل محلی: عسل به علت وجود گرده زنبور عسل در خودش به طور موثر می تواند تب یونجه را درمان کند. همچنین می تواند حساسیت سیستم ایمنی بدن شما را به گرده های دیگر کم کند. به علاوه، این ماده دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی است که علائم مختلف تب یونجه را تسکین می دهد. یک یا چند قاشق چای خوری عسل محلی را به مدت سه یا چهار بار در روز مصرف کنید تا به کاهش علائم کمک کند.

 

زنجبیل : زنجبیل یکی دیگر از درمانهای موثر در منزل برای تب یونجه است. این می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت و همچنین به عنوان یک آنتی هیستامین طبیعی است. ضد التهاب طبیعی قوی است  که  به کاهش ورم بینی کمک میکند. جویدن تکه های کوچک ریشه زنجبیل تازه برای درمان آب ریزش بینی، سرفه و حتی سردردمفید است. 

 

چای سبز : چای سبز همچنین ترشح بیش از حد هیستامین را متوقف می کند. یک یا دو فنجان در روز با عسل مصرف کنید. اگر چه چای سیاه تاثیر کمتری دارد، اما جایگزین مناسبی است.

 

بابونه: بابونه نیز برای از بین بردن علائم تب یونجه مفید است. آن  به عنوان یک آنتی اکسیدان طبیعی و آنتی هیستامین کار می کند. مخلوط دو قاشق چای خوری از گل بابونه خشک را در یک فنجان آب گرم  به مدت پنج دقیقهکمی آب لیمو تازه  و عسل میریزیم.  این چای را  سه یا چهار بار در روز به مدت دو تا سه روز می نوشیم.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------