لامینکتومی: روشی برای درمان مشکلات ستون فقراتلامینکتومی, جراحی لامینکتومی

لامینکتومی یک روش جراحی برای درمان مشکلات ستون فقرات

 

لامینکتومی: جراحی ایمن و موثر برای ستون فقرات 

در این مقاله از بیتوته به بررسی لامینکتومی می‌پردازیم. لامینکتومی یک روش جراحی است که در آن بخشی از مهره‌های ستون فقرات برداشته می‌شود. این روش معمولاً برای درمان مشکلاتی مانند تنگی کانال نخاعی استفاده می‌شود.

لامینکتومی جراحی است که با برداشتن خارهای استخوانی و بافت های مرتبط با آرتریت ستون فقرات، فضا ایجاد می کند. معمولاً شامل برداشتن یک قطعه کوچک از قسمت پشتی (لامینا) استخوان‌های کوچک ستون فقرات (مهره‌ها) است. لامینکتومی کانال نخاعی را بزرگ می کند تا فشار روی نخاع یا اعصاب کاهش یابد. لامینکتومی اغلب به عنوان بخشی از جراحی رفع فشار انجام می شود.

 

این فشار بیشتر به دلیل رشد بیش از حد استخوان در کانال نخاعی ایجاد می شود که می تواند در افرادی که آرتریت در ستون فقرات خود دارند رخ دهد. این رشد بیش از حد گاهی اوقات خار استخوان نامیده می شود. آنها یکی از عوارض جانبی افزایش سن در برخی افراد هستند. خارهای استخوانی نیز می توانند ارثی باشند.

 

لامینکتومی به طور کلی تنها زمانی استفاده می‌شود که درمان‌های محافظه‌کارانه‌تر، مانند دارو، فیزیوتراپی یا تزریق نتوانسته‌اند علائم را کاهش دهند. در صورت شدید بودن یا بدتر شدن علائم، لامینکتومی نیز ممکن است توصیه شود.

 

رشد بیش از حد استخوانی مفاصل در ستون فقرات می تواند در کانال نخاعی ایجاد شود. آنها می توانند فضا را برای نخاع و اعصاب تنگ کنند. این فشار می‌تواند باعث درد، ضعف یا بی‌حسی شود که می‌تواند به بازوها یا پاها منتهی شود.

 

از آنجایی که لامینکتومی فضای کانال نخاعی را بازیابی می‌کند، احتمالاً فشاری را که باعث درد ناشی از تشعشع می‌شود، کاهش می‌دهد. اما این روش ورم مفاصل را که باعث باریک شدن شده است را درمان نمی کند. بنابراین، به احتمال زیاد کمردرد را تسکین نمی دهد.

 

یک پزشک ممکن است لامینکتومی را توصیه کند اگر:

• درمان محافظه کارانه، مانند دارو درمانی یا فیزیوتراپی، نمی تواند علائم را بهبود بخشد.

• ضعف یا بی حسی عضلانی ایستادن یا راه رفتن را دشوار می کند.

• علائم شامل از دست دادن کنترل روده یا مثانه است.

در برخی شرایط، لامینکتومی ممکن است به عنوان بخشی از جراحی برای درمان فتق دیسک ستون فقرات ضروری باشد. یک جراح ممکن است نیاز به برداشتن بخشی از لامینا برای رسیدن به دیسک آسیب دیده داشته باشد.

 

لامینکتومی, جراحی لامینکتومی

لامینکتومی فضای کانال نخاعی را بازیابی می‌کند

 

لامینکتومی چه چیزی را درمان یا مدیریت می کند؟

لامینکتومی با برداشتن فشار یا کاهش فشار روی اعصاب، شرایط زیر را درمان می‌کند:

• آرتریت.

• شکستگی استخوان.

• خار استخوان.

• شرایط دژنراتیو پشت.

• فتق دیسک.

• تنگی نخاع.

• تومورهای ستون فقرات یا آبسه.

 

خطرات انجام لامینکتومی 

لامینکتومی به طور کلی بی خطر است. اما مانند هر جراحی دیگری، ممکن است عوارضی رخ دهد. عوارض بالقوه عبارتند از:

• خون ریزی

• عفونت

• لخته شدن خون

• آسیب عصبی

• نشت مایع نخاعی

 

لامینکتومی, جراحی لامینکتومی

آماده سازی برای جراحی لامینکتومی

 

آمادگی برای انجام لامینکتومی

قبل از عمل لامینکتومی با جراح خود ملاقات خواهید کرد. آنها شما را معاینه خواهند کرد تا در مورد علائم و سابقه درمان قبلی شما اطلاعات بیشتری کسب کنند. آنها همچنین یک آزمایش تصویربرداری از ستون فقرات شما را سفارش می دهند، مانند:

• یک اشعه ایکس

• یک MRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی)

• A میلوگرام

 

قبل از انجام این روش، پزشک خود را در مورد هر گونه دارو یا مکملی که در حال حاضر مصرف می کنید و اینکه آیا از محصولات تنباکو استفاده می کنید مطلع کنید. جراح شما ممکن است به شما توصیه کند که مصرف برخی داروها یا مکمل ها را متوقف کنید یا یک داروی جدید اضافه کنید تا از عوارض جراحی جلوگیری کنید. مصرف هیچ دارویی را متوقف نکنید مگر اینکه پزشک شما آن را تایید کند.

 

محصولات تنباکوی حاوی نیکوتین می‌توانند نحوه بهبودی بدن شما را تغییر دهند یا منجر به عوارض شوند، بنابراین پزشک شما توصیه می‌کند قبل از عمل جراحی را کاهش دهید یا آن را ترک کنید.

 

جراح شما همچنین دستورالعمل های خاصی را برای کمک به آمادگی به شما ارائه می دهد. این دستورالعمل‌ها ممکن است شامل تماس با کسی باشد تا بعد از عمل جراحی شما را به خانه برساند یا از کسی کمک بخواهید تا کارهای روتین را در حین بهبودی انجام دهید، زیرا به استراحت زیادی نیاز دارید.

 

لامینکتومی, جراحی لامینکتومی

نحوه انجام جراحی لامینکتومی

 

در طول لامینکتومی چه اتفاقی می افتد؟

در روز جراحی شما، یک متخصص بیهوشی به شما بیهوشی عمومی می دهد. شما برای کل عمل بیهوش خواهید بود و هیچ دردی احساس نخواهید کرد. در حالی که جراح روی ستون فقرات شما کار می کند، برای محافظت از جلوی بدن خود به صورت روی پدهای مخصوص دراز می کشید.

 

1. پس از بیهوش شدن بیمار، جراح برشی در پشت یا گردن بیمار ایجاد می کند.

محل برش بسته به اینکه مشکل ستون فقرات در کدام قسمت از ستون فقرات قرار دارد، متفاوت است.

2. پس از ایجاد برش، جراح پوست، رباط ها و ماهیچه های بیمار را جدا می کند تا به ستون فقرات دسترسی پیدا کند.

3. جراح از ابزارهای جراحی برای برداشتن بخشی از مهره استفاده می کند. این قسمت از مهره به نام لامینا نامیده می شود.

4. پس از برداشتن لامینا، جراح می تواند به مشکل ستون فقرات دسترسی پیدا کند و آن را درمان کند. 

5. پس از درمان مشکل ستون فقرات، جراح ماهیچه ها، رباط ها و پوست بیمار را به جای خود برمی گرداند. سپس پوست را در اطراف محل برش می بندد.

6. پس از لامینکتومی معمولاً چند هفته طول می کشد. در طی این مدت، بیمار باید از فعالیت های سنگین خودداری کند.

 

جراحی لامینکتومی معمولاً یک تا سه ساعت طول می کشد. اگر بخشی از یک روش پیچیده تر باشد، ممکن است بیشتر طول بکشد.

 

لامینکتومی, جراحی لامینکتومی

مراقبت های بعد از جراحی لامینکتومی

 

مراقبت های بعد از لامینکتومی

پس از جراحی، شما به اتاق ریکاوری منتقل می‌شوید، جایی که تیم مراقبت‌های بهداشتی مراقب عوارض ناشی از جراحی و بیهوشی هستند. همچنین از شما خواسته شود دست ها و پاهای را حرکت دهید. پزشک ممکن است برای تسکین درد در محل برش داروی مسکن تجویز کند.

 

به احتمال زیاد یک یا دو شب را در بیمارستان سپری خواهید کرد. پزشک شما ممکن است فیزیوتراپی را پس از لامینکتومی برای بهبود قدرت و پذیرش شما پیشنهاد کنید.

بسته به میزان، راه رفتن و نشستن در شغل شما، می توانید ظرف چند هفته به کار خود بازگردید. اگر فیوژن ستون فقرات هم داشته باشید، زمان بهبودی شما طولانی تر خواهد بود.

  

چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرم؟

در مورد هر گونه علائمی که پس از جراحی شما را نگران می کند، با پزشک خود تماس بگیرید. به نشانه‌های احتمالی عفونت یا عوارض جدی‌تری که پزشک شما به شما گفته است که مراقب آن باشید، توجه ویژه داشته باشید. اگر موارد زیر را دارید، همیشه با پزشک خود تماس بگیرید:

• تغییر رنگ پوست، تورم یا بوی بد در نزدیکی محل برش

• ورم پا یا حساسیت

• تشدید درد در نزدیکی محل برش، شانه یا شکم شما

• تب

• مشکل در تنفس یا بلعیدن

• سرگیجه

• مشکلات مدیریت روده یا مثانه

• تخلیه مداوم از محل جراحی

 

لامینکتومی, جراحی لامینکتومی

لامینکتومی امیدی تازه برای مبتلایان به مشکلات ستون فقرات

 

سوالات متداول درباره لامینکتومی

1. آیا لامینکتومی تنگی نخاع را درمان می کند؟ 

تنگی کانال نخاعی وضعیتی است که در آن فضای کانال نخاعی باریک می شود. این امر می تواند باعث فشار بر ریشه های عصبی و نخاع شود و منجر به درد، بی حسی و ضعف در پاها شود. جراحی لامینکتومی یک روش جراحی است که در آن بخشی از لامینا، که قسمت پشتی مهره است، برداشته می شود. این کار فضای بیشتری در کانال نخاعی ایجاد می کند و فشار بر ریشه های عصبی را کاهش می دهد. 

 

2. آیا لامینکتومی می تواند فتق دیسک را درمان کند؟

بله، جراحان ستون فقرات معمولاً لامینکتومی را برای درمان فتق دیسک انجام می‌دهند.

دیسک های بین مهره ای بالشتک های نرم و انعطاف پذیری بین استخوان های پشت شما (مهره ها) هستند. اینها ضربه گیرهای ستون فقرات شما هستند. فتق دیسک زمانی اتفاق می افتد که بخش داخلی نرم دیسک به بیرون از پوشش فیبری خارجی خود فشار می آورد. سپس مواد دیسک می تواند بر روی عصب نخاعی یا نخاع شما ساییده شود و باعث درد شود.

 

3. لامینکتومی چقدر رایج است؟

جراحی لامینکتومی یک نوع رایج جراحی ستون فقرات است و یکی از رایج ترین انواع جراحی برای درمان تنگی ستون فقرات است.

 

4. آیا می توانم همان روز بعد از عمل لامینکتومی به خانه بروم؟

بعد از لامینکتومی، ممکن است در همان روز جراحی به خانه بروید یا یک تا دو روز در بیمارستان بمانید

 

5. مزایای لامینکتومی چیست؟

لامینکتومی می تواند درد یا سایر علائم ناشی از شرایطی را که بر اعصاب و ستون فقرات شما تأثیر می گذارد، تسکین دهد. گزینه ای برای لامینکتومی با حداقل تهاجم وجود دارد تا زمان بهبودی شما را کاهش دهد و به شما کمک کند زودتر احساس بهتری داشته باشید.

 

6. لامینکتومی چقدر موفق است؟

میزان موفقیت لامینکتومی 90 درصد است. تقریباً 75 درصد از افرادی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند از نتایج راضی هستند.

 

 

7. آیا جراحی لامینکتومی همان دیسککتومی است؟

لامینکتومی (برداشتن استخوان لامینا) و دیسککتومی (برداشتن بافت آسیب دیده دیسک) هر دو نوع جراحی رفع فشار ستون فقرات هستند. جراح شما ممکن است در طی عمل لامینکتومی دیسککتومی انجام دهد.

 

8. آیا لامینکتومی درمانی قطعی است؟

لامینکتومی معمولاً یک روش درمانی موثر برای مشکلات ستون فقرات است. با این حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که درد شما پس از جراحی کاملاً برطرف شود. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد که جراحی دیگری انجام دهید.

 

توصیه پایانی

کمردرد ناشی از فشرده شدن عصب می تواند کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد و حرکت شما را محدود کند. هنگامی که سایر درمان ها کمکی نمی کنند، جراحی ممکن است یک گزینه باشد. جراحی لامینکتومی رایج و یکی از انواع جراحی ستون فقرات است که ممکن است کمردرد مزمن را تسکین دهد. انجام عملی مانند لامینکتومی می‌تواند ترسناک باشد، اما جراح و تیم مراقبتی شما برای پاسخ دادن به هر سوالی که ممکن است نیاز داشته باشید در دسترس هستند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------