علل افتادگی پلک و درمان افتادگی پلکافتادگی پلک چشم,علت افتادگی پلک یک چشم

افتادگی پلک

افتادگی پلک دلايل مختلفی دارد كه يكی از آنها مادرزادی است، يعنی افتادگی پلك در زمان تولد به دليل تكامل نيافتن ماهيچه‌های بالا‌برنده ‌پلک، بعضی از بيماری‌های خاص، فلج عصب پلک يا به دليل ساير بيماری‌‌های مادرزادی که در يک يا دو طرف ظاهر می ‌شود. 

برخی از موارد می تواند باعث افتادگی پلکهای شما شود، شرایطی که به پتوز معروف است. در بیشتر موارد چیزی برای نگرانی ندارند ، در حالی که برخی دیگر قابل درمان هستند. حتی نوزادانی که با این بیماری متولد شده اند می توانند تحت عمل جراحی ساده قرار بگیرند و چشم انتظار زندگی با بینایی عادی باشید.

 

با این وجود ، مشکلات پلکهای شما چیزی نیستند که آنها را نادیده بگیرید. هر دو پلک بالا و پایین شما در محافظت از چشمان شما از آسیب بسیار مهم است. آنها همچنین به کنترل میزان نور به چشمان شما کمک می کنند.

 

علت افتادگی پلک :

در اینجا چند مورد از شایع ترین علل پتوز به علاوه راه های ممکن برای رفع افتادگی پلک وجود دارد.

 

افتادگی پلک چشم,علت افتادگی پلک یک چشم

علت افتادگی پلک 

 

شما با آن به دنیا آمده اید :

به این بیماری پتوز مادرزادی گفته می شود و خوشبختانه مشکلی است که برطرف می شود. در حقیقت ، باید سریعاً درمان شود. اگر پلک در راه باشد ، کودک نمی تواند دید [طبیعی] داشته باشد. وقتی کودک رنگ و نور می بیند ، همه اعصاب را تحریک می کند. شبکیه و مغز مسیرهایی ایجاد می کنند که بینایی مادام العمر ایجاد می کند. پتوز مادرزادی درمان نشده می تواند منجر به آمبلیوپی (تنبلی چشم) ، آستیگماتیسم (تاری دید) و چشم های متقاطع شود ، اما جراحی برای تقویت ماهیچه های پلک می تواند از بروز عوارض جلوگیری کند. این یک عمل نسبتاً ساده است.

 

اعصاب آسیب دیده :

آسیب عصبی ناشی از آسیب دیدگی پلک یا شرایطی که بر مغز و سیستم عصبی تأثیر می گذارد همچنین می تواند باعث افتادگی پلک های شما شود. سندرم هورنر یکی از این شرایط است. این یک سندرم نادر است و زمانی اتفاق می افتد که چیزی (مثلاً سکته مغزی یا تومور) به عصبی آسیب می رساند که یکی از عضلات متصل به حرکت پلک ها را کنترل می کند. به طور کلی ، سندرم هورنر همچنین باعث می شود که مردمک چشم شما خیلی کوچک شوند. پتوز مرتبط با سندرم هورنر معمولاً هنگام درمان مشکل اساسی از بین می رود.

 

آسیب عصبی ناشی از دیابت کنترل نشده طولانی مدت و فشار خون بالا همچنین می تواند منجر به ابتلا به پتوز شود، به همین دلیل تشخیص و درمان برای هر بیماری بسیار مهم است.

 

مشکلات عضلانی :

حرکت پلک در درجه اول توسط سه ماهیچه کنترل می شود که مهمترین آنها عضله لواتور است. هر چیزی که روی این عضلات تأثیر بگذارد ، می تواند بر نحوه عملکرد پلک شما نیز تأثیر بگذارد.

یکی از این موارد که باعث افتادگی پلک می شود ، یک بیماری عضلانی ارثی به نام دیستروفی عضلانی چشمی (OPMD) ، نوعی دیستروفی عضلانی است که نه تنها بر حرکت چشم بلکه بلع و حتی برخی از اندام را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. مورد دیگر ، اُفتالموپلژی خارجی مزمن پیشرونده (CPEO) مزمن است که معمولاً باعث ایجاد پتوز در هر دو چشم می شود. دیستروفی میوتونیک ، شایع ترین شکل دیستروفی عضلانی است که در بزرگسالی شروع می شود ، همچنین باعث پتوز در هر دو چشم می شود.

 

افتادگی پلک چشم,علت افتادگی پلک یک چشم

علت کوچک شدن یک چشم نسبت به دیگری در بزرگسالان

 

افزایش سن :

از گفتن این متنفریم، اما افتادگی پلکها نتیجه ناگزیر دیگر پیری است. به آن پتوز آپونوروتیک یا پیری گفته می شود. جاذبه و زمان همه چیز را به سمت پایین سوق می دهد و گاهی اوقات تا حدی می رسد که پلک در حال افتادن است. گاهی اوقات پوست اضافی روی پلک می تواند روی پلک آویزان شود و دید را مسدود کند. در اکثر موارد، مشکل زیبایی است و جراحی انتخابی می تواند ، برخی از جوانه های پلک شما را ترمیم کند. در بعضی مواقع، پلک افتاده می تواند روی بینایی شما تأثیر بگذارد، در این صورت ممکن است برای حفظ بینایی به عمل جراحی نیاز داشته باشید.

 

عمل جراحی :

پزشکان در انجام انواع مختلفی از عمل جراحی چشم چنان تمرین کرده اند که عوارض اغلب اتفاق نمی افتد. اما ممکن است در برخی موارد عوارضی ایجاد شود و اگر این عارضه افتادگی پلک باشد ، به آن پتوز بعد از عمل گفته می شود.

 

عضله لواتور چشم می تواند به مرور زمان از هم جدا شود.افتادگی پلک بعد از عمل جراحی آب مروارید ، قرنیه ، عیوب انکساری (مانند لیزیک) و جراحی گلوکوم گزارش شده است.  

 

میاستنی گراویس :

این بیماری نادر خود ایمنی بر نحوه ارتباط ماهیچه ها و اعصاب شما تأثیر می گذارد و منجر به ضعف عضلات می شود. در میاستنی گراویس ، آنتی بادی ها (پروتئین ها) که بطور معمول با مهاجمان مشروع مانند ویروس ها مبارزه می کنند ، دچار افتادگی می شوند و از دریافت پیام های ارسال شده توسط سلول های عصبی جلوگیری می کنند. افتادگی پلک ها اغلب نشانه اولیه این بیماری است.

پتوز می تواند در طول روز نوسان داشته باشد. شما ممکن است بینایی مضاعف داشته باشید. این می تواند بر روی عضلات نیز تأثیر بگذارد. این بیماری می تواند مناطق دیگر بدن شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد. هیچ درمانی وجود ندارد ، اما تغییرات در شیوه زندگی و داروها می توانند ضعف عضلات مرتبط را تحت کنترل داشته باشند.

 

سرطان :

اگرچه تومورهای داخل چشم شما روی پلک تأثیر نمی گذارد ، اما سرطان اطراف یا خارج از چشم می تواند بر ماهیچه هایی که پلک شما را بالا و پایین می آورد ، تأثیر بگذارد. این شامل تومورهایی در هر نقطه در امتداد اعصاب یا در امتداد شریان هایی است که به چشم می رسد، یا در ماهیچه هایی که چشم شما را کنترل می کنند. پتوز همچنین به ندرت می تواند نشانه ای از سرطان متاستاتیک مانند سرطان پستان یا سرطان ریه باشد.

 

هر وقت متوجه مشکلی در پلکهای خود شدید ، با چشم پزشک تماس بگیرید ، به خصوص اگر به سرعت در طی چند روز یا چند ساعت به وجود بیاید و با علائم دیگری مانند ضعف در بازوها ، پاها یا صورت شما ،سردرد جدی و یا دید مضاعف همراه باشد. 

 

افتادگی پلک چشم,علت افتادگی پلک یک چشم

درمان افتادگی پلک

  

نحوه درمان افتادگی پلک ها :

اگر دچار پتوز ناشی از یک بیماری زمینه ای (مانند میاستنی گراویس) هستید ، باید این بیماری درمان شود. معمولاً این حالت افتادگی را بهبود می بخشد یا حداقل تثبیت می کند. در غیر این صورت ، افتادگی پلک به طور معمول با جراحی درمان می شود. جراح ماهیچه ای که حرکت پلک را کنترل می کند ، تنظیم ، تقویت و یا حتی مجدداً وصل خواهد کرد. این روش با بی حسی موضعی انجام می شود و می توانید همان روز به خانه بروید.

 

تزریق بوتاکس و سایر پرکننده ها می تواند پوست پلک ها را محکم کند ، و حتی عینک های چشمی وجود دارد تا پلک بالا را باز کند.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

  

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------