9 آزمایش ساده برای بررسی سلامتی شما 

برای مراقبت از سلامتی خود ، حداقل باید سالی یک بار معاینه پزشکی کامل انجام شود. با این حال ، شما همچنین باید مراقب سلامتی خود بین زمان مراجعه به پزشک باشید. آزمایش های ویژه ای وجود دارد که می توانید برای تشخیص یک بیماری جدی، حتی قبل از بروز اولین علائم بیماری انجام دهید.

 

در این مطلب مجموعه ای از آزمایشات ساده را برای شما قرار داده ایم تا بتوانید خطر ابتلا به برخی بیماری ها را تخمین بزنید و بفهمید که آیا نیاز به مراجعه به یک متخصص دارید.

 

1. بیماری قلبی و ریه

 

 آزمایشات ساده, تست سلامت

 

انگشتان خود را به شکل حرف وارونه J بسازید و ناخن های خود را در مقابل یکدیگر قرار دهید. آیا یک لوزی ریز بین آنها می بینید؟ عالی ، این بدان معنی است که قلب و عروق شما کاملاً سالم هستند. 

اگر بین ناخن های شما هیچ فضایی وجود نداشته باشد ، ممکن است نشانه لخته شدن خون باشد. این واقعیت که انگشتان ضخیم تر می شوند به این معنی است که خون اکسیژن کافی ندارد. کمبود اکسیژن به دلایل مختلفی ایجاد می شود. به عنوان مثال ، بیماریهای قلبی عروقی ، مشکلات ریه و مشکلات دستگاه گوارش.

 

2. سکته مغزی و زوال عقل

 

 آزمایشات ساده, تست سلامت

 

برای این آزمون به یک تایمر نیاز دارید. پای خود را بلند کنید تا مفصل ران به طور موازی با کف باشد و تایمر را شروع کنید. اگر می توانید به مدت 20 دقیقه یا بیشتر در این حالت بایستید ، بدان معنی است که احتمال کمتری دارد که دچار سکته مغزی یا ابتلا به زوال عقل  شوید و برعکس: اگر در حفظ تعادل در یک پا مشکل دارید ، این ممکن است مشکلات عروق مغز را نشان دهد .

 

3. کم خونی

 

 آزمایشات ساده, تست سلامت

 

هنگام ایستادن در مقابل آینه ، پلک پایین خود را به سمت پایین بکشید. اگر رنگ صورتی است ، همه چیز خوب است. با این وجود ، اگر کم خونی دارید ، ممکن است رنگ صورتی کمرنگ یا حتی زرد باشد. کم خونی ناشی از کمبود هموگلوبین است و نشان می دهد که عضلات و بافت های بدن اکسیژن کافی دریافت نمی کنند و نمی توانند 100٪ کار کنند. اگر متوجه شدید که رنگ پریدگی دارید ، سریع خسته می شوید یا به شدت نفس می کشید ، باید به پزشک مراجعه کنید تا شما را معاینه کند.

 

4- عدم تعادل هورمونی و عدم وجود میکرو المنت ها

 

 آزمایشات ساده, تست سلامت

 

از دست دادن مو یک روند طبیعی است. طبق گفته پزشکان ، ما روزانه 50 تا 100 مو از دست می دهیم. هیچ موردی برای نگرانی نیست. اما برای درک اینکه زمان نگران شدن چه موقع است ، می توانید یک آزمایش ساده انجام دهید.

موهای شما باید خشک و تمیز باشد. یک تکه کوچک از مو بگیرید و بکشید. خیلی محکم نکشید اگر فقط حدود 2-3 مو در دست دارید ، کاملا طبیعی است. اگر تعداد بیشتری دارید ، باید به یک متخصص مراجعه کنید.

دلایل زیادی وجود دارد که باعث ریزش مو می شود: استرس ، بهداشت نامناسب یا مشکلات جدی بهداشتی. موها به دلیل عدم تعادل هورمونی یا کمبود مواد مغذی اغلب نازک می شوند. این علائم را نباید نادیده گرفت.

 

5- سندرم تونل کارپال

 

 

این تست می تواند یک مشکل برای کارمندان اداری ، هنرمندان و دوچرخه سواران باشد - سندرم تونل کارپ. 

دستان خود را به سمت بالا بکشید تا ساعد شما به موازات صورت شما باشد. سعی کنید نوک انگشتان خود را به پایین کف دست برسانید. اگر می توانید این کار را برای 1-2 دقیقه انجام دهید ، حال شما خوب است. اما اگر احساس سوزن سوزن شدن ، بی حسی یا درد در مچ یا انگشتان دست دارید ، این می تواند نشانه سندرم تونل کارپ باشد.

سندرم تونل کارپ وقتی ظاهر می شود که بافت های همسایه بر عصب مدیان فشار می آورند. درد و بی حسی فقط بدون درمان مناسب بدتر می شود.

 

6. دیابت

 

 آزمایشات ساده, تست سلامت

 

برای انجام این تست ، به کمک نیاز دارید. به یکی از دوستان خود بخواهید یک مداد که انتهای آن پاکن دارد بدهید از او بخواهید که با انتهای تیز مداد و با پاک کن ، پا و انگشتان پا را لمس کنند. آیا می توانید بگویید (بدون نگاه کردن به مداد) که کدام قسمت از مداد را لمس کرده است؟

اگر حس نکنید که کدام قسمت از مداد بوده ، به این معنی است که انتهای عصبی روی پاهای شما به درستی کار نمی کنند. حساسیت کم می تواند یک شاخص دیابت باشد.

 

7. مشکلات شریانی

 

 آزمایشات ساده, تست سلامت

 

در حالی که روی زمین دراز کشیده اید ، پاهای خود را با زاویه 45 درجه در بالا قرار داده و آنها را برای چند دقیقه در همان حالت نگه دارید. حالا رنگ پاهای خود را ارزیابی کنید. تغییر رنگ در هر دو پا یا فقط در یک قسمت مشاهده می شود اگر پاها و انگشتان پا کاملاً کم رنگ (تقریباً سفید) نشانگر گردش خون بسیار بد است. 

 

شریان های محیطی خون را به اندام ها تحویل می دهند و هنگامی که شریان گرفتگی می یابد، عضلات به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی کنند و علائم ناخوشایندی مانند بی حسی ، درد و سایر موارد ممکن است ظاهر شود. این بیماری به بیماری شریان محیطی (PAD) گفته می شود و در ابتدا نمی توان علائم آن را مشاهده کرد. در صورت عدم درمان ، PAD می تواند منجر به حمله قلبی و سكته مغزی شود.

 

8. شنوایی

 

 

برای انجام این تست ، شما باید در یک اتاق آرام باشید. دست خود را نزدیک گوش خود قرار دهید و انگشتان خود را به هم بمالید. صدا را می شنوید؟ سپس دست خود را تا حد امکان از گوش خود دور کنید و انگشتان خود را دوباره به هم بماید. آیا هنوز هم می توانید صدا را بشنوید؟ تبریک می گویم ، شنوای شما عالی است. فراموش نکنید که همین کار را با گوش دیگر انجام دهید.

 

9. بیماری های قلبی عروقی

 

 

برای انجام این آزمایش ، مجبور خواهید بود خانه خود را ترک کنید. هنگام صحبت کردن ، از پله (8-12 قدم) صعود کنید. یا می توانید از طریق تلفن صحبت کنید یا چیزی بخوانید. مهمترین چیز صحبت کردن است. اگر احساس می کنید قلب تپش دارد و نمی توانید نفس بکشید ، بدین معنی است که سیستم قلبی و عروقی و ریه های شما نمی توانند فعالیت بدنی را کنترل کنند.

 

ما می خواهیم به شما یادآوری کنیم که این آزمایش نمی توانند جایگزین نظر حرفه ای پزشک شوند و اگر علائمی دارید که نگران کننده هستند ، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------