علایم و درمان لیپومالیپوم عموما گنبد شکل است و می تواند در اندازه های مختلف باشد

 

لیپوم نام دیگری برای تومور چربی است. این نوع تومورها معمولا بر روی گلو، گردن، زیر بغل، بازوها، ران ها و در اندام های داخلی بدن شما یافت می شود. خوشبختانه، لیپومها عموما تهدید کننده زندگی نیستند.

اگر شما به دنبال اطلاعات در مورد چگونگی تشخیص علائم لیپوم یا پیدا کردن نحوه درمان این بیماری هستید،با ما همراه باشید.

 

علائم لیپوم :

لیپوم عموما گنبد شکل است و می تواند در اندازه های مختلف باشد. به طور کلی، از اندازه یک نخود شروع و تقریبا تا سه سانتی متر طول دارد. آنها در مناطقی مانند پشت رشد کرده اند بسیار بیشتر دیده می شود. این توده ها بوسیله افزایش سریع سلول های چربی در بدن شکل می گیرد.

 

تفاوت بین لیپوما و کیست : کیست ها شکل مشخصتری دارند و در مقایسه با لیپوم، محکم ترند. برامدگی به دست آمده توسط لیپوما به طور کلی از سه سانتی متر بزرگتر نمیشود. کیست می تواند بزرگتر از سه سانتی متر باشد.

 

 تومورهای لیپوم باید نرم باشند و می توانید آنها را کمی به اطراف حرکت دهید

 

چک کنید تا ببینید که چقدر سفت است: تومورهای لیپوما معمولا نرم هستند، این نوع تومورها به ناحیه اطرافشان بسیار متصل هستند، بنابراین در حالی که آنها نسبتا جای خود را حفظ می کنند، شما می توانید آن را کمی در زیر پوست خود حرکت دهید.

 

به دردهایی که احساس می کنید توجه کنید: در حالی که تومورهای لیپوم به طور کلی بدون درد هستند (توده ها هیچ عصبی ندارند)، گاهی اوقات می توانند دردناک شوند، در صورتی که در ناحیه اشتباه بدن شما رشد کنند. اگر تومور نزدیک یک عصب باشد و تومور شروع به رشد می کند، ممکن است بر عصب فشار ایجاد کند و درد ایجاد کند. در صورت شروع درد در نزدیکی نقطه لیپوم، با پزشک خود صحبت کنید.

 

نظارت بر تومور :

زمانی که متوجه توده شدید، پیگیری کنید. مهم این است که بدانیم که چقدر طول کشید و آیا در آن زمان تغییر کرده است یا نه. وقتی اولین بار متوجه شدید، تاریخ را بنویسید. به خاطر داشته باشید که یک توده می تواند سالها بدون عوارض جانبی بد در همان محل قرار گیرد. 

 

بررسی کنید که آیا توده رشد می کند؟ هرچه تومور زیر پوست شما باشد بیشتر احتمال دارد رشد کند. با این حال، دشوار است که بگوییم آیا رشد زیادی داشته، زیرا این نوع تومورها بسیار آرام رشد می کنند. هنگامی که شما ابتدا متوجه می شوید، آن را با متر ، اندازه گیری کنید تا بتوانید هر رشدی را دنبال کنید. اگر متوجه شدید که تومور به سرعت در حال رشد است، احتمالا چیز دیگری است و شما باید به پزشک مراجعه کنید.

تومور لیپوم می تواند به اندازه یک نخود باشد و رشد کند. با این حال، به طور کلی معمولا تا حدود 3 سانتی متر رشد می کند، بنابراین هر چیزی که بزرگتر از این می شود، ممکن است یک لیپوما باشد، اگر چه می تواند یکی باشد.

 

لیپوم به طور کلی معمولا تا حدود 3 سانتی متر رشد می کند

 

تعریف بافت تومور: همانطور که در بالا ذکر شد، تومورهای لیپوم باید نرم باشند و می توانید آنها را کمی به اطراف حرکت دهید. نرمی و توانایی حرکت، نشانه های خوبی هستند - تومورهای بد (که به عنوان تومورهای بدخیم شناخته می شوند) عموما سنگین و ثابت هستند.

 

عوامل خطر :

آگاه باشید که سن ممکن است در ایجاد تومور لیپوم نقش داشته باشد. این نوع تومورها به طور کلی بین افراد بین 40 تا 60 ساله نشان داده می شود. با این حال، خوب است بدانید که لیپوما می تواند در هر سنی ظاهر شود، اما پس از گذشت سن 40 سالگی، احتمال ابتلا به این تومورها بیشتر است.

 

می دانید که بعضی از شرایط می توانند احتمال ابتلا به لیپوم را افزایش دهد . چند مسئله بهداشتی وجود دارد که می تواند توسعه لیپوم را افزایش دهد. مسائل بهداشتی که عموما با لیپوم مرتبط هستند عبارتند از:

سندرم Bannayan-Riley-Ruvalcaba.

سندرم مادلونگ

ادیوس دلوز

سندرم کوهدن

سندرم گاردنر.

 

درک کنید که لیپوم با ژن های شما مرتبط است. مطالعات نشان می دهد که میان ژنتیک (وضعیت سلامتی اعضای خانواده شما) و سلامتی شما رابطه وجود دارد. اگر مادربزرگ شما دارای لیپوما بود، بسیار ممكن است كه شما نیز مبتلا به لیپوما شوید.

 

آگاه باشید که چاقی می تواند احتمال ابتلا به لیپوم را افزایش می دهد. لیپوما، همانطور که در بالا ذکر شد، رشد سریع سلول های چربی در یک مکان خاص است. اما افراد باریک و لاغر نیز آنها را توسعه می دهند. هنگامی که شما چاق هستید سلول های چربی بیشتری نسبت به افراد معمولی ایجاد می کنید و این باعث می شود که این سلول های چربی اضافی به هم متصل شوند و تومور لیپوما را تشکیل دهند.

 

درمان های خانگی لیپوما:

 

Chickweed یک گیاه کوچک است که به طور کلی علف هرز در نظر گرفته می شود

 

 

از chickweed استفاده کنید. Chickweed یک گیاه کوچک است که به طور کلی علف هرز در نظر گرفته می شود، از این رو نام. با این حال، Chickweed علاوه بر خزیدن در گل رز به برای  درمان لیپوم نیز کمک می کند . این گیاه حاوی ساپونین است که مواد شیمیایی موجود در گیاهان خاص است که بافت چربی را تجزیه می کنند. در اکثر داروخانه ها می توانید داروهای  chickweed را بخرید. یک قاشق چای خوری  را سه بار در روز، بعد از غذا مصرف کنید. 

شما همچنین می توانید فرایند بازیابی را با خرید پماد chickweed نیز سریعتر کنید. یکبار در روز پماد خود را به طور مستقیم بر روی  تومور خود قرار دهید.

 

روغن کتان: روغن کتان دانه غنی از اسید امگا 3 است. اسیدها رشد چربی در تومور را از بین می برند در حالیکه سلول های چربی همچنان به رشد خود ادامه می دهند. برای اطمینان از این که روغن موثر است، باید روغن دانه کتان را به سه بار در روز به طور مستقیم در منطقه آسیب دیده اعمال کنید.

 

چای سبز بیشتری مصرف کنید: چای سبز حاوی مواد مغذی است که دارای خواص ضد التهابی هستند که به کاهش میزان بافت چربی در بدن شما کمک می کند. این املاح ضد التهابی اثر غیر مستقیم روی تومور شما دارد و اندازه آن کاهش می یابد. نوشیدن یک فنجان چای هر روز به شما کمک می کند که از تومور خلاص شوید، یا حداقل آن را کمتر می کند.

 

مصرف زردچوبه را افزایش دهید. این ادویه هندی حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که به توقف التهاب کمک می کند. از مخلوط روغن زردچوبه و روغن زیتون (حدود یک قاشق چای خوری هر کدام) استفاده کنید و آن را هر روز بر تومور چربی مصرف کنید. این روند را تا زمانی که تومور کاملا کاهش یافته باشد، تکرار کنید. 

 

نوشیدن آب لیمو : آب لیمو حاوی اسید سیتریک و آنتی اکسیدان ها است (مواد بد را از بدن شما خارج می کند) که باعث کاهش سموم می شود. آب لیمو را به آب، چای و سایر نوشیدنی ها اضافه کنید.

 

عمل جراحی فقط برای تومورهایی است که به اندازه تقریبا سه سانتیمتر رشد کرده اند

 

درمان پزشکی لیپوم:

عمل جراحی را برای حذف تومور انجام دهید. موثرترین راه برای از بین بردن تومور لیپوم این است که آن را با جراحی حذف کنید. به طور کلی، عمل جراحی فقط برای تومورهایی است که به اندازه تقریبا سه سانتیمتر رشد کرده اند. لیپومها معمولا پس از برداشتن رشد نمیکنند، اما به ندرت بازمیگردند. 

هنگامی که تومور درست زیر پوست شما است، یک برش کوچک در پوست شما ایجاد می شود، تومور برداشته می شود، و سپس زخم تمیز و پاک می شود.

اگر تومور در یک عضو قرار دارد که بسیار نادر است، پس باید تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرید تا تومور خارج شود.

 

به لیپوساکشن به صورت یک درمان نگاه کنید. این تکنیک برای پاک کردن بافت چربی از مکش استفاده می کند. به طور کلی افرادی که این گزینه را انتخاب می کنند تمایل به حذف تومور به دلایل زیبایی دارند.  به یاد داشته باشید که لیپوساکشن یک اسکار کوچک ایجاد می کند، اما بعد از اینکه کاملا بهبود یافت، نامرئی خواهد شد.

 

در مورد دریافت تزریق استروئید به پزشک خود صحبت کنید. این کمترین روش تهاجمی برای از بین بردن تومور لیپوم است. ترکیبی از استروئید (تریامسینولون استونید و یک درصد لیدوکائین) به وسط تومور شما تزریق می شود. اگر تومور در عرض یک ماه از بین نرود، روش را می توان دوباره انجام داد تا زمانی که از بین برود. 

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوتهبیشتر بخوانید تا سالم بمانید

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------