آیا می دانید بیماری سندرم هاوانا چیست؟سندرم هاوانا, سندرم هاوانا چیست, بیماری سندرم هاوانا چیست

آشنایی با بیماری سندرم هاوانا

 

آیا می دانید سندرم هاوانا چیست؟ سلاح مخفی یا بیماری ناشناخته؟

اخیراً، سفر کامالا هریس، معاون رئیس جمهور ایالات متحده از سنگاپور به ویتنام به دلیل نگرانی از سندرم مرموز که معمولاً "سندرم هاوانا" نامیده می شود به تأخیر افتاد. این سندرم هاوانا چیست؟ علائم چیست؟ علت آن چیست؟ در اینجا همه آنچه شما باید در مورد آن بدانید آمده است.

سفر کامالا هریس، معاون رئیس جمهور آمریکا از سنگاپور به ویتنام در 24 آگوست به تأخیر افتاد. این تردد هوایی یا بیماری هریس نبود که باعث تاخیر شد، بلکه یک سندرم مرموز بود که تا کنون صدها کشور را درگیر کرده است. در حالی که مقامات آمریکایی از علائم اسرارآمیز به عنوان "حادثه احتمالی غیرعادی سلامتی" یاد می کردند، معمولاً به عنوان "سندرم هاوانا" شناخته می شود.

 

سندرم هاوانا که برای اولین بار در هاوانا، کوبا شناسایی شد، حتی پس از پنج سال همچنان برای جهان یک راز باقی می ماند. چندین مقامات و دیپلمات به شدت تحت تأثیر این سندرم قرار گرفته اند، برخی شکایت دارند که حتی به دلیل این "بیماری" از شغل خود بازنشسته شده اند.

 

این سندرم چیست که زندگی عادی بسیاری از مقامات و دیپلمات های آمریکایی را تحت تأثیر قرار داده است؟ علائم چیست؟ علت آن چیست؟ بالاتر از هر چیز دیگری ، چه چیزی آن را مرموز می کند؟ در اینجا همه آنچه را که باید در مورد سندرم هاوانا بدانید آورده شده است.

 

چرا سندرم هاوانا در اخبار است؟

اخیراً ، مقامات آمریکایی گفتند که دو مورد جداگانه از حوادث بهداشتی غیرقابل توضیح توسط پرسنل آمریکایی در ویتنام طی هفته گذشته گزارش شده است. به گزارش خبرگزاری AP، هنوز مشخص نیست چه کسی تحت تأثیر این سندرم قرار گرفته است، اگرچه مقامات می گویند کسی که برای معاون رئیس جمهور یا کاخ سفید کار نمی کند.

 

مقامات آمریکایی با هشدار نسبت به پرونده "حوادث ناشناخته سلامتی" ، کامالا هریس را برای توقف برنامه ریزی شده خود در ویتنام ایمن دانستند، زیرا در ابتدا چند ساعت در روز سه شنبه مکث کردند. از آن زمان به بعد، اصطلاح "سندرم هاوانا" سر و صدای زیادی در اخبار ایجاد کرده است.

 

چه زمانی سندرم هاوانا برای اولین بار گزارش شد؟

سندرم هاوانا اولین بار در سال 2016 در بین مقامات و دیپلمات های شاغل در سفارت آمریکا در هاوانا تشخیص داده شد.

 

آیا کشورهای دیگر نیز موارد سندرم هاوانا را گزارش کرده اند؟

بله، در حال حاضر چندین کشور موارد سندرم هاوانا را گزارش کرده اند. بر اساس گزارش نیویورک تایمز، ده ها نفر از مقامات و دیپلمات در هاوانا اکنون بیش از 130 مورد احتمالی را شامل می شوند. در همین حال، گزارش های دیگر ادعا می کنند که بیش از 200 مقام آمریکایی به این سندرم مبتلا شده اند.

 

این "بیماریهای غیرقابل توضیح سلامتی" توسط آمریکاییانی که در کشورهای دیگر از جمله آلمان، اتریش، روسیه و چین کار می کنند گزارش شده است.

 

پیدا شدن حداقل دو مورد احتمالی در منطقه واشنگتن از جمله یک مورد در نزدیکی کاخ سفید در ماه نوامبر که در آن یک مقام رسمی از سرگیجه خبر داد، به ویژه نگران کننده است.

 

در گزارش NYT آمده است که CIA حدود 50 مورد از این قبیل را تشکیل می دهد و بقیه بیشتر پرسنل ارتش و وزارت خارجه آمریکا و اعضای خانواده آنها هستند.

 

به گزارش ایندیان اکسپرس، نه تنها مقامات آمریکایی، بلکه مواردی نیز وجود داشته است که شهروندان کانادایی با علائم مشابهی در هاوانا بیمار شده اند.

 

علائم سندرم هاوانا چیست؟

فردی که از سندرم هاوانا رنج می برد علائم مختلفی را نشان می دهد. اینها شامل تهوع، کاهش شنوایی، از دست دادن حافظه، سرگیجه و وزوز گوش می شود.

 

برخی از افرادی که تحت تأثیر سندرم هاوانا قرار گرفته اند نیز گزارش کرده اند که با شنیدن صدای سوراخ کننده شدید و احساس فشار شدید در صورت، مواجه شده اند.

 

همچنین، مردم برخی از پیامدهای پس از سندرم را گزارش کردند که شامل سردرد، وزوز گوش، گوش درد، سرگیجه، مه مغزی، از دست دادن تعادل، کنترل ماهیچه ها و از دست دادن بینایی و شنوایی بود.

 

گزارش NYT می گوید، هنگامی که اولین مورد در هاوانا، پایتخت کوبا در سال 2016 گزارش شد، مقامات از احساس "بمباران موج فشار در سر "شکایت کردند. برخی دیگر گفتند "احساس می کردند انگار در یک پرتوی نامرئی انرژی ایستاده اند".

 

آنها توضیح دادند که احساس فشار در سر خود دارند، از تهوع و خستگی رنج می برند و همچنین از درد گوش شکایت دارند. اما یک آشکارسازی برای بسیاری شوکه کننده بود. هنگامی که مغز برخی از افراد آسیب دیده اسکن شد، تشخیص آسیب بافتی مشابه آسیب ناشی از تصادف رانندگی یا انفجار بمب را نشان داد.

 

آشنایی با بیماری سندرم هاوانا, درباره بیماری سندرم هاوانا, علائم بیماری سندرم هاوانا

علائم بیماری سندرم هاوانا

 

سندرم هاوانا تا چه مدت ادامه دارد؟

تا کنون، علائم برای برخی به سرعت برطرف می شود، اما برای برخی دیگر، مدت طولانی است که ادامه دارد.

 

چه چیزی باعث سندرم هاوانا می شود؟

خوب، علت سندرم هاوانا هنوز مشخص نشده است. در حالی که تحقیقات در حال انجام است، آژانس های آمریکایی هنوز از علت سندرم هاوانا مطمئن نیستند. آنها معتقد بودند که این سندرم "عمدا" ایجاد شده است.

 

در ابتدا گفته شد که سندرم هاوانا یک "بیماری روانی" است. سرانجام، انواع نظریه ها برای توضیح این حوادث شروع به کار کردند.

 

از احتمال استفاده از امواج مایکروویو یا حمله صوتی تا شاید جاسوسی یا تلاش طاقت فرسا - هر دلیل احتمالی برای علت این سندرم مرموز مورد سنجش قرار گرفته است اما بی فایده است.

 

تحقیقات در مورد سندرم هاوانا چه می گوید؟

بر اساس گزارش رسانه ها، برخی دانشمندان نظریه هایی مانند "بیماری روانی" را ارائه کرده اند که احتمالاً ناشی از محیط استرس زای ماموریت های خارجی است.

 

با این حال، در دسامبر 2020، گزارشی از آکادمی های ملی علوم (NAS) توسط محققانی منتشر شد که علت احتمالی سندرم هاوانا را تجزیه و تحلیل کردند. این مطالعه نشان داد که انرژی فرکانس رادیویی جهت دار و پالسی "محتمل ترین" علت این سندرم است.

 

در گزارشی آمده است که : "ارزیابی بیماری در کارکنان دولت ایالات متحده و خانواده های آنها در سفارتخانه های خارج از کشور می گوید که در میان مکانیزم هایی که کمیته در نظر گرفته و هدایت کرده است، انرژی فرکانس رادیویی پالس را محتمل ترین مکانیسم در توضیح این موارد، به ویژه در افرادی که دارای علائم اولیه متمایز هستند، می داند."

 

دیوید رلمن، رئیس کمیته، به نقل از توماس سی و جوآن ام می گوید: "کمیته این موارد را تا حدودی به دلیل نقش محتمل انرژی هدایت شونده و فرکانس رادیویی فرکانس به عنوان مکانیسم، و همچنین به دلیل رنج و ناتوانی قابل توجهی که در برخی از این افراد رخ داده است، بسیار نگران کننده دانست.".

 

علاوه بر این، برخی از محققان سلاح های مایکروویو را "مشکوک اصلی" برای این سندرم دانستند.

 

آیا سندرم هاوانا واقعی است؟

رمز و راز سندرم هاوانا باعث شده است که مردم از خود بپرسند که آیا این سندرم وجود دارد یا خیر. با انتشار اخبار مربوط به تاخیر سفر کامالا هریس در اینترنت ، بسیاری از شهروندان با خنده سوال کردند که آیا سندرم هاوانا واقعاً واقعی است یا فقط یک پدیده ساختگی است.

 

ویلیام برنز، مدیر سیا در ژوئیه امسال در گفتگو با رسانه های NPR گفت: "من مطمئناً متقاعد شده ام که آنچه افسران ما و برخی از اعضای خانواده و سایر کارمندان دولت ایالات متحده تجربه کرده اند واقعی و جدی است."

 

وی در ادامه به رسانه ها گفت که به طور جدی "احتمال بسیار قوی" را در نظر می گیرد که نشان دهد سندرم هاوانا نتیجه اقدامات عمدی است.

 

آیا ایالات متحده اقدامی برای بررسی موارد سندرم هاوانا انجام داده است؟

بله، دولت بایدن پیشتر اعلام کرده بود که ایالات متحده "با جدیت" در حال بررسی "گزارش موارد احتمالی جدید سندرم هاوانا در وین" است.

 

وی افزود: "ما بهترین تلاش خود را در این زمینه انجام می دهیم زیرا این نه تنها برای همکاران ما، مانند دیگران در دولت ایالات متحده یک مسئله بسیار جدی است، اما من فکر می کنم این یک وظیفه عمیق است. برنز گفت: "مراقب مردم خود باشید."

 

همچنین گروهی برای بررسی سندرم هاوانا تشکیل شد. گفته می شود برنز یک افسر باسابقه را تعیین کرده بود که به رهبری جستجو اسامه بن لادن کمک کرد. وال استریت ژورنال در یکی از گزارش های خود گفت هویت آن افسر هنوز مخفی است.

 

با ادامه این سندرم هاوانا برای گیج کردن کشورها، به نظر می رسد آژانس های آمریکایی به طور شبانه روزی در حال تلاش برای کشف رمز و راز پشت این "بیماری" ناشناخته هستند.

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------