وجود خون (blood) در ادرار (هماچوری)blood/hgb در آزمایش ادرار چیست,blood hgb مثبت چیست

خون در آزمایش ادرار

دیدن خون در ادرار می تواند نگران کننده باشد. در حالی که در بسیاری از موارد علت بی ضرر است ، خون در ادرار (هماچوری) می تواند یک اختلال جدی را نشان دهد.

خونی كه مشاهده می كنيد (blood در آزمایش ادرار)، هماچوری ناخوشايند است. خون ادراری که فقط تحت میکروسکوپ قابل مشاهده است (هماچوری میکروسکوپی) وقتی پزشک شما ادرار شما را آزمایش می کند، پیدا می شود. در هر صورت ، تعیین دلیل خونریزی مهم است. درمان به علت بستگی دارد.

 

علائم خون در ادرار:

هماچوری ناخالص به دلیل وجود گلبول های قرمز خون ، ادرار صورتی ، قرمز یا قهوه ای ایجاد می کند. برای تولید ادرار قرمز خون کمی لازم است و خونریزی معمولاً دردناک نیست. با این وجود عبور لخته های خون در ادرار می تواند دردناک باشد.

ادرار خونین اغلب بدون علائم یا علائم دیگر رخ می دهد.

 

blood/hgb در آزمایش ادرار چیست,blood hgb مثبت چیست

تغییر رنگ ادرار ناشی از داروها، مواد غذایی یا ورزش ممکن است طی چند روز از بین برود

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید:

هر زمان متوجه خون در ادرار شدید، به پزشک مراجعه کنید. برخی از داروها مانند ملین Ex-laxative و برخی غذاهای خاص از جمله چغندر ، ریواس و انواع توت ها می توانند باعث قرمز شدن ادرار شما شوند. تغییر رنگ ادرار ناشی از داروها ، مواد غذایی یا ورزش ممکن است طی چند روز از بین برود.

 

ادرار خونین متفاوت به نظر می رسد ، اما شاید نتوانید تفاوت را بیان کنید. بهتر است هر زمان که ادرار با رنگ قرمز مشاهده کردید ، به پزشک مراجعه کنید.

 

علل خون در آزمایش ادرار :

دستگاه ادراری زنانه

دستگاه ادراری مردانه

در هماتوری ، کلیه های شما (یا سایر قسمت های دستگاه ادراری شما ) اجازه می دهد سلول های خونی به ادرار نشت کنند. مشکلات مختلفی می تواند باعث بروز این نشت شود ، از جمله:

عفونت ادراری: این موارد زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها از طریق مجرای ادرار وارد بدن شما شده و در مثانه شما تکثیر می شوند. علائم می تواند شامل یک فشار مداوم برای ادرار کردن ، درد و سوزش ادرار و ادرار بسیار با بوی قوی باشد.

برای برخی از افراد، به ویژه بزرگسالان مسن ، تنها علامت بیماری ممکن است خون در آزمایش ادرار باشد.

 

عفونت های کلیوی (پیرونفریت): این موارد ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که باکتری ها از جریان خون به کلیه های شما وارد شوند یا از مجرای خود به کلیه (های) شما منتقل شوند. علائم و نشانه ها اغلب شبیه عفونت مثانه است ، اگرچه عفونت های کلیوی احتمالاً باعث تب و درد پهلو می شوند.

 

سنگ کلیه با سنگ مثانه : مواد معدنی موجود در ادرار غلیظ گاهی بر روی دیواره های کلیه یا مثانه شما کریستالی تشکیل می دهند. با گذشت زمان ، بلورها می توانند به سنگهای کوچک و سخت تبدیل شوند.

این سنگها عموماً بدون درد هستند ، بنابراین احتمالاً نمی دانید که آنها را دارید مگر اینکه باعث انسداد شوند یا جابجا شوند. بنابراین معمولاً هیچ اشتباهی در بروز علائم وجود ندارد ، به خصوص ، سنگ کلیه می تواند باعث احساس درد شدید شود. سنگ مثانه یا کلیه نیز می تواند باعث خونریزی ناخالص و میکروسکوپی شود.

 

پروستات بزرگ شده : غده پروستات که دقیقاً زیر مثانه است و قسمت فوقانی مجرای ادرار را احاطه کرده است غالباً با نزدیک شدن مردان به میانسالی ، بزرگ می شود. سپس مجرای ادرار را فشرده می کند ، و تا حدودی جریان ادرار را مسدود می کند. علائم و نشانه های بزرگ شدن پروستات (هایپرپلازی خوش خیم پروستات یا BPH) شامل مشکل در ادرار ، نیاز فوری یا مداوم به ادرار کردن ، و یا خون قابل مشاهده یا میکروسکوپی در ادرار است. عفونت پروستات (پروستاتیت) می تواند همین علائم و نشانه ها را ایجاد کند.

 

blood/hgb در آزمایش ادرار چیست,blood hgb مثبت چیست

یکی از دلایل اصلی خون قابل مشاهده در ادرار در کودکان است

 

بیماری کلیوی : خونریزی ادراری میکروسکوپی یک علامت شایع گلومرولونفریت ، التهاب سیستم فیلتر کلیه است. گلومرولونفریت ممکن است بخشی از یک بیماری سیستمیک مانند دیابت باشد ، یا ممکن است به خودی خود بروز کند. عفونت های ویروسی یا استریپ ، بیماری عروق خونی (واسکولیت) و مشکلات ایمنی مانند نفروپاتی IgA که بر مویرگ های کوچک که فیلتر خون در کلیه ها (گلومرول) هستند ، تأثیر می گذارد ، می توانند گلومرولونفریت را تحریک کنند.

 

سرطان : خونریزی قابل مشاهده در ادرار ممکن است نشانه پیشرفت سرطان کلیه ، مثانه یا پروستات باشد. متأسفانه ممکن است در مراحل اولیه که این سرطانها قابل درمان هستند علائمی نداشته باشید.

 

اختلالات ارثی : کم خونی سلول سیکل - نقص ارثی هموگلوبین در گلبول های قرمز - باعث خون در ادرار ، هماچوری قابل مشاهده و میکروسکوپی می شود. همچنین سندرم آلپورت ، که بر روی غشای فیلتر در گلومرول کلیه ها تأثیر می گذارد ، ممکن است.

 

آسیب کلیه : ضربه یا آسیب به کلیه های شما در اثر حادثه یا ورزش تماسی می تواند باعث ایجاد خون قابل مشاهده در ادرار شود.

 

داروها : داروی ضد سرطان سیکلوفسفامید و پنی سیلین می تواند باعث خونریزی ادرار شود. در صورت مصرف ضد انعقاد خون مانند آسپیرین و هپارین رقیق کننده خون ، خون ادراری قابل مشاهده گاهی اوقات اتفاق می افتد و شما همچنین شرایطی دارید که باعث خونریزی مثانه شما می شود.

 

ورزش سنگین : ورزش شدید نادر است که منجر به خونریزی ناخالص شود و علت آن ناشناخته است. ممکن است با تروما به مثانه ، کم آبی بدن یا خراب شدن گلبول های قرمز که با ورزش پایدار هوازی رخ می دهد مرتبط باشد.

دوندگان اغلب مبتلا می شوند ، اگرچه هر کس می تواند خونریزی ادراری قابل مشاهده را بعد از تمرین شدید ایجاد کند. اگر بعد از ورزش خون را در ادرار خود مشاهده کردید ، تصور نکنید که این از ورزش است. به پزشک مراجعه کنید.

 

غالباً علت هماچوری قابل تشخیص نیست.

 

عوامل خطر خون در آزمایش ادرار :

تقریباً هر کس از جمله کودکان و نوجوانان می تواند گلبولهای قرمز خون در ادرار داشته باشد. عواملی که این امر را محتمل تر می کنند عبارتند از:

سن : بسیاری از مردان بالای 50 سال به دلیل بزرگ شدن غده پروستات دچار هماچوری گهگاه هستند.

یک عفونت اخیر : التهاب کلیه پس از عفونت ویروسی یا باکتریایی (گلومرولونفریت پس از عفونت) یکی از دلایل اصلی خون قابل مشاهده در ادرار در کودکان است.

 

سابقه خانوادگی: اگر سابقه خانوادگی بیماری کلیوی یا سنگ کلیه وجود داشته باشد ، ممکن است بیشتر مستعد خونریزی ادرار باشید.

 

داروهای خاص : آسپرین ، داروهای ضد درد التهابی غیر استروئیدی و آنتی بیوتیک هایی مانند پنی سیلین شناخته شده است که خطر خونریزی ادرار را افزایش می دهد.

 

ورزش سنگین : دوندگان مسافت طولانی به خصوص مستعد ابتلا به خونریزی ادراری ناشی از ورزش هستند. در حقیقت ، این بیماری گاهی اوقات هماچوری جوگر نامیده می شود. اما هرکسی که به شدت کار کند ، می تواند علائم ایجاد کند.

 

blood/hgb در آزمایش ادرار چیست,blood hgb مثبت چیست

معنی blood در آزمایش ادرار

 

تشخیص علت خون در ادرار :

آزمایش ها و امتحانات زیر نقش اساسی در یافتن علت خون در ادرار شما دارند:

معاینه فیزیکی ، که شامل بحثی در مورد تاریخچه پزشکی شما است.

آزمایش ادرار: حتی اگر خونریزی شما از طریق آزمایش ادرار کشف شد ، به احتمال زیاد شما آزمایش دیگری را انجام می دهید تا ببینید ادرار شما هنوز حاوی گلبول های قرمز است یا خیر. همچنین یک آزمایش ادرار می تواند عفونت ادراری یا وجود مواد معدنی ایجاد سنگ کلیه را بررسی کند.

 

تست های تصویربرداری : اغلب ، یک آزمایش تصویربرداری برای یافتن علت هماتوری لازم است. پزشک ممکن است سی تی اسکن یا MRI یا معاینه سونوگرافی را توصیه کند.

 

سیستوسکوپی : پزشک شما لوله ای باریک و مجهز به دوربین ریز را درون مثانه شما قرار می دهد تا مثانه و مجرای ادرار را برای علائم بیماری بررسی کند.

بعضی اوقات ، علت خونریزی ادرار یافت نمی شود. در این حالت ، پزشک ممکن است آزمایشات پیگیری منظم را توصیه کند ، به خصوص اگر شما عوامل خطر سرطان مثانه مانند سیگار کشیدن ، قرار گرفتن در معرض سموم محیطی یا سابقه پرتودرمانی را داشته باشید.

 

درمان خون در ادرار :

بسته به شرایطی که باعث ایجاد هماچوری شما می شود ، درمان ممکن است شامل استفاده از آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن عفونت ادراری ، دارو برای کوچک کردن پروستات بزرگ شده یا انجام یک شوک درمانی برای شکسته شدن مثانه یا سنگ کلیه باشد. در بعضی موارد ، هیچ درمانی لازم نیست.

 

حتماً پس از درمان با پزشک خود پیگیری کنید تا اطمینان حاصل شود که خون بیشتری در ادرار وجود ندارد.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------