سنگ کلیه و روش های درمان سنگ کلیهدرباره سنگ کلیه, در مورد سنگ کلیه

سنگ کلیه می تواند بر روی هر قسمت از دستگاه ادراری شما تأثیر بگذارد

 

 هرآنچه باید درباره سنگ کلیه بدانید

نوشیدن مایعات فراوان یک قسمت حیاتی در دفع سنگ کلیه و جلوگیری از تشکیل سنگ های جدید است. این مایع نه تنها سموم را دفع می کند ، بلکه به حرکت سنگ و شن از طریق دستگاه ادراری نیز کمک می کند.

سنگ کلیه ، رسوبات سختی است که از مواد معدنی و نمکی تشکیل شده و در داخل کلیه های شما ایجاد می شود.

رژیم غذایی ، اضافه وزن بدن ، برخی شرایط پزشکی و برخی مکمل ها و داروها از جمله دلایل سنگ کلیه است. سنگ کلیه می تواند بر روی هر قسمت از دستگاه ادراری شما تأثیر بگذارد، از کلیه ها تا مثانه. غالباً ، سنگها با غلظت ادرار تشکیل می شوند و باعث می شوند مواد معدنی متبلور شده و بهم بچسبند.

 

عبور سنگ کلیه می تواند بسیار دردناک باشد ، اما اگر سنگ به موقع تشخیص داده شود ، آسیب دائمی نمی بیند. بسته به شرایط شما ، ممکن است به چیزی بیش از مصرف داروی ضد درد و نوشیدن مقدار زیادی آب برای دفع سنگ کلیه نیاز نداشته باشید. در موارد دیگر ، به عنوان مثال ، اگر سنگها در دستگاه ادراری قرار بگیرند ، با عفونت ادراری در ارتباط باشند یا عوارض ایجاد کنند ،ممکن است نیاز به جراحی باشد.

 

اگر در معرض خطر افزایش مجدد ابتلا به سنگ کلیه باشید ، ممکن است پزشک برای جلوگیری از ابتلا به سنگ های مکرر کلیه ، درمان پیشگیرانه را توصیه کند، درمان سنگ کلیه بسته به نوع سنگ و علت آن متفاوت است.

 

درباره سنگ کلیه, در مورد سنگ کلیه

نوشیدن مایعات فراوان به دفع سنگ کلیه و جلوگیری از تشکیل سنگ کمک می کند

 

درمان سنگ های کوچک با حداقل علائم

اکثر سنگهای کوچک کلیه به درمان تهاجمی احتیاج ندارند و می توانند راحت عبور کنند:

 

آب آشامیدنی: نوشیدن روزانه 1.8 تا 3.6 لیتر در روز ادرار شما را رقیق نگه می دارد و ممکن است از تشکیل سنگ جلوگیری کند. مگر اینکه پزشک خلاف این را به شما بگوید ، آب برای تولید ادرار شفاف یا تقریباً شفاف ایده آل است.

 

مسکن ها: عبور یک سنگ کوچک می تواند باعث ناراحتی شود. برای تسکین دردهای خفیف ، پزشک ممکن است داروهای مسکن مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم (Aleve) را توصیه کند.

 

درمان پزشکی: ممکن است پزشک برای کمک به دفع سنگ کلیه دارویی به شما بدهد. این نوع دارو که به عنوان آلفا بلاکر شناخته می شود ، باعث شل شدن عضلات حالب می شود و به شما کمک می کند تا سنگ کلیه را سریعتر و با درد کمتری دفع کنید. نمونه هایی از مسدود کننده های آلفا شامل تامسولوزین (Flomax) و ترکیب دارویی دوتاستراید و تامسولوزین (Jalyn) است.

 

درباره سنگ کلیه, در مورد سنگ کلیه

ممکن است پزشک برای کمک به دفع سنگ کلیه دارویی به شما بدهد

 

درمان سنگهای بزرگ و آنهایی که علائم ایجاد می کنند

اگر سنگ کلیه خیلی بزرگ باشد که به خودی خود قابل دفع نیست یا باعث خونریزی ، آسیب کلیه یا عفونت های ادراری مداوم می شود ممکن است به درمان گسترده تری نیاز داشته باشد. مراحل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

استفاده از امواج صوتی برای تجزیه سنگ ها: برای برخی از سنگ های کلیه (بسته به اندازه و محل) پزشک ممکن است روشی به نام سنگ شکنی  برون اندامی (ESWL) را توصیه کند.

 

ESWL از امواج صوتی برای ایجاد ارتعاشات قوی (امواج شوک) استفاده می کند که سنگها را به قطعات ریزی تبدیل می کند که از طریق ادرار شما قابل دفع است. این روش حدود 45 تا 60 دقیقه طول می کشد و می تواند درد متوسطی ایجاد کند ، بنابراین ممکن است تحت بیحسی یا بیهوشی سبک باشید تا راحت باشید.

 

ESWL می تواند باعث خونریزی در ادرار ، کبودی در پشت یا شکم ، خونریزی در اطراف کلیه و سایر اندام های مجاور و ناراحتی هنگام عبور قطعات سنگ از دستگاه ادراری شود.

 

جراحی برای برداشتن سنگهای بسیار بزرگ در کلیه: روشی به نام نفرولیتوتومی از طریق پوست (ne-row-lih-THOT-uh-me) شامل برداشتن سنگ کلیه از طریق جراحی با استفاده از تلسکوپ های کوچک و ابزارهایی است که از طریق یک برش کوچک در پشت شما وارد می شود.

در حین جراحی بیهوشی عمومی دریافت خواهید کرد و در مدت بهبودی یک تا دو روز در بیمارستان خواهید بود. اگر ESWL ناموفق باشد ، پزشک ممکن است این جراحی را توصیه کند .

 

استفاده از یورتروسکوپی برای از بین بردن سنگ ها: برای از بین بردن سنگ کوچکتر در حالب یا کلیه ، ممکن است پزشک شما یک لوله نازک (ureteroscope) مجهز به دوربین را از طریق مجرای ادرار و مثانه عبور داده و به حالب منتقل کنید.

 

هنگامی که سنگ قرار گرفت ، ابزارهای ویژه می توانند سنگ را به دام بیندازند یا آن را به قطعاتی که از ادرار شما عبور می کند بشکنند. سپس پزشک می تواند یک لوله کوچک (استنت) را در حالب قرار دهد تا تورم را تسکین دهد و باعث بهبودی شود. در طی این روش ممکن است به بیهوشی عمومی یا موضعی نیاز داشته باشید.

 

جراحی غده پاراتیروئید: برخی از سنگهای فسفات کلسیم به دلیل فعالیت بیش از حد غدد پاراتیروئید ایجاد می شوند که در چهار گوشه غده تیروئید قرار دارند. وقتی این غدد بیش از حد هورمون پاراتیروئید تولید می کنند (هایپراپاراتیروئیدیسم) ، سطح کلسیم شما خیلی زیاد می شود و در نتیجه ممکن است سنگ کلیه تشکیل شود.

 

هیپرپاراتیروئیدیسم گاهی اوقات هنگامی اتفاق می افتد که تومور کوچک و خوش خیم در یکی از غدد پاراتیروئید شما ایجاد شود یا به بیماری دیگری مبتلا شوید که منجر به تولید این هورمون های پاراتیروئید می شود. متوقف کردن رشد غده ، تشکیل سنگ کلیه را متوقف می کند یا پزشک ممکن است درمان بیماری که باعث تولید بیش از حد هورمون در غده پاراتیروئید می شود را توصیه کند.

 

درباره سنگ کلیه, در مورد سنگ کلیه

سیترات موجود در لیموترش می تواند سنگ های کوچک را تجزیه کند

 

درمان های خانگی سنگ کلیه

قبل از شروع به کار با داروهای خانگی ذکر شده در زیر ، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند ارزیابی کنند که آیا درمان خانگی برای شما مناسب است یا اینکه می تواند منجر به عوارض اضافی شود.

 

اگر باردار یا شیرده هستید ، از استفاده از روش های درمانی خودداری کنید. پزشک می تواند تشخیص دهد که آیا یک آب میوه ممکن است برای شما یا کودک شما عوارض جانبی ایجاد کند.

 

1. آب لیمو

می توانید لیموترش های تازه فشرده شده را هر چند بار که دوست دارید به آب خود اضافه کنید. لیموها حاوی سیترات هستند که ماده شیمیایی است و از تشکیل سنگهای کلسیم جلوگیری می کند. سیترات همچنین می تواند سنگ های کوچک را تجزیه کند و به آنها اجازه می دهد تا راحت تر عبور کنند.

آب لیمو دارای فواید بی شماری دیگر برای سلامتی است. به عنوان مثال ، به جلوگیری از رشد باکتری ها و تأمین ویتامین C کمک می کند.

 

2. آب ریحان

ریحان حاوی اسید استیک است که به تجزیه سنگ کلیه و کاهش درد کمک می کند. همچنین پر از مواد مغذی است. این دارو به طور سنتی برای اختلالات گوارشی و التهابی استفاده می شود. آنتی اکسیدان ها و عوامل ضد التهابی در آب ریحان وجود دارد و ممکن است به حفظ سلامت کلیه کمک کند. 

 

برای تهیه چای از برگ های ریحان تازه یا خشک استفاده کنید و روزانه چندین فنجان بنوشید. همچنین ممکن است ریحان تازه را در یک آبمیوه یا آن را به یک اسموتی اضافه کنید.

تحقیقات بسیار کمی در مورد موثر بودن ریحان برای سنگ کلیه انجام شده است ، اما دارای خواص ضد اکسیداتیو و ضد التهابی است.

 

3. سرکه سیب

سرکه سیب حاوی اسید استیک است. اسید استیک به حل شدن سنگ کلیه ها کمک می کند. سرکه سیب علاوه بر دفع سنگ کلیه ها ، می تواند درد ناشی از سنگ را تسکین دهد. 

 

یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که سرکه سیب در کمک به کاهش تشکیل سنگ کلیه موثر است ، اگرچه مطالعات بیشتری لازم است. اما به دلیل مزایای بیشمار سلامتی دیگر ، احتمالاً خطر کمی وجود دارد.

برای بهره مندی از این فواید ، 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را به 6 تا 8 اونس آب تصفیه شده اضافه کنید. این مخلوط را در طول روز بنوشید.

 

نباید بیش از یک لیوان 8 اونسی در روز از این مخلوط مصرف کنید. همچنین می توانید از آن روی سالادها مستقیم استفاده کنید یا آن را به سس سالاد مورد علاقه خود اضافه کنید.

در صورت بلع بیشتر ، سرکه سیب منجر به کمبود پتاسیم و پوکی استخوان می شود.

افراد مبتلا به دیابت هنگام نوشیدن این مخلوط باید احتیاط کنند. سطح قند خون خود را با دقت در طول روز کنترل کنید.

اگر موارد زیر را مصرف می کنید نباید این مخلوط را بنوشید:

- انسولین

- دیگوکسین (دیگوکس)

- داروهای مدر ، مانند اسپیرونولاکتون (آلداکتون)

 

4. آب کرفس

تصور می شود که آب کرفس سموم موثر در تشکیل سنگ کلیه را دفع می کند و مدتهاست که در داروهای سنتی استفاده می شود. همچنین به بدن کمک می کند تا بتوانید سنگ را رد کنید.

یک یا چند ساقه کرفس را با آب مخلوط کنید و آب آن را در طول روز بنوشید.

 

در صورت موارد زیر نباید بنوشید:

- هرگونه اختلال خونریزی

- فشار خون پایین

- یک عمل جراحی برنامه ریزی شده

 

اگر داروهای زیر را مصرف می کنید نباید این مخلوط را بنوشید:

- لووتیروکسین (سینتروئید)

- لیتیوم (لیتان)

- داروهایی که حساسیت به آفتاب را افزایش می دهند ، مانند ایزوترتینوئین (Sotret)

- داروهای آرام بخش ، مانند آلپرازولام (زاناکس)

 

5. آب انار

قرن هاست که از آب انار برای بهبود عملکرد کلی کلیه استفاده می شود. این سنگ ها و سموم دیگر را از سیستم شما دفع می کند. مملو از آنتی اکسیدان است که به سلامت کلیه ها کمک می کند و ممکن است در جلوگیری از رشد سنگ کلیه نقش داشته باشد.

همچنین میزان اسیدیته ادرار شما را کاهش می دهد. سطح اسیدیته پایین خطر ابتلا به سنگ کلیه در آینده را کاهش می دهد.

هر مقدار آب انار که دوست دارید در طول روز می توانید بنوشید و محدودیتی ندارد.

 

اگر داروهای زیر را مصرف می کنید نباید آب انار بنوشید:

- داروهایی که توسط کبد تغییر می یابد

- داروهای فشار خون مانند کلروتیازید (دیوریل)

- روزوواستاتین (کرستور)

 

6. آب ریشه قاصدک

ریشه قاصدک مقوی کلیه است و تولید صفرا را تحریک می کند. تصور می شود که این به از بین بردن سموم ، افزایش میزان ادرار و بهبود هضم غذا کمک می کند. قاصدک ها دارای ویتامین های A ، B ، C ، D و مواد معدنی مانند پتاسیم ، آهن و روی هستند.

 

یک مطالعه نشان داد که قاصدک در جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه موثر است. می توانید آب قاصدک تازه درست کنید یا آن را به صورت چای بخرید. اگر آن را تازه درست کنید ، می توانید پوست پرتقال ، زنجبیل و سیب را نیز اضافه کنید تا مزه دار شود. در طول روز 3 تا 4 فنجان بنوشید. برخی از افراد هنگام خوردن قاصدک یا اجزای آن دچار دل درد می شوند.

 

اگر داروهای زیر را مصرف می کنید نباید این مخلوط را بنوشید:

- رقیق کننده های خون

- ضد اسید

- آنتی بیوتیک ها

- لیتیوم

- داروهای مدر ، مانند اسپیرونولاکتون (آلداکتون)

قبل از مصرف عصاره ریشه قاصدک با پزشک خود صحبت کنید ، زیرا این دارو می تواند با بسیاری از داروها تداخل ایجاد کند.

  

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------