میدلاین دندان چیست و آیا تعیین میدلاین دندان اهمیت دارد؟اهمیت توجه به میدلاین دندان, علت ناهماهنگی میدلاین دندان ها, درمان انحراف میدلاین دندان با ارتودنسی

میدلاین همان دندان خط قوس وسط دندان هاست

 

میدلاین یا خط وسط دندان چیست؟

دندان های پایین و بالا دارای خط قوسی هستند که به این خط قوس مید لاین گفته می شود. اگر یکی از قوس ها انحراف داشته باشد این انحراف قابل مشاهده می شود. انحراف میدلاین بر اثر عوامل ژنتیکی و یا از دست رفتن یک دندان در یک طرف صورت ایجاد می شود که در نتیجه آن دندان های طرف دیگر حرکت می کنند و این امر موجب انحراف می شود.

میدلاین دندان چیست؟

 

انحراف میدلاین دندان با ارتودنسی, ناهماهنگی خط وسط دندان, انواع میدلاین دندان

اگر دو ردیف دندان دارای تقارن باشد یعنی میدلاین دندان بدون انحراف است

 

میدلاین خط وسط دندان هاست و مانند خط تقارنی است که دندان های فک بالا و پایین را به دو بخش مساوی تقسیم می کند. اگر این دو ردیف دندان دارای تقارن باشند یعنی میدلاین بدون انحراف است. اما در صورتی که این خط قوس میانی ایجاد دو خط مساوی نکند به اصطلاح می گوییم که دارای میدلاین است.

 

اگر انحراف میدلاین کمتر از 4 میلیمتر باشد این انحراف چندان قابل تشخیص نیست و جلب توجه نمی کند اما اگر بیشتر از این میزان باشد باید با کمک جراحی فک اصلاح و برطرف شود.

میدلاین گاهی اوقات بر اثر فقدان یکی از دندان ها ایجاد می شود. برای اینکه تشخیص بدهید آیا دچار مشکل میدلاین هستید یا نه باید دندان هایتان را در آینه مشاهده و بررسی کنید. اگر بین دندان های پیشین، خط تقارنی ایجاد نشد شما دچار میدلاین هستید.

 

اهمیت توجه به میدلاین دندان

 

میدلاین دندان, میدلاین دندان چیست, اهمیت توجه به میدلاین دندان

گاهی علت انحراف میدلاین دندان عوامل ژنتیکی است

 

میدلاین شیفت نه تنها یک پدیده ای است که باعث بر هم زدن تعادل و زیبایی ظاهری می شود بلکه ممکن است یکی از نشانه های وجود مشکل دیگری در ارتودنسی بیمار باشد. کشیدن دندان ها و هم سایز نبودن دندان ها، مشکلات فکی و اسکلتی و ... باعث می شود مشکل میدلاین ایجاد شود از این رو ارتودنتیست باید به این مشکل توجه کند تا اقدام فوری برای درمان آن کند.

 

علت ناهماهنگی میدلاین دندان ها

عارضه ناهماهنگی خط وسط دندان ها صرف نظر از نوع تغییر جهت خط وسط، به دو علت رایج اتفاق می افتد. علت های بروز چنین اتفاقی دو دست هستند که شامل عوامل ژنتیکی و غیر ژنتیکی می باشند.

نقایص ژنتیکی در مکانیسم ایجاد کننده تقارن به اضافه فاکتور های محیطی سبب ایجاد انحراف های قطعی خط وسط به راست یا چپ می شود.

 

از عوامل موضعی و غیر ژنتیکی ایجاد چنین حالتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• وارد شدن ضربه به فک

• افتادن زود هنگام دندان های شیری

• آنکیلوز دندان های آسیای اولیه که به معنی جوش خوردن سطح ریشه دندان با استخوان آلوئولار پیرامون خود است.

• در آمدن دندان در یک وضعیت نادرست

• کم داشتن دندان به صورت مادرزادی یا داشتن دندان اضافه

• پوسیدگی دندان

• اندازه دندان ها

• عادت های فردی

  

بررسی موقعیت میدلاین دندان

جراحان دندان و لثه و ارتودنتیست ها همواره تأکید بر این دارند که خط وسط آرواره بالا نسبت به خط وسط صورت در یک موقعیت و وضعیت مناسب باشند و این یک مؤلفه تشخیصی مهم در برنامه های درمانی آنها می باشد.

 

اغلب بیمارانی که در حال درمان های ارتودنسی هستند خط وسط دندان های فک بالا و فک پایین آنها بر یکدیگر و یا بر خط وسط بافت نرم صورت منطبق نمی باشد. چنین حالتی ممکن است به علت نداشتن تقارن های استخوانی که در آنها فک بالا و فک پایین نسبت به ساختار استخوانی صورت جایگاه غیر طبیعی دارند رخ دهد، یا به دلیل نداشتن تقارن های دندانی که بر اثر جا به جا شدن یا انحراف قوس های دندانی بالا یا پایین ایجاد می شود و یا چرخش دندان ها و اندازه های متفاوت آنها باشد.

 

علت ایجاد میدلاین شیفت بر اثر کشیدن دندان در یک سمت

چنین حالتی بیشتر در افرادی مشاهده می شود که یک دندان خود را در یک طرف کشیده اند. زیرا در این صورت دندان های دیگر تمایل به حرکت به سوی فضای خالی ایجاد شده و پر کردن آن خواهند داشت. همین امر باعث می شود تا دندان های جلویی شما حرکت کرده و ایجاد میدلاین کنند. به طور کلی اگر در ساختار دندان ها تغییراتی ایجاد شود و یا یکی از آنها حذف شود چنین انحرافی به وجود خواهد آمد.

 

درمان انحراف میدلاین دندان

 

درمان انحراف میدلاین دندان با ارتودنسی, ناهماهنگی خط وسط دندان, انواع میدلاین دندان

انحراف میدلاین دندان با ارتودنسی قابل درمان است

 

اگر ایجاد چنین حالتی به دلیل مشکلات اسکلتی باشد می توان از طریق ارتودنسی میدلاین را تصحیح و بر طرف کرد. اما توجه داشته باشید که گاهی اوقات ارتودنسی به تنهایی قادر به درمان میدلاین نمی باشد و با توجه به نوع عارضه و شدت آن ممکن است بیمار به جراحی فک نیاز پیدا کند.

 

اگر عدم تطابق میدلاین به دلیل انحراف فک باشد و در صورتی که بیمار قبل از بلوغ به پزشک مراجعه کند، می توان با استفاده از دستگاه های متحرک ارتودنسی مشکل بیمار را به راحتی برطرف کرد. اما در صورتی که بیمار بعد از بلوغ به پزشک مراجعه کند و علت ایجاد چنین حالتی در او مشکلات فکی- اسکلتی باشد برای درمان به جراحی فک به همراه ارتودنسی نیاز خواهد داشت. در نتیجه بهتر است با مراجعه به موقع برای درمان تنها از روش ارتودنسی استفاده کرد و تحت عمل جراحی فک قرار نگرفت.

اگر بیمار دارای مشکل دندانی باشد، به درمان ثابت نیاز خواهد داشت که در این صورت  می تواند در هر سنی با توجه به سالم بودن شرایط لثه ها تحت درمان قرار بگیرد.

 

تشخیص ناهماهنگی میدلاین دندان ها

انحراف و ناهماهنگی خط وسط دندان ها مشکل شایعی است که برای تشخیص و درمان با مشکلاتی روبرو است.

ناهماهنگی خط وسط دندان می تواند منشاء دندانی، استخوانی یا ترکیبی از هر دو داشته باشد. گاهی اوقات تغییر جهت عملکردی فک پایین می تواند باعث ایجاد ناهماهنگی خط وسط دندان ها شود.

 

تشخیص اینکه علت ایجاد انحراف و ناهماهنگی و عدم تقارن دارای منشاء استخوانی ، دندانی و یا ترکیبی از هر دو باشد بسیار مهم و تعیین کننده است. بر اساس اطلاعات مندرج در کتابهای مرجع ارتودنسی خط وسط آرواره بالا، در حدود 70 درصد افراد دقیقا در وسط دهان قرار دارد. اما فک پایین و بالا تنها در 25 درصد جمعیت بر هم منطبق است.

 

انحراف و ناهماهنگی خط وسط دندان ها در تمام انواع کیس ها مشاهده می شود.

ناهماهنگی خط وسط دندان ها در کانون زیبایی شناختی صورت واقع شده است و بسیار مهم و واضح می باشد. از این رو نیاز به توجه و تشخیص و درمان دارد.

 

انواع ناهماهنگی خط وسط دندان

انواع انحراف میدلاین و ناهماهنگی خط وسط دندان شامل موارد زیر است:

 

دیپ بایت

در این حالت دندان های قدامی فک بالا کمتر از سه میلی متر از دندان های فک پایین را می پوشاند. در این حالت دندان های پایین کمتر از مقدار طبیعی دیده می شوند. این مشکل قبل از سن بلوغ با ارتودنسی به راحتی قابل درمان است.

 

اپن بایت

اپن بایت زمانی ایجاد می شود که دندان های بالا و پایین به خوبی روی هم قرار نگیرند و فاصله بین آنها زیاد باشد. این مشکل با استفاده از روش هایی مانند ارتودنسی ثابت قابل درمان می باشد.

 

اورجت

اورجت حالتی است که در آن دندان های جلویی فک بالا بیش از حد نرمال جلو باشند که در اصطلاح به آن دندان خرگوشی گفته می شود. چنین حالتی معمولا به علت عادت های نادرست مانند مکیدن طولانی مدت انگشت ایجاد می شود.

 

شرایط درمان انحراف میدلاین دندان

چنین مشکلی چون با ارتودنسی قابل درمان است، شرایط درمان آن همان درمان ارتودنسی است. به عنوان مثال کسی که می خواهد میدلاین شیفت را درمان کند باید دارای لثه های سالمی بوده تا در انجام پروسه ارتودنسی مشکلی ایجاد نشود. در این روش درمانی محدودیت سنی وجود ندارد.

 

 گرداوری : بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------