چرا مسواک می‌زنیم اما باز هم دندانمان می‌پوسد؟جایگزین نخ دندان,مسواک زدن صحیح,پوسیدگی دندان

 

وسایلی برای جایگزینی نخ دندان

مسواک زدن و کشیدن نخ دندان درست برای تمیز کردن سطوح مختلف دندان ها بطور مرتب توسط انجمن های علمی دندانپزشکی توصیه می شود.

وسایل جایگزین نخ دندان:
چرا بسیاری از افراد علیرغم استفاده از مسواک همچنان به پوسیدگی دندان مبتلا می شوند؟ آیا استفاده از مسواک های مخصوص نیاز به نخ زدن دندانها را برطرف می کند؟

مسواک زدن درست,بهداشت دهان,نخ دندان درست

 
استفاده از مسواک و نخ دندان برای تمیز کردن سطوح مختلف دندان ها بطور مرتب توسط انجمن های علمی دندانپزشکی توصیه می شود. استفاده از مسواک برای تمیز نمودن شیار های سطح جونده دندان ها و همچنین سطوح صاف سطح دندان ها ضروری است.

 

اما سطوح صاف بین دندانی محل هایی هستند که امکان نفوذ الیاف مسواک به آن وجود ندارد و نیاز به وسایل کمکی دیگری مثل نخ دندان دارند. با توجه به اینکه استفاده از نخ دندان کار نسبتا سختی است و نیاز به آموزش دقیق و مهارت خوبی دارد بسیاری از شرکت های تولید کننده مسواک سعی می کنند با تبلیغات فراوان نشان دهند که استفاده از طرح خاص این مسواک ها نیاز به استفاده از نخ دندان را کاهش می دهد.

 

استفاده از نخ دندان,کشیدن نخ دندان,جایگزین نخ دندان

 نحوه صحیح استفاده از نخ دندان

 

استفاده از نخ دندان به شکل صحیح:
 برای درک این موضوع بهتر است ابتدا به نحوه صحیح استفاده از نخ دندان توجه کنیم. مسئله ای که بیشتر افرادی که نخ دندان استفاده می کنند هم به آن توجه نمی کنند. همانطور که می دانیم سطح دندان یک سطح محدب است بنابراین اگر نخ دندان بطور صاف بر روی این سطح قرار گیرد در برخی نقاط با سطح دندان برخورد و در برخی نقاط دیگر تماسی با دندان نخواهد داشت. بنابراین برای عملکرد صحیح، ابتدا بایستی نخ دندان با حرکت لغزشی از نقطه تماس دو دندان مجاور عبور داده شود و پس از وارد شدن در فضای بین دندانی، دندان را کاملا در برگرفته و به آرامی به سمت بالا و پایین کشیده شود.

 

در برخی از افراد نخ زدن دندانها باعث ایجاد خونریزی در برخی از نواحی می شود.اگر با هر تماسی چه مسواک یا نخ دندان لثه های فرد شروع به خونریزی کنند این مسئله نشانه ای از التهاب ناحیه است که به دلیل عدم رعایت بهداشت در طی روزهای گذشته ایجاد شده است.شدت این التهاب وابسته به مدت زمانی است که فرد از مسواک یا نخ دندان استفاده نکرده است.اگر این مدت کوتاه باشد با استفاده منظم از وسایل بهداشتی امکان بهبود خودبخود این التهاب وجود دارد پس  بایستی بدون نگرانی اینکار را ادامه داد تا  پس ازچند روز مشکل برطرف شود. در غیر اینصورت برای درمانهای تکمیلی بایستی به دندانپزشک مراجعه شود.مسئله مهم آن است که از آن غافل نشد اگر فردی دچار زخمی در دست  شود حتما راهی برای کنترل خونریزی و ترمیم آن جستجو می کند برای خونریزی از دهان هم بایستی به همین میزان حساس بود.

بعضی ها در هنگام نخ زدن دندانها دچار پاره گی نخ و حتی گیر کردن قسمتهایی از نخ در بین دندانها می شوند و این مسئله باعث ناراحتی و آزردگی بیشتر آنها می شود.این مشکلات هنگامی رخ می دهند که پوسیدگی بین دندانی  یا جرم های بین دندانی وجود دارد .برای کسب منافع استفاده از نخ دندان بایستی با مراجعه به دندانپزشک علت این مشکلات را برطرف نمود.

گول نخورید...
همه این مشکلات می توانند باعث شوند تا فرد از نخ زدن دندانها دوری کند و یا اینکه دنبال راهی برای جبران آن باشد.همین مسئله باعث شده تا انواع مسواک ها با طرح های متفاوت ارایه شوند که نمونه هایی از این مسواک ها و تبلیغاتشان را بطور معمول در تبلیغات محیطی و رسانه ای شاهد هستیم.باید این نکته را یاد آور شوم که هیچکدام از این طرح ها نمی توانند جایگزین نخ زدن دندانها شوند. هیچ راهی ارزانتر و موثرتر از استفاده از نخ دندان برای پیشگیری از ناراحتی های بین دندانی وجود ندارد.

 

منبع:

dr-narimani.com

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------