14 باور غلط گوارشیسیستم گوارشی,یبوست,سوزش معده

داروهایی که افراد مسن مصرف می کنند موجب یبوست می گردد

 

باور های غلط سیستم گوارشی
همیشه یک سری عقاید و باورهای نادرست درباره بیماری ها و مسائل مربوط به سلامتی بین افراد وجود دارد. هر چند گاهی اوقات ممکن است این باورهای سیستم گوارشی درست از آب دربیایند، ولی هیچ پایه و اساس علمی ندارند و نباید آنها را پذیرفت. در این مقاله 14 باور غلط مربوط به سیستم گوارش را برای شما می گوییم.

 

1- افزایش سن باعث یبوست می شود.
افزایش سن باعث یبوست نمی شود، بلکه داروهایی که افراد مسن مصرف می کنند موجب یبوست می گردد. افراد مسن به اندازه کافی ورزش نمی کنند، خوب غذا نمی خورند و به اندازه کافی مایعات نمی نوشند. همه این عوامل باعث یبوست می گردد.


2- سیگار، سوزش معده را آرام می کند.
این نظریه غلط است، زیرا نیکوتین می تواند باعث شل شدن اسفنگتر (دریچه) بین مری و معده و در نتیجه برگشت اسید و محتویات معده به سمت مری شود. برگشت اسید معده باعث سوزش معده می گردد.


3- افرادی که سوزش معده دارند، باید نشسته بخوابند.
هیچ دلیل علمی برای این نظریه وجود ندارد. اما شما می توانید برای تسکین سوزش معده، سر و سینه خود را 8 تا 12 سانتیمتر بالا ببرید (با گذاشتن بالش بلند).


4- سال ها طول می کشد تا آدامس قورت داده شده را هضم کنید.
گفته می شود چون آدامس با جویدن در دهان له نمی شود، معده نیز نمی تواند آن را تجزیه کند؟ در حالی که این ادعا غلط می باشد. سیستم گوارشی، آدامس قورت داده شده را حرکت می دهد و مانند غذاهای تجزیه نشده، توسط مدفوع از بدن دفع می کند.

 

زخم معده,زخم های گوارشی,بیماری دیورتیکولیت

برگشت اسید معده باعث سوزش معده می گردد

 

5- غذاهای تند موجب زخم گوارشی می شوند.
قدیم مردم فکر می کردند که غذاهای تند باعث زخم های سیستم گوارشی می شوند، اما حالا، این نظریه را رد می کنند. غذاهای تند ممکن است باعث بدتر شدن زخم های گوارشی گردند، اما به هیچ وجه موجب زخم گوارشی نمی گردند.

مهم ترین علت های زخم های سیستم گوارشی عبارت است از: میکروب هلیکوباکترپیلوری، استفاده از داروهای مسکن و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند آسپیرین، ایبوپروفن و یا ناپروکسن.

 

6- مصرف آجیل باعث دیورتیکولیت می شود.
دیورتیکولیت بیماری است که موجب ورم و عفونت روده بزرگ یعنی همان سیستم گوارشی می شود. قدیم الایام به بیماران مبتلا به دیورتیکولیت گفته می شد، از خوردن آجیل، ذرت بو داده و خوراکی های دارای دانه های کوچک مثل توت فرنگی پرهیز کنند. در قدیم این ترس وجود داشت که قطعات هضم نشده این غذاها وارد روده بزرگ شده و درد ایجاد کند.
اما در سال 2008 تحقیقی صورت گرفت که این نظریه را رد کرد. این تحقیق نشان داد افرادی که زیاد غذاهای فیبردار می خورند، در معرض خطر کمتر ابتلا به دیورتیکولیت قرار دارند.


7- اگر سلیاک دارید، درد مداومی خواهید داشت.
نشانه های سلیاک عبارتند از: نفخ، گاز روده و اسهال. اما بسیاری از افراد سلیاکی هیچ کدام از این علائم را ندارند. سلیاک، عدم تحمل نسبت به پروتئین گلوتن می باشد و غالبا تشخیص داده نمی شود.
دیگر نشانه های سلیاک که شایع هستند اما ربطی سیستم گوارشی ندارند، عبارتند از: کم خونی، پوکی استخوان، افسردگی، مشکلات رشد و وجود بثورات پوستی.


8- مطمئن هستید که سرطان کولون گرفته اید.
سرطان کولون یا روده بزرگ قبل از وارد شدن به مرحله آخر آن، هیچ نشانه ای ندارد. بعد از 50 سالگی، باید روده ها را بررسی کرد و این بررسی شامل: آزمایش سالانه وجود خون در مدفوع، هر 5 سال یک بار آزمایش سیگموئیدوسکوپی (آزمایش داخل روده بزرگ) و هر 10 سال یک بار کولونوسکوپی (آندوسکوپی روده بزرگ) است.

 

سلیاک,سرطان کولون,سرطان روده

دیورتیکولیت موجب ورم و عفونت روده بزرگ یعنی همان سیسیتم گوارشی می شود

 


9- استرس باعث بیماری های التهابی روده می شود.
استرس می تواند بسیاری از بیماری ها را از جمله سیستم گوارشی رابدتر کند، اما در مورد بیماری های سیستم گوارشی هنوز مشخص نیست که استرس مولد این بیماری می باشد یا نه.
ژنتیک در بروز بیماری های التهابی روده نقش دارد. بیماری های التهابی روده شامل بیماری کورون و کولیت اولسراتیو (کولیت زخمی) است و موجب ورم در دیواره روده ها می شود.

 

10- فیبر کمکی به بهبود اسهال نمی کند.
خوردن غذاهای فیبردار به تنظیم مدفوع کمک می کند تا خیلی سفت و یا خیلی شل نشود.
فیبرها هم آب را از روده بزرگ بیرون می کشند تا مدفوع شل شود و از یبوست جلوگیری شود و هم آب را جذب روده بزرگ می کنند تا مدفوع سفت شود که برای اسهال خوب است.

 

11- بلند کردن اجسام سنگین باعث فتق می شود.
بلند کردن اشیای سنگین تنها علت وجود فتق نیست. فتق در اثر فشار و باز شدن و یا ضعف غشای پوشاننده عضلات شکم بوجود می آید و یک ارگان از آن محل بیرون می آید و برآمده می شود.
شایع ترین انواع فتق ها عبارتند از: فتق داخل کشاله ران، خارج کشاله ران و بالای معده.

 

استرس,پیشگیری از بیماریها,توصیه های بهداشتی

 استرس می تواند بسیاری از بیماری ها را از جمله سیستم گوارشی رابدتر کند

 

12- لوبیا باعث نفخ می شود.
لوبیا تنها مقصر بروز نفخ نیست، لبنیات نیز مقصر می باشند. با افزایش سن، قدرت جذب قند شیر (لاکتوز) کمتر می شود. بنابراین شیر بدون لاکتوز بنوشید.

 

13- غذاها باعث سندروم روده تحریک پذیر می شوند.
برخی غذاها می توانند علائم سندروم روده تحریک پذیر را بدتر کنند. گاهی اوقات غذا خوردن باعث سندروم روده تحریک سیستم گوارشی و یا درد شکم، نفخ، اسهال و یا یبوست می شود. استرس و اضطراب نیز ایجادکننده سندروم روده تحریک پذیر می باشند. غذاهایی را که می خورید و علائمی را که در شما بروز می کنند، یادداشت کنید تا تشخیص دهید چه غذایی باعث تشدید این علائم در شما می گردد.


14- فقط نوشیدن الکل باعث بیماری سیروز می شود.
سیروز یک بیماری کبدی می باشد که در این بیماری، کبد تخریب و زخمی می شود.
این درست است که نوشیدن الکل باعث بروز این بیماری می شود، اما بیماری های هپاتیت B و C نیز باعث سیروز می شوند.


منبع : tebyan.net

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------