جاذبه های گردشگری کرمان (+تصاویر)جاذبه های گردشگری کرمان,مکانهای دیدنی کرمان,مکانهای تاریخی کرمانباغ فتح آباد در روستای اختیار آباد و در ۲۵ کیلومتری شهر کرمان قرار دارد

 

مکانهای دیدنی کرمان

استان کرمان با وسعتی بیش از ۱۸۰ هزار کیلومتر مربع مشتمل بر ۲۰ شهرستان است که مرکز آن شهر کرمان می باشد. این استان جاذبه های اکوتوریسم بسیاری دارد. این استان علاوه بر جاذبه های کویری خود مانند کلوت های شهداد و نبکاها بر خلاف تصور عموم مناطق خوش آب و هوای بسیاری در خود دارد که از آن جمله می توان به دره مدیترانیه ای دلفارد در جنوب استان، جنگلهای بافت و رابر، جنگلهای کهور و ارتفاعات سرسبز شهرستان بردسیر اشاره کرد.


شهر کرمان در شمال شرقی استان واقع شده و جاذبه های گردشگری بسیاری دارد که در زیر برخی از مهمترین های این جاذبه ها معرفی می شده اند.

 

باغ فتح آباد:
این باغ در روستای اختیار آباد و در ۲۵ کیلومتری شهر کرمان قرار دارد و الگوی احداث باغ شازده ماهان بوده است. باغ فتح آباد یادگار فضلعلی خان بیگلربیگی و از آثار دوره ی قاجاریه است و آن را با نام باغ بیگلربیگی نیز می شناسند. آب روستای فتح آباد که از میان این باغ می گذرد، طراوت و صفای خاصی به آن بخشیده است. خوشبختانه در سالهای اخیر این باغ مورد توجه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار گرفته و اکنون در دست مرمت قرار دارد.


ییلاق کوهپایه:
کوهپایه در ۳۰ کیلومتری انتهای شرق کرمان قرار دارد. دامنه های کوهستانی این منطقه چشمه سارهایی با آبی شیرین و زلال دارد. کوهپایه منطقه ای ست خوش آب و هوا که در تعطیلات و در فصل تابستان مهمانان زیادی به خود می بیند و از جمله روستاهای هدف گردشگری به شمار می رود. بر فراز دهی که بالای کوهپایه واقع شده، آبشاری بسیار زیبا با منظره ای چشم نواز وجود دارد. در این منطقه تعدادی مجتمع تفریحی، اقامتی و رفاهی جهت ارائه خدمات بهتر به گردشگران و مسافران احداث شده است.

 

  بیشتر بخوانید: صنایع دستی کرمان 

 

قلعه دختر:
قلعه دختر قدیمی ترین اثر تاریخی کرمان است. افسانه ها احداث قلعه را به اردشیر بابکان نسبت می دهند و فردوسی در شاهنامه، ساخت قلعه را به شخصی به نام هفتواد که پیش از اردشیر می زیسته نسبت می دهد. قلعه در شرق کرمان و برفراز صخره هایی قرارگرفته است و بقایای آن هر گردشگری را به شگفتی وا می دارد.


پارک جنگلی قائم:
در جنوب شهر کرمان و در جوار کوهستان های زیبا و آبشارهایش پارکی جنگلی با درختان سرو و کاج احداث شده است. پارک بازی کودکان از جمله امکانات پارک جنگلی قائم است.


مشتاقیه:
مشتاقیه از بناهای دوران قاجار در کرمان است. مقابر مشتاق علیشاه ، شیخ اسماعیل و کوثر علیشاه از بزرگان صفویه را در خود جای داده و دارای سه گنبد که به سه گنبدان و یا گنبد مشتاقیه نیز شهرت دارد. مشتاق علیشاه در رمضان ۱۲۰۶ قمری در مدخل مسجد جامع کرمان به قتل رسید. او و یار همراهش درویش جعفر در این مکان به خاک سپرده شده و از آن پس این محل به نام مشاقیه معروف گردید. بنای مشتاقیه در میدانی به همین نام و در نزدیکی مسجد جامع کرمان واقع شده است.


گنبد جبلیه:
گنبد بزرگ و عجیب جبلیه در منتهی الیه شرقی کرمان قرار دارد. گنبد هشت ضلعی جبلیه تماما از سنگ ساخته شده است و در هشت طرف آن هشت در به عرض ۲ متر قرار دارد که اخیرا برای حفظ استحکام بنا و پیشگیری از خرابی، فقط یکی از درها باز بوده و مابقی را با سنگ مسدود کرده اند. تاریخ گنبد جبلیه به پیش از اسلام بر می گردد. این گنبد در سال ۸۳ به موزه سنگ تبدیل شد.

 

جاذبه های گردشگری کرمان,مکانهای دیدنی کرمان,مکانهای تاریخی کرمان گنبد بزرگ و عجیب جبلیه در منتهی الیه شرقی کرمان قرار دارد


قبه سبز:
بنای قبه سبز که یکی از زیباترین آثار تاریخی کرمان است در قرن هفتم هجری قمری توسط براق حاجب، موسس سلسله قراختاییان کرمان، ساخته شده است. ساخت بنا در سال ۶۳۰ آغاز شد و در سال ۶۸۱ پذیرای ترکان خاتون همسر قطب الدین، حاکم دانشمند و محبوب کرمان شد. ترکان خاتون ساخت مدرسه قطبیه (ترکانیه) را که به دستور قطب الدین محمد آغاز شده بود به پایان رسانید. دارالشافی مجموعه نیز به دست پرتوان وی تاسیس شد.


آتشکده کرمان:
این معبد در داخل شهر کرمان و در خیابان زرسیف، خیابابان میرزا برزو آمیغی قرار دارد و آخرین آتشکده کرمان به شمار می رود. آتشکده در باغ مصفایی واقع است که قبلا منزل مسکونی جهانگیر اشیدری بوده و با تغییراتی به صورت آتشکده درآمده است. آتش موجود در این آتشکده بر اساس نظر موبدان زرتشتی همان آتش چند هزار ساله ای است که از هند به آتشکده محله شهر و از آنجا به این آتشکده به روز سروش از ماه شهریور ۳۶۵۳ یزگردی انتقال یافته است. قدمت این آتشکده بیش از ۹۰ سال استو در حال حاضر موزه زرتشتیان در این محل برقرار می باشد.


بازارهای کرمان:
کرمان شهری تاریخی است که مجموعه بازارها و اماکن قدیمی بسیار جالب و دیدنی در خود دارد و از آن جمله می توان به بازار میدان ارگ، بازار نقاره خانه، باز گنجعلی خان، حمام و مدرسه گنجعلی خان، کاروانسرای هنود (هندوها)،حمام وکیل کرمان ، مجموعه وکیل، مسجد چهل ستون و ضرابخانه گنجعلی خان که به موزه سکه تبدیل شده است، اشاره کرد.

 

جاذبه های گردشگری کرمان,مکانهای تاریخی کرمان,مکانهای تاریخی کرمان بازار تاریخی کرمان

 

یخدان مویدی:
در گذشته یخدان مویدی خارج از شهر کرمان قرار داشت و بر اثر توسعه شهری اکنون داخل شهر کرمان (خیابان شهید کامیاب) جای گرفته و اطراف آن فضای سبز جالبی احداث شده است. عناصر تشکیل دهنده یخدان عبارتند از مخزن، حصار، استخر و چاله یخ. یخدان دایره ای و پوشش آن از خشت و ملات رس است و به صورت گنبدی بزرگ نمایان است. در حال حاضر یخدان مویدی دفتر مرکزی ستاد تسهیلات سفر استان کرمان می باشد.

 

منبع: ecarevan.com

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------