سیری در باغ پرندگان تهران !باغ پرندگان تهران,باغ پرندگان

 

باغ پرندگان
 هیجان‌انگیز است وقتی روی سنگفرش‌های باغ قدم می‌زنی، كبك‌ها و جوجه غازها هم با تو همگام شوند و تو در این میان نگران می‌شوی كه مبادا حواست نباشد و یكی از آنها را زیر پایت له كنی.
 باید مواظب باشی كه با صدای قدم‌هایت آرامش قوهای سفید، فلامینگوها، پلیكان‌هایی را كه در حاشیه بركه‌ها نشسته‌اند، بر هم نزنی و آنها را نیازاری، حتی باید هوای لك‌لك‌هایی را كه كمی آن‌طرف‌تر در بركه كناری بی‌حركت روی یك پا ایستاده و به خواب رفته‌اند هم داشته باشی.
باید حواست باشد زیادی به قلمرو شترمرغ‌ها نزدیك نشوی، اینجا باید خیلی مواظب پرنده‌هایی كه ممكن است كمی بی‌حوصله باشند هم باشی، شاید با پلیكان‌ها شوخی داشته باشی، اما آنها آن‌قدر جدی هستند كه اگر احساس كنند می‌خواهی سر به سرشان بگذاری ممكن است به طرفت حمله كنند. وقتی به باغ پرندگان می‌آیی باید چشمت بیشتر به زمین باشد كه از كجا راه می‌روی یا پایت را كجا روی زمین می‌گذاری، اگر كمی بی‌احتیاطی كنی ممكن است آشیانه پرنده‌ای را كه تخم‌هایش را آنجا گذاشته زیر پا له كنی.

 

باغ پرندگان تهران
اینجا باغ پرندگان تهران، تكه‌ای از بهشت روی زمین است. با این ‌كه فقط یك روز از افتتاح رسمی تنها باغ پرندگان در تهران گذشته است، اما جمعیتی كه ظهر ‌یكی از روزهای فروردین را برای تماشای باغ پرندگان انتخاب كرده‌اند، كم نیستند.

 

  باغ پرندگان تهران,باغ پرندگان


خانوادگی یا در جمع دوستان، دختر و پسر، پیر و جوان، كودك و سالمند، اینجا همه از تماشای باغ پرندگان در دل شهری كه مدت‌هاست آلودگی هوا و ترافیك در آن بیداد می‌كند، لذت می‌برند و آن را غنیمتی برای شهرشان می‌دانند.


فضای بكر طبیعت باغ پرندگان، به همراه مصالحی از جنس سنگ و چوب و سقف آشیانه‌های پرندگان كه با ساقه‌های برنج پوشانده شده نمای زیبا و خاطره‌انگیزی را به‌وجود آورده كه رهگذران ترجیح می‌دهند هرازگاهی روی نیمكت‌های چوبی بیاسایند و عطر دشتی پر از گل‌های بهاری را با تمام وجود به ریه‌هایشان بكشند.


 بهشت پرندگان كجاست؟
بزرگ‌ترین مجموعه نگهداری پرندگان در شمال شرقی پایتخت و در دل پارک جنگلی شیان لویزان ساخته شده و باید بزرگراه شهید بابایی را به سمت شرق بروید و از خروجی كوهستان وارد پاركینگ باغ پرندگان شوید. برای رسیدن به باغ پرندگان می‌توانید از میدان رسالت و خیابان هنگام به سمت شمال بروید تا به بزرگراه شهید بابایی برسید و بعد از اولین خروجی وارد خیابان كوهستان شوید. این مجموعه در دل طبیعت پاك طراحی و ساخته شده است تا شرایط نگهداری بهتری به صورت طبیعی برای پرندگان مهیا باشد و هر روز از ساعت 8 تا 18 برای حضور شهروندان آماده است.

 

 اگر شنای قوهای سفید زیبا، شكار ماهی‌های كوچك توسط پلیكان‌ها، ایستادن فلامینگوها روی یك پا آن هم برای دقایق طولانی، شنای غازها و اردك‌های رنگارنگ با جوجه‌هایشان را تا حالا فقط در فیلم‌های مستند تماشا كرده‌اید، حالا این شانس را دارید كه همه این صحنه‌ها را در باغ پرندگان از نزدیك تماشا كنید.


پرنده‌ها رها از قفس
باغ پرندگان تهران با وسعتی حدود 23 هكتار، فضای مناسبی را برای نگهداری انواع پرندگان ایجاد كرده است. هم‌اكنون بیش از 6500 پرنده از 55 گونه متفاوت در اینجا نگهداری می‌شوند، در بخش نخست این مجموعه تلاش شده پرندگانی به نمایش درآیند كه سازگاری بیشتری با محیط فعلی دارند. یكی از ویژگی‌های منحصر به فرد باغ پرندگان تهران، رها بودن پرندگان در محیط است، به این معنا كه حدود 90 درصد از پرنده‌های این مجموعه در فضای كاملا روباز و در محیط بدون قفس نگهداری می‌شوند، بسیاری از پرندگان در همان روزهای اول با محیط جدید زندگی‌شان اخت شده‌ و حتی ‌ تخم هم گذاشته‌اند.

 

 باغ با محل نگهداری انواع طوطی‌ها و كبوترها شروع می‌شود، در طول مسیر می‌توانید پرندگان شكاری، كوهی، صحرایی و آبزی را در نزدیكی هم در محیط طبیعی خودشان ببینید. فقط پرندگانی مانند طوطی‌سانان و شكاری‌ها باید در قفس نگهداری شوند، قفس این پرنده‌ها طوری طراحی شده كه آنها بتوانند در ارتفاع بالا پرواز كنند و همه‌جا را زیرنظر داشته باشند. ایستگاه پایانی باغ پرندگان هم قلمرو شترمرغ‌های آفریقایی و ایرانی است و در‌كنار هر قفس یا محیط روباز كه به یك نوع پرنده خاص تعلق دارد تابلوهایی نصب شده كه نام پرنده به همراه نام علمی آن به زبان انگلیسی نوشته شده است.
اگر احساس كردید به اطلاعات بیشتری از آنچه روی تابلوها نوشته شده نیاز دارید می‌توانید از خانم‌های كارشناس راهنمای پرندگان كمك بگیرید، آنها را می‌توانید در حال قدم زدن كنار قفس پرندگان پیدا كنید.

 

    باغ پرندگان تهران,باغ پرندگان

 

چیزی شبیه یك رویا
اگر شنای قوهای سفید زیبا، شكار ماهی‌های كوچك توسط پلیكان‌ها، ایستادن فلامینگوها روی یك پا آن هم برای دقایق طولانی، شنای غازها و اردك‌های رنگارنگ با جوجه‌هایشان را تا حالا فقط در فیلم‌های مستند تماشا كرده‌اید، حالا این شانس را دارید كه همه این صحنه‌ها را در باغ پرندگان از نزدیك تماشا كنید. به جرات می‌توان گفت بركه‌های زیبا با آن پل‌های چوبی كه رویشان زده شده پربازدیدترین قسمت‌های باغ پرندگان است. اگر در این بازدید كودكان و سالمندان نیز شما را همراهی می‌كنند از همین حالا به شما قول می‌دهیم كه می‌توانید با بردن آنها برای تماشای بركه‌های آبی با پرندگان زیبا و منحصر به فردش آنها را غافلگیر كنید. نشستن روی نیمكت‌های چوبی و تماشای بركه‌هایی كه قوها، فلامینگوها، غازها، اردك‌ها و پلیكان‌ها در آن زندگی مسالمت‌آمیزی را ‌كنار هم ‌ ‌دارند، چنان آرامشی به شما می‌دهد كه شاید زمان را فراموش كنید و ترجیح دهید برای دقایق طولانی همان‌جا بنشینید و از آرامش این فضا لذت ببرید.


 اینجا ، هم كالسكه است، هم ماشین برقی
پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها به دلیل پادرد و كمردرد و معلولان به دلیل مشكلات جسمی كه دارند، نگران نباشند چون آنها هم می‌توانند از باغ پرندگان بازدید كنند، آنها می‌توانند با هر وسیله‌ای خودشان را به باغ برسانند و از آنجا هم با خودروهای كوچك برقی كه در نظر گرفته شده تمام طول مسیر را طی كنند و در هر قسمتی كه دوست داشته باشند از راننده بخواهند كه پیاده‌شان كند و پس از بازدید منتظر بمانند تا خودروی برقی دوباره از راه برسد و آنها را سوار كرده و قسمت‌های دیگر مجموعه را ببینند . البته این تنها انتخاب نیست، اگر در مسیر باغ پیاده‌روی كنید، حتما در طول راه خانواده‌هایی را می‌بینید كه به دلیل همراه آوردن كودك یا سالمندی ترجیح می‌دهند برای بازدید از بخش‌های مختلف باغ، كالسكه‌سواری كنند.


 ون‌ها شما را به باغ می‌رسانند
نمی‌دانیم با خودروی شخصی به باغ پرندگان آمده‌اید ‌ یا با اتوبوس و تاكسی ‌. اگر با خودروی شخصی آمده‌اید، پس برای برگشت هم مشكلی ندارید، اما اگر از راه دوم استفاده كرده‌اید، هنگام بازگشت ممكن است آنقدر سخت ماشین گیرتان بیاید كه برای لحظاتی هم كه شده از این‌كه بدون خودروی شخصی زحمت رسیدن به این مسیر پرت را به خودتان داده‌اید، پشیمان شوید.

 

 باغ پرندگان تهران,باغ پرندگان

 

 این مشكل را مدیر پروژه باغ پرندگان تهران نیز قبول دارد و تاكید می‌كند این وضع در همان یكی دو روز اول افتتاح باغ پرندگان بوده و حالا با تمهیداتی كه برای رفاه شهروندان در نظر گرفته شده است، خودروهای ون از ابتدای خیابان هنگام مستقر شده‌اند تا بازدیدكنندگان را به باغ پرندگان بیاورند و از آنجا هم دوباره آنها را تا خیابان هنگام برگردانند.
کسانی كه با خودروی شخصی به باغ پرندگان می‌آیند، نباید نگران جای پارك باشند، چون اینجا به پاركینگ بزرگی مجهز است كه فضای پارك در آن به‌اندازه كافی برای همه خودروها وجود دارد.


 باغ پرندگان در دیگر شهرها
باغ پرندگان تهران تنها باغ پرندگان در كشور نیست؛ شهرهایی مانند اصفهان، شیراز، آستارا، كیش و كرمانشاه نیز دارای باغ پرندگان هستند. به نظر می‌رسد این بار شهرستان‌ها زودتر از پایتخت به فكر ایجاد باغی برای زندگی پرندگان افتاده‌اند.


باغ پرندگان آستارا
باغ پرندگان در ورودی جاده آستارا ـ رشت در زمینی به مساحت 1050 مترمربع احداث شده ‌است كه در آن بالغ بر 300 پرنده از 60 گونه مختلف زندگی می‌كنند. از جمله پرندگان این باغ می‌توان به طاووس، قرقاول، طوطی، مرغ‌های تزئینی، سرسفید كاكلی، امپراتور، بلدرچین، كبك، بلبل، قناری، مینای سخنگو و مرغ عشق اشاره كرد.

 

  باغ پرندگان اصفهان
باغ پرندگان اصفهان فعالیت خود را از مرداد 1375 آغاز كرده است. در این مجموعه حدود 4000 پرنده در 130 گونه نگهداری می‌شود كه زیستگاه‌های متفاوتی بسته به شرایط زندگی طبیعی پرندگان برای آنها در نظر گرفته شده است.


باغ پرندگان شیراز
باغ پرندگان شیراز سال 1388 تاسیس شده و در این مدت گونه‌های نادری از پرندگان‌ كه در ایران وجود ندارد، پرورش داده شده است .‌در این باغ 2000 پرنده شامل 200 گونه مختلف از 42 كشور آفریقایی، اروپایی و آسیایی زندگی می‌كنند.


باغ پرندگان كیش
باغ پرندگان كیش یكی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری این جزیره است.در این باغ بیش از 55 گونه از پرندگان قاره‌های آسیا، آفریقا و آمریكا نگهداری می‌شوند.


باغ پرندگان كرمانشاه
باغ پرندگان صدف كرمانشاه، به عنوان بزرگ‌ترین مركز نگهداری پرندگان در خاورمیانه، شهریور90 افتتاح شد.‌این باغ در فضای دو هكتاری طراحی شده و حدود 2000 قطعه پرنده در 130 گونه مختلف در این باغ نگهداری می‌شوند.‌


برگرفته از جام جم

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X سفر و گردش,آژانس مسافرتی ، تور ها و جاذبه های گردشگری

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022