رابطه بین آلودگی هوا و شدت طوفان‌ها کشف شداخبار,اخبار جدید,اخبار
دانشمندان رابطه بین فعالیت‌های صنعتی انسان‌ها و شدت طوفان‌ها را کشف کردند.

به گزارش آنا، دانشمندان در دانشگاه ام‌آی‌تی اخیراً ارتباط گازهای حاصل از فعالیت‌های صنعتی و شدت طوفان‌ها را کشف کردند. بر اساس این تحقیق شدت طوفان‌ها و رعدوبرق با غلظت ذرات ائروسل(هواپخش) رابطه مستقیم دارد. یعنی هرچه غلظت این ذرات در هوای منطقه‌ای بیشتر باشد طوفان‌های شدیدتری نیز به وقوع می‌پیوندد.

 

تاکنون دانشمندان می‌دانستند ذرات هواپخش موجب اتصال رعدو‌برق‌ها به هم و بزرگ‌تر شدن آن‌ها می‌شود ولی اطلاعاتی از جزئیات دقیق این رابطه وجود نداشت. حالا مشخص شده است ذرات ائروسل در محل تراکم ابرها رطوبت محیط را افزایش داده و این رطوبت تأثیر مستقیم بر قدرت الکترون‌ها گذاشته و رعدو‌برق‌های قوی‌تری ایجاد می‌شود.

 

تیم کرونین مدرس محیط زیست در دانشگاه ام‌آی‌تی گفت: «انسان‌ها در طول صد سال اخیر به حدی کره زمین را آلوده کردند که تغییرات اقلیمی زندگی همه جانداران را در خطر قرار داده است. تحقیقات نشان می‌دهد اکنون طوفان‌های قوی‌تری نسبت به قرن‌های پیش در مناطق مختلف کره زمین رخ می‌دهد. دلیل بروز چنین حوادثی حجم عظیم آلاینده‌هایی است که از خودرو‌ها، کارخانه‌ها و دودکش منازل در هوا پخش می‌شود.»

 

ذرات هواپخش با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیستند ولی بر سلامتی انسان‌ها و چرخه طبیعی آب‌وهوا تأثیر بسزایی می‌گذارند. تعدادی از کارشناسان آب‌وهوا با بررسی مطالعات دانشمندان دانشگاه ام‌آی‌تی بیان کردند ذرات هواپخش با عناصر موجود در ابرها وارد واکنش شده و همین موضوع شدت‌ رعدو‌برق را از حالت طبیعی خارج می‌کند. یعنی هرچه آلودگی هوا بیشتر شود طوفان‌ها نیز شدیدتر و طولانی‌تر می‌شوند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------