آشنایی با زبان بدن دلواپسان!هر روز افراد بسیاری را می‌بینیم که استرس زیادی را تحمل می‌کنند. آنها گاهی این استرس را به اطرافیان خود نیز منتقل می‌کنند. این آدم‌ها اسم‌شان دلواپسان است! در این شماره به کمک سیدعلی دربانی، کارشناس ارشد مشاور خانواده در مورد زبان بدن و شناخت این افراد برای‌تان می‌گوییم.

تعریف دلواپسی و استرس
استرس حالتی است که شما در واکنش به فشار دنیاى بیرون (مدرسه، محیط کار، خانواده، دوستان و . . . ) یا دنیای درون (تمایل به موفقیت، میل به پذیرفته شدن و ترس . . . ) احساس مى‌کنید. به عبارت‌ دیگر به واکنش‌های فیزیکی‌، ذهنی‌ و عاطفی‌ گفته می‌شود که‌ در نتیجه‌ تغییرات‌ و نیازهای‌ زندگی‌ فرد، تجربه‌ می‌شوند. تغییرات‌ می‌توانند بزرگ‌ یا کوچک‌ باشند. پاسخ‌ افراد به‌ تغییرات‌ زندگی‌ متفاوت‌ است‌. استرس‌ مثبت‌ می‌تواند یک‌ انگیزش‌‌دهنده‌ باشد در حالی‌ که‌ استرس‌ منفی‌ می‌تواند درزمانی‌ که‌ این‌ تغییرات‌ و نیازها، فرد را شکست‌ می‌دهد، ایجاد شود.

زبان بدن دلواپسان,دلواپسی و استرس,نشانه‌های فرد دلواپس

استرس واکنش طبیعى افراد در هر سنى است. استرس از غریزه فرد در محافظت از خویش در برابر فشار عاطفى یا جسمى و مقابله با خطر نشات مى‌گیرد. در واقع اندکى استرس لازم است. بیشتر ما بدون احساس رقابت نمى‌توانیم در ورزش، موسیقى، کار و مدرسه موفق شده و به کمال برسیم و بدون استرس بیشتر ما پروژه‌ها یا کار‌هاى خود را به‌موقع به پایان نخواهیم رسانید.

 

زبان بدن دلواپس‌ها

افراد مضطرب تنش حرکتی دارند و به طور قابل رویتی لرزانند (دست یا پاها)، چهره درهم، پیشانی پر چین و چروک، نفس تند، رنگ پریده، عضلات منقبض، پلک زدن مداوم در آنها دیده می‌شود. آنها در اثر کوچک‌ترین عامل ترس‌آور از جا می‌پرند.

زبان بدن دلواپسان,دلواپسی و استرس,نشانه‌های فرد دلواپس

تعرق زیاد مخصوصا در دست‌ها از دیگر نشانه‌های فرد دلواپس است. آنها همیشه گوش به‌زنگ هستند، گلوی‌شان دائم خشک می‌شود، صدای‌شان لرزان بوده و با تن پایین، زمان نشستن به سمت در متمایل هستند و آماده فرار، در محلی که می‌نشینند بی‌قرارند، مدام به صورت‌شان دست می‌زنند و جویدن ناخن و دور آن و کندن لب به وسیله دندان از دیگر نشانه‌های افراد دلواپس است.

به تنفس توجه داشته باشید، مردم هنگامی که مضطرب می‌شوند، نفس‌شان سریع‌تر و کم‌عمق‌تر از حد معمول می‌شود یا ممکن است کمی عمیق‌تر نفس بکشند همچنین ممکن است گلوی خود را چند بار صاف کنند، آه کشیدن نیز نشانه‌ای از اضطراب است. حرکات چشمی سریع و نداشتن تماس چشمی با شما از دیگر علائم اضطراب است. افراد مضطرب معمولا سر خودکار، مداد، ناخن و لب خود را می‌جوند.

ناخن‌هایت را نخور
پوست‌پوست شدن و كنده شدن مكرر پوست دور ناخن می‌تواند نتیجه یك عادت عصبی ناشی از استرس باشد. عادت‌های عصبی مثل خوردن ناخن نحوه عملكرد ما برای گریز از استرس پرت كردن حواس‌مان است. به‌علاوه خوردن ناخن یا كندن پوست اطراف آن روشی معمول برای زنان به منظور غلبه بر احساسات، اضطراب و استرس است. كارشناسان می‌گویند استرس می‌تواند باعث پوسیدگی دندان‌ها شود به‌ویژه وقتی كه فرد هنگام شب یا در طول روز دندان‌های خود را روی هم فشار دهد یا به اصطلاح دندان‌قروچه كند.

زبان بدن دلواپسان,دلواپسی و استرس,نشانه‌های فرد دلواپس

هرچند ممكن است عجیب به نظر برسد اما پوست می‌تواند دستگاه سنجش مناسبی برای اندازه‌گیری سطح استرس باشد. استرس می‌تواند باعث خارش شود و لكه‌های قرمزرنگی روی پوست ناحیه معده، كمر، بازوها و صورت ایجاد کند. محققان هنوز مكانیسم این تاثیر را نمی‌دانند.

دلواپس‌ها حالت تهوع دارند
آیا تا به حال پیش آمده كه از وضعیت سلامت كسی كه دوستش دارید، نگران باشید و در حالی كه به این موضوع فكر می‌كنید، ناگهان احساس تهوع كنید؟ استرس می‌تواند باعث دل بهم‌خوردگی شود و حالت تهوع می‌تواند پیامد نگرانی باشد. نگرانی از سلامت خود یا افراد نزدیک امری طبیعی است.

دلواپس نباش چاق می‌شی
استرس از چهار جنبه فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ رفتار، فیزیولوژی، تفکر و احساس. همان‌طور که می‌دانید کمتر بیماری هست که با استرس و اضطراب ارتباط نداشته باشد. استرس و اضطراب می‌تواند ریشه بسیاری از امراض باشد، در اختلال‌های روانی اضطراب حرف اول را می‌زند.

زبان بدن دلواپسان,دلواپسی و استرس,نشانه‌های فرد دلواپس

تحقیقات نشان می‌دهد که در بدن زنانی که مدام استرس دارند، به طور متوسط 104 کالری کمتر سوخته می‌شود و همین امر عامل بروز چاقی و اضافه وزن است. ذخیره روزانه 104 کالری بیشتر در بدن، معادل 5 کیلوگرم وزن اضافی در سال است. استرس همیشگی می‌تواند به قلب آسیب برساند و حتی گرفتگی شریان‌های قلبی را تشدید کند.

نشانه بیماری است
آیا احساس وارفتگی و تنبلی دارید؟ این حالت هم می‌تواند نتیجه استرس باشد. هورمون‌های استرس باعث افزایش آدرنالین در بدن می‌شوند كه حاصل آن ایجاد خواب‌آلودگی است. استرس همچنین كیفیت خواب را تحریك می‌كند بنابراین خسته و تحریك‌پذیر از خواب بیدار می‌شوید. استرس مزمن می‌تواند واقعا اندازه هیپوكامپ را در مغز كاهش دهد.

این بخش از مغز در بعضی از عملكردهای حافظه نقش دارد. خوشبختانه وقتی سطح استرس كاهش یابد دوباره کارکرد مغز به شرایط ایده‌آل بازمی‌گردد.

زبان بدن دلواپسان,دلواپسی و استرس,نشانه‌های فرد دلواپس

راستی! در اتومبیل را قفل کردم؟
استرس و اضطراب می‌تواند روی هر کار و افکار ما تاثیر مخرب خود را برجای بگذارد. زمانی كه شما نمی‌توانید تصمیم بگیرید درگیر استرس هستید. استرس سبب آشفتگی و فقدان تمركز می‌شود. برای مثال صبح که از خواب بیدار می‌شویم با جمله «وای دیر شد!!!!» از خواب بیدار می‌شویم، با توجه به اینکه استرس داریم صبحانه را نمی‌توانیم با آرامش بخوریم، با لباسی که گاهی نامرتب است از منزل خارج می‌شویم و در راه  اداره به این فکر می‌کنیم که نکند شیر گاز را باز گذاشته باشم؟ راستی در را قفل کردم؟

همیشه عضلات‌مان منقبض و ذهن درگیر هزار نکند است؛ نکند رئیسم مرا دعوا کند؟ نکند همکارانم علیه من حرف بزنند؟ نکند فرزندم در مهد کودک زمین بخورد؟ نکند کارهایم را نتوانم کامل انجام دهم؟ راستی در اتومبیل را قفل کردم!؟ و هزار نکند‌های دیگر. همچنین استرس می‌تواند ناشی از عصبانیت‌، اعتماد به‌ نفس‌ پایین‌، افسردگی‌، بی‌تفاوتی‌، تحریک‌پذیری‌، ترس‌ و اشکال‌ در تمرکز، احساس‌ گناهکاری‌، نگرانی‌، بی‌قراری‌ و وحشت نیز باشد. 

منبع:مجله زندگی ایده آل

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------