خود هیپنوتیزم چیست و چگونه آن را انجام دهیم؟تکنیک های خود هیپنوتیزم, تاثیر خود هیپنوتیزم, آموزش خود هیپنوتیزم درمانی

خود هیپنوتیزم چیست

 

خود هیپنوتیزم چیست؟ چه تاثیراتی دارد و چه استفاده هایی از آن می شود؟ 

با استفاده از تکنیک های خود هیپنوتیزم میتوانید به لایه های ناخودآگاه خود نفوذ کنید، خصلت های آزاردهنده خود را اصلاح کنید، اعتماد به نفستان را افزایش داده و استرس های روزمره را کاهش دهید. 

به عقیده های آرونز، مشاور و روان درمانگر،خود هیپنوتیزم فواید فوق العاده ای دارد. هیپنوتیزم یک نوع ریلکسیشن متمرکز است که به شما کمک میکند ضمیر خودآگاه را کنار زده و راحت تر به ناخودآگاه دست پیدا کنید. 

 

ضمیر ناخودآگاه ، مخزن باورها ،طرحواره ها و خاطراتی است که شخصیت فعلی ما را شکل داده اند. در برخی موارد برای این که به صورت اصولی بتوانیم خودمان را اصلاح کنید راهی به جز اصلاح ضمیر ناخودآگاه نداریم. 

 

بهترین روشهای کاربردی برای اصلاح ضمیر ناخودآگاه ، هیپنوتیزم ، روانکاوی و طرحواره درمانی است. مغز میانی که در لایه های زیرین مغز واقع شده است  ، مسئول بسیاری از مشکلات روانشناختی ما است ولی دسترسی به این بخش مغز کار سختی است. هیپنوتیزم دسترسی به مغز میانی که اصلاحا به نام ناخودآگاه ، ناهشیار ، بخش خودکار مغز ، حافظه هیجانی و حافظه خودکار شناخته می شود  را ساده تر می کند. 

 

هیپنوتیزم حالت خلسه دارد ، با این که شبیه خواب است ولی بهتر است به شکل توجه متمرکز ، افزایش تلقین پذیری و آهنگ های خیالی توضیح داده شود. فردی که هیپنوتیزم شده با وجودی که در ظاهر حالتی خواب آلود و گیج دارد ولی در واقع در حالت فوق آگاه قرار  گرفته است. 

 

تاثیر هیپنوتیزم بر افراد کاملا متفاوت است برای برخی احساس خستگی یا آرامش شدیددارد و برخی دیگر احساس میکنند که رفتارشان غیر ارادی است و گاهی افراد هوشیار هستند و میتوانند مکالمه داشته باشند.

 

روش های آموزش خود هیپنوتیزم

برای هیپنوتیزم کردن بیش از 100 روش مختلف وجود دارد. 

روشهای مختلفی برای اموزش خود هیپنوتیزم وجود دارد، بهترین روش این است که روانشناسی شما را هیپنوتیزم کند و بعد از رسیدن به عمق خلسه ، با استفاده از یک کد شما را شرطی نماید تا بتوانید با استفاده از آن کد در هر زمان و مکانی خودتان را هیپنوتیزم کنید. 

 

آموزش خود هیپنوتیزم درمانی, خود هیپنوتیزم سریع, روش خود هیپنوتیزم

فواید خود هیپنوتیزم

 

مزایای خود هیپنوتیزم

مزایای خود هیپنوتیزم تقریبا مشابه هیپنوتیزم است که مهم ترین آن ها عبارتند از :

- کاهش استرس و اضطراب

- غلبه بر ترس

- تقویت اعتماد به نفس ، عزت نفس و خودباوری

- کمک به کاهش وزن

- ترک عادت

- ترک سیگار

- اصلاح خاطرات آزار دهنده 

- اصلاح افکار منفی و خد تخریب گر

- اصلاح تصویر ذهنی

- درمان اختلال خواب و افزایش کیفیت خواب

- درمان دردهای مزمن مانند آرتریت رماتیسمی

- کاهش درد زایمان

- کاهش علایم زوال عقل

- کاهش استفراغ و حالت تهوع در شیمی درمانی

- کنترل درد در مراحل دندانپزشکی

- کاهش بیماری های پوستی از  جمله پسوریازیس

- کاهش علایم سندرم روده تحریک پذیر

 

آیا میتوانید خود هیپنوتیزم شوید

براساس بررسی های انجام شده ، 15 – 30 درصد مردم به هیپنوتیزم جواب میدهند.

معمولا کودکان تمایل بیشتری به هیپنوتیزم دارند.

فقط حدود 10 درصد از بزرگسالان شرایط دشوار و غیر ممکن برای هیپنوتیزم دارند. 

افرادی که بیشتر جذب خیالپردازی می شوند بیشتر به هیپنوتیزم پاسخ میدهند. 

بر اساس تحقیقات افرادی ک با ذهن باز و دید مثبت به هیپنوتیزم نگاه می کنند ، تمایل بیشتری برای پاسخ به هیپنوتیزم دارند.  

 

باورهای اشتباه درباره هیپنوتیزم

• فراموشی بعد از هیپنوتیزم : اغلب مردم تصور میکنند که بعد از بیدار شدن از هیپنوتیزم چیزی را به یاد نمی آورند ، با این که در موارد نادر ، فراموشی بعد از هیپنوتیزم رخ میدهد ولی به طور کلی هر اتفاقی که هنگام هیپنوتیزم می افتد را به خاطر می آورید. با این که هیپنوتیزم میتواند تاثیر قابل توجهی بر حافظه داشته باشید و گاهی منجر به فراموشی مورد خاص در قبل یا هنگام هیپنوتیزم شود ولی این تاثیر حالت موقت دارد. 

 

• یادآوری جزئیات حادثه : یکی از کاربردهای هیپنوتیزم که در بسیار از فیلم ها دیده این ، این است که به شاهد یک جرم کمک میکند جزئیات دقیق جرم را به یاد بیاورند. با این که هیپنوتیزم میتواند به بهبود حافظه کمک کند ولی اغراق زیادی در این باره در فیلم ها دیده می شود. بر اساس تحقیقات هیپنوتیزم باعث افزایش دقت حافظه نمی شود و حتی میتواند منجر به خاطرات نادرست یا تحریف شده شود.

 

• هر کسی بدون این که بخواهد هیپنوتیزم می شود : رسانه ها فرایند هیپنوتیزم را به صورت غیر ارادی به نمایش می گذارند و نشان میدهند که هر فردی بدون رضایت خودش هیپنوتیزم می شود ولی در واقع هر فردی برای هیپنوتیزم شدن باید مشارکت داوطلبانه داشته باشد.

 

• هیپنوتیزم کننده اعمالتان را کنترل میکند : اغلب افراد تصور میکنند ، زمانی که هیپنوتیزم شوند ، کنترل اعمالشان را از دست میدهند و هیپنوتیزم کننده میتواند آنها را مجبور به انجام کارهایی کند که تمایلی به آنها دندارند در صورتی که هیپنوتیزم کننده نمیتواند شما را مجبور به انجام کاری کند. 

 

• افزایش چشمگیر قابلیت ها : برخی تصور میکنند هیپنوتیزم میتوانید فرد را فوق العاده قوی ، سریع یا ورزشکاری با استعداد کند ، با وجودی که هیپنوتیزم را میتوان برای افزایش عملکرد به کار برد ولی نمیتواند فرد را قویتر یا ورزیده تر از تواناییهای فیزیکی موجودشان کند.

 

اسرار خود هیپنوتیزم, خود هیپنوتیزم, آموزش خود هیپنوتیزم

خود هیپنوتیزم با استفاده از پاندول

 

آزمایش خود هیپنوتیزم با استفاده از پاندول

خود هیپنوتیزم یک روش امن است ، شما میتوانید با استفاده از یک جسم کوچک که به نخ بسته اید، یک پاندول بسازید و جلوی چشمانتان به چپ و راست نوسان دهید. 

روی پاندول متمرکز شوید و با خودتان تصور کنید که آن جسم کوچک به جای نوسان به چپ و راست در حال انجام یک نوسان به شکل دایره است. 

 

بعد از مدتی میبینید که جسم در حال حرکت دایره ای است. 

شما با دادن فرمانی به ضمیر ناخودآگاه خودتان باعث شدید بدون این که بخواهید یا حس کنید عضلاتتان به گونه ای حرکت کنند که جسم حرکت دایره ای داشته باشد. 

شما اولین آزمایش ساده خود هیپنوتیزمی را با موفقیت به پایان رساندید. 

خودهیپنوتیزم مانند همین آزمایش ساده است ولی شما به حالت ریلکسیشن عمیق تری می روید و ضمیر ناخودآگاهتان بر ضمیر خودآگاهتان غلبه می کند. 

 

 خود هیپنوتیزم, آموزش خود هیپنوتیزم, ذن و خود هیپنوتیزم

مراحل انجام خود هیپنوتیزم

 

مراحل خود هیپنوتیزم به روشی ساده

در محلی قرار بگیرید که آرام و بدون مزاحم باشد. 

روی تخت یا مبل راحتی به پشت دراز بکشید. 

چشمانتان را ببندید و عمیق نفس بکشید. هر چه تنفستان عمیق تر باشدد ، خود هیپنوتیزمی موفق تر خواهد بود. 

 

روی هر کدام از اعضای بدن تمرکز کنید و هر بخش از بدن را در حالت آرام و ریلکس تصور کنید. هاله ای نور آبی را تصور کنید که در بدن شما در حال گردش است و با عبور از اطراف هر عضو بدن ، آن را ریلکس میکند. به عنون مثال روی دست راست تمرکز کنید و عضلاتش را شل کنید و همه تمرکز خود را معطوف به احساس آرامش ناشی از آن کنید.

 

میتونید از جملات و کلمات تلقینی مانند " آرام " یا " من در حال آرام شدن هستم " استفاده کنید. به همین ترتیب تمرکزتان را روی سایر اعضای بدن ببرید تا در نهایت همه بدنتان در حالت ریلکس قرار بگیرد در حالی که هاله نورانی آبی رنگ تمام بدن را فرا گرفته است.

 

شما میتوانید به قدری روی این فرایند تمرکز کنید تا احساس کنید در حال به خواب رفتن هستید.

حالا میتوانید تصور کنید که یک بالن هلیوم نسبتا بزرگ به دست راستتان گره زده شده است و میخواهد دستتان را به سمت بالا بکشد.

اگر به درستی تمرکز کنید و تخیلتان جزئیات درستی را تصور کند، کم کم دست راستتان بالا خواهد رفت.

 

خود هیپنوتیزمی برای تغییر باورها

اگر تمرینهای قبلی را با موفقیت پشت سر بگذارید میتوانید از خود هیپنوتیزمی برای تغییر باورها یا کاهش استرس استفاده کنید و به تدریج باورهایتان را تغییر دهید.

به عنوان مثال اگر برای سخنرانی یا ارائه استرس دارید میتوانید خودتان را در حال ارائه تصور کنید در حالی که کاملا اعتماد به نفس دارید. 

 

تصور کردن تصاویر یکی از قویترین روش ها برای تلقین است. یعنی اگر چند بار خودتان را در حال سخنرانی با اعتماد به نفس کامل تصور کنید ، در زندگی واقعی خواهید توانست همین کار را انجام داده و با قدرت سخنرانی نمایید. 

اگر صدای خودتان را هنگام ارائه ضبط کنید و با صدای خودتان مراحل تلقین و ریلکسیشن را انجام دهید میتوانید با تمرکز بیشتری خود هیپنوتیزمی را انجام دهید.

 

گردآوری : بخش روانشناسی بیتوته

 مطالب بیشتر برای زندگی بهتر

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------