تازه های اصول و فروع دین

ماه رمضان,ورود به ماه رمضان,آماده شدن برای ورود به ماه رمضان

آماده شدن برای ورود به ماه رمضان

در ماه رمضان زیاد دعا بخوانید و استغفار کنید قبل از ورود به ماه رمضان که ماه بخشش و استغفار می…

آیا به حیوانات خانگی خمس تعلق می گیرد؟خمس حیوانات خانگی, آیا به حیوانات خانگی خمس تعلق می گیرد, به حیوانات خانگی خمس تعلق می گیرد

آیا به حیوانات خانگی خمس تعلق می گیرد؟

 

به چه حیوانات خانگی خمس تعلق می خورد ؟

همانطور که می دانید دادن خمس مال یکی از فرایض الهی و از ارکان فروع دین بوده است. و دادن خمس مال برای مسلمانان واجب بوده است. خمس به معنای یک پنجم است؛ بنابراین باید یک پنجم اموالی که در سال خمسی دارید را بپردازید. در ادامه این مطلب بیتوته به پاسخ مراجع درباره اینکه آیا حیوانات خانگی خمس دارند و خمس برای کدام حیوانات خانگی است را آورده ایم.

پاسخ مراجع درباره خمس حیوانات خانگی :

پرسش : به حیواناتی که در خانه نگهداری می شود، در چه صورتی خمس تعلق می گیرد؟

 

پاسخ آیت الله خامنه ای : به طور کلی اگر حیوانات خانگی برای استفاده از محصولات آنها (مانند: تخم، شیر، پشم) در مصارف شخصی نگهداری می شوند خمس ندارند؛ البته در صورتی که خود محصولات تا سر سال خمسی مصرف نشوند، خمس دارند. اما اگر حیوانات برای ذبح و استفاده از گوشت یا رشد و فروش نگهداری می شوند باید سر سال، خمس آنها پرداخت شود.

 

پرسش : چند عدد جوجه خریدیم که الان مرغ و خروس شده اند، آیا سر سال خمسی، مشمول خمس هستند؟

 

پاسخ آیت الله خامنه ای : اگر برای استفاده در مصارف شخصی زندگی باشد (نه برای کسب درآمد)، خمس ندارد.

 

پاسخ مراجع درباره خمس حیوانات خانگی, حیوانات خانگی مشمول خمس, به چه حیوانات خانگی خمس تعلق می گیرد

خمس حیوانات خانگی

 

پرسش : آیا حیوانات اهلى چون گاو و گوسفند خمس دارند؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی : چنانچه از شیر و پشم آنها و مانند آن براى مصارف شخصى استفاده مى کنند خمس ندارد اگر تنها براى کود زراعت و خرد کردن خرمن است حکم سرمایه و ابزار کار دارد و همچنین اگر از آنها به عنوان بهره بردارى کسبى استفاده مى کنند.

 

پرسش : افراد کشاورز برای امرار معاش محتاج به نگه داری از حیواناتی مانند گاو و گوسفند و مانند آنها هستند تا این که از منافع منفصله آنها در مؤونه زندگی خود استفاده نمایند. آیا به این حیوانات و نماءات منفصل آن خمس تعلق می گیرد؟

 

پاسخ آیت الله خامنه ای : خود آن حیوانات چنانچه زاید بر شأن نبوده و مورد نیاز باشند و از درآمد کاری یا منافع کسب که سال بر آن نگذشته تهیه شده باشند، خمس ندارد ولی به نماءات منفصل (از قبیل روغن و پشم و...) که تا سر سال خمسی مصرف نشده خمس تعلق می گیرد.

 

حیواناتی که قصد از نگهداری آنها استفاده ازمنافع آنها باشد مثلا گاو دارند برای استفاده کردن از شیر آن یا مرغ برای استفاده کردن از تخم مرغ آن در این صورت ،خود آن حیوانات چنانچه زاید بر شأن نبوده و و از درآمد کاری یا منافع کسب که سال بر آن نگذشته تهیه شده باشند، خمس ندارد.

 

و اما اگر قصد از نگهداری آنها استفاده از خود آنها باشد، مثلا جوجه را بزرگ می کنند تا بکشند و از گوشتش استفاه کنند، سر سال خمسی خمس دارد.

 

این پاسخ کلی است و اختصاصی به کشاورزان ندارد بلکه هر کسی که داشتن این موارد مورد نیاز فرد بوده در حد شان آن است، خمس ندارد.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------