علت ناپدید شدن بخشی از مغز مرد



 

تصاوير سی تی اسكن مغز بيماری که بخش بزرگی از لوب پيشانی راست مغزش ناپديد شد

 

مردی ۸۴ ساله ایرلندی به دلیل عدم تعادل به پزشک مراجعه می کند تا دلیل ناخوشی اش را دریابد،‌ اما پزشکان با معاینه‌ او به پدیده ای عجیب پی بردند.

 

براساس گزارش ساينس الرت، تصاوير سی تی اسكن مغز اين بيمار نشان داد بخش بزرگی از لوب پيشانی راست مغز مرد ناپديد شده است.

 

مرد به خاطر افزايش دفعات زمين خوردن و احساس عدم تعادل طی چند ماه گذشته به بيمارستان مراجعه كرد و سه روز پيش از مراجعه به پزشک در سمت چپ صورتش احساس ضعف می كرد. از آنجايي كه عدم تعادل حركتي و بی حسی يک طرفه بدن در كنار هم می توانند نشانه سكته مغزی باشند، پزشكان از مغز مرد عكسبرداری كردند.

 

ماده مغزی در جمجمه بيمار ناپديد نشده است

 

نتيجه سی تی اسكن گيج كننده بود، حفره ای بزرگ و سياه به وسعت 9 سانتيمتر در لوب پيشانی سمت راست مرد ديده می شد. در مرحله بعدی مغز مرد با دستگاه MRI مورد بررسی قرار گرفت و پزشكان دريافتند ماده مغزی در جمجمه بيمار ناپديد نشده است، بلكه درون جمجمه اش حفره ای از هوا به نام پنوماتوكوئل ايجاد شده بود كه معمولا در بيمارانی ديده می شود كه دچار آسيب ديدگی صورت يا عفونت تنفسی شده اند يا در جمجمه آنها جراحی انجام شده است.

 

اما هيچ يک از اين عوامل در اين بيمار به ايجاد اين پنوماتوكوئل بزرگ منجر نشده بود. پزشكان همچنين در استخوان اتموئيد مغز مرد،‌ استخوانی كه حفره تنفسی را از مغز جدا مي‌كند، نوعی تومور خوش خيم پيدا كردند. اين بخش آسيب ديده استخوانی باعث شده بود تا هوا به درون جمجمه نشت كرده و پديده ای به نام تاثير لوله يک طرفه ايجاد كند.

 

اين پديده بسيار نادر اما شناخته شده است و به واسطه پوكی استخوان سينوسی ايجاد می شود. پزشكان همچنين دريافتند بيمار به دليل فشاری كه به مغزش وارد شده بود،‌ سكته خفيف مغزی را نيز رد كرده بود.

 

در نهايت پزشكان به بيمار اعلام كردند برای درمان مرد بايد تحت جراحی سنگين مغز قرار گيرد تا هوای درون جمجمه تخليه شود، استخوان آسيب ديده ترميم شود و تومور نيز از جمجمه خارج شود. بيمار پس از شنيدن مخاطرات اين جراحی از انجام آن انصراف داد و پس از دريافت درمان های پيشگيری از سكته مغزی، از بيمارستان مرخص شد.

 

منبع : hamshahrionline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------