روش حل معمایی دیگر در هرم بزرگ جیزهاین پرسش همواره یکی از بزرگترین معماهای جهان بوده‌ است: چطور جامعه ای در عصر برنز با کمترین میزان امکانات و فناوری موفق به خلق هرم بزرگ جیزه، قدیمی ترین و تنها بازمانده از عجایب هفتگانه جهان باستان شده است؟

 

تصاویرهرم بزرگ جیزه,حل معما در هرم جیزه

هرم بزرگ جیزه

 

باستان شناسان اکنون شواهد قابل توجهی به دست آورده‌اند که نشان می دهند چگونه مصری های باستان در حدود سال ۲۶۰۰ پیش از میلاد  بلوک های سنگ آهک و گرانیتی را از فاصله ۸۰۰ کیلومتری به محل بنای هرم می آوردند تا مقبره فرعون کوفو را بنا کنند. این هرم با ارتفاعی برابر ۱۴۶ متر  بزرگترین هرمی بود که در مصر بنا شده بود،‌ دست کم تا قرون وسطی این هرم بزرگترین سازه دست ساز بشر روی زمین بود. اکنون با کشف پاپیروسی باستانی، یک قایق تشریفاتی و سیستم مبتکرانه راه آب ها محققان زوایای جدیدی از زیرساختاری که سازندگان هرم ایجاد کرده اند را کشف کرده اند.

 

هرم بزرگ جیزه,حل معما در هرم بزرگ جیزه

تکه پاپیروسی باستانی نیز که در بندر وادی الجرف کشف شده‌ است

 

محققان دریافته اند که هزاران کارگر ماهر با کمک قایق های چوبی روی رود نیل ۱۷۰ هزار تن سنگ آهک را که با طناب به یکدیگر بسته شده بودند، از مسیر سیستم ویژه کانال هایی که در نزدیکی محل بنای هرم ها ایجاد شده بودند به محل ساخت و ساز انتقال داده اند. تکه پاپیروسی باستانی نیز که در بندر وادی الجرف کشف شده‌ است، بر نقش قایق ها در ساخت و ساز هرم ها تاکید دارد. این پاپیروس توسط میرر، ناظر مسئول گروهی ۴۰ نفره از کارگران ماهر نوشته شده‌ و اولین گزارش از ساخت و ساز هرم بزرگ جیزه‌ است که جزئیاتی دقیق از چگونگی حمل سنگ های آهک از تو را به جیزه را توضیح داده‌ است.

 

درباره هرم جیزه, ساخت و ساز هرم بزرگ جیزه‌

با کمک قایق های چوبی روی رود نیل ۱۷۰ هزار تن سنگ آهک را به محل ساخت و ساز انتقال داده اند

 

میرر در یادداشت های خود درباره ایجاد خاکریزهایی برای انتقال آب رود نیل به درون کانال های دست سازی که برای انتقال تکه های غول‌ پیکر سنگ ساخته شده بودند توضیح داده است. اگر چه از گذشته باور براین بود که سنگ های گرانیت اتاقک های داخلی هرم از آسوان در فاصله ۸۵۷ کیلومتری جنوب جیزه به این منطقه آورده شده است،‌ اما سنگ های آهکی از تو را و از فاصله ۱۲ کیلومتری به محل ساخت هرم حمل شده اند و همواره برسر چگونگی حمل این سنگ ها اختلاف نظر بوده‌ است. با کشف کانال های آبی در زیر فلات جیزه توسط باستان‌شناسی به نام مارک لنر، بخش بزرگی از معمای ساخت هرم جیزه حل شد.

 

منبع : hamshahrionline.irچند دقیقه با دانستنی ها

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------