تاریخچه زمین و سیر پیدایش حیات در کره زمینچگونگی پیدایش زمین

چگونگی پیدایش کره زمین

 

زمین چگونه شکل گرفت ؟

در این مقاله از بیتوته، چگونگی پیدایش کره زمین بررسی خواهد شد. در این مقاله، ما به بررسی فرایندهایی که منجر به شکل گیری و پیدایش کره زمین در سیستم شمسی می شود، خواهیم پرداخت. از تشکیل آغازین سیستم شمسی تا تکوین کره زمین، عوامل مختلفی نقش دارند که در اینجا به تفصیل بررسی خواهند شد.

زمین تقریباً 4.6 میلیارد سال پیش به همراه سایر سیارات منظومه شمسی ما شکل گرفت. نظریه علمی رایج در مورد چگونگی شکل گیری زمین، مدل برافزایش هسته نامیده می شود.

 

بر اساس این مدل، منظومه شمسی به عنوان یک ابر غول پیکر از غبار و گاز به نام سحابی آغاز شد. سحابی در حال چرخش بود و گرانش باعث شد که گرد و غبار و گاز به صورت ذرات کوچک در کنار هم جمع شوند. این ذرات با هم برخورد کردند و با هم ادغام شدند و اجرام بزرگتر و بزرگتری را تشکیل دادند که سیاره کوچک نامیده می شود.

 

با برخورد سیاره های کوچک و ادغام آن ها داغ تر و متراکم تر شدند. سنگین ترین عناصر مانند آهن و نیکل به مرکز سیاره فرو رفتند و هسته را تشکیل دادند. عناصر سبک تر، مانند سیلیکون و اکسیژن، گوشته و پوسته را تشکیل دادند.

 

زمین برای میلیاردها سال به رشد و انباشت مواد ادامه داد. در این مدت توسط سیارک ها و دنباله دارها بمباران شد که به جرم آن افزوده شد و به شکل گیری سطح آن کمک کرد.

 

حدود 4.5 میلیارد سال پیش، یک برخورد بزرگ بین زمین و یک جرم دیگر به اندازه یک سیاره، ماه را ایجاد کرد. این برخورد مقدار زیادی از مواد را به فضا پرتاب کرد که در نهایت به هم پیوستند و همدم قمری ما را تشکیل دادند.

 

پس از تشکیل ماه، زمین شروع به سرد شدن و جامد شدن کرد. اقیانوس ها شکل گرفتند و جو شروع به توسعه کرد. حیات روی زمین نسبتاً زود در تاریخ خود ظاهر شد، شاید در اوایل 3.8 میلیارد سال پیش.

 

زمین در طول زمان به تکامل خود ادامه داده است. پوسته زمین به دلیل تکتونیک صفحه ای دائماً در حال تغییر بوده است. تکتونیک صفحه ای فرآیندی است که در آن پوسته زمین به صفحاتی تقسیم می شود که روی گوشته حرکت می کنند.

 

جو زمین نیز در طول زمان تغییر کرده است. جو زمین اولیه با جوی که امروز داریم بسیار متفاوت بود. جو اولیه احتمالاً عمدتاً از دی اکسید کربن و نیتروژن تشکیل شده بود. با گذشت زمان، جو زمین به دلیل فعالیت گیاهان، از نظر اکسیژن غنی تر شده است.

 

زمین سیاره ای پویا است که هنوز در حال تغییر است. پوسته زمین دائماً توسط تکتونیک صفحه ای در حال تغییر شکل است و جو زمین به دلیل فعالیت های انسانی و فرآیندهای طبیعی دائماً در حال تغییر است.

 

زمین اولیه :

زمین اولیه مکانی بسیار متفاوت از امروز بود. هوا بسیار گرمتر بود و جو بسیار ضخیم تر و سمی تر بود. هیچ اکسیژنی در جو وجود نداشت و سطح توسط تشعشعات خورشید بمباران شد.

 

با وجود این شرایط سخت، زندگی موفق شد روی زمین پدیدار شود. اولین اشکال حیات باکتری های ساده ای بودند که می توانستند در محیط های خشن زنده بمانند. با گذشت زمان، زندگی تکامل یافت و متنوع شد و در نهایت باعث پیدایش همه گیاهان و حیواناتی شد که امروزه می بینیم.

 

اولین موجودات روی زمین

تاریخچه زمین

نحوه شکل گیری جو زمین

جو زمین برای حیات آنگونه که ما می شناسیم ضروری است. اکسیژن را برای تنفس در اختیار ما قرار می دهد، ما را از تشعشعات مضر خورشید محافظت می کند و به تنظیم دمای زمین کمک می کند.

 

جو زمین طی میلیاردها سال شکل گرفته است. در ابتدا، جو بسیار نازک بود و بیشتر از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده بود. این گازها با گذشت زمان در فضا از بین رفتند، زیرا گرانش زمین به اندازه کافی قوی نبود که آنها را در خود نگه دارد.

 

تصور می شود جو کنونی زمین از فوران های آتشفشانی تشکیل شده باشد. فوران های آتشفشانی گازهایی مانند دی اکسید کربن، نیتروژن و بخار آب را وارد جو می کنند. با گذشت زمان، این گازها با هم ترکیب شدند و جو کنونی زمین را تشکیل دادند.

 

شکل گیری اقیانوس های زمین

اقیانوس های زمین یکی دیگر از بخش های ضروری حیات روی زمین هستند. آنها زیستگاهی برای زندگی دریایی فراهم می کنند و به تنظیم آب و هوای زمین کمک می کنند.

 

اقیانوس های زمین با سرد شدن و جامد شدن سیاره به وجود آمدند. بخار آبی که توسط آتشفشان ها به اتمسفر رها می شد متراکم شد و به صورت باران به سطح زمین افتاد. با گذشت زمان، اقیانوس ها انباشته شدند و دریاهای وسیعی را تشکیل دادند که امروزه می بینیم.

 

تئوری پیدایش زمین

تئوری پذیرفته شده برای پیدایش زمین، تئوری گرد و غبار و گاز است. بر اساس این تئوری، حدود 4.54 میلیارد سال پیش، یک ابر عظیم از گاز و غبار در فضای اطراف خورشید وجود داشت. این ابر تحت تأثیر نیروی گرانش، شروع به جمع شدن کرد و در نهایت، یک دیسک چرخان از گاز و غبار تشکیل شد. این دیسک به سردتر شد و مواد سنگین تر به مرکز آن فرو رفتند و مواد سبک تر به سمت بیرون حرکت کردند. در نهایت، این ماده در مرکز دیسک، یک هسته از آهن و نیکل تشکیل شد. مواد سبک تر در اطراف هسته، یک پوسته جامد از سنگ و فلزات تشکیل شد.

 

زمین

پیدایش کره زمین

 

مراحل تشکیل زمین :

روند تشکیل زمین را می توان به سه مرحله تقسیم کرد:

 

مرحله گرد و غبار و گاز: در این مرحله، یک ابر عظیم از گاز و غبار در فضای اطراف خورشید وجود داشت. این ابر تحت تأثیر نیروی گرانش، شروع به جمع شدن کرد و در نهایت، یک دیسک چرخان از گاز و غبار تشکیل شد.

 

مرحله هسته سازی: در این مرحله، مواد سنگین تر به مرکز دیسک رفتند و مواد سبک تر به سمت بیرون حرکت کردند. در نهایت، این ماده در مرکز دیسک، یک هسته از آهن و نیکل تشکیل شد.

 

مرحله پوسته سازی: در این مرحله، مواد سبک تر در اطراف آن، یک پوسته جامد از سنگ و فلزات ساخته شد.

 

شواهدی برای تشکیل زمین :

دانشمندان شواهد زیادی برای حمایت از نظریه چگونگی شکل گیری زمین جمع آوری کرده اند. این شواهد شامل:

 

ترکیب هسته، گوشته و پوسته زمین. هسته زمین عمدتا از آهن و نیکل تشکیل شده است، در حالی که گوشته و پوسته از عناصر سبک تری مانند سیلیکون و اکسیژن تشکیل شده است. این ترکیب با این نظریه مطابقت دارد که زمین از دیسکی متشکل از غبار و گاز تشکیل شده که سرشار از عناصر سنگین است.

 

وجود دهانه های برخوردی در سطح زمین. هنگامی که سیارک ها یا دنباله دارها با زمین برخورد می کنند، دهانه های برخوردی تشکیل می شوند. سطح زمین از دهانه های برخوردی پوشیده شده است که گواه بر این است که زمین در طول تاریخ خود توسط اجسامی از فضا بمباران شده است.

 

حضور ماه. تصور می شود که ماه از برخورد غول پیکر بین زمین و یک جسم بزرگ دیگر شکل گرفته است. حضور ماه گواهی بر گذشته خشونت آمیز زمین است.

 

حیات در کره زمین :

اولین موجودات زنده حدود 3.8 میلیارد سال پیش و اولین دایناسورها حدود 150 میلیون سال پیش در زمین ظاهر شدند. حدود 65 میلیون سال پیش نسل دایناسورها از بین رفت (انقراض دایناسورها).

 

یکی از عوامل انقراض دایناسورها برخورد یک شهاب سنگ به زمین و پر شدن جو زمین از غبار بود. در چنین شرایطی نور و گرما به زمین نرسیده و یک دوره کوتاه یخبندان باعث مرگ دایناسورها بر اثر سرما و گرسنگی شده است. اگر همه تاریخچه زمین را در 24 ساعت خلاصه کنیم، نخستین انسانها در 2 ثانیه مانده به نیمه شب ظهور خواهند کرد.

 

نحوه پیدایش زمین

چگونگی پیدایش زمین

 

زمین در آینده :

چه بر سر زمین خواهد آمد؟ انسان امروزی نگران مسائلی از قبیل تغییرات آب و هوایی است که می تواند طی دوره های متوالی بر روی زمین تاثیر قابل توجهی داشته باشد. با این همه بزرگترین تغییرات برای زمین عموما طی صدها میلیون یا میلیارد سال رخ می دهد. ابرقاره ها ساخته شده و نابود می شوند، انقراض های کلی همه گونه های حیات را در خود فرو می بلعند و تغییرات در سامانه خورشیدی نیز بر روی زمین تاثیر می گذارد.

 

در نهایت این خورشید است که سرنوشت کره زمین را مشخص خواهد کرد. میلیاردها سال دیگر با تمام شدن سوخت هیدروژنی خورشید کهنسال، خورشید به جرمی غول پیکر و سرخ تبدیل خواهد شد و به اندازه ای بزرگ خواهد شد که تمامی بخش های سامانه خورشیدی و مدار زمین را نیز در بر خواهد گرفت.

 

نتیجه :

زمین سیاره ای پیچیده و پویا است که میلیاردها سال پیش از دیسکی از غبار و گاز تشکیل شده است. زمین در طول زمان به تکامل خود ادامه داده است و هنوز هم در حال تغییر است. دانشمندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد شکل گیری و تکامل زمین ادامه می دهند و دائماً در حال کشف شواهد جدید هستند.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------