تاثیر تفریح بر کیفیت زندگی سالمندانتفریح بر کیفیت زندگی سالمندان,تفریح سالمندان,فعالیت های سرگرمی و تفریحی سالمندان

تقویت فعالیت های تفریحی سالمندان

 

سالمندان هم دارای کودک درون هستند. کودک درون، والد درون و بالغ درون سه شخصیت کاملاً متفاوتی است که در علم روانشناسی توصیه شده که هر سه آن ها را باید تقویت کنیم و به تعادل رسانیم. در صورتی که یکی از این ها بیش از دیگری تقویت شوند مشکلات روحی و روانی ایجاد خواهد شد.

پدران و مادران ما که اکنون سالمند تلقی میشوند ، براي تربیت ما بیش تر والد درون خود را تقویت کردند.

 

وظیفه ماست که با عرضه راه حل های مناسب در این زمينه بتوانیم بالغ درون آنها و مخصوصا کودک درونشان را تقویت سازیم.

 

در حالی که سالمندان وقت ازاد زيادي دارند و چنانچه بتوانند قسمتی از زمان خود را به تفریح و سرگرمی اختصاص دهند قطعاً سلامت روانی و جسمی شان تضمین خواهد شد. تفریحات در نظر گرفته شده براي سالمند باید انرژی و نشاط و شادی بیشتری به وی بدهد؛ بدون این که ازار و اذیتی به وی برساند.

 

به عنوان مثال تفریحی مثل بازي شطرنج ممکن است براي سالمندی موثر و براي سالمند دیگری خسته کننده و حتی زیان آور باشد یا اگر به سالمندی که بیماري ریوی یا آرتروز شدید دارد توصیه کنیم هر روز پیاده روی کند، در واقع نه تنها باعث ازار وی شده ایم بلکه امکان دارد سلامت جسمی وی را هم به خطر اندازیم.

 

تفریح بر کیفیت زندگی سالمندان,تفریح سالمندان,فعالیت های سرگرمی و تفریحی سالمندان

تاثیر تفریح بر کیفیت زندگی سالمندان

 

فواید تقویت فعالیت های سرگرمی و تفریحی سالمندان

افزایش روحیه سالمند 

شادابی و نشاط بیش تر سالمندان

تقویت سیستم فیزیکی بدنشان

تقویت اعصاب و روان پدران و مادران

افزایش ضریب هوشی و حافظه

میل بیش تر به ادامه زندگی 

یادآوری حس عاشقی زمان جوانی

جوان سازی پوست و دیگر قسمت های بدن

 

در کشور های توسعه یافته جهان مرکزهای تفریحی براي سالمندان در محله های گوناگون وجود دارد و باتوجه به وضعیت جسمانی سالمند نزدیکترین آنها انتخاب ميشود و سالمند در ساعتها و روز هایی از هفته در آن جا حضور می یابد. در کشور ما هم چند مرکز وجود دارد و سعی شده مرکزهای بیشتری دایر شود، ولی تعداد این مرکزها بسیار کم است و نمی تواند جمعیت رو به رشد سالمندی کشور ما را پوشش دهد.

 

تفریح بر کیفیت زندگی سالمندان,تفریح سالمندان,فعالیت های سرگرمی و تفریحی سالمندان

تفریحی که براي هر سالمندی توصیه ميشود به وضعیت اقتصادی وی هم بستگی دارد

 

تفریحی که براي هر سالمندی توصیه ميشود به وضعیت اقتصادی وی هم بستگی دارد. سالمندی دوره ای است که کم تر کسی شاغل است. اکثر سالخوردگان بازنشسته اند و در بازنشستگی هم درامد کاهش می یابد.

 

از یک جهت ، سطح هزینه ها به دلیل ناتوانی های ناشی از بیماري و هزینه های درمانی بالا میرود و از طرف ديگر، ساختار جامعه ما طوری است که والدین هم چنان نقش حمایتگری خود را موقع ازدواج فرزندان و پس از ورود عروس و داماد و نوه ها به زندگی ایفا ميکنند و این کار هم مخارج آنها را چند برابر ميکند .

 

در یک نظرسنجی از سالمندان پرسیده شد چرا به مرکزهای ورزشی یا مرکزهای تفریحی مراجعه نمی کنند؟ بسياري از آنها علت اصلی حضور نیافتن در چنين مراکزی را نبود امکانات مالی عنوان کردند؛ بدین ترتیب بهتر است تفریحی براي سالمند در نظر گرفته شود که مناسب با وضعیت اقتصادی وی باشد یا هزینه ها را به حداقل برسانند.

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------