چه عواملی بر قیمت فرش تاثیر دارند؟عوامل تاثیر گذار بر قیمت فرش, عوامل موثر بر قیمت فرش در بازار, چه عواملی بر قیمت فرش ماشینی تاثیر گذارند

عوامل موثر بر قیمت فرش در بازار

 

عوامل تاثیر گذار بر قیمت فرش در بازار

فرش، یکی از مهمترین وسایل ما ایرانی‎ها محسوب می شود. یکی از سوالات اصلی که افراد قبل از تصمیم به خرید می‌پرسند، در مورد قیمت است. اغلب، با افزایش قیمت یک محصول، حساسیت مشتری نیز به آن زیادتر می‌شود و برای خرید آن، بیشتر وسواس دارد. در گذشته قیمت بالا برای یک محصول، نشان دهنده کیفیت بالای آن نیز بود. ولی اکنون نمی‌توان به این این گونه نیست. به جز کیفیت، عوامل گوناگونی روی تعیین قیمت فرش موثر هستند.

طرح فرش

نخستین عاملی که در زمان دیدن هر فرش توجه شما را به خود خواهد کشاند را می‎توان اولین ملاک تاثیرگذار بر قیمت فرش‎های ماشینی دانست؛ در حقیقت مقدار زیبایی طرح فرش و همین طور میزان ظرافت و زمانی که برای طراحی آن گذاشته شده نسبت به فرشی در همان اندازه و کیفیت، یک سطح اختلاف قیمتی بسیاری را به وجود خواهد آورد.

 

در مورد انتخاب طرح فرش، تا اندازه زیادی به سلیقه‎ اشخاص و نوع چیدمان وسایل و طراحی دکوراسیون داخلی خانه آن‎ها در این تصمیم ‎گیری موثر بوده و این مورد از عوامل موثر بر قیمت فرش ماشینی، تا مقدار بسیاری به انتخاب‎های شخصی افراد ارتباط خواهد داشت.

 

عوامل تاثیر گذار بر قیمت فرش, عوامل موثر بر قیمت فرش در بازار, چه عواملی بر قیمت فرش ماشینی تاثیر گذارند

چه عواملی بر قیمت فرش تاثیر گذارند

 

تراکم و شانه فرش

یک گزینه دیگر که باید در هنگام مقایسه قیمت و خرید فرش در نظر گرفت شانه فرش مورد نظر است. فرش ماشینی در دو بعد عرض و طول دارای تعداد گره‌های گوناگونی است. گره‌های عرضی فرش شانه و گره‌های طولی فرش ماشینی، تراکم نام دارند. هر چه تراکم و شانه‌ی فرش زیادتر باشد، حجم نخ به کار رفته در آن هم بیشتر خواهد بود. در نهایت فرش ریز‌ بافت‌تر خواهد بود.

 

افزایش تراکم و شانه به جز افزایش وزن فرش، باعث افزایش قیمت آن هم خواهند شد. شانه های متداول در فرش 350 شانه -500 شانه-700 شانه -1000 شانه و 1200 شانه میباشد. که با افزایش شانه قیمت فرش ها تغییر میکند این اواخر کمتر کارخانه ای فرش 350 شانه تولید میکند بیشتر کارخانه ها  بافت فرش های 700 شانه و 1000 شانه دارند. با گذشت زمان فرش های 500 شانه نیز دیگر تولید نخواهد شد. تراکم های متداول در فرش ها 1000-تراکم 1200-تراکم 2000-تراکم 2550 و تراکم 3000 میباشد.

 

برای مقایسه قیمت باید مشخصات شانه و تراکم یکی باشد چنانچه یکی بود قیمت نیز باید یکی باشد. اما به علت تنوع بسیار در فروشگاه های فرش این تفاوت در ارائه محصول هم علت دیگر برای تفاوت داشتن قیمت ها شده است. تعداد شانه و تراکم دو شاخصی است که در کیفیت فرش اهمیت دارد که خریداران باید به آن دقت داشته باشند. طبق گفته بعضی کارشناسان فرش، هر چقدر تعداد شانه و تراکم فرش بالاتر باشد،‌ آن فرش کیفیت و لطافت  و در نتیجه قیمت بیشتری دارد.

 

عوامل تاثیر گذار بر قیمت فرش, عوامل موثر بر قیمت فرش در بازار, چه عواملی بر قیمت فرش ماشینی تاثیر گذارند

عوامل موثر بر قیمت فرش

 

مواد اولیه و جنس فرش

یک عامل مهم دیگر اثرگذار در قیمت فرش ماشینی، مواد اولیه است. تولید کنندگان فرش از مواد اولیه گوناگونی برای بافت انواع فرش استفاده می کنند، استفاده از الیاف درجه یک سبب پایداری و دوام فرش برای سال های زیاد در منزل شما می شود.

 

از آنگونه انواع الیاف مورد استفاده در بافت فرش می توان به نخ آکریلیک، بی سی اف، پلی استر، پلی پروپین، ترکیبی و ویسکوز اشاره نمود. الیاف های پلی استر، بی سی اف و پلی پروپلین از الیاف مصنوعی هستند که رنگ های شفافی دارند. ولی دوام و مقاومت کمتری نسبت به الیاف اکریلیک دارند به همین علت از نظر قیمت هم در رده های پایین تری قرار می گیرند.

 

بهترین الیاف مورد استفاده در تولید انواع فرش ماشینی، الیاف اکریلیک هیت ست شده است. فرش های اکریلیک خصوصیات منحصر به فردی مانند عدم پرزدهی، عدم به وجود آمدن حساسیت و آلرژی، مقاومت بالا در مقابل گرما، نور، تا خوردگی و پوسیدگی دارند. کیفیت بالای مواد اولیه ایرانی و ارزان بودن قیمت آن، باعث شده تا فرش های بافته شده در ایران قیمت کمتری نسبت به فرش های تولیدی با مواد وارداتی داشته باشد.

 

عوامل تاثیر گذار بر قیمت فرش, عوامل موثر بر قیمت فرش در بازار, چه عواملی بر قیمت فرش ماشینی تاثیر گذارند

عوامل تاثیر گذار بر قیمت فرش که باید بدانید

 

نوع و کیفیت نخ

از عامل های مهم دیگر در کیفیت و دوام فرش، جنس و نوع آهار نخ بافته شده می باشد. فرش ماشینی در جنس‌های آکریلیک یا BCFو مخلوطی از این دو، یا الیاف ابریشم مصنوعی (پلی استر) تولید می‌شود. البته فرش‌های ۱۰۰ درصد آکریلیک دارای کیفیت و قیمت بالاتری هستند. اما فرش‌های ابریشم مصنوعی اکنون به علت عدم‌پرزدهی و شست‌وشوی خیلی راحت و ثبات و درخشندگی بالا در بازارهای جهانی به‌عنوان بهترین فرش مورد توجه قرار گرفته است.

 

اندازه‌ی فرش

همانطور که همه می دانند اندازه‌ی فرش اثری مستقیم بر قیمت آن دارد. اندازه‌ی فرش طبق مساحت آن و اغلب با واحد مترمربع معین می‌شود و اغلب از میان دو فرش کاملاً شبیه از دیگر جوانب، فرش بزرگ‌تر قیمت بیشتری دارد.

 

برند کارخانه

نام‌ها در فروش اثر زیادی دارد. کارخانه‌ای که سال‌ها سعی نموده و قالی خود را به مرحله پرفروش بودن رسانده است برند معتبرتری از کارخانه بی‌نام و نشان است. بعضی از کارخانه‌ها به همین علت خود را تحت لیسانس برندهای معتبر معرفی می‌کنند.

 

عرضه و تقاضا در بازار فرش

در بازار فرش‌ هم مانند دیگر بخش‌های تجارت، میزان عرضه و تقاضا از عوامل اثر گذار بر قیمت فرش ماشینی محسوب می شود در حقیقت هرچه مقدار عرضه بیشتر و تقاضا کمتر باشد قیمت فرش پایین تر و هرچه عرضه کمتر ولی تقاضا بیشتر باشد، قیمت فرش مورد نظر شما بیشتر است.

 

گردآوری: بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 بیشتر بخوانید تا بیشتر بدانید

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------