تازه های بهداشت مادر کودکان

درمان بواسیر بعد از زایمان

راههای خانگی درمان بواسیر بعد از زایمان

بواسیر بعد از زایمان درمان خانگی بواسیر بعد از زایمان در این مقاله از بیتوته به بررسی بواسیر بعد از…

درمان ترک‌ و زخم سينه در شيردهینحوه ی درمان شقاق سينه در طب سنتی

 

زخم سينه در شيردهی

برای خیلی از مادران پیش می آید که روزهای ابتدایی شیردهی آن ها باعث زخم یا تاول و یا شقاق سینه ی آن ها می شود. که باید به آن رسیدگی کرد و آن را درمان کرد. در غیر اینصورت سبب عفونت و دردهای وحشتناک می شود.

زخم سینه (پستان) به علل مختلفی از جمله: خشک شدن نوک پستان ها به علت شستن زیاد آن، لباس زیر تنگ، مکیدن پستان به مدت طولانی توسط نوزاد و… می باشد.

 

می توانید تاولو یا زخم در آرئول، نوک سینه ها یا روی پوست اطراف پستان خود مشاهده کنید. زخم و یا تاول به دلایل مختلف ایجاد می شود. ممکن است دردناک باشند و در شیردهی تداخل ایجاد کنند. انواع خاصی از تاول های پوستی مسئله زیادی نیستند ، اما برخی دیگر می توانند خطرناک باشند.

 

اگر تاول پستان یا نوک پستان دارید، قبل از شیردهی به کودک، مشخص کنید که کدام نوع تاول را دارید. اگر از شیوع تبخال یا تماس با پیچک سمی، بلوط یا سماق بر روی سینه خود تاول زده اید، نباید به کودک خود شیر دهید.

 

درمان زخم نوک سينه در شيردهی:

با این حال، اگر هنگام زخم سینه شیر می دهید و اصطکاک دهان کودک با زخم، بسیاز دردناک است، اما ادامه شیردهی ایمن است. در اینجا 10 نکته برای شیردهی با زخم پستان آورده شده است.

 

برای درمان ترک سينه در شيردهي آن را دستکاری نکنید

اگرچه ممکن است ایجاد تاول وسوسه انگیز باشد، اما برای درمان زخم سينه در دوران شيردهي، بهتر است آن را رها کنید. با گذشت زمان، به خودی خود بهبود می یابد. اگر تاول و زخم سینه را دستکاری کنید یا آن را باز کنید، بهبودی یا وخیم شدن وضعیت (مثلاً با باز کردن پوست تا عفونت) ممکن است بیشتر طول بکشد.

 

درمان زخم شدن نوك سينه در شيردهي را می توانید در خانه انجام بدهید

 

قرار گرفتن دهان کودک خود را بررسی کنید 

مطمئن شوید که کودک شما به درستی پستان شما را در دهان گذاشته است. اگر زخم و یا تاول کوچک است و آن را درمان نکنید باعث بدتر شدن وضعیت شما می شود. اگر سینه ی خود را درست در دهان نوزاد قرار ندهید، زخم ها بدتر می شوند و باز برمی گردند.

 

ابتدا با پستان بدون زخم شیر بدهید

اگر تاول دردناک است، ابتدا با پستان بدون تاول شیر بدهید. مکیدن کودک شما در آغاز تغذیه قویتر است. زمانی که سینه ی زخم شده خوب شد از آن به کودک شیر بدهید.

 

موقعیت های شیردهی را بچرخانید

در هر بار شیردهی از موقعیت های متفاوت استفاده کنید. با تغییر وضعیت دهان کودک شما، در جای دیگری روی پستان شما قرار خواهد گرفت ، به این معنی که یک ناحیه فشار و اصطکاک را دریافت نخواهد کرد. تغییر وضعیت همچنین می تواند به محل زخم ها فشار کمتری وارد کند، این امر باعث می شود شیردهی برای شما دردناک نباشد.

 

از داروهای ضد درد استفاده کنید

اگر نمی توانید درد زخم ها را پس از شیر دادن تحمل کنید، با بپزشک خود مشورت کنید که حدود 1 ساعت قبل از شیر دادن ایبوپروفن و یا استامینوفن مصرف کنید. ممکن است به کاهش درد شما کمک کند.

 

برای درمان زخم نوك سينه در دوران شيردهي، از سینه ی بدون زخم شیر بدهید

 

مراقب علائم عفونت باشید

اگر تاول شما درد شدیدی ایجاد می کند ، درد بدتر می شود یا علائمی از عفونت ایجاد می کنید، بلافاصله با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید. به پزشک مراجعه کنید.

 

علائم عفونت پستان می تواند شامل موارد زیر باشد :

پستان هایی متورم، قرمز، حساس و هنگام لمس گرم هستند

 تخلیه از نوک پستان غیر معمول است (مانند چرک یا خون)

 احساس کلی بیماری یا داشتن علائمی "مانند آنفولانزا" (مانند بی حالی ، تب و لرز)

 

اگر نمی توانید شیر بدهید پمپ کنید

اگر مجبورید به طور موقت شیردهی را متوقف کنید تا پستان های شما بهبود یابد، حتما شیر خود را پمپ کنید. پمپاژ به شما امکان می دهد شیر مادر را برای کودک خود تهیه کنید و همچنین شیر شما تخلیه می شود و سبب درد گرفتن سینه ها نمی شود و شیر شما خشک نمی شود.

 

از پمپ خود به درستی استفاده کنید

اگر پمپاژ می کنید، مطمئن شوید که فلنج های پستان (محافظ پستان) به درستی روی سینه ی شما قرار گرفتند و سطح مکش پمپ را خیلی بالا تنظیم نکنید. استفاده نادرست از پمپ پستان می تواند باعث ایجاد تاول و آسیب به بافت پستان شما شود. همچنین می تواند سینه هایی را که قبلاً تاول زده و دردناک هستند را تحریک کند.

 

برای درمان زخم نوک سينه هنگام شيردهي سینه ی خود را پمپ کنید

 

به سوتین خود توجه کنید

یک سوتین پرستاری تمیز و خشک بپوشید که حمایت کننده و مناسب شما باشد. سوتین خیلی تنگ می تواند فشار زیادی به بافت پستان شما وارد کند. سوتینی که خیلی بزرگ است می تواند بر روی پستان شما مالیده شود و اصطکاک بیشتری ایجاد کند. بنابراین از سوتین های مناسب با سایز خود و از جنس مرغوب استفاده کنید. دقت کنید پارچه ی سوتین شما حساسیت زا نباشد.

 

پدهای پستان خود را اغلب تغییر دهید

اگر از پدهای پرستاری استفاده می کنید، هر زمانی که کثیف یا خیس شدند، آنها را تعویض کنید. پدهای پرستاری مرطوب، محیط مناسبی برای رشد مخمرها و باکتری ها فراهم می کنند. اگر قبلاً تاول یا زخمی در پستان های خود داشته اید، باکتری ها می توانند وارد پوست شما شوند و باعث ایجاد عفونت شوند.

 

چه موقع با دکتر خود تماس بگیرید

وقتی فهمیدید اصطکاک ایجاد کننده تاول و یا زخم از کجاست و برای از بین بردن آن اقدام کردید، تاول باید طی یک هفته به خودی خود بهبود یابد. اگر اصطکاک ادامه پیدا کند، تاول می تواند خیلی بیشتر دوام بیاورد و یا بدتر شود. اگر تاول دارید که بعد از یک هفته خوب نمی شود با پزشک خود تماس بگیرید.   

 

قرار گرفتن دهان کودک خود را بررسی کنید

 

درمان زخم سينه در شيردهی طب سنتی:

درمان زخم سینه با عرقیجات

عرق کاسنی، عرق شاه تره، عرق بومادران، عرق زنبق، عرق اسطوخودوس و عرق خارخاسک از جمله عرقیات برای درمان زخم نوک پستان هستند.

 

 آب زرشک و عناب در درمان زخم سینه (پستان) موثر هستند.

 

درمان زخم سینه با گیاهان دارویی

 حدود 20 گرم گل بومادران را با 2 لیوان آب بجوشانید و اجازه بدهید خنک شود. سپس آن را صاف کنید و زخم های سینه را با آن بشویید.

 

 محل زخم ها را با جوشانده رازیانه بشویید.

 

 پوست درخت بید آسیاب شده را با سرکه ی سیب مخلوط کرده و روی زخم ضُماد کنید.

 

 20 گرم تخم هویج، 5 گرم تخم رازیانه، 5 گرم تخم شنبلیله و را با یک لیتر آب دم کرده و روزانه 2 لیوان میل کنید.

 

 50 گرم جوشانده ی پره های داخل فُلوس، 70 گرم ترنجبین، 25 گرم گل محمدی، 20 گرم گل بنفشه، 10 گرم گل نیلوفر، 15 گرم روغن بادام شیرین، 15 عدد عناب تازه و 10 عدد سپستان را با هم مخلوط کرده و همراه با 3 لیتر آب به مدت 30 دقیقه به آرامی بجوشانید.

 

سپس حرارت را کم کرده و بگذارید به مدت 2 ساعت دم بکشد. به گزارش آسان طب،بعد آن را صاف نموده، در یخچال بگذارید تا خنک شود و روزانه صبح و عصر یک قاشق غذاخوری از آن میل کنید.

 

 1 قاشق غذاخوری عسل را با 1 قاشق مرباخوری روغن بادام شیرین مخلوط کرده و روی محل زخم بمالید.

 

 می توانید نوک سینه را با روغن های متفاوت چرب کنید و قبل از شیردادن به نوزاد خود آن ها را بشویید.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------