طرز تهیه لوبیا چشم بلبلی پلو به روش های متفاوتلوبیا چشم بلبلی پلو,غذا با لوبیا چشم بلبلی,طرز تهیه لوبیا پلو چشم بلبلی

پلو لوبیا چشم بلبلی به روش های مختلف

 

طرز تهیه لوبیا چشم بلبلی پلو به روش های مختلف

یکی از مواد غذایی پرخاصیت لوبیا چشم بلبلی است. که اگر از خاصیت لوبیا چشم بلبلی بدانید همیشه از آن استفاده می کنید. در ادامه با چند روش تهیه ی لوبیا چشم بلبلی پلو آشنا می شوید.

یکی از انواع غذا با لوبیا چشم بلبلی، لوبیا پلو چشم بلبلی است. که در هر شهر و استانی به روش خود می پزند. از مواد اصلی لوبیا چشم بلبلی پلو، می توان به برنج، لوبیا چشم بلبلی، شوید اشاره کرد اما در بعضی مناطق آن را با ماهیچه، در بعضی مناطق با گوشت تکه ای و در بعضی مناطق با مرغ به صورت تکه ای و یا ریش ریش شده پخته می شود.

 

طرز تهیه لوبیا پلو چشم بلبلی:

مواد لازم برای تهیه شوید لوبیا پلو با مرغ:

برنج ایرانی  3 پیمانه
 لوبیا چشم بلبلی 2 پیمانه 
 شوید تازه ساطوری شده (شوید خشک) 1-2 پیمانه ( 4-5 قاشق) 
 نمک و فلفل به مقدار لازم
 زعفران دم کرده به مقدار لازم
پودر پاپریکا و زردچوبه به مقدار لازم
 سینه مرغ  3-4 عدد

 

طرز تهیه لوبیا پلو چشم بلبلی با مرغ:

ابتدا برنج را پاک کنید و سپس آن را با آب گرم خیس کنید. سپس تکه های مرغ را با نمک، فلفل سیاه، پودر پاپریکا، زردچوبه و پیاز آب پز کنید. برای خوشمزه تر شدن مرغ می توان از زعفران آب کرده استفاده کرد.

 

در همین حین لوبیاها را تمیز کنید و بشویید و با آب بپزید.

 

پس از پخت لوبیا آن را آبکش کنید و مرغ ها را کنار بگذارید. سپس داخل قابلمه ای مناسب آب بریزید و اجازه بدهید به جوش بیاید و پس از آن برنج را به همراه نمک به آن اضافه کنید. زمانی که کمی مانده که برنج نرم شود یعنی آن را فشار می دهیم اطراف آن نرم باشد و وسط آن کمی سفت باشد. لوبیاهای پخته شده را اضافه کنید و به آرامی مخلوط کنید، سپس آن را آبکش کنید. کف قابلمه را روغن بریزید و ته دیگه مورد نیاز خود را روی آن قرار بدهید.

 

مقداری از برنج روی آن بریزید و مقداری شوید تازه بریزید و کمی آن را با برنج مخلوط کنید. سپس تکه های مرغ را بین آن قرار بدهید و باز برنج و شوید را مانند لایه ی قبلی بریزید و آن را در وسط جمع کنید و چند سوراخ بزنید. روی آن زعفران آب کرده و اگر تمایل داشتید مقداری از آب مرغتان روی برنج بریزید. و در آن دمی قرار بدهید و زیر آن را زیاد کنید تا بخار بپیچد و بعد زیر آن را کم کنید.

 

پلو لوبیا چشم بلبلی,انواع غذا با گوشت چرخ کرده و برنج,طرز تهیه لوبیا چشم بلبلی پلو

لوبیا چشم بلبلی با مرغ

 

نکاتی برای تهیه ی لوبیا پلو با مرغ:

• برای تهیه ی این غذا می توانید از شوید خشکه هم استفاده کنید. شوید خشکه را می توانید به صورت لایه لایه بین برنج بریزید و یا در حین جوشیدن به آب برنج اضافه کنید که بسیار خوشمزه می شود.

 

• میزان شوید را می توانید با توجه به سلیقه ی خود کم یا زیاد کنید.

 

• می توانید گوشت مرغ را به صورت تکه های کوچک خرد کنید و پیاز را نگینی خرد کرده تفت بدهید و مرغ ها را به آن اضافه کنید و ادویه های مورد نظر را هم اضافه کنید و با هم سرخ کنید و به صورت لایه ای بین برنج قرار بدهید.

 

• حتی می توانید به روش دستور بالا مرغ را بپزید و در آب مرغ برنج و شوید و لوبیا را به صورت دمپختی بپزید که برنج با آب مرغ طعم دار می شود و خوشمزه می شود.

 

طرز تهیه لوبیا چشم بلبلی پلو با گوشت:

لوبیا پلو چشم بلبلی,چشم بلبلی پلو,لوبیا پلو با لوبیا چشم بلبلی

طرز پخت لوبیا پلو چشم بلبلی با گوشت چرخ کرده

 

مواد لازم برای 4 نفر :

 برنج 4 پیمانه
 گوشت گوسفندی 500 گرم
 لوبیا چشم بلبلی 2 پیمانه
 شوید خشک 5-6 قاشق سوپخوری 
 زعفران دم کرده به مقدار لازم 
 پیاز 1 عدد
 نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
 زردچوبه  به مقدار لازم

 

طرز تهیه لوبیا چشم بلبلی پلو با گوشت:

برای تهیه ی لوبیا پلو چشم بلبلی با گوشت، می توانید از گوشت تکه ای و یا ماهیچه ای و یا گوشت چرخ کرده و یا گوشت به صورت قلقلی استفاده کنید. برای تهیه ی آن با گوشت چرخ کرده، ابتدا برنج را بشویید و خیس کنید. سپس لوبیا را تمیز کنید و بشویید و با آب بپزید. هنگامی که لوبیاها پخته شدند آن را آبکش کنید. قابلمه ای مناسب را آب کنید و روی گاز قرار بدهید. سپس یک عدد پیاز را نگینی ریز خرد کنید و با مقداری روغن تفت بدهید. پس از آن گوشت چرخ کرده را به آن اضافه کنید و با هم تفت بدهید. سپس ادویه های مورد نظر را به آن اضافه کنید و با هم تفت بدهید.

 

آب که جوش آمد، برنج و مقداری نمک را به آن اضافه کنید اجازه بدهید با هم بجوشند. نزدیک آبکش کردن که شد لوبیاهای پخته شده را به آن اضافه کنید و مخلوط کنید، سپس آن را آبکش کنید. اگر از شوید خشک استفاده می کنید می توانید قبل از آبکشی به آب برنج اضافه و به آرامی مخلوط کنید. سپس آن را آبکش کنید.

 

اکنون ته قابلمه روغن بریزید و ته دیگ مورد نظر را کف آن قرار بدهید. سپس برنج و گوشت را به صورت لایه لایه داخل آن بریزید. و روی آن زعفران آبکرده بریزید. و در قابلمه دمی قرار بدهید. و زیر آن را زیاد کنید زمانی که بخار کرد زیر آن را کم کنید.

 

طرز تهیه لوبیا پلو چشم بلبلی,پلو لوبیا چشم بلبلی,انواع غذا با گوشت چرخ کرده و برنج

طرز پخت شوید پلو لوبیا چشم بلبلی

 

نکاتی برای لوبیا پلو با لوبیا چشم بلبلی با گوشت :

• پلو با لوبیا چشم بلبلی، می تواند یکی از انواع غذا با گوشت چرخ کرده و برنج باشد. این غذا را می توانید به روش های مختلف بپزید.

 

• لوبیا پلو با گوشت را می توانید به این صورت که یک عدد پیاز تفت بدهید گوشت را به صورت تکه ای و یا ماهیچه ای به پیاز اضافه کنید و کمی تفت بدهید. فلفل سیاه را به آن اضافه کنید و اجازه بدهید با مقداری آب به خوبی بپزد و در اواخر پخت به آن زعفران آبکرده و نمک اضافه کنید. و در پایان مانند دستور بالا به صورت لایه ای زیر برنج قرار بدهید و روی آن زعفران آبکرده بریزید.

 

• حتی می توانید مرغ و یا گوشت را به صورت جداگانه در هنگام سرو با لوبیا پلو چشم بلبلی میل کنید.

 

• اگر می خواهید با گوشت قلقلی بپزید، یک عدد پیاز را رنده کنید و به گوشت چرخ کرده اضافه کنید و ادویه های لازم را به آن بیافزایید و خوب ورز بدهید. سپس آن را به صورت قلقلی در آورده و در مقداری روغن تفت بدهید. سپس آن را در هنگام دم گذاشتن برنج روی برنج قرار بدهید تا کاملا مغز پخت شوند. اگر دوست نداشتید می توانید به گوشت قلقلی ها مقداری آب اضافه کنید و در آن را بگذارید تا کاملا مغز پخت شوند.

 

• لوبیا چشم بلبلی پلو را می توانید به صورت ساده و بدون گوشت و مرغ بپزید، در این صورت مراحل برنج را در دستورهای بالا اجرا کنید. حتی می توانید به صورت دمپختی آن را بپزید. (بیشتر بخوانید:طرز تهیه استانبولی پلو)

 

انواع غذا با گوشت چرخ کرده و برنج,طرز تهیه لوبیا چشم بلبلی پلو,پلو با لوبیا چشم بلبلی

طرز پخت لوبیا چشم بلبلی پلو ساده

 

گردآوری : بخش آشپزی بیتوته

 لذت آشپزی با بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------