میکروب معده چیست؟از بین بردن میکروب معده, عوارض میکروب معده

علت میکروب معده، غذا، آب یا ظرف آلوده می باشد

 

 هلیوباکتری یا میکروب معده، نوعی باکتری معده است. این موجودات ذره بینی می توانند وارد بدن شما شده و در دستگاه گوارش زندگی کنند. بعد از چند سال، سبب بوجود آمدن زخم معده یا زخم بخش بالایی روده کوچک میشوند .

براي بعضی از اشخاص، عفونت ناشی از هلیوباکتر پیلوری سبب ابتلا به سرطان معده ميشود . عفونت معده ناشی از میکروب معده( باکتری معده) رایج است. در حدود دوسوم جمعیت دنیا این باکتری را در بدن خود دارند. براي اکثر اشخاص، این باکتری سبب بوجود آمدن زخم یا علایم ديگر نمی شود. در صورتی که این باکتری مشکلاتی را براي شما آماده کرد، داروهایی موجود است که سبب کشتن این میکروب ها و کمک به بهبود درد و زخم میشوند . با دسترسی بیش تر اشخاص به آب سلامت و بهداشت، افراد کمتری نسبت به قبل به این باکتری معده ابتلا میشوند .

پس از وارد شدن هلیوباکتری به بدن، به غشای معده حمله ميکند ، غشای معده از شما در برابر اسیدی که بدن براي هضم غذا استفاده ميکند ، مراقبت ميکند . هنگامی که باکتری معده اسیب قابل توجهی به غشای معده وارد کرد، اسید می تواند وارد غشا شود و سبب بوجود آمدن زخم معده گردد. زخم معده موجب خونریزی، عفونت و جلوگيري از حرکت غذا در دستگاه گوارش ميشود .

علل میکروب معده، غذا، آب یا ظرف الوده میباشد . این بیماري در کشورها یا جوامعی که فاقد سیستم فاضلاب مطلوب هستند یا آب سالمی ندارند بیش تر رایج است. همچنين باکتری معده از طريق تماس با آب دهان یا مایعات ديگر بدن فرد مبتلا به آن قابل منتقل است.

میکروب معده در بچه ها شیوع بیشتری دارد و بسياري از اشخاص در زمان بچگی به این بیماري مبتلا میشوند ، ولی این باکتری به بزرگسالان هم قابل انتقال است. این باکتری ها براي سال های زيادي در بدن زندگی ميکنند و در اکثر موارد افرادی که مبتلا به آن ها میشوند دچار زخم معده و علایم ديگر نمی شود. پزشکان بطور قطع نمی دانند که به چه دلیل تنها برخی از اشخاص بعد از ابتلا به میکروب معده، زخم معده و غیره می گیرند.

 

تشخیص میکروب معده, میکروب معده

عفونت هلیوباکتری ممکن است منجر به سرطان معده شود

 

علایم و علامت های میکروب معده:در صورتی که زخم معده دارید، درد شدید یا خفیفی را در شکم خود حس می کنید. این دردها زودگذر هستند، ولی هنگامی که معده شما خالی است، به عنوان مثال بین وعده های غذایی یا در نیمه شب، این درد اکثراً بیش تر حس ميشود . این درد می تواند بین چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. بعد از غذا خوردن، نوشیدن شیر یا استفاده آنتی اسید درد تا حدودی تسکین پیدا ميکند . علایم ديگر زخم معده ناشی از میکروب معده حاوی موردهای زیر ميشود :

- نفخ

- آروغ

- فقدان احساس گرسنگی

- تهوع

- استفراغ

- کاهش وزن بدون علت مشخص

زخم ها سبب خونریزی معده یا روده ميشود که براي تندرستی شما خطرناک است. در صورت داشتن یکی از علایم زیر، سریعا به پزشک مراجعه کنید:

- مدفوع خونی، تیره و قرمز رنگ

- احساس خستگی بدون دلیل خاصی

- رنگ پریدگی پوست

- استفراغی که دارای خونی است و مثل قهوه اسیاب شده میباشد .

- دل درد شدید

عفونت هلیوباکتری امکان دارد منجر به سرطان معده شود. هر چند که این دستور آنقدر رایج نیست. درصورتی که علایم زخم معده را نداشته باشید، پزشک وجود هلیکوباکتر پیلوری را مورد ازمایش قرار نمی دهد. ولی درصورتی که اینک یا در قبل این علایم را داشته اید، بهتر است آزمایشاتی روی شما صورت بگیرد. داروهایی مانند داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی هم می توانند سبب صدمه زدن به غشای معده شما شوند. بدین ترتیب بهتر است متوجه شوید که چه چیزی سبب بوجود امدن علایم شما ميشود تا درمان مطلوب براي بهبود آن ها تجويز شود.

براي آغاز کار، پزشک در خصوص سوابق پزشکی، علایم و داروهایی که استفاده می کنید سوالاتی را می پرسد. بعد معاینه فیزیکی انجام ميدهد که حاوی فشار دادن شکم براي بررسی ورم، التهاب یا درد ميشود .

 

علائم بیماری میکروب معده, تشخیص میکروب معده

درمان میکروب معده شامل کشتن میکروب ها، درمان غشای معده می شود

 

تشخیص میکروب معده:
در ادامه شیوه های تشخیصی ابتلا به میکروب معده شرح داده ميشود :

 

* ازمایش تنفسی اوره:

شما نوشیدنی خاصی می نوشید که شامل ماده اوره است. بعد داخل یک کیسه نفس می کشید و پزشک کیسه را براي ازمایش به ازمایشگاه می فرستد. در صورتی که میکروب هلیکوباکتری داشته باشید، باکتری معده، اوره را به دی اکسید کربن تبدیل ميکند و آزمایشات آزمایشگاهی نشان می‌دهند که سطوح گاز در بازدم شما بیش از حد طبیعی است. پزشک براي بررسی دقیقتر زخم معده شما، اقدامات زیر را انجام ميدهد :

 

* آندوسکوپی قسمت بالای معده و روده:
در بیمارستان، پزشک با استفاده از یک لوله که دوربین کوچکی به آن وصل است و آندوسکوپ نامیده ميشود داخل معده و قسمت بالایی روده شما را مشاهده ميکند . دز طول انجام این ازمایش، براي آسودگی بیش تر داروهای خانه براي شما تجويز ميشود .

 

* آزمایشات قسمت بالای معده و روده
در بیمارستان، مایعی را می نوشید که ماده ای به اسم باریوم دارد و پزشک از شما عکس اشعه ایکس می گیرد. مایع گلو و معده شما را می پوشاند و سبب ميشود که در عکس به خوبی مشخص باشند.

 

* سی تی اسکن
سی تی اسکن یک ازمایش تصویر‌برداری با اشعه ایکس قدرتمند است که تصاویری با جزئیات زیاد از داخل بدن شما ارائه ميکند .

 

درمان میکروب معده:
درصورتی که به زخم معده ابتلا شده اید که ناشی از میکروب هیلکوباکتری معده است، درمان میکروب معده شما حاوی کشتن میکروب ها، درمان غشای معده و پيش‌گيري از برگشت زخم ها ميشود . التیام فرد بین یک تا دو هفته طول میکشد .

 

پزشک احیانا چند مدل دارو را براي شما تجويز ميکند . این داروها از قرار زیر هستند:
* آنتی بیوتیک هایی مانند آموکسی سیلین، کلاریترومایسین، مترونیدازول، تتراسایکلین یا تینیدازول براي کشتن میکروب معده بدن. احیانا باید دو دارو از این گروه استفاده کنید.

* داروهایی که سبب کاهش ميزان اسید معده می گردند. من جمله این داروها می تواند به پنتوپرازول یا رابپرازول اشاره نمود .

* اکسید بیسموت که در کنار آنتی بیوتیک ها به کشتن میکروب هلیکو باکتری معده کمک ميکند ، سبب انسداد هیستامین شیمیایی( که عامل تسریع در تولید اسید بیش تر به وسیله معده است) ميشود . این داروها حاوی فاموتیدین، نیزاتیدین یا رانیتیدین ميشود .

درمان شما به این معناست که در هر روز باید حدود 14 قرص یا بیش تر استفاده کنید و طول دوره درمان چند هفته است که احتمالا به نظر زیاد بیاید. ولی باید هر چیزی که پزشک تجويز ميکند را استفاده کنید و از دستورالعمل های وی اطاعت کنید. در صورتی که آنتی بیوتیک ها را سریعاً استفاده نکنید، باکتری معده شما نسبت به آن ها مقاوم ميشود و در نتيجه درمان میکروب معده( عفونت ها) دشوار تر انجام ميشود . در صورتی که داروها شما را اذیت ميکند ، با پزشک در خصوص شیوه های درمانی و روش کنترل عوارض جانبي مشورت کنید. یک ماه بعد از پایان دوره درمان، پزشک تنفس یا مدفوع شما را بار ديگر مورد ازمایش قرار ميدهد تا مطمئن شود میکروب معده از بین رفته است.

 

میکروب معده چیست, عوارض میکروب معده

درمان میکروب معده معمولا آسان است و مشکلی را به وجود نمی آورد

 
پيش‌گيري از میکروب معده:شما میتوانید از ابتلا به عفونت میکروب هلیکوباکتری معده پيش‌گيري کنید. شیوه پيش‌گيري از این میکروب مثل شیوه های پيش‌گيري از میکروب های ديگر است:

* بعد از رفتن به دستشویی و قبل از غذا خوردن دست های خود را بشویید. به کودکان خود هم این کار را اموزش دهید.

* از استفاده غذا یا آبی که سالم نیست، جلوگیری کنید.

* از خوردن چیزی که بطور کامل پخته نشده است، جلوگیری کنید.

* از خوردن غذایی که به وسیله افرادی که دست های خود را نمی شویند، تهیه شده، جلوگیری کنید.

هرچند استرس، غذاهای تند و استفاده دخانیات سبب بوجود امدن زخم معده نمی شود، ولی مانع از بهبودی سریع یا تشدید درد ناشی از زخم ميشود . در خصوص روش های مدیریت استرس، بهبود رژیم غذایی و در صورت استعمال دخانیات، روش ترک سیگار با پزشک مشورت کنید.

اکثر زخم های ناشی از میکروب هلیکوباکتر پیلوری بعد از چند هفته درمان برطرف ميشود . در صورتی که دچار زخم معده ( از عارضه های ابتلا به میکروب هلیکوباکتر معده) هستید، از خوردن داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی براي کاهش درد جلوگیری کنید، برای این که این داروها به غشای معده اسیب وارد ميکنند . در صورتی که به داروی مسکن احتیاج دارید، از پزشک خود بخواهید تا مسکن مطلوب را براي شما تجويز کند.

درمان میکروب معده معمولاً اسان است و مشکلی را به وجود نمی آورد، ولی در صورت بی توجهی به علایم آن امکان دارد ابتلا به زخم معده یا روده شوید. بدین ترتیب با پیدایش علامت های ذکر شده در مقاله به پزشک مراجعه کنید تا در صورت تشخیص وجود باکتری معده، درمان لازم را برایتان تجويز کند.

 

منبع:bartarinha.ir

 بیشتر بخوانید تا سالم بمانید

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------