آشنایی با علائم ویروس کروناتشخیص پدیده کرونا,ویروس کرونا

دوره نهفتگی بیماری کرونا ممکن است تا چهارده روز باشد

 

کرونا ویروس از یک خانواده ویروس است که باعث ایجاد شرایطی مانند سرماخوردگی ، MERS ، SARS و سایر بیماریهای تنفسی می شود. علاوه بر این ، در ژانویه سال 2020 ، مقامات بهداشتی چین شیوع شکل جدیدی از کرونا را که باعث عوارض جدی مانند ذات الریه می شود ، تأیید کردند. اگر گمان می کنید کرونا ویروس دارید ، ضروری است که در خانه بمانید تا باعث ابتلا دیگران نباشید. در حالی که هیچ دارویی برای کورونا ویروس وجود ندارد ، اما می توانید علائم خود را درمان کنید تا احساس بهتری داشته باشید.

 

پزشکان گفته اند که دوره نهفتگی بیماری کرونا ممکن است تا چهارده روز باشد. در این مدت، فرد آلوده به ویروس نشانه بیماری از خود بروز نمی دهد اما ناقل این ویروس است و ارتباط با او می تواند به ابتلای به بیماری منجر شود.

 

تشخیص پدیده کرونا,ویروس کرونا

نشانه های ابتلا به ویروس کرونا

 

علایم ویروس کرونا :

علائم بیماری کرونا می تواند شامل سرفه همراه با تب و تنگی نفس باشد. گزارش های اولیه ای در مورد علائم غیر تنفسی مانند تهوع ، استفراغ یا اسهال وجود دارد. در طی چند روز بسیاری از افراد بهبود می یابند. با این وجود ، برخی افراد - به ویژه کودکان، افراد سالخورده یا افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند - ممکن است به یک عفونت جدی تر مانند برونشیت یا ذات الریه مبتلا شوند.

 

تشخیص پدیده کرونا,ویروس کرونا

سرفه و آبریزش بینی از علایم بیماری کرونا است

 

 از آنجا که کرونا ویروس یک عفونت تنفسی است ، سرفه و آبریزش بینی شایع ترین علائم است. ممکن است با یا بدون مخاط سرفه کنید. اگر فکر می کنید سرفه و آبریزش شما ممکن است ناشی از کروناویروس باشد ، با پزشک خود تماس بگیرید.

سرفه و آبریزش بینی نیز می تواند علائم آلرژی یا عفونت تنفسی مختلف باشد ، بنابراین سعی کنید نگران نباشید. پزشک به شما کمک می کند تا متوجه شوید بیماری شوید.

در نظر بگیرید که آیا در اطراف کسی بوده اید که مریض بوده است. اگر چنین باشد ، شما به احتمال زیاد به یک بیماری مبتلا شده اید.

 

تشخیص پدیده کرونا,ویروس کرونا

 گلو درد در اوایل عفونت ویروس کرونا ظاهر می شود

 

ویروس کرونا همچنین باعث گلودرد می شود ، بنابراین این می تواند نشانه عفونت باشد. به طور معمول ، گلو درد در اوایل عفونت ویروس کرونا ظاهر می شود و به دلیل سرفه مکرر ایجاد نمی شود.

 

تشخیص پدیده کرونا,ویروس کرونا

سردرد ،درد بدن و خستگی از علایم ویروس کرونا است

 

• مشابه سایر عفونت های تنفسی ، کروناویروس ممکن است باعث سردرد ، درد بدن و خستگی شود. به طور کلی ، شما فقط احساس خوبی نخواهید کرد. اگر علائم بیماری تنفسی دیگری نیز داشته باشید ، این علائم می تواند نشانه ای از کروناویروس باشد. 

پزشک شما باید تشخیص دهد کدام ویروس باعث ایجاد علائم شما شده است. در حالی که می تواند ویروس کورونا باشد یا ممکن است شما یک نوع عفونت متفاوت مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا داشته باشید.

 

تشخیص پدیده کرونا,ویروس کرونا

اگر تب دارید ، احتمالاً بیماری شما مسری است

 

• از آنجایی که تب یک علامت شایع کروناویروس است ، اگر نگران هستید که به ویروس مبتلا شده اید ، دمای بدن خود را همیشه بررسی کنید. تب بالاتر از 100.4 درجه فارنهایت (38.0 درجه سانتیگراد) می تواند نشانه ای از ابتلا به کروناویروس یا عفونت دیگر باشد. اگر تب دارید ، به پزشک مراجعه کنید.

اگر تب دارید ، احتمالاً بیماری شما مسری است، بنابراین از تماس با افراد دیگر خودداری کنید.

 

تشخیص پدیده کرونا,ویروس کرونا

در صورت مشکل در تنفس ، فوراً با پزشک خود ملاقات کنید

 

 مراقب مشکلات تنفسی یا تنگی نفس باشید ، ویروس کرونا می تواند باعث مشکلات تنفسی شود که همیشه علامت جدی است. در صورت مشکل در تنفس ، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا در صورت بروز فوریت های پزشکی مراقبت های لازم را انجام دهید. ممکن است شما یک عفونت جدی مانند کرونا داشته باشید.  

ممکن است برای مشکلات تنفسی به درمان های اضافی احتیاج داشته باشید ، بنابراین همیشه برای تنگی نفس با پزشک خود مشورت کنید.

 

• اسهال و حالت تهوع، در ابتدا علم فکر نمی کرد که مشکلات معده با ویروس کرونا به وجود می آیند. از این گذشته ، این یک بیماری تنفسی است. اما هرچه تحقیقات بیشتری انجام شد و ویروس در نمونه مدفوع یافت شد ، این نظر سریع تغییر یافت.

 

محققان اکنون دریافته اند که ویروس کرونا می تواند سلول های موجود در روده را آلوده کرده و در آنجا تکثیر کند. این احتمال وجود دارد زیرا مانند ریه ها ، روده با گیرنده های ACE2 پر شده است ، نقطه ای که ویروس کرونا به آن وصل شده و وارد سلول های بدن می شوند.

 

نکته: شیوع کروناویروس 2020 که در چین آغاز شده است باعث ایجاد ذات الریه در بعضی از بیماران می شود ، بنابراین در صورت بروز مشکلات تنفسی از مراجعه به پزشک دریغ نکنید.  

 

تشخیص پدیده کرونا,ویروس کرونا

علایم جدید ویروس کرونا

 

علائم غیرمعمول و جدید ویروس کرونا Covid-19:

اگر تا به حال بیماری وجود داشته باشد که راهی برای مقابله با بدن به روشهای عجیب و گسترده ای کشف کرده باشد ، Covid-19 است. به نظر می رسد که می تواند تقریباً به هر ارگان اصلی بدن حمله کند.  مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری اخیراً این علائم غیرمعمول را به لیست علائم برتر خود که احتمالاً دارای Covid-19 هستید اضافه کرده است. این بیماری می تواند بدون هیچ گونه اخطار قبلی رخ دهد.

 

از بین رفتن حس بویایی و چشایی : آنچه آنوسمیا نامیده می شود ، که اساساً به معنای از بین رفتن حس بویایی است ، علامتی است که تعدادی از بیماران کرونا داشته اند.

 

از دست دادن حس بویایی در بیماران کووید 19  در موارد خفیف یا متوسط شیوع بیشتری دارد و در ابتدای بیماری  ایجاد می شود. حتی ممکن است این یکی از اولین علائم بیماری کرونا باشد.

آنوسمیا ، به ویژه ، در بیماران دیده شده است که نهایتا آزمایش ویروس کرونا آنها مثبت بوده  و علائم دیگری ندارند.

هرگونه ویروس تنفسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا به طور موقت بر بو و طعم تأثیر می گذارد و در موارد نادر ، از بین رفتن می تواند دائمی باشد. بنابراین از بین رفتن آن حواس ، تشخیص قطعی برای Covid-19 نیست.

 

 انگشتان پا و لخته های خونی: در نگاه اول ، انگشتان متورم قرمز یا بنفش مانند مورد سرمازدگی هستند. اما این فقط نشانه عجیب و غریب دیگری از Covid-19 بر بدن است.

این ویروس در رگ های خونی در پاها لخته های خون ریز ایجاد می کند و اگرچه انگشتان پای متورم و بنفش نمی تواند دلیلی برای زنگ هشدار باشد ، اما متخصصان می گویند ، کشف این که کووید -19 در تمام بدن لخته خون  ایجاد کرده است ، یک پیشرفت خطرناک است.

 

پزشکان در بدن تمام افراد حتی در افرادی که جوان و سالم هستند ، لخته های خون را در همه اندازه ها پیدا می کنند. این لخته ها غالباً در اندامهای بدن زندگی می کنند ، جایی که می توانند از هم جدا شوند و یا ریه ها ، قلب ، کلیه ها و کبد را مسدود کنند و در آنجا لخته ها باعث ایجاد التهاب ، حتی سکته های مغزی یا آمبولی ریوی می شوند. این به دلیل اقدام مستقیم ویروس روی خود شریان ها اتفاق می افتد.

 

علائم لخته شدن احتمالی در اندام شامل حساسیت یا درد غیرمعمول ، رنگ قرمز یا آبی رنگ در ناحیه ، گرما یا خارش یا گرفتگی در ماهیچه یا ساق پا است. اگر درد قفسه سینه ، سرگیجه ، سرفه بد یا تنفس با مشکل وجود داشته باشد ، ممکن است لخته به ریه یا قلب منتقل شود.

 

 چشم صورتی: تحقیقات اولیه از چین ، کره جنوبی و سایر نقاط جهان نشان داد که حدود 1٪ تا 3٪ از افراد مبتلا به Covid-19 نیز مبتلا به ملتحمه هستند که معمولاً به عنوان چشم صورتی مشهور است.

ملتحمه ، بیماری بسیار مسری است که در اثر ویروس ایجاد می شود، التهاب لایه نازک و شفاف بافت به نام ملتحمه است که قسمت سفید چشم و قسمت داخلی پلک را پوشانده است.

 

اما ویروس کرونا تنها یکی از ویروس های زیادی است که می تواند باعث ملتحمه شود ، بنابراین برای دانشمندان جای تعجب ندارد که این ویروس تازه کشف شده نیز همین کار را انجام دهد. با این وجود ، یک چشم صورتی یا قرمز می تواند نشانه دیگری از ویروس کرونا باشد که اگر علائم دیگری از Covid-19 مانند تب ، سرفه یا تنگی نفس دارید ، باید به پزشک خود زنگ بزنید.

 

 سردرگمی ناگهانی ، حتی هذیان: سازمان بهداشت جهانی ، آگاهی یا سردرگمی تغییر یافته را علائم اولیه احتمالی Covid-19 ذکر کرده است ، در بعضی موارد حتی قبل از تب و سرفه. دلهره و توهم می تواند ظاهر شود ، که می تواند تأثیر طولانی مدت داشته باشد(کند شدن بهبودی و افزایش خطر زوال عقل ، افسردگی یا استرس پس از آسیب)

 

و این تنها سالمندان یا روحیه ضعیف نیستند که رنج می برند. پزشکان بسیاری از بیماران جوانتر را نیز با چنین علائمی مشاهده کرده اند. مطالعات نشان می دهد که حدود 60٪ تا 75٪ از بیماران Covid-19 که در مراقبت های ویژه هستند ، انواع مختلف شکست در سیستم عصبی مرکزی را تجربه می کنند.

 

از آنجا که علائم انسفالوپاتی (هرگونه آسیب یا بیماری که بر مغز تأثیر می گذارد ) می تواند منجر به بیماری جدی شود ، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری می گوید که هرگونه سردرگمی ناگهانی یا عدم توانایی بیدار شدن و هشیار بودن ، یک علامت جدی است.

اگر شما یا یکی از اطرافیانتان این نشانه را دارید ، به خصوص با سایر علائم مهم مانند لک های مایل به قرمز ، مشکل در تنفس یا درد در قفسه سینه ،  سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

 

راههای انتقال ویروس کرونا:

ویروس در ابتدا از تماس حیوان به انسان منتقل شده‌است. ویروس MERS از شتر به انسان و ویروس SARS از نوعی گربه به انسان انتقال یافته بودند. در مورد ویروس جدید هنوز منشأ احتمالی به صورت دقیق مشخص نیست.

 

انتقال انسان به انسان معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که شخصی با مایعات ترشحی شخص آلوده (مثلاً قطرات سرفه) در تماس باشد. بسته به بیماریزایی ویروس، سرفه، عطسه و دست دادن می‌تواند سبب انتقال شود. تماس با لوازم و اشیایی که توسط شخص آلوده لمس شده‌اند نیز می‌تواند باعث انتقال بیماری شود.

 

تشخیص پدیده کرونا,ویروس کرونا

راههای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------