چگونه اوقاتی خوش برای فرزندان طلاق رقم بزنیم؟فرزندان طلاق,طلاق در خانواده

تعطیلات در راه است ، از همین حالا برای اینکه فرزندتان روزهای تعطیلات را کجا باشد ، باهم صحبت کنید و به نتیجه برسید .بگذارید عید به کودک شما هم خوش بگذرد.

 

تعطیلات فرصتهای شگفت انگیزی برای نشان دادن عشق و علاقه و برقرار کردن ارتباط با دوستان و خانواده، سپاسگزاری از نعمتهای الهی که به ما اعطا شده است و لذت بردن از نعمتها در اختیار ما می گذارد. با این حال تعطیلات ممکن است استرس نیز به همراه داشته باشد. بسیاری از افراد برنامه های مفصلی برای تعطیلات خود در نظر می گیرند که این حجم فراوان برنامه ها خود استرس زاست. اما برخی دیگر از خانواده ها،؛ استرس شان از جنس دیگری است.

زمانی که طلاق در خانواده ای اتفاق افتاده باشد، بسیاری از والدین و بچه های این خانواده ها در خودشان احساس آشفتگی، ناامیدی، تعارض و ناکامی می کنند.


در این زمان از سال مهم است که به یاد داشته باشید این موقعیت زمانی استرس زا نیست که والدین قادرند در وهله اول به نیازهای کودکانشان رسیدگی کنند. در زیر چند شاخص ارائه شده است که با کمک آنها جشن سال نو می تواند برای شما و بچه هایتان کمتر استرس زا باشد.


- شما نیاز به انطباق با انتظارات تان دارید
تلاش کنید بر نیازهای بچه هایتان تمرکز کنید و متوجه باشید که چگونه تصمیمات تان در مورد تعطیلات به طور مستقیم بر آنها تاثیر می گذارد. به آنچه آنها تمایل دارند فکر کنید و اینکه چه چیزهایی برای آنها در این روزها مهمتر هستند.

- توجه به خواسته فرزندان کنید
فرزندان طلاق از یک موهبت بسیار بزرگ در زندگی یعنی داشتن یک خانواده کامل محروم هستند لذا سعی کنید علاوه بر اینکه نقش والدینی خود را به خوبی ایفا می کنید، سعی کنید در ایامی که با شماست و یا ایامی مثل ایام نوروز بهترین ساعات و لحظات را برای وی برنامه ریزی کنید ضمن اینکه در این برنامه ریزی حتما به نظر فرزندتان توجه خاص کنید.

- برنامه های تان در مورد تعطیلات را به بچه ها اطلاع دهید
بچه ها نیاز دارند بدانند در تعطیلات کجا می روند و با چه کسی. از کودکتان برای داشتن ارتباط با والد دیگر و اعضای فامیل در طی این زمان خاص حمایت کنید.

فرزندان طلاق,طلاق در خانواده

- از بحث کردن در مورد اینکه بچه ها تعطیلاتشان را در کجا بگذرانند پرهیز کنید
به خاطر داشته باشید آنچه برای بچه ها مهم است این نیست که آنها با چه کسی روزهای عیدشان را سپری می کنند، برای آنها مهم است که والدین شان در مورد اینکه چه کسی با او در تعطیلات باشد با هم جنگ نکنند. در حالی که تقسیم روزهای عید برای والدین جدا شده چالش برانگیز است اما به خاطر بچه ها، با هم دعوا نکنید و سعی کنید تنش های تان را به حداقل برسانید.

- اگر می خواهید با فرزندتان به مسافرت بروید، به والد دیگر اطلاع دهید
اگر می خواهید همراه با فرزندتان به سفر بروید به والد دیگر اطلاع دهید. به او جزییات سفرتان را بگویید که چه موقع و کجا می روید و نیز اینکه چگونه او می تواند با فرزندش در تماس باشد. از کودکتان برای داشتن ارتباط با والد دیگر و اعضای فامیل در طی این زمان خاص حمایت کنید.

- به بچه تان کمک کنیدهدایایی را برای والد دیگر بخرد یا بسازد
بچه ها نیاز دارند که در این روزها شادی هدیه دادن را تجربه کنند. با کمک به او برای خریدن یا ساختن یک هدیه برای والد دیگر به فرزندتان پیام می دهید که شما حامی رابطه اش با والد دیگر هستید.

- اول با همسر سابق تان هماهنگ شوید
چانه زنی ها و احتمالا بررسی های احتمالی در زمینه چگونگی گذران اوقات فراغت در عید نورورز را با همسر سابق تان انجام دهید، وقتی به نتیجه مثبت رسیدید و بحث و جدلها به پایان رسید آنگاه نتیجه را به اطلاع فرزندان برسانید.

- بچه ها را بر علیه همسر سابق تان نشورانید
هر اتفاقی هم بیفتد و شما و همسر سابق تان از هم خاطره تلخ داشته باشید باز هم شما دو نفر والدین این فرزند هستید لذا هرگز در مورد معایب و کاستی های والد دیگر با فرزندتان صحبت نکنید چون قطعا به ضرر خودتان هم تمام می شود.

- برای فرزندتان وقت جدی بگذارید
اگر فرزندتان با شما زندگی نمی کند و صرفا تعطیلات عید را قرار است با شما زندگی کند، توصیه می کنم در این مدت حداکثر استفاده را از این ایام ببرید و زمان زیادی صرف صحبت کردن و نزدیک شدن به دنیای فرزندتان کنید

- زمان هایی که فرزندتان با همسر سابقتان است از زمان تان به صورت مثبت استفاده کنید
صرف روزهای تعطیلات سال نو بدون حضور فرزندتان واقعا سخت است. برای اینکه سختی این روزها را کم کنید با دوستان نزدیکتان و اعضای خانواده تان برنامه هایی را ترتیب دهید یا از این زمان برای انجام کاری ویژه برای خودتان استفاده کنید.
امیدوارم هیچ خانواده ای در موقعیت این مقاله قرار نگیرد و تمام کودکان از نعمت داشتن پدر و مادر کنار یکدیگر بر سر سفره ی هفت سین ،برخوردار باشند.
منبع:تبیان
 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------