حرف هایی که نباید به یک فرد افسرده بزنیدچگونه یک فرد افسرده را شاد کنیم ,حرف زدن با فرد افسرده,با افراد افسرده چگونه حرف بزنیم

حرف زدن با فرد افسرده

 

چگونه یک فرد افسرده را شاد کنیم؟

حرف زدن با اشخاص افسرده قدری سخت است و شما نباید هر حرفی را به او بزنید تا بتوانید به خوبی از او حمایت کنید. در ادامه می خواهیم ببینیم چه حرف هایی را هیچ وقت نباید به افراد افسرده بزنیم و به جای آن چگونه می توانیم به افراد افسرده کمک کنیم.

حرف هایی که نباید به یک فرد افسرده بزنید

نباید بگویید شاد باش

افراد افسرده چنانچه می توانستند «شاد باشند» حتماً این کار را می کردند و گفتن این حرف به آن ها می تواند دردشان را بیشتر کند. 

 

تکرار مکررات و صحبت های مثبت گرایی امکان دارد احساس گناه و شرمساری که شخص افسرده از گذشته به صورت مداوم با آن دست و پنجه نرم می کند را تشدید کند.

 

به جای آنکه تلاش کنید یک شخص افسرده را زیر بار مثبت گرایی ببرید، این کارها را انجام دهید:

- با وضعیت او همدلی کنید.

- برایش زمان بگذارید.

- از او سوال کنید که دوست دارد درباره ی احساساتش حرف بزند.

- بگویید که برایتان مهم است.

 

چگونه یک فرد افسرده را شاد کنیم ,حرف زدن با فرد افسرده,با افراد افسرده چگونه حرف بزنیم

چگونه یک فرد افسرده را شاد کنیم

 

نباید بگویید دیگران با بدتر از این ها درگیرند

گفتن این جمله که «باید ممنون داشته هایت باشی» یا اینکه «دیگران با بدتر از این ها دست و پنجه نرم می کنند» نه تنها اثری ندارد بلکه سبب می شود فرد افسرده فکر کند اشتباه می کند که چنین احساسی دارد.

 

اینکه افراد چه مقدار دردی را تجربه می کنند یک مسابقه نیست. شاید دیگران مشکلاتی بزرگ تر از کسی که درگیر افسردگی است داشته باشند ولی این مسئله احساسی که یک فرد مبتلا به افسردگی دارد را بی ارزش نمی کند. چیزی که امکان دارد برای دیگران مشکل کوچکی به نظر برسد، از نگاه یک فرد افسرده می تواند غیر قابل حل باشد.

 

تنها فردی که افسردگی را تجربه کرده کاملاً درک می کند که افراد افسرده چه احساسی دارند. آن ها شاید از بیرون خوب به چشم بیایند ولی امکان دارد هر روز با خود در جنگ باشند.

 

افسردگی چیز بسیار شخصی است. هر گونه مقایسه ای امکان دارد آنچه که شخص هر روز از این بیماری تجربه می کند را کوچک یا بی ارزش جلوه دهد.

 

به جای این کار، احساسات فرد را تأیید کنید. برای این کار به او بگویید که همه ی احساس هایی که دارد موجه است و اینکه چیزی که تجربه می کنند نباید کوچک شمرده شود. برای او مکانی قابل اطمینان فراهم کنید تا بتواند بدون ترس از قضاوت حرف بزند.

 

چگونه یک فرد افسرده را شاد کنیم ,حرف زدن با فرد افسرده,با افراد افسرده چگونه حرف بزنیم

با افراد افسرده چگونه حرف بزنیم

 

تو تنها سعی کن زودتر خوب بشی

اشخاصی که افسرده نیستند نمی‌توانند اثر فقدان انرژی جسمی و روحی که افسردگی به فرد تحمیل می‌کند را به خوبی درک کنند. بسیاری از افرادی که با یک فرد افسرده زندگی می‌کنند، برای اینکه او را از رختخواب جدا کرده و به مسافرت و تفریح بفرستند، خیلی سعی می‌کنند.

 

درست است که فکر می‌کنید این کار موثر است، ولی همین کارها می‌تواند ناامیدی فرد افسرده را بیشتر کند. شخص افسرده بیشتر از هر کس می‌خواهد از شرایط به وجود آمده رها شود، ولی نمی‌داند به چه شکلی. یادتان باشد که شرایط روحی، افکار و رفتار یک فرد افسرده تحت کنترل خودش نیست. هر چه افسردگی شخص بیشتر باشد، این مشکلات هم بیشتر می‌شود. بنابراین اعمال فشار برای مجبور کردن او به تفریح یا مسافرت و غیره، در حالی که انرژی کافی برای این کار را ندارد، نمی‌تواند راهکار باشد.

 

چگونه یک فرد افسرده را شاد کنیم ,حرف زدن با فرد افسرده,با افراد افسرده چگونه حرف بزنیم

حرف هایی که نباید به یک فرد افسرده بزنید

 

آنقدر منفی باف نباش

زندگی کرن با یک شخص افسرده چنانچه دشوارتر از افسرده بودن نباشد، آسان تر هم نیست. بی‌حالی و افکار منفی او می‌تواند روی بقیه هم اثر بگذارد. در نتیجه امکان دارد از سمت بقیه ترد شود. به جای اینکه مستقیما به او بگویید از افکار منفی خود دست بردار، بهتر است کاری کنید که حس کند کاملا در کنارش هستید. از او حمایت و مراقبت کنید تا بتواند انرژی و توان لازم را برای غلبه بر شرایط فعلی‌اش به دست بیاورد.

 

تو باید روی ورزش و تغذیه‌ی سالم تمرکز کنی!

چنانچه شما یک متخصص نیستید هیچ وقت نباید به کسی که بیماری روانی جدی دارد، توصیه یا سفارشی بکنید. دوست افسرده شما به نظر یک متخصص دیگر احتیاج ندارد. او فقط یه یک دوست نیاز دارد. سلامت جسم به سلامت روح بستگی دارد، ولی عدم تعادل شیمیایی مغز که باعث افسردگی می‌شود، با ورزش یا خوردن یک سالاد درمان نمی‌شود.

 

تو می‌توانی با بیماری مقابله کنی

افسردگی مثل دیگر بیماریهای جسمی نیست که بتوانید مثل سرماخوردگی آن را درمان کنید. این حرف که دوست شما می‌تواند بر افسردگی خود غلبه کند به این معناست که او تحت کنترل بیماری قرار دارد. شاید این فرض که دوست‌تان قادر به غلبه بر این بیماری ذهنی است به این معنا باشد که وی در مقابل حس خود مسئول است.

 

چگونه یک فرد افسرده را شاد کنیم ,حرف زدن با فرد افسرده,با افراد افسرده چگونه حرف بزنیم

چه حرف هایی را هیچ وقت نباید به افراد افسرده بزنیم 

 

تلاش کن مثبت زندگی کنی

فردی که افسردگی دارد این گونه فکر نمی کند بنابراین با این حرف بیشتر فرد را افسرده می کنید . آنها کار خود را ادامه می دهند و روزانه با آن مقابله می کنند گرچه همه باید تلاش کنند که تکنیک های مثبت گرایی مانند مدیتیشن را انجام دهند و افسردگی را درمان کنند ولی این شیوه ها برای همه درست نیست و هیچ ضمانتی وجودندارد و به راحتی امکان پذیر نیست.

 

تو زندگی خوبی داری، چرا ناراحتی؟

افسردگی ربطی به داشته های زندگی مان ندارد. شاید شما همه پول ها، دوستان یا حتی بهترین شغل های دنیا را داشته باشید، ولی باز هم دلت آرام و قرار نداشته باشد. بنابراین اموال فرد نمی تواند تسکینی برای بیماری روحی وی باشد.

 

به جای آن بگویید: من از ضربه هایی که خورده ای، آگاهم و از تو حمایت می کنم.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------