افسردگی در محیط کار و راههای رهایی از آنافسردگی در محیط کار, عوامل افسردگی در محیط کار, افسردگی شغلی

افسردگی در محیط کار

 

عوامل افسردگی در محیط کار و روش های رهایی از آن

چنانچه انگیزه خود را برای رفتن به محیط کار از دست داده اید یا حس می کنید که در کار خود کاستی دارید، ممکن است که به افسردگی در محیط کار دچار شده اید. در ادامه در مورد آن صحبت کرده ایم با ما باشید.

افسردگی در محیط کار چه علامت هایی دارد؟

غریبه بودن با فعالیت‌های مربوط به کار : کسانی که افسردگی در محیط کار را تجربه می‌کنند، کارشان را استرس‌زا و ناامیدکننده می‌دانند. آنها امکان دارد نسبت به وضعیت کاری‌شان یا کسانی که با آنها کار می‌کنند بدبین شوند. همینطور امکان دارد از نظر عاطفی از کارشان دور شوند و نسبت به آن حسی نداشته باشند.

 

نشانه های جسمی: استرس مزمن که یکی از علامت های افسرگی است می‌تواند باعث  سردرد، معده درد یا مشکلات روده شود.

 

افسردگی در محیط کار, عوامل افسردگی در محیط کار, افسردگی شغلی

عوامل افسردگی در محیط کار

 

افسرگی هیجانی: افسرگی شغلی، نداشتن توانایی روبرو شدن با مشکلات و حس خستگی را به همراه دارد. اشخاص در چنین وضعیتی انرژی لازم برای کار کردن ندارند. در مراحل اولیه امکان دارد شما انرژی نداشته باشید و بیشتر روزها حس خستگی کنید و حتی دچار ترس شوید. ولی همه چیز همین جا تمام نمی‌شود. امکان دارد خوابتان به هم بریزد و به همان مقدار که خسته هستید نتوانید بخوابید. حتی استرس امکان دارد به قدری جدی شود که در توانایی‌های شما مشکل به وجود آورد.

 

کاهش کارکرد: افسرگی شغلی بیشتر بر روی وظایف روزانه در محل کار یا منزل اثر می‌گذارد. اشخاص که به افسرگی دچار هستند نسبت به انجام کارها حس منفی دارند، تمرکز کردن برایشان دشوار است و بیشتر از خلاقیت برخوردار نیستند. همینطور این گروه از اشخاص میل به گوشه گیری و انزوا از مسئولیت‌ها دارند و از کاری که می‌کنند لذت نمی‌برند.

 

شاید به علت همه این موارد هم باشد که فرسودگی و افسردگی را باهم قیاس می‌کنند. اشخاص مبتلا به افسردگی در محل کار احساسات و افکار منفی دارند. بی‌علاقه‌گی نسبت به موضوعات گوناگون، حس ناامیدی، نشانه های شناختی و جسمی و همینطور فکر کردن به خودکشی از دیگر موضوعاتی است که این اشخاص تجربه‌‌اش می‌کنند.

 

افسردگی در محیط کار, عوامل افسردگی در محیط کار, افسردگی شغلی

افسردگی شغلی

 

عوامل افسردگی در محیط کار

تناسب اشتباه

چنانچه شما حس می کنید که بیشتر از آنچه که باید کار می کنید و نباید تا این اندازه برای کار وقت بگذارید، ممکن است احساس افسردگی کنید.

 

داشتن حس گناه به خاطر مسئولیت های پدرانه یا مادرانه

شاید شما به عنوان یک پدر یا مادر دوست بخواهید با بچه های خود وقت بگذرانید. ولی مجبورید تا برای تامین رفاه خانواده کوشش کنید و حفظ تعادل نین کار و زندگی کار سختی است.

 

مشکلات مالی

چنانچه مبلغ پرداختی به شما پایین باشد، ممکن است که انواع استرس و نگرانی در شما به وجود آید. این احساسات می تواند در آخر باعث به افسردگی شود.

 

احساس گرفتار شدن

این حس وقتی در شما شکل می گیرد که کاری را انجام دهید که به آن علاقه ای نداشته و امکان رها کردن آن را هم ندارید. امکان دارد حس کنید که تنها به علت پرداخت اجاره خانه یا گذراندن زندگی مجبورید در این مکان کار کنید. در هر صورت این مسئله می تواند به شما ضرر برساند.

 

افسردگی در محیط کار, عوامل افسردگی در محیط کار, افسردگی شغلی

رهایی از افسردگی در محیط کار

 

خواسته های غیرمنطقی

امکان دارد در محیط کار از شما بخواهند بیش از اندازه کار کنید. چنانچه این اتفاق بیفتد، امکان دارد در مراحل زندگی شخصی شما اختلال به وجود بیاید. از بین رفتن این تعادل می تواند باعث حس افسردگی در اشخاص شود.

 

خشونت در محیط کار

زورگویی و خشونت در محل کار یک مشکل خیلی بزرگ است و سبب بدتر شدن اوضاع در محیط کار می شود. چنانچه قرار باشد کارتان سبب شود که حس کوچک بودن یا بی ارزشی کنید، این امر به آسانی باعث افسرده شدن شما خواهد شد.

 

روحیه پایین

چنانچه تلاش ها و سخت کوشی های شما دیده نشود، روحیه شما پایین آمده و این مسئله به شدت در افسردگی شما در محیط کار تاثیر می گذارد.

 

افسردگی در محیط کار, عوامل افسردگی در محیط کار, افسردگی شغلی

چگونه با افسردگی در محیط کار مقابله کنیم

 

راههای رهایی از افسردگی در محیط کار

هر وقت که حس افسردگی داشتید، بتوانید آن را مشخص کنید

افسردگی با داشتن یک روز بد در محیط کار فرق دارد. چنانچه در موقع کار کردن همیشه خواب آلود هستید، گریه می کنید یا نمی توانید با هیچکس ارتباط داشته باشید، احتمالا به افسردگی دچار شده اید.

 

از کمک همکاران خود بهره مند شوید

چنانچه شما در محیط کار با فردی حس راحتی می کنید، تلاش کنید با او درباره اتفاقاتی که در حال افتادن است حرف بزنید. صحبت کردن به شما کمک می کند تا بتوانید درک بهتری درمورد مشکلات مقابلتان داشته باشید.

 

افسردگی در محیط کار, عوامل افسردگی در محیط کار, افسردگی شغلی

افسردگی و محیط کار

 

از اشخاص متخصص کمک بگیرید

هنگامی که به هر علتی از نظر جسمی بیمار می شوید، از یک پزشک برای درمان کمک می گیرید. در صورت داشتن حس افسردگی هم باید به همین شکل عمل کنید. با یک متخصص در این مورد حرف بزنید.

 

تصمیم بگیرید که می خواهید با مدیر خود حرف بزنید یا نه

همه اشخاص نمی توانند با رئیس خود بهترین رابطه ممکن را داشته باشند. همین موضوع می تواند باعث شود که شما حس افسردگی کنید. چنانچه برایتان امکان دارد درباره این مسئله با آنها حرف بزنید. حتما آنها خوشحال می شوند که بدانند شما چه حسی دارید و چه تغییراتی می تواند به حل مشکلات شما کمک کند.

 

از خودتان مواظبت کنید

هنگامی که حس افسردگی می کنید، می توانید با محافظت صحیح از خود این مشکل را برطرف کنید. به اندازه کافی غذا بخورید و هر شب 8 ساعت خواب مورد نیاز را داشته باشید. این کارها به بهتر شدن شرایط روحی شما کمک بسیاری خواهند کرد.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های روانشناسی(مشاوره خانواده، روانشناسی کودکان، روانشناسی زناشویی، تست روانشناسی،موفقیت و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------