چه بخوریم تا خلق و خوی خوبی داشته باشیمبهبود خلق و خو با تغذیه

مصرف برخی مواد غذایی می توانند حس آرامش بهتر  و خلق و خوی مطلوب را برای شما به ارمغان آورند

 

آیا می دانید که مصرف برخی مواد غذایی می توانند حس آرامش بهتری به شما دهند و خلق و خوی مطلوبی را برای شما به ارمغان آورند؟

تحقیقات محققان علوم تغذیه و سلامت نشان داده که دریافت برخی مواد غذایی و مواد مغذی می توانند در بهبود خلق و خو نقش موثری داشته باشند. از جمله این مواد مغذی و غذایی می توان به موارد زیر اشاره کرد.
 
ویتامین B12
از آنجا که ویتامین B12 برای ساخت دوپامین و سروتونین درمغز لازم می باشد و مقادیر پایین این ویتامین می تواند منجر به افسردگی شود. پس سعی کنید منابع ویتامین B12مثل غذاهای دریایی بخصوص ماهی قزل آلا و سالمون را در رژیم غذایی خود بیشتر استفاده نمایید. همچنین گوشت، مرغ، محصولات لبنی و غلات غنی شده را در برنامه غذایی خود قرار دهید، چون که از منابع غنی این ویتامین هستند.

اغلب افراد افسرده، غمگین و ناراحت هستند این مساله به این دلیل است که داروهای ضد افسردگی می توانند سطح ویتامین B12 را در بدن کاهش دهند. البته این کاهش ویتامین B12با مصرف مکمل آن زیر نظر پزشک در عرض 3 ماه قابل جبران است.
 
گردو و دانه کتان
انواع مغزها و دانه ها، بخصوص گردو و دانه کتان به خاطر این که سرشار از اسید آلفالینولنیک هستند، می توانند تاثیرات فوق العاده ای بر بهبود سطح خلق و خو داشته باشند. در واقع پایین بودن اسید آلفا لینولنیک می تواند احتمال بروز یا شدید کردن افسردگی را در فرد افزایش دهد. البته سطح پایین اسید آلفا لینولنیک می تواند بر سطح دوپامین که عامل شادی است تاثیر بگذارد و آن را در مغز کاهش دهد و یا این که حتی سطح سروتونین را که مانع از خشم و عصبانیت است را کم کند. اما مصرف منظم گردو و دانه کتان مانع از بروز این مشکلات می شود.
 
تربچه
با تحریک آزادسازی دوپامین و نوراپی نفرین می تواند باعث بهبود خلق و خو شود.
 
زردآلو
در میان میوه ها، زردآلو این توانایی این را دارد که خلق و خو را تقویت کند و باعث شادی بیشتر شود. چون سرشار از ویتامین B6 است. در واقع زردآلو حاوی آنتی اکسیدان های مهمی مانند بتاکاروتن، لوتئین و آگزانتین هست که بالا رفتن این مواد در بدن باعث بهبود خلق و خو می شود.
 
ماست کفیر
این نوع ماست حاوی باکتری های پروبیوتیک می باشد. مطالعات محققان نشان داده خانم هایی که 2 بار در روز از ماست کفیر استفاده می کنند، به دلیل سود بردن از باکتری های پروبیوتیک موجود در این ماست ها، کمتر دچار استرس می شوند.

همانطور که ملاحظه می شود، اگر شما به طور منظم از مواد غذایی معرفی شده در فوق استفاده نمایید، می توانید از خلق و خوی بهتر و حس آرامش مناسب تری بهره مند شوید.

منبع:سیمرغ

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------