آداب میهمانی رفتنآداب مهمانی رفتن, آداب حضور در یک مهمانی, آداب حضور در مهمانی

آداب مهمانی رفتن

 

آداب حضور در یک مهمانی

مهمانی رفتن هم مانند هرکار دیگری، آداب و اصول خود را دارد که هر فرد با شخصیتی آنها را رعایت می کند. ما در این مطلب تصمیم داریم آداب مهمانی رفتن را یادآوری کنیم.

الگوریتم رفتن به مهمانی

بدون دعوت به خانه کسی نروید

بدون دعوت به مهمانی رفتن اصلا کار صحیحی نیست. زیرا امکان دارد میزبان در وضعیت نباشد و فقط به دلیل رو دروایسی شما را قبول کند. بهترین وضعیت این است که دعوت بشوید.

 

ولی چنانچه دوست دارید برای یک عصرانه یا شب نشینی به دیدن دوستان بروید بهتر است از یک روز قبل با آنها تماس گرفته و بعد از پرسیدن حال و احوال و حرف های عادی اطمینان داشته باشید. میزبان، برنامه خاصی نداشته باشد. در این صورت می‌توانید خبر دهید که برای روز آینده مهمان او می شوید.

 

چنانچه میزبان نتوانست حضور شما را قبول کند اصلا ناراحت نشوید و بگذارید خودش زمان دعوت را برای شما معین کند.

 

آداب مهمانی رفتن, آداب حضور در یک مهمانی,اداب حضور در مهمانی

آداب حضور در یک مهمانی

 

به وقت برید و بازگردید

یادتان باشد کمتر یا بیشتر از اندازه در خانه میزبان نمانید. اغلب در میهمانی های رسمی مانند جشن تولد ،عروسی ، مراسم ترحیم و ...میزبان ساعت آغاز و پایان مهمانی را ، در کارت دعوت یا به صورت دعوت تلفنی ، معین می کند. ولی در مهمانی های فامیلی که میزبان ساعت معینی را اعلام نمی کند بهتر است خودتان از او بپرسید میهمانی از چه ساعتی تا چه ساعتی است ؟

 

شاید در ایران پرسیدن این طور سوالات رایج نیست ولی اطمینان داشته باشید این سوال مودبانه ایه که باعث می شود شما مطابق برنامه ریزی میزبان عمل کنید و آسایش خیالش  را به وجود آورید.

 

اگر زودتر از ساعت مشخص شده به مراسم دسیدید امکان دارد میزبان هنوز آمادگی پذیرایی نداشته باشد. همین طور از آنجایی که میزبان روز سختی در پیش داشته ، بیش از اندازه ماندن شما در مراسم او را خسته تر می کند. سعی کنید سر ساعت مقرر در مهمانی حاضر و قدری قبل از به پایان رسیدن وقت آماده ی خارج شوید.

 

در مهمانی های بدون دعوت مانند عید دیدنی به طور کامل مشخص است که نباید مدت طولانی در این مهمانی ماند. چون امکان دارد میزبان مهمانان دیگری نیز داشته باشد و یا خودش بخواهد به مهمانی برود.

 

آداب مهمانی رفتن, آداب حضور در یک مهمانی,اداب حضور در یک مهمانی

آداب حضور در مهمانی

 

ناراحتی هایتان را با خودتان نبريد

زمانی که به مهماني مي‌رويد، حتما غصه‌هايتان را در خانه جا بگذاريد. مهماني جاي خوبي براي گفتن مسائل و مشكلات نيست. قطعا ميزبان هم مانند شما مشكلات مخصوص خودش را دارد. يادتان باشد كه اين ديد و بازديدها قرار است فرصتي باشند براي شاد بودن و فراموش كردن مشکلات.

 

با همه سلام و احوالپرسی کنید

زمان وارد شدن به خانه میزبان حواستان باشد با همه استقبال کنندگان از کوچک و بزرک سلام و احوالپرسی کنید و دست بدهید.

 

درباره آقایان چنانچه خانمی در میان میهمانان محرم است ، او باید دستش را جلو بیاورد و با شما دست بدهد.

 

اگر به اتاقی وارد شدید که دعوت شدگان دیگری نیز حضور دارند ادب حکم می کند از نزدیک ترین شخص به خودتان آغاز به احوالپرسی کنید و درست نیست که نیامده به بالای اتاق بروید و با آنهایی که با شما صمیمی تر هستند سلام کنید و سپس با بقیه احوالپرسی کنید. به جز اینکه شخص خاص یا بزرگ فامیل در مهمانی حضور داشته باشد که در این صورت شایسته است نخست به او ادای احترام کنید.

 

آداب مهمانی رفتن, آداب حضور در یک مهمانی,کارهایی که نباید در مهمانی انجام دهیم

اداب حضور در مهمانی

 

به ميزبان كمك كنيد

خوشبختانه خیلی از خانم‌هاي ايراني، اين كار را انجام می دهند. به ميزبان در کار پذيرايي كمك كنيد، هنگام چيدن ميز غذا، مرتب كردن آشپزخانه پس از صرف غذا و شست‌وشوي ظروف. با اين كار، نه فقط به ميزبان كمك مي‌كنيد، بلكه فرصتي پيدا مي‌كنيد تا رابطه‌تان را نیز صميمي‌تر كنيد و شاید چيزهاي جديدي نیز ياد بگيريد.

 

هدیه ای هم در نظر بگیرید

اگر براي نخستین بار است كه داريد به خانه ميزبان مي‌رويد، رسم است كه دست خالي نرويد؛ به خصوص چنانچه ميزبان تازگي‌ها جابه جا شده و يك خانه جديد يا اگر رخداد خوشايندي براي خود ميزبان يا خانواده‌اش افتاده ، به طور مثال بچه‌دارشده، يا پسرش كنكور قبول شده يا... و البته توجه شما مهم‌تر از نوع هديه‌اي است كه مي‌گيريد. لازم نیست حتما یک هدیه گران قیمت بخرید، بعضی وقتها یک هدیه ساده و ارزان در گرمتر کردن ارتباطات خیلی مفید خواهد بود.

 

بدون اجازه به وسایل میزبان دست نزنید

امکان دارد در منزل میزبان وسایل و یا چیزهایی باشند که برای میهمان خوشایند باشند و احساس کنجکاوی سبب گردد تا میهمان از آن بیشتر با خبر شود،که اینگونه اجازه گرفتن از میزبان در این کار خیلی ضروری است هر چند میزبان یک فامیل نزدیک برای شما باشد! چون امکان دارد سبب خرابی و یا آسیب زدن به وسایل میزبان شویم و این آخرین میهمانی در آن خانه باشد.

 

آداب مهمانی رفتن, آداب حضور در یک مهمانی,اداب و رسوم مهمانی رفتن

اداب مهمانی رفتن

 

سرکشی نکردن به دیگر جاهای منزل میزبان

منزل یک مکان خصوصی برای اشخاص و نگهداری وسایل شخصی و ... می باشد و سرکشی بدون اجازه شما به دیگر اتاقها و بخش های خانه میزبان سبب ناراحتی او می شود.

 

در گوشی حرف نکنید

خیلی وقتها پیش آمده در مهمانی‌ها کسانی را دیدیم که با هم درگوشی صحبت می‌کنند. این کار دور از ادب و خیلی زشت است. حتی چنانچه حرف شخصی دارید بهتر است آن را به پس از مهمانی بگذارید.

 

مواظب بچه ها باشید

مواظب بچه خود و میزبان باشید. اگر بچه میزبان نسبت به شما بی ادبی یا فرزندتان را اذیت کرد اجازه ندارید او تربیت کنید. یادتان باشد ، شما در آنجا مدت کوتاهی میهمان هستید و وظیفه تربیت پچه میزبان به عهده پدر و مادر خودش است.

 

چنانچه از رفتار بچه صاحب خونه خوشتان نمی آید و مشکلی در رفتار او می بینید بهتر است کمتر با آنها رفت و آمد کنید و در این باره گله ای نداشته باشید. بلکه می توانیند بعدا در شرایطی مناسب به طور  غیر مستقیم و به صورتی که مادر یا پدر بچه ناراحت نشوند به آنها بگویید رفتار فرزندشان در جمع صحیح نیست.

 

برای ترک مهمانی نفر آخر نباشید 

همانقدر که موارد بالا مهم است ترک کردن مراسم به موقع نیز مهم است. سعی کنید آخرین نفری هم نباشید که مهمانی را ترک می کند. اگر بیش از مدت معمول در مهمانی بمانید و در حالیکه دیگران خانه را ترک کردند شما همچنان حضور داشته باشید در حقیقت به نوعی مزاحم هستید و صاحب خانه را آزرده می کنید.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 مطالب بیشتر برای زندگی بهتر

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------