اگر يك مادر شاغل هستيد... 

 

اگر يك مادر شاغل هستيد

 

اگر شما يك مادر شاغل هستيد، بايد كمي روي زمانبندي‌هاي روزانه‌تان كار كنيد و نگذاريد كه كمبود وقت، شما را فراموشكار يا بي‌دقت كند. ما به شما چند راه براي داشتن يك زمانبندي عملي و موفق را پيشنهاد مي‌كنيم.

 

زن جامعه مدرن، ميلي به خانه‌نشيني ندارد. براي اثبات توانايي‌هايش پابه‌پاي مرد خانه كار مي‌كند و به دليل احساس مسئوليتش كارهاي خانه را هم يك‌تنه به دوش مي‌كشد. آمدن مسئوليت‌هاي تازه به زندگي زنان مدرن و از طرف ديگر حذف نشدن مسئوليت‌هاي قبلي، چند سال بعد او را خسته مي‌كند، انرژي‌اش را كم مي‌كند و باعث مي‌شود كه در هيچ‌كدام از2 وظايفش كه مي‌خواهد نباشد. در جامعه‌اي كه يك پايش پشت خط مدرنيت است و يك پايش هم در زمين سنت، كار كردن و داشتن يك زمانبندي موفق كار آساني براي زنان نيست.

 

اگر شما يك مادر شاغل هستيد، بايد كمي روي زمانبندي‌هاي روزانه‌تان كار كنيد و نگذاريد كه كمبود وقت، شما را فراموشكار يا بي‌دقت كند. ما به شما چند راه براي داشتن يك زمانبندي عملي و موفق را پيشنهاد مي‌كنيم.

 

روزتان را با خودتان شروع كنيد

 

اگر نتوانيد روز خوبي را براي خودتان بسازيد، در كارتان هم موفق نخواهيد شد. زنان شاغل دردسرهاي زيادي دارند؛ آماده كردن بچه‌ها براي مدرسه و بسياري وظايف مادرانه كارشان را دشوار‌تر از ديگر كارمندها مي‌كند. اگر شما در گروه زنان خانه‌دار هستيد، بايد قبل از رسيدن به هر كاري كمي براي خودتان وقت بگذاريد؛ يك دوش آب خنك بگيريد، كمي به ظاهرتان برسيد؛ يك ليوان قهوه يا چاي براي شروع روزتان درست كرده و بعد به ديگر وظايف‌تان رسيدگي كنيد. با نيم ساعت زودتر بيدار شدن، شما مي‌توانيد روزتان را با آماده كردن خودتان شروع كنيد و نه رسيدن به كارهاي ديگران.

 

فردا را پيش‌بيني كنيد

 

نگراني از كارهاي عقب‌مانده به آساني مي‌تواند روز شما را خراب كند. وقتي شما برنامه‌ريزي منظمي براي كار فرداي‌تان نداريد، در لحظه لحظه زماني كه بايد به استراحت اختصاص دهيد، ذهن‌تان مشغول خواهد بود، درحالي‌كه با اين مشغوليت به نتيجه مثبتي براي كارتان هم نخواهيد رسيد. اگر نمي‌توانيد مسائل كاري‌تان را به خانه نياوريد، بهتر است زمان كار خانگي‌تان را محدود كنيد. شما بايد چند دقيقه‌اي را براي برنامه‌ريزي كار فرداي‌تان درنظر بگيريد. روي يك مبل دراز بكشيد و چشم‌هاي‌تان را ببنديد و چند دقيقه به فردا فكر كنيد تا آنچه را كه مي‌خواهيد پله‌پله در ذهن‌تان بچينيد. اگر اين كار هم به شما آرامش نمي‌دهد، وسواس‌تان را با دست گرفتن قلم و كاغذ برطرف كنيد. سعي كنيد آنچه را كه مي‌خواهيد انجام دهيد در فهرستي بنويسيد و در كيف‌تان بگذاريد و سعي كنيد به محض تمام كردن آن فهرست، ديگر به كارتان فكر نكنيد. خانه بايد براي شما جاي آرامش باشد و نه اضطراب كاري كه 24ساعت خودش را همراه شما مي‌كند.

 

يك تنه پيش نرويد

 

سعي نكنيد همه كارها را به تنهايي بر عهده بگيريد. انجام تمامي كارهاي خانه، بزرگ كردن بچه‌ها و انجام كارهاي بيرون چيزي نيست كه به تنهايي از پسش بر بياييد. شايد شما بتوانيد همه اين كارها را انجام دهيد اما در چنين شرايطي يا به خودتان آسيب مي‌زنيد يا كارهاي‌تان را نيمه‌كاره پيش مي‌بريد. مهم نيست كه ديگر اعضاي خانواده‌تان به‌خوبي شما آشپزي نمي‌كنند يا اين‌كه مثل شما از عهده آماده كردن صبحانه و غذاي فردا بر نمي‌آيند. شما بايد كارهاي خانه را به تناسب توانايي و زماني كه هر فرد دارد، بين اعضاي خانواده‌تان تقسيم كنيد. يادتان نرود كه شما هم مثل ديگر افراد خانواده سهمي از اين كارها داريد، پس عادل باشيد و كمال‌گرايي در اين مورد را فراموش كنيد.

 

مراقب خودتان باشيد

 

خودتان را قرباني كارتان نكنيد. شما به صبحانه مختصري كه بدون فشار و عجله صرف شود احتياج داريد پس تحت هيچ شرايطي از آن صرف‌نظر نكنيد. اگر بايد صبح زود سركارتان حاضر شويد بايد از شب قبل خودتان را براي همه چيز آماده كنيد. قبل از خوابيدن چيزي براي صبح آماده كنيد و چند ميوه يا يك خوراكي ساده را براي خوردن در ميان روز آماده كنيد. شما براي آماده نگه داشتن ذهن‌تان به بدني آماده نياز داريد پس هيچ‌چيز را بي‌اهميت ندانيد.

 

نگاهي به تقويم‌تان بيندازيد

 

چك كردن تقويم تنها براي يادآوري روزهاي تعطيل و مناسبت‌هاي عمومي به درد نمي‌خورد. شما بايد برنامه‌هاي‌تان را در تقويم روي ميزي و تقويمي كه در كيف‌تان مي‌گذاريد يادداشت كنيد. قرار ملاقات‌هايي كه در روزهاي آينده داريد، برنامه‌هاي پزشكي يا تاريخ جلسه اوليا و مربيان كودكان‌تان و تمام چيزهايي كه انجام‌شان براي‌تان اهميت دارد را در اين تقويم يادداشت كنيد. شما بايد هر روز بعد از برگشتن به خانه و هر صبح قبل از شروع كردن كارتان تقويم روزهاي آينده را چك كرده و براي‌شان برنامه‌ريزي كنيد.

 

كمي استراحت كنيد

 

چند دقيقه استراحت كنيد تا بتوانيد در ساعات كاري‌تان بهتر كار كنيد. چاي كيسه‌اي يا قهوه فوري را روي ميزتان داشته باشيد و با يك ليوان آب جوش و درست كردن يك نوشيدني گرم سعي كرده خستگي‌تان را كمتر كنيد. هر 10 دقيقه يك‌بار چند ثانيه‌اي نگاه‌تان را از روي مانيتور برداريد. هر نيم ساعت يك‌بار از روي صندلي كارتان بلند شويد و با قدم زدن به كمرتان استراحت دهيد. سعي كنيد حواس‌تان به دقايق باشد و وقت استراحت‌تان از چيزي كه بايد باشد طولاني‌تر نشود.

 

وقت‌تان را تلف نكنيد

 

بيشترين اتلاف‌وقت شما در صحبت‌هايي كه هر لحظه با همكار بغل‌دستي‌تان داريد و تلفن‌ها و ايميل‌هاي گاه و بي‌گاه مي‌گذرد. سعي كنيد زماني مشخص را براي رسيدگي به نيازهاي ارتباطي‌تان درنظر بگيريد. مثلا ابتداي روز يا پايان كار ايميل‌هاي‌تان را چك كنيد. مسنجرتان را راه نيندازيد يا اين‌كه مقابلش بنويسيد كه مشغول كارهستيد تا ديگران با درك كردن شرايط شما مزاحم كارتان نشوند. اگر نتوانيد تعادلي ميان اين مناسبات برقرار كنيد، در پايان روز با انبوهي از كارهاي عقب‌افتاده روبه‌رو مي‌شويد و نمي‌توانيد در خانه هم از شر كار و فكر كردن به آن‌ها راحت شويد.

 

زندگي را متوقف نكنيد


قطعا شما به غير از كار اداري‌تان نياز به رسيدگي به اتفاقات ديگري هم داريد. كارهاي بانكي يا اداري‌ كه بايد به آن‌ها رسيدگي كنيد يا ديدن دوستان و خانواده‌تان بايد بخشي حذف نشدني در برنامه شما باشد. براي كسي كه نزديك به 10 ساعت از روزش را در محيط اداره‌اش حضور دارد، رسيدگي به اين كارها آسان نيست اما شما بايد هر كدام از كارهاي‌تان را در يك بعدازظهر از هفته‌تان انجام دهيد. نگذاريد كه اين موضوع به شما استرس وارد كند بلكه سعي كنيد با برنامه‌ريزي آن را مهار و مديريت كنيد.

 

يخچال‌تان را خالي نگذاريد

 

زمانه تغيير كرده. ديگر نيازي نيست كه ساعت‌ها براي پاك كردن و شستن سبزي‌ها وقت بگذاريد يا هميشه غذاي‌تان را با مواد تازه درست كنيد. براي يك زن شاغل چنين كارهاي ساده‌اي شايد بسيار وقت‌گير و حتي دست‌نيافتني باشد. شما بايد موقعيت خودتان را درك كنيد و با صحبت كردن با همسرتان از او هم بخواهيد كه شرايط‌تان را درك كند. اگر شما كسي را نداريد كه براي انجام برخي امور خانه از او كمك بگيريد، مي‌توانيد آرمان‌گرايي را كنار بگذاريد از برخي مواد آماده استفاده كنيد كه هم هميشه مواد مورد نيازتان را در يخچال داشته باشيد و هم با سرعت بيشتري غذاي‌تان را آماده كنيد.

 

آماده كار باشيد


از شب قبل سعي كنيد همه چيز را براي فردا صبح‌تان آماده كنيد. لباس‌هاي‌تان را آماده كرده و به اين‌كه فردا قرار است چه چيزهايي را بپوشيد فكر كنيد. موبايل‌تان را قبل از خواب شارژ كنيد. كمي پول نقد براي روز بعد در كيف‌تان گذاشته و مداركي كه براي كارهاي فردا به آن احتياج داريد را در كيف‌تان بگذاريد. اگر فكر مي‌كنيد ممكن است برخي نيازهاي‌تان را فراموش كنيد، مي‌توانيد چك ليستي از احتياجات‌تان را تهيه و نيازهاي فرداي‌تان را قبل از رسيدن روز قبل آماده كنيد.

منبع: مجله اینترنتی برترین ها

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   {source}
   X آموزش و مشاوره,آموزش علمی و کنکور

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023