پت تراپی چیست و چه مزایایی دارد؟پت تراپی ,پت تراپی چیست,مزایای استفاده پت تراپی

پت تراپی

 

پت تراپی یا درمان به کمک حیوانات

پت تراپی یا درمان به کمک حیوانات یک نوع درمان است که از حیواناتی مثل اسب، سگ، پرنده ها برای درمان استفاده می شود. از این شیوه برای نیرومندکردن فواید دیگر شیوه های درمانی سنتی هم استفاده می شود.

پت تراپی چیست؟

حیوان درمانی به معنای استفاده از یک حیوان آموزش دیده ویژه و یک فرد یا گروه تعریف شده است، که به وسیله حمل کننده حیوان آسان می شود. همین طور به عنوان حیوان کمک درمانگر شناخته می شود، سرو کار داشتن با حیوانات خانگی برای کمک به روانی بهتر، اجتماعی، احساسی و کارکرد فیزیکی بیماران استفاده می شود. درمان می تواند در جاهای مختلفی مانند بیمارستان ها، خانه های مراقبت و مراکز درمانی انجام شود و می تواند شامل کارهای گوناگون مثل راه رفتن، مراقبت و تیمار کردن، حیوانات درمانی شود. مثل دیگر شیوه های درمان، برنامه پت تراپی به طور موردی بند به بند قصد می کنند تا به نیازهای ویژه هر بیمار جواب دهند.

 

پت تراپی ,پت تراپی چیست,پت درمانی و مزایای سلامت جسمی

پت تراپی چیست

 

مزایای استفاده از پت تراپی یاحیوان درمانی چیست؟

حیوانات آموزش دیده برای کمک به بیمارانی که مبتلا به مشکلات عاطفی و رفتاری، افسردگی، اوتیسم، سوء مصرف مواد و جنون استفاده می شود. حیوانات ما را به عنوان خودمان قبول می کنند - آنها قضاوت نمی کنند و آنها تهدید نمی کنند - بنابراین بیماران می توانند از خالصانه با آنها ارتباط برقرار کنند  و اطمینان داشته باشند که کار مخفی وجود ندارد.

 

به خصوص امکان دارد برای اشخاص مبتلا به اختلالات بنا شده بر احساسات برای باز کردن و اعتماد به انسان ها، سخت باشد ولی کشف این جریان با درمان به وسیله حیوانات خیلی راحت تر است. مزایای برنامه های پت تراپی شامل کاهش استرس، افزایش اعتماد به نفس، بهتر شدن روحیه و توانایی های ارتباطی بهتر، بسیار دیده شده است. 

 

حال قدری بیشتر به جزییات در سه حوزه سلامت و سلامتی می پردازیم که در آن حیوانات خانگی می توانند تفاوت زیادی در سلامت روانی، زوال عقل و سوء مصرف مواد را به وجود آورند.

 

پت تراپی ,پت تراپی چیست, مزایای پت درمانی

مزایای استفاده پت تراپی

 

سلامت روان با پت درمانی 

- ارتباط داشتن انسان با حیوان خانگی سبب آزاد شدن سروتونین، پرولاکتین و اکسی توسین می شود. این هورمون ها در تقویت روحیه انسان ها نقش مفیدی دارد.

- اضطراب را کم می کند و به افراد در رسیدن به آرامش کمک می کند. تنهایی را کاهش و باعث افزایش تحریکات ذهنی می شود.

- در به یاد آوردن خاطرات و حوادث گذشته در بیماران مبتلا به آسیب دیدگی سر یا بیماری های مزمن مثل بیماران مبتلا به آلزایمر مفید است.

- می تواند در مراحل درمانی به عنوان کاتالیزور عمل کند و مراحل درمان را کوتاه تر کند و حتی مقاومت اولیه در مقابل مراحل درمانی را کاهش دهد.

 

پت درمانی و مزایای سلامت جسمی

- درد کلی جسمی را کم می کند.

- مقدار داروهای مصرفی مورد احتیاج شخص را کم می کند.

- سبب آرامش جسمی بیشتر شخص در زمان ورزش کردن می شود.

- در افرادی که استرس دارند سرعت تنفس را کم می کند.

- فشار خون را پایین آورده و سلامت قلب و عروق را بهتر می کند.

- خیلی از هورمون ها مثل فنیل اتیل آمین آزاد می شود که تاثیر آرام بخشی را دارد.

- انگیزه اشخاص را برای شرکت در جلسات درمانی بالا می برد و فرد در طول درمان با کمک حیوانات استرس کمتری خواهد داشت.

 

پت تراپی ,پت تراپی چیست,پت تراپی یا درمان به کمک حیوانات

 پت تراپی یا درمان به کمک حیوانات

 

مزایای پت درمانی برای کودکان مبتلا به اوتیسم

- خیلی از بچه های مبتلا به اوتیسم رابطه عمیقی با حیوانات برقرار نموده و حس می کنند که با حیوانات بهتر از انسان ها می توانند ارتباط برقرار کنند.

- بچه های مبتلا به اوتيسم در استفاده بيشتر از زبان دچار مشکل هستند؛ ولی در طول جلسات درمانی با حیوانات خانگی می توانند از با حیوانات ارتباط برقرار کنند. به نظر می آید این مراحل درمانی در یادگیری مهارت های زبانی آن ها موثر باشد.

 

مزایای پت درمانی در مبتلایان به نارسایی قلبی

آزمایش ها نشان می دهد پت درمانی می تواند متغیرهای فیزیولوژیکی و روانی اجتماعی و فشار خون بالا را در بیماران بستری با نارسایی قلبی بهتر می شوند. در یک بررسی صورت گرفته معلوم شد که یک بازدید 12 ساعته با سگ درمانی سطح نورو هورمون و اضطراب در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی پیشرفته را کمتر می کند.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------