شما هم وقت ‌كم می‌آورید؟ 

 

شما هم وقت ‌كم می‌آورید

 

همه مردم دنیا از دانشمندان و هنرمندان گرفته تا مردم عادی و عموم جامعه تنها 24 ساعت در شبانه‌روز وقت دارند، اما چه طور است كه گروهی با كار و تلاش در این ساعت‌ها به جایگاهی عالی می‌رسند و عده‌ای دیگر هم تنها از وقت نداشتن برای انجام كارهایشان شكایت می‌كنند؟ شاید نوع كارها و شیوه استفاده از زمان است كه موجب ایجاد این همه تفاوت‌ می‌شود.

 

شما هم وقت ‌كم مي‌آوريد؟

 

پس اگر شما هم همیشه وقت كم می‌آورید و ده‌ها كار نیمه تمام در برنامه‌هایتان می‌ماند، به فكر باشید و با ایجاد تغییراتی اساسی از این وضعیت خلاص شوید.

 

روی كارهای مهم تمركز كنید

 

اگر می‌خواهید مدت زمانی را كه در اختیار دارید افزایش دهید، باید كارهای مهم را بشناسید و روی آنها تمركز كنید. بزرگترین اشتباه ما این است كه از صبح تا شب خودمان را مشغول می‌كنیم؛ اما دقت نداریم كارهایی كه وقت ما را می‌گیرد واقعا مهم است یا نه؟!

 

برای این‌كه بهتر متوجه این اشتباه شوید، با خودتان فكر كنید اگر واقعا وقت مانند پول بود، باز هم حاضر بودید آن را برای موارد كم اهمیت خرج كنید؟ یا این‌كه سعی می‌كردید آن‌ را جایی سرمایه‌گذاری كنید كه بیشترین سود را برای شما داشته باشد؟ پس با دقتی بیشتر از دقیقه‌هایی كه در اختیار دارید استفاده كنید.

 

این روزها وقتتان چگونه می‌گذرد؟

 

چند دقیقه به خودتان فرصت دهید تا بهتر متوجه شوید زمانتان چگونه می‌گذرد. شاید فكر كنید با این همه كاری كه دارید، فكر كردن‌ به این موارد بی‌نتیجه است. اما مطمئن باشید در طولانی مدت به نفع شما خواهد بود. پس با خودتان رو راست باشید و دقیق مشخص كنید چه زمان‌هایی و برای انجام چه كارهایی وقتتان را بیهوده تلف كرده‌اید.

 

هدف داشته باشید

 

خیلی خوب است به بهترین شكل از وقت‌تان استفاده كنید، اما این‌كه برای چه چیزی این وقت را اختصاص می‌دهید نیز مهم است. اگر هدف نداشته باشید، به طور حتم نمی‌توانید با موفقیت از وقت‌تان استفاده كنید. تعجب نكنید؛ این اشتباه خیلی از ما انسان‌هاست؛ می‌خواهیم كارآیی خود را افزایش دهیم، اما وقت با ارزش و انرژی خود را بدون در نظر گرفتن هدفی مشخص بیهوده مصرف می‌كنیم.

 

فهرستی از كارهای روزانه همراهتان باشد

 

با این‌كه همیشه می‌دانیم در هر روز چه كارهایی باید انجام شود، اما خیلی بهتر است با نوشتن آنها روی كاغذ ذهن را آزاد بگذاریم و در طول روز برای یادآوری به نوشته خود مراجعه كنیم. پس از انجام هر كار هم مقابل آن علامتی بگذارید تا احساس رضایت بیشتری داشته باشید. علاوه بر این، با این كار زمانی را كه ناچار هستید به كارهای روزمره فكر كنید تا آنها را به یاد بیاورید، كاهش می‌دهید.

 

البته حواستان باشد معمولا همیشه وسوسه می‌شویم اول كارهایی را انجام دهیم كه دوست داریم، نه آنهایی كه باید زودتر انجام شود. در صورتی كه باید همیشه كارها را به ترتیب اهمیت و اولویت تنظیم كنید و به همان ترتیب هم انجام دهید.

 

انجام برخی كارها را به نماینده‌های خود بسپارید

 

كاملا مشخص است اگر بتوانید بعضی از كارها را به فرد دیگری بسپارید، وقت آزاد بیشتری خواهید داشت. پس اگر كسی را می‌شناسید كه می‌تواند كارتان را بخوبی شما و حتی سریع‌تر انجام دهد، كار را به او بسپارید.

 

مراقب خودتان باشید

 

هیچ‌كس نمی‌تواند همیشه مشغول كار كردن باشد و هیچ وقت تفریح و استراحت نكند. اگر هم كسی به این شیوه ادامه دهد، به طور حتم خیلی زود خسته و فرسوده می‌شود. پس همیشه در زندگی خود به فكر حفظ تعادل باشید؛ تعادلی میان كار و تفریح.

منبع : جام جم

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------