۱۰ چیزی که نباید از کسی توقع داشته باشیدتوقع, توقع داشتن, توقع نداشتن از دیگران

توقع داشتن

 

 توقع نداشتن از دیگران

بعضی وقتها از دیگران توقع داریم برای ما کاری انجام دهند یا توقع رفتارهای خاصی از آنها داریم. بعضی اوقات این توقع ما بجا و صحیح است، اما در خیلی از موارد انتظار بی‌جایی داریم و برآورده‌نشدن آن باعث ناامیدی و دلسردی ما می‌شود و روی روابط ما با دیگران اثر منفی می‌گذارد. در ادامه، برخی از انتظاراتی را آورده ایم که با کنارگذاشتن آنها می‌توانیم شادتر زندگی کنیم و فرد موفق‌تری باشیم.

باید بدانیم که نمی‌توانیم همه‌چیز را کنترل کنیم و از دیگران توقع داشته باشیم مطابق میل و خواسته ما رفتار کنند. برای داشتن روابط بهتر باید بیاموزیم چه انتظاراتی را نباید از دیگران داشته باشیم. 

 

هنگامی که خودتان را گناهکار می‌دانید، توقع نداشته باشید دیگران قدرتان را بدانند

نمی‌توانید انتظار داشته باشید دیگران با شما مثل فردی ارزشمند رفتار کنند، هنگامی که خودتان چنین رفتاری با خودتان ندارید. همه ما بعضی اوقات دچار اشتباه می‌شویم، با مشکلاتی مواجه می‌شویم و افسوس‌ها و حسرت‌هایی داریم؛ اما نباید خودتان را مشکل اصلی بدانید و سرزنش کنید. شما قدرت و ارادۀ عوض کردن زندگی‌تان را دارید؛ بنابراین قدر خودتان را بدانید و قدرت‌ها و توانایی‌هایتان را ببینید تا بتوانید از دیگران انتظار داشته باشید که همین برخورد را با شما داشته باشند.

 

ارزش شما در درون خودتان پنهان است. دیگران درگیر زندگی خودشان‌اند و فکر می‌کنند همه در دنیای اطرافشان هم همان نیازها و خواسته‌ها را دارند. آنها از نظر احساسی یا ذهنی آمادۀ تأیید ارزش شما نیستند. چیزی که به شما می‌گویند یا درمورد شما انجام می‌دهند بازتابی از انتظارات خودشان است و نباید آنها را با توقعات خودتان اشتباه بگیرید.

 

توقع, توقع داشتن,توقع داشتن از دیگران

توقع نداشتن از دیگران

 

توقع نداشته باشید که کامل باشند

چنانچه عیب ها را کمال ببینید هیچ موقع ناامید نخواهید شد. ولی بسیاری هنوز زمانی که دیگران اشتباه می کنند به آنها دشوار می گیرند و با همین شیوه برخورد روابطشان از بین می رود. این وسواس برای کامل بودن باعث افسردگی، اضطراب، بیماریهای مزمن و خطر اقدام به خودکشی می شود.

 

بگذارید دیگران اشتباه کنند و از اشتباهاتشان درس بگیرند. به این فکر کنید که چنانچه هیچکس اشتباه نمی کرد دنیا به چه صورت می شد. همه ما ربات هایی سرد و بی احساس بودیم که هیچ لذتی را در زندگی نمی بردیم.

 

چنانچه دیگران آماده رفتن هستند توقع نداشته باشید که با شما بمانند

برخی وارد زندگی‌تان می‌شوند و می‌مانند، اما بیشترِ افراد وارد زندگی‌تان می‌شوند و می‌روند. بگذارید افرادی که دیگر نمی‌خواهند با شما باشند از شما جدا شوند و بروند. آنها که با شما می‌مانند افرادی هستند که در روزهای خوشی و ناخوشی کنارتان هستند و در زندگی‌تان مهم و باارزش‌اند. حتی  بعضی اوقات هم کسی کنارتان نیست و باید روی پای خودتان بایستید، که البته تجربه خوشایندی نیست، اما پایداری و قدرت را به شما یاد می دهد. بعضی اوقات تنها پایان خوش دل‌کندن است.

 

توقع, توقع داشتن,توقع نداشته باش

توقع داشتن از دیگران

 

توقع نداشته باشید که فکرتان را بخوانند

برخی بینش قوی تری دارند ولی بسیاری توانایی فهمیدن احساس یا نگاه شما نیستند. اینکه شما نسبت به احساس دیگران حساس تر هستید به این معنی نیست که دیگران نیز باید همه چیز را از نگاه شما بخوانند. همه دوست ندارند روانشناس باشند، به همین علت خودتان را بسیار روشن و آشکار نشان دهید تا دیگران مجبور نشوند که فکر و احساستان را حدس بزنند! گفتگوی صادقانه و آزاد ارتباطات مستحکم تری می سازد.

 

همیشه از دیگران انتظار قدردانی نداشته باشید

امکان دارد دیگران شما را تحسین کنند یا نکنند. شما نمی‌توانید به تشویق و تمجید آنها وابسته باشید. چنانچه برای اینکه دیگران از شما قدردانی کنند و ارزش کارهای شما را بفهمند کارهای خوبی انجام می‌دهید، باید برای ناامید و دلسردشدن آمادگی داشته باشید.

 

هیچ گاه کاری را برای قدرشناسی دیگران انجام ندهید. همیشه کاری را انجام دهید که خودتان می‌خواهید و فکر می‌کنید صحیح است.

 

هنگامی که کاری را برای رسیدن به رضایت درونی انجام دهید، باعث می‌شود احساس بهتری پیدا کنید. هر دفعه که در مسیر صحیحی قدم برمی‌دارید یا احساسی منفی را از بین می‌برید یا به دیگران مهربانی می‌کنید، خودتان را تحسین کنید و به خود تبریک بگویید. اهمیت ندارد که دیگران چه فکری می‌کنند. چیزی که مهم است این است که خودتان درمورد خودتان چه فکری می‌کنید. با خود حرف بزنید و از حرف‌های دلگرم‌کننده‌ و انرژی‌بخش استفاده کنید. این کار سبب می‌شود پیش خودتان اعتبار بیشتری به دست بیاورید.

 

هنگامی که برای خودتان ارزشی قائل نیستید، از دیگران انتظار نداشته باشید به شما ارزش و بها دهند

موقعی که برای خودتان ارزشی قائل نباشید و از خودتان دفاع نکنید، به‌شدت خودتان را کوچک و حقیر می‌کنید و این پیغام را به دیگران می‌دهید که حتی برای خودتان هم شخص با ارزشی نیستید؛ بنابراین با خودتان مثل شخصی ارزشمند رفتار کنید تا دیگران هم همین برخورد را با شما داشته باشند.

 

توقع, توقع داشتن,انتظار داشتن از دیگران

توقع بیجا

 

از بقیه توقع نداشته باشید در کارهای کودکانه و شیطنت‌ها شما را همراهی کنند

امکان دارد بعضی اوقات احتیاج داشته باشیم بچه بشویم، که سبب می‌شود زندگی را خیلی جدی نگیریم. بهترین وضعیت زمانی است که با یک دوست این کارهای کودکانه و به‌ظاهر بی‌معنی را انجام می‌دهیم، اما بعضی اوقات کسی را نداریم. چرخیدن در اتاق نشیمن، ایستادن روی رختخواب و سخنرانی‌کردن، شکلک‌درآوردن مقابل آینه، وزنه‌برداری‌کردن با ظرف پودر شوینده، شمشیربازی با قاشق غذاخوری و کلا رهاکردن قیدوبندها و کنترل‌نکردن احساسات در برطرف کردن استرس و تنش تاثیرگذارند.

 

برای آزادگذاشتن کودک درونمان به فردی احتیاج نداریم. بعضی اوقات همین رفتارهای به‌ظاهر احمقانه واقعا احساس خوبی دارند. البته رفتارهای مناسب و معقول در جامعه خیلی خوب است، اما بهتر است که بعضی اوقات به خودمان قدری استراحت بدهیم!

 

توقع نداشته باشید که هر دفعه زمین خوردید، بلندتان کنند

البته دوستان و خانواده خوب هنگامی که احتیاج داشته باشید به کمک شما می آیند ولی برای پاک کردن خاک روی لباستان از آنها توقع نداشته باشید. آنها نیز مشکلات درونی خودشان را دارند و نمی توانند برابر مشکلات شما و نیز مشکلات خودشان را تحمل کنند. میخواهند کمکتان کنند ولی نه همیشه و نه در همه زمان ها. این به آن معنی نیست که به شما اهمیت نمی دهند، این یعنی بعضی اوقات باید خودتان به تنهایی بار مشکلاتتان را به دوش بکشید.

 

انتظار نداشته باشید که همیشه همه چیز را با هم داشته باشید

توپ ترکش زندگی هرازگاهی به همه می خورد و برای آدمهای گوناگون جمع و جور کردن خودشان امکان دارد زمان مخنلفی طول بکشد. به دیگران محبت داشته باشید و درک کنید که همه آدمها همیشه همه سعی شان را می کنند. تلاش کنید ارزش بیشتری به دنیا و به روابطتان بدهید و سعی نکنید دیگران را در اداره زندگی شان کنترل کنید.

 

توقع, توقع داشتن,انتظار داشتن از بعضیا

انتظار داشتن از دیگران

 

از دیگران انتظار نداشته باشید به شما انگیزه بدهند

هیچ‌ فردی نمی‌تواند همیشه شما را تشویق کند. بعضی اوقات حال بدی دارید و ناراحت هستید، یک دوست می‌تواند حال شما را بهتر کند؛ اما نمی‌تواند شما را مجبور کند از زندگی لذت ببرید. خود شما هستید که باید اهدافی را برای خود مشخص کنید و برای رسیدن به آنها کوشش کنید؛ بنابراین، از دیگران توقع نداشته باشید این کار را برای شما انجام دهند.

 

اهدافی که مشخص می‌کنید حتما نباید خیلی چشمگیر و ویژه باشند، اما باید شما را به جلو و به‌ سوی چیزی هدایت کنند که برایتان با ارزش است. اینکه بنشینید و در انتظار باشید انگیزه خودش به سراغتان بیاید کاری بیهوده است. به‌دنبال چیزی باشید که باعث می‌شود از جایتان بلند شوید و به خودتان تکانی بدهید. در خودتان انگیزه و اشتیاق به وجود آورید و ذهنتان را درگیر چیزی به جز خودتان کنید.

 

توقع نداشته باشید دیگران همیشه با حرف‌هایتان موافق باشند

چنانچه از آن دسته کسانی هستید که توقع دارید دیگران با هر چیزی که می‌گویید موافق باشند سخت اشتباه می کنید. بیشترِ مردم افکار و عقاید خودشان را دارند و این انتظار که همیشه با آنچه می‌گویید موافقت کنند انتظاری بی‌جا و غیرحقیقی است. می‌توانید با ارائه داده‌ها، نتایج پژوهش‌ها و واقعیت ها برای متقاعدکردن دیگران سعی کنید، اما فکر نکنید آنها همیشه با شما موافقت می‌کنند یا «باید» با شما موافقت کنند.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   {source}
   X آموزش و مشاوره,آموزش علمی و کنکور

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023