رازهایی از هدیه دادن گل 

 

رازهایی از هدیه دادن گل

 

گل علاوه بر سمبل زیبایی، یکی از هدایایی است که نشان دهنده ی احساسات و عواطف انسان در شرایط مختلف است. هدیه دادن گل برای هدیه گیرنده احساس خوشایندی را به وجود می آورد که معمولا" نشانه ی علاقه و صمیمیت هدیه دهنده محسوب می گردد و باعث زینت و شادابی محفل نیز می شود.

 

بهترین استفاده ای که می توان از این هدیه ی شادی بخش نمود آن است که گل های مختلف را در معانی متفاوت به عزیزان مان و آن هایی که دوست شان داریم هدیه بدهیم. این کار موجب می شود تا موجی از شادمانی و احساس صمیمیت و رضایت در وجود آن ها به حرکت درآید و غم و اندوه و مشکلات را مورد هجوم قرار دهد، علاقه افزایش می یابد و محبت ها پایدارتر می شود.

 

گل لطیف است و احساس لطافت را در روح انسان ها دوچندان می کند و رایحه ی خوش آن تمام وجود فرد را دگرگون می سازد. اهدای گل نیاز به مناسبت ندارد و بد نیست بعضی وقت ها شاخه ای گل به همسر، مادر، پدر، خواهر، برادر، فرزند و همکار و آن هایی که دوست شان داریم هدیه بدهیم.

 

با اهدای گل عواطف و احساسات خود را بیان کنیم و دیگران را شگفت زده نماییم. دست کم با این کار طراوت، شادابی، خنده و صمیمیت جای سلام و احوال پرسی روزمره و تکراری مارا خواهد گرفت و در وجود طرف مقابل غوغایی شگفت انگیز به پا خواهد شد.

 

 

● کاربرد گل در کشورهای مختلف

 

در اغلب کشورهای اروپایی مرسوم است کسانی که به میهمانی شام دعوت می شوند برای تشکر از خانم میزبان چند شاخه گل به او هدیه دهند. در ژاپن هر گل معنای مختلفی دارد و در موارد مختلف مردم آن کشور از گل استفاده های فراوان می کنند.

 

بهترین استفاده ای که می توان از این هدیه ی شادی بخش نمود آن است که گل های مختلف را در معانی متفاوت به عزیزان مان و آن هایی که دوست شان داریم هدیه بدهیم. این کار موجب می شود تا موجی از شادمانی و احساس صمیمیت و رضایت در وجود آن ها به حرکت درآید.

 

آن ها به پرورش گل علاقه ی زیادی دارند و در گل آرایی از استادان توانمند و برجسته ای برخوردارند. ژاپنی ها هر سال جشن گل برگزار می کنند و اغلب عشاق آن کشور با توجه به این که هر گل معنا و مفهوم خاصی دارد احساس خود را با آن بیان می کنند و بانوان آن سرزمین هم برای نشان دادن درخواست و نظرات خود از گل هایی که به همان معنا هستند بهره می برند.

 

در این کشور گل داودی نشانه ی طول عمر است و در مراسم بازنشستگی افراد یک دسته گل داودی به آن ها هدیه می دهند و به این ترتیب برای او زندگی طولانی آرزو می کنند. اهدای شکوفه ی گیلاس یادآور آن است که زندگی زودگذر است و نباید آن را سخت گرفت و موجب آزار و اذیت دیگران شد.

 

البته یونانی ها اولین ملتی بودند که برای گل های مختلف معانی مشخصی تعریف کردند و در زندگی خصوصی و اجتماعی از آن استفاده نمودند. بعد از آن رومی ها از این روش استقبال کردند و سایر مردم جهان کم و بیش آن را پذیرفتند.

 

در کشور ما هم گل ها کاربدهای مختلفی دارند و هر گل به عنوان نوعی نماد و نشان مشخص مورد استفاده قرار می گیرد. ایرانی ها معمولا" از گل برای ابراز علاقه به جنس مخالف، جشن و میهمانی ها، تبریک به عروس و داماد، عیادت مریض، کسی که خانه ی جدید خریده است یا فرزندی به دنیا آورده استفاده می کنند.

 

گل لاله در کشور ما طرفداران زیادی دارد و در رنگ های مختلف پرورش می یابد. جشنواره ی گل لاله پایان بهار هر سال باحضور اغلب طرفداران داخلی و خارجی برگزار می شود و عرضه ی آن در سطح کشور گسترش می یابد که با استقبال بی نظیر ایرانیان مواجه می شود.

 

 

● معنای گل ها

 

معنای گل ها در ادوار مختلف متفاوت بوده است. مثلا" گل رز که مورد علاقه ی اغلب افراد بوده است در دوره ی رنسانس سمبل شهادت و عشق آسمانی و بعد از آن نشانه ی آرامش، نعمت و صلح بوده است. این گل در مصر باستان نشانه ی تقوی و پاک دامنی و در عهد یونانی ها نشانی مقدس بوده و رومی ها آن را به عنوان سمبل فتح و پیروزی می شناخته اند.

 

اما گل رز امروزه همه جا معنای عشق و زیبایی دارد. در اغلب کشورها گل ها از معانی یکسانی برخوردار شده اند که دانستن آن ها استفاده ی به موقع از معانی آن می تواند در بهبود ارتباط نقش مؤثری داشته باشد.

 

▪ گل بنفشه: به معنی نجابت و کم رویی، اندیشه ی ناگفته ، پاک دامنی ، فروتنی

 

▪ گل شقایق: اختلاف

 

▪ گل سرخ: عشق و زیبایی

 

▪ رز سیاه: مرگ و تسلیت

 

▪ رز سفید: عشق مبارک و فرخنده

 

▪ رز کاملا" شکفته: تعهد و دوست داشتن

 

▪ دسته گل رز: قدردانی

 

▪ ترکیبی از گل رز سفید و سرخ: سازش، اتحاد

 

▪ سوسن: ملاحت و زیبایی

 

▪ سوسن سفید: دوشیزگی و پاک دامنی

 

یونانی ها اولین ملتی بودند که برای گل های مختلف معانی مشخصی تعریف کردند و در زندگی خصوصی و اجتماعی از آن استفاده نمودند. بعد از آن رومی ها از این روش استقبال کردند و سایر مردم جهان کم و بیش آن را پذیرفتند.

 

▪ خشخاش: تنبلی و سستی

 

▪ شکوفه ی پرتقال: علاقه به ازدواج

 

▪ سنبل: اندوه و تأسف

 

▪ شب بو: عشق در حال سیه روزی و بدبختی

 

▪ زنبق سفید: عفت و پاک دامنی

 

▪ کاملیای سفید: قابل ستایش و پرستیدنی

 

▪ کاملیای صورتی: در آرزوی رسیدن به یکدیگر


▪ کاملیای قرمز: عشق آتشین

 

▪ نیلوفر آبی: حقیقت

 

▪ آنتوریوم: عشق ، علاقه و محبت


▪ داوودی: تو دوست فوق العاده ی من هستی

 

▪ آفتابگردان: ستایش ، غرور و پرستش

 

▪ نرگس: غرور و خودبینی

 

▪ نرگس زرد: احترام


▪ اقاقیا: عشق پاک

 

▪ کاکتوس: پایداری و استقامت

 

▪ لاله: عاشق واقعی

 

▪ مریم: لذت بردن

 

▪ میخک: جواب مثبت به درخواست عشق

 

▪ قاصدک: وفاداری ، خوشبختی و صداقت


▪ نسترن: احساس همدلی و تقاضای دوست داشتن


▪ پامچال: بدون تو ادامه ی زندگی را نمی خواهم


▪ یاسمن: شادی و دل پذیری


▪ رزماری: یادآوری خاطرات گذشته

 


البته تعداد شاخه های دسته گل اهدایی هم معنای مختلفی دارد:


▪ یک شاخه گل: توجه


▪ سه شاخه گل: احترام

 

▪ پنج شاخه گل: علاقه و محبت


▪ هفت شاخه گل: عشق

 

۱۰ شاخه گل لاله نشانه ی یک عشق بی نظیر و ماندگار می باشد.

 

 

علاقه و توجه به گل تا اندازه ای اهمیت دارد که برخی ملت ها از گل به عنوان علامت کشور خود استفاده کرده اند.

 

▪ بلژیک: گل آزالیا

 

▪ انگلستان: رز

 

▪ رومانی: رز

 

▪ هلند: لاله

 

▪ کانادا: برگ افرا

 

▪ یونان: بنفشه

 

▪ چین: نرگس

 

▪ مصر: نیلوفرآبی

 

▪ ایران: گل سرخ

 

▪ مکزیک: کاکتوس

 

▪ لیتوانی: رو


▪ ژاپن: داودی

 

▪ هندوستان: نیلوفر


▪ اسپانیا: درخت انار

 

▪ لهستان: گل گندم

 

▪ پاراگوئه: شکوفه ی پرتقال

منبع:alavigroup.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------