سید محمد شاهچراغی کیست؟ بیوگرافی سید محمد شاهچراغی, زندگی نامه ی سید محمد شاهچراغی

سید محمد شاهچراغی کیست

 

آشنایی با سید محمد شاهچراغی

آیت الله سید محمد شاهچراغی فرزند مرحوم سید حسن، متولد بیستم خرداد سال 1313 هجری شمسی در روستای حسن آباد شهرستان دامغان می باشد. ایشان نماینده مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه ی سمنان است.

زندگینامه سید محمد شاهچراغی

سید محمد شاهچراغی در سال 1313 خورشیدی در روستای حسن آباد دامغان به دنیا آمد. روحانی شیعه، نماینده مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه سمنان است؛ که پس از عباسعلی اختری با حکم رهبر جمهوری اسلامی ایران، سید علی خامنه ای در تاریخ 21 دی 1380 به این سِمت منصوب شد.

 

آیت الله سید محمد شاهچراغی فرزند مرحوم سید حسن، متولد بیستم خرداد سال 1313 هجری شمسی در روستای حسن آباد شهرستان دامغان می باشد که دوران طفولیت و نوجوانی را در این روستا گذرانده است.

 

وی بعد از گذراندن تحصیلات ابتدایی در روستای فرات، در سن 15 سالگی و به پیشنهاد برادر بزرگش، مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سید طاهر شاهچراغی، راهی حوزه علمیه دامغان شد، تا فراگیری علوم دینی را زیر نظر اساتید این مدرسه آغاز کند؛ و در این مسیر علاوه بر کمک از برادر خویش، بخشی از ادبیات را در محضر مرحوم شیخ محمدرضا خدایی و نیز قسمتی از آن را نزد مرحوم شیخ غلامحسین خیری یاد گرفت.

 

بیوگرافی سید محمد شاهچراغی

 

هجرت سید محمد شاهچراغی به قم

سید محمد شاهچراغی، پس از شش سال تحصیل در حوزه دامغان، مهاجرت به قم و اقامت در آنجا را انتخاب کرد.

 

این طلبه ی جوان، در سال 1334 و در سن 21 سالگی وارد قم می شود و با وجود این که برای داشتن حجره در مدرسه فیضیه، این سه شرط لازم بوده است: ۱- سن طلبه ۲۱ سال باشد. ۲- درس را در حد لمعه خوانده باشد. ۳- یک سال هم سابقه اقامت در شهر قم را داشته باشد؛ و وی شرط سوم را نداشت، اما با وساطت آقای اشعری و عنایت مرحوم علمی – متصدی امور مدرسه فیضیه – مشکل اقامتش در مدرسه فیضیه حل شد و به این ترتیب پس از یک شب بیتوته در مسافرخانه، وارد مدرسه فیضیه شده و به عنوان اولین طلبه ی دامغانی که از این شهر راهی قم شده بود، تحصیل را شروع کرد.

 

آیت الله شاهچراغی پس از ۱۷ سال اقامت و تحصیل در قم، به دلیل شرایط سخت زندگی، از قم به نائین مهاجرت کرد تا به کار تبلیغ دین در محمدیه نائین بپردازند، اما پس از یک سال در نائین، در سال 1351 هجری شمسی، با توجه به رفاقت و آشنایی با مرحوم حجت الاسلام والمسلمین محمد تقی نصیری و مرحوم آیت الله محمد علی عالمی به شهر سمنان آمده و به اقامت نماز جماعت در مسجد عابدینیه و تدریس در مدرسه علمیه صادقیه سمنان مشغول شد. از دیگر فعالیت های ارزشمند ایشان در سمنان، اقدام به تأسیس حوزه علمیه عصمتیه بوده است که از ثمرات آن، تربیت بسیاری از خواهران، جهت رواج و تبلیغ معارف اسلامی می باشد.

 

پیروزی انقلاب اسلامی

با وقوع انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره)، آیت الله شاهچراغی در سال 1358 هجری شمسی به عنوان اولین امام جمعه استان، در شهر مهدیشهر در آمد که این حضور ۲۲ سال ادامه یافت و در این مدت توفیق تأسیس حوزه علمیه ولی عصر عج الله فرجه الشریف، را در این شهر می یابند که تاکنون برکات و ثمرات زیادی را در پی داشته است.

 

همچنین وی مسئولیت اداره بنیاد شهید استان را برعهده گرفت.

 

مقام معظم رهبری در دی ماه سال 1380 هجری شمسی آیت الله سید محمد شاهچراغی را به عنوان نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرستان سمنان نمودند؛ همچنین این بزرگوار در دو دوره ی متوالی به عنوان نماینده مردم در مجلس خبرگان رهبری انتخاب شدند.

 

انتصاب حجت الاسلام شاهچراغی‌ به‌ امامت‌ جمعه‌ سمنان

حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ طی‌ حکمی‌ حجت‌الاسلام‌ آقای‌ حاج‌ سیدمحمد شاهچراغی‌ را به‌ امامت‌ جمعه‌ سمنان‌ و نمایندگی‌ خود در آن‌ استان‌ منصوب‌ کردند.

 

متن‌ حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ به‌ این‌ شرح‌ است‌:

بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحیم‌

جناب‌ حجه الاسلام‌ آقای‌ حاج‌ سیدمحمد شاهچراغی‌ دامت‌ توفیقاته‌

از آنجا که‌ جناب‌ حجه‌الاسلام‌ آقای‌ حاج‌ شیخ‌ عباسعلی‌ اختری‌ پس‌ از سالها خدمت‌ و تلاش‌ صادقانه‌ از امامت‌ جمعه‌ی‌ سمنان‌ کناره گیری‌ کرده اند، جنابعالی‌ را که‌ بحمدالله‌ موصوف‌ به‌ علم‌ و عمل‌ و برخوردار از تجربیات‌ با ارزشی‌ می‌باشید، به‌ امامت‌ جمعه‌ سمنان‌ و نمایندگی‌ خود در استان‌ منصوب‌ می کنم‌. انشاءالله‌ تعالی‌ با برگزاری‌ این‌ فریضه ی‌ بزرگ‌ الهی‌ مردم‌ را به‌ وظایف‌ خطیر و حساسی‌ که‌ در این‌ برهه‌ نسبت‌ به‌ اسلام‌ و انقلاب‌ دارند و همچنین‌ لزوم‌ وحدت‌ و همدلی‌ و پرهیز از تفرقه‌ و اختلاف‌ که‌ بزرگترین‌ وسیله‌ نفوذ دشمنان‌ اسلام‌ است‌ توجه‌ داده‌ و با همکاری‌ اهالی‌ محترم‌ و علمای‌ معظم‌ و مسئولان‌ استان‌ نسبت‌ به‌ برگزاری‌ هر چه‌ باشکوهتر نماز جمعه‌ اقدام‌ فرمایید. توفیقات‌ شما و مردم‌ مؤمن‌ و انقلابی‌ استان‌ شهید پرور سمنان‌ را از خداوند متعال‌ مسئلت‌ می نمایم‌. والسلام‌ علیکم‌ و رحمه‌الله‌ و برکاته‌.

 

زندگی نامه سید محمد شاهچراغی

 

مسئولیت های سید محمد شاهچراغی

شاهچراغی از دی ماه سال 1380 شمسی نماینده ولی فقیه در استان سمنان و امام جمعه شهر سمنان است. او همچنین نماینده دوره چهارم و پنجم مجلس خبرگان رهبری از استان سمنان است. از دیگر فعالیت‌ها و مسئولیت‌های وی می‌توان به این امور اشاره کرد:

 

- حاکم شرع دادگاه انقلاب

- امام جمعه شهرستان مهدی شهر

- مدیر کل بنیاد شهید استان سمنان

- امام جماعت مسجد عابدینیه سمنان

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------