زندگینامه مغیرة بن حارث بن عبدالمطلب : پسر عموی پیامبر (ص)زندگی نامه مغیرة بن حارث بن عبدالمطلب

مغیرة بن حارث بن عبدالمطلب کیست

 

آشنایی با زندگینامه مغیرة بن حارث بن عبدالمطلب، پسرعموی پیامبر اسلام (ص) :

در این مقاله از بیتوته، با زندگینامه مُغِیرَة بن حارث بن عبدالمطلب، پسر عمو و صحابی پیامبر اکرم (ص) و از شعرای صدراسلام آشنا می شوید. وی پس از بعثت، در شمار دشمنان سرسخت پیامبر(ص) درآمد و در جنگ با پیامبر(ص)، با مشرکان همکاری می کرد، اما اندکی پیش از فتح مکه، به اسلام روی آورد.

چکیده ای از زندگینامه مغیره بن حارث بن عبدالمطلب :

نام کامل : المُغِیرَة بن الحارث بن عبدالمطلب

کنیه : ابوسفیان

دودمان : قریش

اقوام شناخته شده : پسر عموی پیامبر (ص)

تولد : 53 BH/571-2

محل تولد : مکه

محل (های) اقامت : مکه

مرگ/شهادت : 15 یا 20 / 636-7 یا 640-1

محل دفن : قبرستان بقیع

 

زندگی نامه مغیرة بن حارث بن عبدالمطلب :

ابوسفیان مغیره بن حارث بن عبدالمطلب (متوفی 15 یا 20 /636-7 یا 640-16) پسر عموی حضرت محمد (ص) و از یاران ایشان بود. او در اوایل اسلام نیز شاعر بود. پس از بعثت پیامبر (ص) مغیره دشمن سرسخت پیامبر (ص) شد و از مشرکانی که با او می جنگیدند حمایت کرد. اما پس از فتح مکه به دست پیامبر(ص) به اسلام گروید.

 

نسب و تولد المغیره بن الحارث بن عبدالمطلب :

بر اساس اشعار طنز حسان بن ثابت، برده ای به نام سمیه مادر مغیره بن بود. در حالی که در روایات دیگری نام مادرش غازیه (غَزیّه) که زنی از قریش بود ذکر شده است. مغیره در شب ولادت پیامبر (ص) به دنیا آمد و گفته شده که شباهت زیادی به پیامبر (ص) دارد. او برادر رضاعی پیامبر(ص) بود و در دوران کودکی با هم دوست بودند.

 

اختلاف بر سر نام او :

ابوسفیان کنیه ی مغیره بن الحارث بود، اما بر نام او اختلافاتی وجود دارد. اکثر مورخان نام او را مغیره ذکر کرده اند، از جمله ابن هشام و ابن سعد. در حالی که تعدادی از مورخان ذکر کرده اند که المغیره نام برادرش بوده است.

 

مرگ مغیرة بن الحارث بن عبدالمطلب :

گفته می شود که المغیره در آغاز خلافت عمر در سال 15 قمری از دنیا رفت. در حالی که روایات دیگر به وفات وی در سال 20 قمری اشاره شده است. او در قبرستان بقیع به خاک سپرده شد.

 

مغیرة بن حارث بن عبدالمطلب که بود

مغیرة بن حارث بن عبدالمطلب چه کرد

 

حمایت مغیره از مشرکین بعد از بیعت :

مغیره پس از بیعت پیامبر (صلی الله علیه و آله) دشمن سرسخت پیامبر (صلی الله علیه و آله) شد. او از مشرکان برای مبارزه با پیامبر (ص) حمایت کرد. در کنار عبدالله بن زبعری و عمرو بن عاص. همانطور که مغیره حضرت محمد (ص) را مسخره کرد، اما حسان بن ثابت با اشعار طنز پاسخ او را داد. پس از پیروزی مسلمانان بر مشرکان در جنگ بدر، مغیره گزارش جامعی از آن تهیه کرد و به ابولهب تحویل داد.

 

گرویدن به اسلام :

پس از فتح مکه به دست حضرت محمد (ص)، مغیره بن حارث با اهل بیتش در ابواء نزد پیامبر (ص) آمدند. ابتدا نادیده گرفته شدند، اما هنگامی که اسلام آوردند، پیامبر (ص) به علی بن ابی طالب (علیه السلام) گفت: عذر او را پذیرفت و به سایر مسلمانان توصیه می شود که او را ببخشند. ابوسفیان مغیره نیز در اعتذار از گذشته خود و در ستایش پیامبر، شعری سرود.

 

پیوستن به حضرت محمد (ص) :

ابوسفیان مغیره در جنگ حنین شرکت کرد و از آخرین کسانی بود که در کنار پیامبر (ص) پایداری کرد و جنگید. پس از جنگ، به مقدار زیادی غنائم دست یافت.

 

مرثیه و روایات :

ذهبی از او حدیث نقل کرده است. هنگامی که مغیره به اسلام گروید، پیامبر (ص) او را بخشید. المغیره اشعاری در مورد عذرخواهی های خود و تحسینی که از پیامبر (ص) داشت، سروده است. همچنین پس از رحلت پیامبر(ص)، مغیره مرثیه ای بر او نوشت.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------