دعای حرز امام جواد (ع)خواص حرز حضرت جواد

دعای حرز امام جواد (ع) برای برای باطل کردن سحر و طلسم بسیار مفید است

 

آشنایی با حرز امام جواد علیه اسلام

معروف ترین حرز برای دفع بلایای زمینی و آسمانی حرز امام جواد (ع) است. امام جواد (ع) درباره این حرز می فرمایند: خود را به این دعا، حرز کن که اگر همه اهل زمین علیه تو قیام کنند، از همه آنها ایمن باشی. 

"بسم الله الرحمن الرحیم"
يا نُورُ يا بُرْهانُ يا مُبينُ يا مُنيرُ يا رَبِّ اِكْفِنى الْشُّرُورَ وَ افاتِ الدُّهُورِ وَ اَسْئَلُكَ النَّجاةَ يَوْمَ يُنْفَخُ فِى الصُّورِ
اى نور و اى دليل روشن و اى آشكاركننده اى نوربخش پروردگارا كفايتم كن از شرور و آفات روزگار واز تو خواهم رهايى را در روزى كه دميده شود در صور

 

امام جواد (ع):
خود را به این دعا حرز کن که اگر لشکرهای روم و ترک را ملاقات کنی و همگی به همراه جمیع اهل زمین علیه تو قیام کنند، از ایشان به تو بدی نرسد و از همه آن ها ایمن باشی.

 

آیت الله بهجت درباره حرز امام جواد (ع) می فرمایند:
من در مورد ختومات از استادم (مرحوم آیت الله قاضی) چیزی نمی پرسیدم، اما گاهی خود ایشان می فرمودند. از جمله عمل زیر را:

حرز امام جواد (ع) که باید به بازو بسته شود و خاصیت آن ( خصوصا برای باطل کردن سحر و طلسم) فقط در صورت بسته شدن به بازوست...

 

 خواص حرز امام جواد (ع)

الف)دفع بلایا:

در بین ادعیه و احراز مشهور ترین حرز برای دفع بلا حرز امام جواد (ع) است.با توجه به متن حرز شاید بتوان از مصادیق دفع بلا مواردی را نام برد از جمله:دور شدن نگاه و زبان سوء دشمن دفع شرور مردم، سلاطین،شیاطین، جنیان،غولان،حفظ از فریب و دشمنی و حیله، حفظ از جراحت و فساد و غرق شدن و هلاکت و شکست خوردن، حفظ آبرو ،حفظ از قتل و انتقام و قطع شدن، حفظ از بیماری وناخوشی وآزار، حفظ از فقر و گرسنگی و عطش،حفظ از وسوسه،حفظ از نقصان در دین و معیشت در زندگی و...

 

ب)دفع چشم زخم:

امام صادق(ع):«اگر نبش قبر برای شما ممکن بود(و علت مرگ ها را می فهمیدید )برای شما آشکار می شدکه علت بیشتر مرگها چشم زخم است» وهمچنین از پیامبر اکرم(ص)نقل شده است:«که چشم زخم مرد را در قبر وشتر را در دیگ قرار می دهد.»شاید بتوان یکی از مهمترین اثرات این حرزبرای دفع چشم زخم تجربه شده است. 

 

ج) دفع سحر و جادو:

شیخ بهایی در تعریف سحر این چنین می گوید: تمزیج قوای عالیه  فعاله با سافله منفعله سحر می باشد.


و علامه مجلسی در مورد تأثیرسحر می گوید:
آنچه برای ما از آیات و روایات معلوم شد این است که برای سحر یک نوع تأثیر آن هم در بعضی آن هم در بعضی از اشخاص و ابدان(ج بدن)است مثل ایجاد دوستی و عداوت و اندوه و شادی (بحارج 60 ص 31).

و همچنین می گوید:سحر به عوذات (دعاهای مأثور مثل حرز امام جواد (ع) )و آیات و توکل به خدا دفع می شوند (بحار ج60 ص41)  


آیت الله بهجت می فرمایند:«برای جلوگیری از چشم زخم یا باطل شدن سحرهمراه داشتن حرز امام جواد (ع) مفید است(گوهرهای حکیمانه ص13)

  

نکات مهم در زمان نوشتن حرز امام جواد علیه السلام 

* حرز امام جواد حتماً باید با کاغذ و قلمی که ساخته مسلمانان است نوشته شود و الا اثری نخواهد داشت. 

 

* حتماً نویسنده حرز امام جواد با وضو و رو به قبله باشد و حروف جامع و کامل نوشته شوند؛ به عنوان مثال نون را نکشد و دقیقا به آن شکم بدهد. 

 

آداب پیش از بستن حرز امام جواد علیه السلام

* زمانی که میخواهید حرز امام جواد علیه السلام را بر بازو ببندید:

* وضو بگیرید.

* چهار رکعت نماز( دو نماز دو رکعتی بخوانید) بدین طریق :

* در هر رکعت پس از سوره حمد، هفت بار« آیه الکرسی»، هفت بار آیه 18 سوره آل عمران معروف به« شهدالله»، هفت بار سوره شمس، هفت بار سوره لیل و هفت مرتبه سوره توحید را بخوانید.

 

* بعد از پایان نمازتان حرز امام جواد علیه السلام را بر بازوی راست خود ببندید.

 

* درصورتی که حرز امام جواد (ع) را برای کودک نابالغ گرفته اید، کسی را از طرف صاحب حرز نایب کنید تا نماز را به نیابت از کودک بخواند.

 

آداب نگهداری از حرز امام جواد علیه السلام

- حرز امام جواد (ع) دارای اسماء متبرکه است و دست زدن بی وضو به قاب نقره ای آن بدون مانع جایز نیست ( جهت رعایت این نکته بر روی قاب نقره ای چسب و یا لاک بیرنگی زده شود).

 

- مراقب باشید حرز هرگز داخل چاه فاضلاب نیفتد و در صورت بروز چنين اتفاقی سریعا حرز را در آورده و سریعاً آب بکشید و خشک نمایید.

 

- حتی المقدور به حرز امام جواد (ع) آب نرسد تا هم نقره دیر تر سیاه شود و هم پوست اهو از وضعیت طبیعی خود خارج نشود.

 

- با توجه به روایت امام جعفر صادق (ع)همراه بودن حرز امام جواد در زمان دستشویی رفتن و زمان جنابت اشکالی ندارد ولی خانم حائض و نفسا یا نبندد یا درون یک پوست چرمی( مانند بازوبند ها) قرار دهد و بعد از آن ببندد.

 

- در هنگام نخستین بار بستن حرز امام جواد (ع) توجه کنید قمر در عقرب نباشد ( باتوجه به روایت، این نکته در زمان نوشتن دعا هم رعایت می شود).

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------