تازه های متفرقه دینی

عاشورا تاسوعا

وقایع روز تاسوعا

روز نهم محرم را «تاسوعا» گویند تاسوعا روز ۹ محرم است. اهمیت این روز برای شیعیان ناشی از واقعه کربلا…

ارتباط اربعین حسینی با ظهور امام زمان (عج)ارتباط اربعین حسینی با ظهور امام زمان (عج), اربعین حسینی با ظهور امام زمان چه ارتباطی دارد, ارتباط اربعین حسینی با ظهور امام زمان

ارتباط اربعین حسینی با ظهور امام زمان (عج)

 

اربعین حسینی با ظهور امام زمان (عج) چه ارتباطی دارد ؟

بین ارتباط اربعین حسینی با ظهور امام زمان (عج) تشابهاتی وجود دارد. ارتباط اربعین با ظهور به نوعی است که می توان حرکت زوار اربعین را مقدمه ظهور دانست.

ارتباط اربعین با ظهور امام زمان (عج):

رونق گرفتن مراسم اربعین طی سال های جاری و حضور ده ها میلیون عاشق حسینی از سراسر جهان، بشارت آماده شدن سپاه بزرگ اسلام برای یاری آخرین حجت حق، و فراگیر شدن نام و یاد امام حسین (علیه السلام) است.

 

انتظار ظهور امام زمان تنها منوط به یک امر قلبی نمی‌شود، بلکه این انتظار باید همان طور که در زیارت اربعین به آن اشاره شد در عمل شیعیان نیز جلوه پیدا کند. شیعه‌ای که قلباً تسلیم امر امامت است و در شئونات زندگی از اوامر اهل بیت (ع) اطاعت کند و نسبت به دشمنان ایشان بیزاری داشته باشد را می‌توان در جریان ظهور و انتظار فعال دانست. نکته‌ای که در زیارت اربعین به آن اشاره شده این است که شیعیان همواره برای یاری دادن امام زمان (عج) خود باید آماده باشند.

 

بین اربعین حسینی و پیاده روی باشکوه آن و انتظار امام زمان(عج) چه ارتباطی برقرار است؟

پیاده روی عظیم و چندمیلیونی اربعین فرصتی است برای رزمایش حضور منتظران تا نشان دهند آنها که نسبت به امام شهید ارادت و محبت دارند نسبت به امام حی(عج) نیز در عصر ظهور این ارادت و محبت را نشان خواهند داد.

 

از این رو، اربعین فرصتی است که منتظران با عشق عمیق و جدیت آمادگی برای ظهور و یاری امام مهدی(عج) را در عمل نشان دهند.

 

امام صادق (ع) در زیارت اربعین درباره هدف حادثه عاشورا می فرماید: امام حسین خونشان را به خاطر نجات جامعه از جهل و گمراهی هدیه کردند. یعنی امام حسین (ع) عاشق جامعه بودند و همه هستی خود را دادند تا جامعه نجات پیدا کند و به تعبیری می توان گفت قیام امام زمان(عج) نیز مبارزه با جهل و طاغوت و برای از بین رفتن جهل است است.  

 

امام شناسی در زیارت اربعین

کفیل اظهار داشت: در زیارت اربعین چهار گام مطرح می شود که یک محور مهم زیارت مربوط به امام شناسی است. یعنی برای پیوند با امام باید امام را شناخت و در زیارت اربعین، حدود 60 صفت از ویژگی های امام حسین (ع) آمده است و این امر بسیار مهم است. همین اتفاق باید در پیوند با امام عصر (عج) بیفتد و اوصاف آن حضرت در زیارت آل یاسین آمده است، لذا جامعه ای می تواند با امام ارتباط برقرار کند که امام را بشناسد و بداند امام زمانش چه کسی است.

 

پیاده روی اربعین چه ظرفیت ها و کارکردهایی در ساخت تمدن نوین اسلامی به عنوان بستر ظهور دارد؟

قطعاً تمدن وقتی شکل می گیرد که فرهنگ ها اصلاح شود و فرهنگ زمانی اصلاح می شود که ابتدا بینش ها و اعتقادات ما قوی و جدی شود و به باور برسیم و نهایتا منش های ما جدیت یابد. یعنی اگر بینش، ارزش و منش کنار هم دیده شود ارادت و معرفت به امام حی ارتقاء می یابد.

 

پیاده روی اربعین حسینی با آموزه های تربیتی و استحکام مبانی اعتقادی و ترویج سبک زندگی اسلامی و منتظرانه توان چنین اصلاحی را دارد البته برای استفاده از این ظرفیت باید برنامه ریزی و کار شود.

 

امام شناسی در زیارت اربعین, شباهت پیاده روی اربعین با ظهور امام زمان, رابطه اربعین حسینی با ظهور امام زمان

شباهت پیاده روی اربعین امام حسین با ظهور امام زمان (عج)

 

شباهت پیاده روی اربعین و ظهور امام زمان (عج) :

در این پیاده روی، شیعه، سنی، مسیحی، ایزدی، زیدی وبهره های داوودی شش امامی که از خاندان شیعه به شمار می آیند، نیز علاوه بر آن، پیروان دیگر ادیان و مذاهب الهی، افرادی که به مکتب امام حسین(ع) و اسلام اعتقاد دارند یا حتی کسانی که به این مکتب اعتقادی ندارند، اما ندای آزادگی و شور وحماسه حسینی، همه در سایه عَلَم و پرچم سرخ  حسینی گرد آمده اند. «محبت»، «همدلی»، «ازخودگذشتگی»، «بخشش های جانی و مالی» و... در جریان اربعین به صورت خودجوش خود را نشان می دهد و این، همان شرایط و زمینه هایی است که هنگام ظهور حضرت (عج ) به وقوع می پیوندد.

 

به این معنا که حضور خاضعانه و خالصانه، ازخودگذشتگی ها و بخشش ها دقیقا در زمان ظهور حضرت حجة (عج)  نیز محقق می گردد. زمانی که حضرت حجت (عج) ظهور می کنند، پیروان گوناگون از ادیان و مذاهب الهی، نسبت به ایشان اظهار تمایل و دوستی و محبت نشان می دهند. 

 

وجه مشترک زوار اربعین با یاران امام زمان (عج)

از آنجا که سپاه حضرت حجت (عج) فراملیتی خواهد بود، باید افراد سپاه به طور طبیعی یکدیگر را درک کنند و با هم احساس غریبی نکنند.

 

باید سپاهیان عرب و عجم و ترک و لاتین از کشورهای مختلف به یکدیگر احترام بگذارند و با هم همدل و یکرنگ باشند و با نقاط ضعف فرهنگی و اجتماعی هم کنار بیایند و آنها را پوشش دهند. باید همه اقشار و قومیت‌های مختلف سپاه به یکدیگر محبت کنند و یکدیگر را به رسمیت بشناسند. به نظر می‌رسد اینها شرائط طبیعی و قهری شکل‌گیری سپاه حضرت حجت (عج) باشند که با تحقق آنها فقط باید منتظر ظهور فرمانده بود.

 

ارتباط اربعین با ظهور امام زمان

زیارت امام حسین (ع) در روز اربعین با این کیفیتی که در این سال‌های اخیر دنبال می‌شود، برای مستکبران عالم بسیار سخت و دلهره‌آور است. آن ها می دانند حقیقتی همچون امام حسین (ع) اگر بر سر زبان ها بیفتد هدف او نیز تحقق پیدا خواهد کرد و آن هدف چیزی جز رفع جهالت و تحیر از تمامی بشریت در تمام اعصار نیست. سرگردانی، حیرانی و جهالتی که دنیای کفر حکومت خود را بر آن بنا نموده است.

 

آن معرفی ای که امام زمان (ارواحنا له الفداء) از خود با نام مبارک جد اطهرشان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در زمان ظهور انجام می دهند، پرده از این حقیقت برمی دارد که جهانیان با نام مبارک امام حسین (ع) آشنا هستند و با این رمز مقدس به نهضت جهانی امام زمان (عج) متصل خواهند شد و آنچه صاحب نظران در این باب گفته اند تأکید بر این مطلب است که زیارت اربعین اباعبدالله (ع) بار این شناخت عظیم را به دوش خواهد کشید.

 

اربعین با ظهور امام زمان چه ارتباطی دارد, رابطه ی اربعین با ظهور امام زمان, ارتباط پیاده روی اربعین با ظهور امام زمان

ارتباط پیاده روی اربعین و ظهور امام زمان (عج)

 

راهپیمایی اربعین زمینه ساز ظهور حجت (عج)

راهپیمایی زیارت اربعین، حماسه‌ای الهی و بی‌نظیر در تاریخ است. حماسه‌ای که محور آن امام حسین (ع) است. اولا این راهپیمایی همانند قیام امام حسین (ع) دارای همان ویژگی جامع الحالات است. همه و همه در آن حضوری خالصانه دارند. ثانیا در این راهپیمایی آشنایی و درک بالایی بین ملل و اقوام مختلف شکل می گیرد و به محبت و همدلی بین آنها منجر می‌شود.

 

این محبت‌ها، از خود گذشتگی‌ها، بذل و بخشش‌های مالی و جانی و مهربانی ها به گونه ای هستند که گویا در مسیر و زمان راهپیمایی اربعین، ظهور صاحب الامر (عج) رخ داده است. ثالثا اگر قبول داشته باشیم که ظهور حضرت حجت (عج) از مسیر قیام امام حسین (ع) می گذرد، بی تردید راهپیمایی اربعین مصداق بارز آن است. در واقع راهپیمایی اربعین فراهم کننده شرائط تشکیل سپاه حضرت حجت (عج) و زمینه‌ساز ظهور ایشان خواهد بود. امید آن است با گسترش کمی و کیفی راهپیمایی اربعین، به زودی زود شاهد ظهور حضرت باشیم.

 

برای آنکه اربعین به موسم انس با امام زمان (عج) تبدیل شود چه راهکارهایی باید اعمال شود؟

باید در این باره کار شود چطور همه موکب ها برای اسکان و تعذیه زائران تدارک می بینند، باید مواکبی هم برای ارتقای فرهنگ و انس با امام زمان (عج) در این ایام برپا شود تا باورها و رفتارهای منتظرانه در زائران تقویت شود.

 

مواکب عراق و ایران در اسکان و تغذیه سنگ تمام می گذارند اما در ارتقای معرفتی چنین نیست؛ استفاده از هنر، فضای مجازی و تبلیغات نوین در این باره موثر است.

 

غفلت ما درباره اربعین، محدود کردن خدمات به اسکان و تغذیه است در حالی که نیاز است دستگاه های متعدد به ویژه علما و حوزه های علمیه ورود کنند و گرنه جریان های انحرافی از این فضای مستعد و مهیا به نفع خود سوء استفاده می کنند.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------