تکلم سه وجهی چیست؟ 

تکلم سه وجهی نوعی از کلام است که مخصوص افراد شماره یک یا دو در هر کشور است

 

تَکلّم سه وجهی به نوعی از کلام گفته می شود که مخصوص افراد شماره یک یا شماره دو در هرکشور است، به طور مثال رهبر یک جامعه و یا سیاست مدار اول یک جامعه در هر کشوری اجازه دارد سه وجهی صحبت کند.

 

چرا تکلم سه وجهی؟

چون این نوع سخنرانی در اغلب موارد به طور قطع نتیجه می دهد امّا بسیار سخت و بسیار پیچیده است.

 

تعریف تکلم سه وجهی

کلامی که در یک زمان بتواند از ایدئولوژی یک کشور ، یک زنجیر از جمله های به هم متصل را به یک سلسله موضوع به هم مرتبط پیوند دهد و در دقیقه دقیقه سخنرانی سه جواب را به سه قشر مختلف در یک سخنرانی انتقال دهد، امّا بیاید به زبان ساده تر و با مثال، کلام سه وجهی را توضیح دهیم.

 

ابتدا به این سه رنگ و ترتیب آنها توجه کنید

سفید، قرمز، سیاه در واقع همان سه وجه کلامی هستند.

 

رنگ سفید همان مردم آن کشور یا مردمان همفکر آن کشور در دیگر کشورها هستند (مردم ایران).

 

رنگ قرمز، خواص و سیاسیون آن کشور یا نیروهای همفکر آنها در کشور های دیگر هستند (مثلا حزب اللّه لبنان،حماس،حوثی ها).

 

رنگ سیاه هم همان دشمن است.

 

امّا یعنی چه؟

کلام سه وجهی یعنی در یک زمان رهبر یک کشور در سخنرانی اش به مردم امید و نشاط دهد و آینده ای روشن را نشان دهد، به خواص و نخبگان جامعه به صورت زیر پوستی و رمز گونه، ایراد و مشکلی از مشکلات جامعه را اشاره کرده و در عین حال راه درمان مشکل مطرح شده را بیان کند، امّا به شکلی که فقط خواص متوجه شوند و عوام مردم و دشمن متوجه نشوند. به دشمن هم هشدار دهد و او را عقب براند.

 

این نوع سخنرانی اگر به صورت زنده انجام شود باید از قبل به حافظه سپرده شود. برای همین باید مقدار آن بسیار کوتاه باشد تا سخنران بتواند آن را حفظ کند مثلا پنج دقیقه و آخرین رکورد این سخنرانی تا قبل از انقلاب اسلامی ایران متعلق بود به هیتلر با 9 دقیقه و چرچیل با 9 دقیقه !!!

 

امّا یک نکته جالب

رهبر جمهوری اسلامی ایران آیت اللّه سیّد علی خامنه ای این رکورد را با اختلاف 71 دقیقه شکست و آخرین رکورد تکلم وجهی حال حاضر متعلق این رهبر ایران با 80 بدون وقفه و بدون تپق زدن و بدون خوردن آب، زیرا این سخنرانی را رهبر ایران در ماه مبارک رمضان و با حالت روزه انجام داد.

 

منبع : mashrooh.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------