خواص خاكشیر و نحوه‌ی مصرف و نگهداری آننگهداری خاکشیر شسته شده,طریقه مصرف خاکشیر با شیر,شرایط نگهداری خاکشیر

عکس خاکشیر

 

خواص خاكشیر و نحوه‌ی مصرف و نگهداری آن:

خاکشیر از گیاهان پرطرفدار در فصول گرم سال می باشد. خاکشیر دارای طبع سرد و تر است بنابراین استفاده از آن، از گرمازدگی جلوگیری می کند. در ادامه شما را با خواص خاکشیر آشنا می کنیم.

خاکشیر با نام علمی Sisymbrium officinale و شاهی آبی انگلیسی نیز نامیده می شود. بومی اروپا، مدیترانه و از خانواده Brassicaceae/Cruciferae است. Sisymbrium officinale به طور گسترده در کشورهای اروپایی، شمال آفریقا و آسیای جنوب شرقی در دسترس است. به آمریکای جنوبی و شمالی، استرالیا و آفریقای جنوبی معرفی شد. این گیاه به طور گسترده برای دانه ها و برگ های خوراکی کشت می شود. گیاهی یک ساله است که از تیر تا شهریور گل می دهد. ساقه های کرک داری دارد که به رنگ سبز روشن تا سبز مایل به ارغوانی است. کپسول مستقیم یا خمیده را به صورت میوه تولید می کند.

 

گیاه خاکشیر :

خاکشیر گیاهی یکساله راست و علفی است که ارتفاع آن تا 1-3.5 فوت می رسد. ساقه های آن به حالت ایستاده، کرک دار و سبز روشن خاکشیر مایل به ارغوانی است. برگها به شکل تخمی، مستطیل تا نیزه ای هستند که حدود 3-8 اینچ طول و 1-3 اینچ عرض دارند. گل ها دارای چهار گلبرگ زرد هستند و اندازه آن ها به قطر 3-6 میلی متر و طول 2-4 میلی متر (0.08-0.16 اینچ) می رسد. میوه این گیاه کپسولی به طول 0.5 تا 1.0 اینچ است که مستقیم یا خمیده، بدون کرک و سه شکل است. دارای دانه های استوانه ای، مسطح، قهوه ای مایل به قرمز به طول 1 میلی متر است.

 

ارزش غذایی خاکشیر :

در یک فنجان به اندازه 74 گرم، 120.80 درصد کلسیم، 77.81 درصد ویتامین B3، 55.24 درصد منیزیم، 48.65 درصد منگنز، 44.77 درصد تریپتوفان، 44.31 درصد از ویتامین B6، 6 درصد پتا هیدرات و 3 تا 3 درصد ویتامین B6، 31/44 درصد ویتامین B53 و 3 تا 3. 28.98 درصد ترئونین، 28.77 درصد ایزولوسین، 25.22 درصد ویتامین C، 24.72 درصد والین، 24.70 درصد لوسین، 24.08 درصد ویتامین B2، 19.56 درصد هیستیدین، 17.8 درصد پروتئین، 17.8 درصد، 17.96 درصد از پروتئین ها. فولات، 14.76 درصد ویتامین B5 و 11.75 درصد ویتامین B1. همین اندازه شامل 4.51 گرم رطوبت، 235 کالری، 8.98 گرم پروتئین، 3.4 گرم چربی کل، 13.99 گرم خاکستر و 43.11 گرم کربوهیدرات است.

 

خواص خاکشیر برای سلامتی :

از این گیاه به عنوان داروی گیاهی استفاده می شود. این گیاه چه تازه و چه خشک شده اثر دارویی دارد. به درمان احتقان قفسه سینه، سرفه، آسم، تب و غیره کمک می کند. همچنین تورم، التهاب را کاهش می دهد، طحال و کبد را سم زدایی می کند، توده ها و زخم ها را پاک می کند. در خارج به عنوان کمکی برای نقرس و همچنین مشکلات روماتیسمی استفاده می شود. در ادامه به خاصیت های خاکشیر برای بدن نام برده ایم.

 

خاکشیر از نظر طب سنتی، طبع سرد و تر دارد.

 

درمان گرماردگی :

پیشگیری از گرمازدگی با شربت خاکشیر یک نوشیدنی با طبع سرد است که دمای بدن را کاهش می دهد و به پیشگیری از گرمازدگی کمک کند.

 

استخوان های سالم با مصرف خاکشیر :

کلسیم فرم بدن را تقویت می کند و ستون فقرات را تقویت می کند که به از بین بردن کمردرد کمک می کند. شکل مناسب استخوان ها را حفظ می کند و از مشکلات اسکلتی مانند پوکی استخوان و آرتریت که بر حرکت تاثیر می گذارد و دردناک است، جلوگیری می کند.

 

نشانه خراب شدن خاکشیر,گیاه خاکشیر,آیا خاکشیر خراب میشه

گیاه خاکشیر

 

از خواص خاکشیر کاهش کلسترول :

مصرف زیاد نیاسین به کاهش سطح کلسترول بد در بدن و افزایش سطح کلسترول خوب کمک می کند که از احتمال لخته شدن دیواره سرخرگ ها و همچنین تصلب شرایین جلوگیری می کند.

 

از گرفتگی عضلات جلوگیری کنید :

منیزیم کمکی برای کمردرد، تنش عضلانی و استرس کلیه است. به جذب کلسیم کمک می کند که به بهبود سریعتر استخوان ها کمک می کند. کمبود آن منجر به گرفتگی عضلات پا و خستگی عمومی می شود. مصرف کافی مکمل ها برای درمان گرفتگی عضلات پا موثر است.

 

خاکشیر التهاب را کاهش می دهد :

منگنز با افزایش سطح سوپراکسید دیسموتاز که به دلیل وجود آنتی اکسیدان ها امکان پذیر است، به عنوان کمکی برای التهاب و رگ به رگ شدن عمل می کند. بیماران آرتریت دارای مقدار کمی سوپراکسید دیسموتاز هستند که بیشتر به منظور افزایش عملکرد و سنتز SOD مورد نیاز است.

 

بیماری های قلبی :

ویتامین B6 سطح چربی انباشته شده در قلب انسان را کنترل می کند و از بیماری های مختلف قلبی جلوگیری می کند. ویتامین B6 از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری می کند زیرا کلیه اندام ضروری است.

 

جلوگیری از سکته :

پتاسیم برای عملکرد صحیح مغز ضروری است. مقدار بالای پتاسیم با افزایش فعالیت عصبی و افزایش عملکردهای شناختی به انتقال اکسیژن به مغز کمک می کند. همچنین از سکته مغزی در مغز انسان جلوگیری می کند. خاکشیر یک گشاد کننده عروق است که به شل شدن رگ های خونی در بدن کمک می کند. به جریان روان خون کمک می کند و از شکستگی و لخته شدن خون جلوگیری می کند.

 

نشانه خراب شدن خاکشیر,گیاه خاکشیر,آیا خاکشیر خراب میشه

از فواید خاکشیر می توان به پاکسازی رحم اشاره کرد

 

پاکسازی رحم با خاکشیر :

دم کرده خاکشیر همراه با عسل یک شستشو دهنده خوب رحم است به خصوص در زمانی که رحم، دچار زخم و عفونت چرکی شده باشد.

که این روش هم به صورت فرزجه (شیاف) و به شکل پنبه آغشته شده به محلول دم کرده و قرار دادن آن در داخل رحم، و هم به صورت محلول جهت شستشو رحم کاربرد دارد.

 

درمان مشکلات چشمی :

آب مروارید به یکی از مشکلات رایج بینایی تبدیل شده است. به دلیل وجود کم ویتامین C در چشم ایجاد می شود. مصرف زیاد ویتامین C به انتقال خون به نواحی چشمی بدن انسان کمک می کند.

 

افزایش قدرت ایمنی :

ویتامین B2 با تقویت ذخایر آنتی بادی، قدرت ایمنی را تقویت می کند. همچنین قدرت دفاعی بدن را برای مبارزه با عفونت ها تقویت می کند. فرد باید از رژیم غذایی غنی از ریبوفلاوین استفاده کند که باید به طور منظم ترمیم شود.

 

شربت خاکشیر و شیر بخورید، چاق می شوید :

اگر تصمیم دارید وزن خود را افزایش دهید و برای این کار دست به دامن انواع و اقسام مکمل های غذایی و دارویی شدید به توصیه ما عمل کنید به این صورت که، صبح ها ناشتا شربت خاکشیر و شیر میل کنید. همچنین خوردن خاکشیر با شیر باعث روشن شدن رنگ پوست و تقویت میل جنسی می شود.

 

طریقه مصرف خاکشیر با شیر : 

خاکشیر را پاک کنید و با مقداری شکر مخلوط کنید و به جای آب به آن شیر تازه اضافه کنید و میل کنید. اگر خاکشیر شما سنگ و یا چوب داشت حتما آن را ریگ شور کنید و بعد آب آن را خارج کنید.

 

سلامت عضلات :

خاکشیر دارای پروتئین می باشد. پروتئین برای هماهنگی و انقباض عضلات حیاتی است. پروتئین ها در بافت های عضلانی موجود هستند که به عضلات کمک می کنند تا ساختاری داشته باشند. رشد عضلات به حضور کافی پروتئین در بدن بستگی دارد. باید تعادل بین تجزیه پروتئین های ماهیچه ای و سرعت سنتز پروتئین ماهیچه وجود داشته باشد. تجزیه پروتئین های ماهیچه ای به شرایط بستگی دارد.

 

خاکشیر باعث افزایش استقامت بدن می شود :

اسید پانتوتنیک خستگی را در بدن کاهش می دهد و فعالیت های متابولیک بدن را افزایش می دهد. ویتامین قادر است استقامت را برای انجام کارآمد و مؤثر فعالیت ها افزایش دهد. 

 

درمان یبوست و اسهال :

باید توجه داشت که نحوه مصرف خاکشیر در اثرات دارویی آن تاثیر دارد، مثلاً خاکشیر مخلوط با آب سرد دارای خاصیت ملین(ضد یبوست) و خاکشیر به صورت جوشانده دارای خاصیت ضد اسهال می باشد.

 

در حالت اول صمغ و موسیلاژهای خاکشیر در آب متورم شده و باعث رفع یبوست می شوند، در حالی که در جوشانده ترکیبات داخل خاکشیر استخراج شده و خاصیت ضد اسهال را ایجاد می نمایند.

 

شربت خاکشیر مناسب برای لاغری :

شربت خاکشیر بدون شکر باعث می شود چربی سوزی در بدن شما سریعتر انجام شود و به لاغری شما کمک کند.

 

درمان جوش های صورت :

برای برطرف كردن جوش های صورت كه بعلت خوردن چربی و شيرينی زياد ايجاد می شود بايد جوشانده يک قاشق ترنجبين را با دو قاشق غذاخوری خاكشير مخلوط كرده و هر روز صبح ناشتا بمدت دو هفته آنرا ميل ميل كنيد تا جوش ها از بين برود. شربت خاکشیر علاوه بر اینکه طعم بسیار خوبی دارد برای رفع عطش نیز می توان از آن استفاده کرد.

 

* خاکشیر به دفع سنگ کلیه کمک می کند.

 

نگهداری خاکشیر خیسانده,نحوه مصرف خاکشیر,نشانه خراب شدن خاکشیر

نگهداری خاکشیر خیسانده

 

شرایط نگهداری خاکشیر :

دانه های خاکشیر باید در ظروف سربسته، دور از نور، حرارت و رطوبت نگهداری شوند.

 

نگهداری خاکشیر شسته شده :

خاکشیر خیسانده را نمی توان مدت زیادی نگهداری کرد می توان آن را به مدت یک روز در یخچال نگهداری کرد و بهتر است آن را بعد از 1 روز حتما میل کنید. زیرا بعد از این طعم خاکشیر و شربت شما تغییر می کند. و این از نشانه خراب شدن خاکشیر می باشد.

 

آیا خاکشیر خراب می شود ؟

خاکشیر خشک شده را می توان تا مدت طولانی در محیطی تاریک و خنک نگهداری کنید اما زمانی که آن را خیس کردید و با آن شربت درست کردید نهایتا تا 1 روز داخل یخچال می توان نگهداری کرد.

 

چگونه خاکشیر را خشک کنیم ؟

همیشه اجازه بدهید غلاف لوبیایی خاکشیر خشک شود و سپس آن ها را با دست بکشید و بعد آن ها را فوت کنید تا پوست های آن جدا شوند و دانه های خاکشیر در ظرف مناسب نگهداری کنید.

 

برای تمیز کردن خاکشیرها (از لحاظ سنگ و پوسته ها غلاف) اگر آن ها را شستید و خواستید آن را خشک کنید. باید حتما با آب سرد شسته شده باشند. سپس آن ها را داخل صافی های خیلی ریز بریزید و پهن کنید بهتر است خاکشیرها روی هم انباشته نشوند. سپس آن ها را در مکانی خنک قرار بدهید و آن ها را هر چند ساعت یکبار زیر و رو کنید. پس از خشک شدن کامل آن ها را درون ظرف های دربسته در مکانی خنک و تاریک نگهداری کنید.

 

موارد احتیاطی و منع مصرف :

• مصرف خاکشیر در دوران ابتدایی بارداری به علت شل شدن دهانه رحم خطرناک ممنوع است.

 

• افراد مبتلا به ورم و زخم معده از مصرف خاکشیر اجتناب کنند.

 

• بعضی از افرادی که با مصرف خاکشیر سردرد می گیرند آن را با کتیرا مصرف کنند.

 

• خاکشیر را می توان از دو تا سه سال به بالا به کودکان داد و برای کودکان زیر این سن نیز شربت خاکشیر را صاف کرد و تنها آب آن را به کودک داد.

 

• افرادی که طبع سرد دارند و از بیماری های ناشی از طبع سرد از جمله روماتیسم و آرتروز رنج می برند، باید مصرف شربت خاکشیر را محدود کنند یا مصرف آن همراه با عسل و عرق نعناع باشد.

 

گردآوری : بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------